• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Szlak Źródła Marii i nie tylko

15 października 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
aktualizacja: godz. 17:07 (15 października 2007)
W sobotę 13 października 2007 r., zorganizowaliśmy niezbyt długi wypad po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, tym razem jednak z konkretnymi zamiarami. Po pierwsze chcieliśmy przejechać się nie tak dawno powstałym szlakiem turystycznym, po drugie zwiedzić nową więżę widokową górującą nad Trójmiastem.

Ostatnio z inicjatywy Akademickiego Klubu Kadry GDAKK, zaprzyjaźnionego zresztą z naszą grupą, powstał 10-kilometrowy szlak łączący Gdańsk z Gdynią. Szlak Źródła Marii, o którym mowa, oznaczony kolorem czarnym, rozpoczyna się w gdańskiej dzielnicy Osowa, a kończy na gdyńskim Wielkim Kacku.

Z uwagi na niechęć do poruszania się po zatłoczonych blokowiskach Trójmiasta, szlaku nie przejechaliśmy do samego końca. Na wysokości obwodnicy, za Źródłem Marii odbiliśmy z powrotem w kierunku lasu by przedostać się do Kolibek, gdzie nad koronami drzew króluje nowopowstała 50-metrowa wieża telekomunikacyjna. Nieco wyżej niż w połowie jej wysokości znajduje się ogólnodostępny taras widokowy, z którego rozciąga się widok na Zatokę Gdańską, panoramę Gdyni, Sopotu i Gdańska. Dowiedzieliśmy się, że taras widokowy będzie czynny dla odwiedzających od 1 kwietnia do 31 października w godz. 8.00-18.00. Zimą ze względów bezpieczeństwa będzie nieczynny.

Prognoza na sobotę była obiecująca, ale pogoda się do niej nie dostosowała. Ponieważ nad ranem na niebie kłębiły się chmury, rozdzwoniły się nasze telefony: wszyscy zastanawiali się czy rajd w ogóle się odbędzie. