• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

13. Kaszubska Włóczęga wcale niepechowa

Krzysztof Kochanowicz
26 maja 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 

Wśród pięknych jezior kaszubskich odbyła się impreza na orientację pt. Kaszubska Włóczęga. Od lat wydarzenie organizowane jest przez Akademicki Klub Kadry GDAKK - organizację turystyczną działającą na Politechnice Gdańskiej, przy Oddziale Studenckim PTTK. W tym roku była to już 13., aczkolwiek zupełnie niepechowa edycja, w końcu na starcie stanęło aż 690 uczestników.Dwie trasy o niskim poziomie trudności, dwie trudne trasy i jedna bardzo trudna, trasa ekstremalna, przygodowa oraz familijna - to warianty tras dla uczestników, którzy punkty kontrolne chcieli zdobyć o sile własnych nóg. O szczęściu lub pechu na trasie mógł nie tylko decydować zróżnicowany dystans (10-20 km), ale także szczególna rzeźba terenu jaką uczestnicy doświadczyli: chaszcze, mokradła. Nawet po samej nazwie trasy uczestnicy mogli domyślić się, co ich będzie czekać np. rodziny z dziećmi na trasie szukali czterolistnej koniczynki, uczestnicy jednej z tras mało trudnych próbowali chwycić się podkowy szczęścia, a z kolei Ci, którzy zdecydowali się na najtrudniejsze warianty tras pieszych, musieli jeszcze poradzić sobie z częściowo zmodyfikowaną mapą i inwencją twórczą organizatora.

Największym zainteresowaniem cieszyła się trasa przygodowa, przygotowana przez budowniczych znanych już z poprzednich edycji - Sabinę oraz Mateusza. Dzięki sukcesowi trasy z zeszłego roku chętnych do uratowania Ciotki Marioli było mnóstwo, ale tylko 45 zespołom udało się wystartować, ponieważ więcej nie mogło zmieścić się na trasie. Czekały na nich w lesie zadania zręcznościowe, zagadki logiczne a wszystko okraszone numerologią i astrologią. Niektórzy, aby zdobyć kolejne poszlaki, nie cofali się przed wchodzeniem na drzewa albo do jeziora. Z kolei najwięcej uczestników wystartowało w trasie familijnej, gdyż całymi rodzinami (a nie rzadko nawet w dwie) wyruszali na poszukiwanie czterolistnej koniczyny. Najmłodszy uczestnik miał 3 miesiące.

Jeżeli chodzi o trasy rowerowe to zmagania toczyły się na dystansie 50 km oraz 100 km i również były utrzymane w klimacie tegorocznego motywu Kaszubskiej Włóczęgi. Na krótszym dystansie wystartowało prawie 30 drużyn, zaś na 100 km pokusiło się ok. 20 zespołów. Punkty kontrolne na obu trasach były podchwytliwe, wymagające chwili zastanowienia i czujności. Wszystko to jednak rekompensowały przepiękne krajobrazy, które można było podziwiać w całej tej kaszubskiej okolicy. A na dwóch kółkach z wiatrem we włosach było to jeszcze prostsze i przyjemniejsze.

Koniecznie trzeba także nadmienić organizację dwóch tras kajakowych oraz trasy nurkowo-pieszej. Trasy kajakowe to przede wszystkim rywalizacja uczestników z poziomu wody, potwierdzanie punktów zarówno wzdłuż linii brzegowej jak i w głębi lądu oraz sprawne "wojowanie" wiosłem solo lub w parze. Z kolei dzięki Centrum Nurkowemu Tryton, charakter imprez na orientację sięgnął w tym roku dna - tylko i wyłącznie w sposób dosłowny, bo chodzi tutaj o dno pod powierzchnią wody. Uczestnicy w pierwszym etapie nurkowym o dystansie ok. 0,5 km posługiwali się specjalnie przystosowaną do warunków wodnych mapą, potem ściągali płetwy i poszukiwali szczęścia na ok. 10 km pieszym odcinku.

Po wielu zmaganiach uczestnicy mogli skorzystać na mecie z ciepłego posiłku i przy wspólnym ognisku podzielić się swoimi wrażeniami i opowieściami. Na koniec dnia nastąpiło ogłoszenie zwycięzców oraz rozlosowanie nagród, po czym zarówno organizatorzy, jak i uczestnicy kontynuowali wspólne biesiadowanie przy ognisku, z widokiem na piękne jezioro Kłodno.Podczas XIII edycji Kaszubskiej Włóczęgi udało zgromadzić się aż 690 szczęśliwców startujących na 13 trasach. Jest to zdecydowanie największa ilość uczestników jaka do tej pory wystartowała na tej imprezie. Na wszystkich trasach wystartowało 285 zespołów. Na większości tras nie było limitu osób w zespole dzięki czemu uczestnicy mogli startować w dowolnie dużej grupie znajomych.

Najlepsze trójki na danych trasach:

1. Trasa Ekstremalna
I miejsce - Woliniusz.pl team
II miejsce - STK Luks "Pol" Czersk
III miejsce - Eko Gryf

2. Bardzo Trudna
I miejsce - MeneL Ino
II miejsce - Elektryk Zone
III miejsce - Stopa Słupsk

3. Trudna
I miejsce - Cherek DInO Team
II miejsce - Szydercy
III miejsce - Zygzak

4. Trudna Krótka
I miejsce - SKKT Włóczykij
II miejsce - Melidło i straszydło
III miejsce - Turbo dzik!

5. Mało Trudna
I miejsce - Niezgubni
II miejsce - Gdzie ten zamek?
III miejsce - Wiódł ślepy kulawego

6. Mało Trudna Krótka
I miejsce - Morenka Team
II miejsce - 4+1
III miejsce - Sympatyczni.pl

7. Przygodowa
I miejsce - Milerowie
II miejsce - Budowlańcy
III miejsce - WK Team

8. Familijna
I miejsce - Kur kur Kura!
II miejsce - Szaleni rajdowcy
III miejsce - IGI

9. Rowerowa 100 km
I miejsce - We mgle po łydki
II miejsce - GreyWolf
III miejsce - Grey Wolf

10. Rowerowa 50 km
I miejsce - Rocznicowy express
II miejsce - Światowid Mało Gacno
III miejsce - Browery Team

11. Kajakowa
I miejsce - Kajaki podwodne
II miejsce - Drużyna Tuttu
III miejsce - Montownia

12. Kajakowa Krótka
I miejsce - KS Tęcza
II miejsce - Ekoludki
III miejsce - Czarne pantery

13. Nurkowo-Piesza
I miejsce - InO Rekiny
II miejsce - Hardkorps Gdynia
III miejsce - Rekiny 2Zobacz naszą wideo relację z zeszłego roku na trasie rowerowej


Organizator:

Akademicki Klub Kadry GDAKK, klub turystyki aktywnej
e-mail: kaszubskawloczega@gmail.com
WWW Imprezy: Rajd na Orientację pt. Kaszubska Włóczęga
Profil Facebook: Kaszubska Włóczęga na facebooku

Zaczynasz swoją przygodę z mapą i kompasem?
-Przeczytaj artykuł o imprezach na orientację od A do Z

Wydarzenia

Opinie (8)

 • (5)

  czemu karteczki przybijają do drzew?

  • 2 6

  • (2)

   Bez jaj. Zapytaj dzięcioła, dlaczego robi podobnie.

   • 5 3

   • dzięciołowi wolno a tobie nie

    • 1 5

   • odpowiedział ktoś z grupy MeneL Ino

    • 0 0

  • Dokładnie!

   Jeszcze drzewo tężca dostanie!

   • 2 4

  • bo wbicie pineski w korę jest nieszkodliwe a za to trzyma skutecznie kartkę

   • 4 1

 • Śmietnik z lasu robią (1)

  i drzewa kaleczą. Wbij sobie pinezkę w d***** a nie w drzewo.

  • 1 7

  • w mózgu ty masz śmietnik

   Wiesz że kora jest martwą tkanką drzewa i to całkiem sporej grubości? Jak nie wiesz to idź do lasu i zobacz. Tym drzewom nic się nie stanie a wszystkie oznaczenia trasy dzień później są uprzątnięte. Te imprezy które nie sprzątały są w środowisku zwalczane.

   • 7 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Znajdź trasę rowerową

Forum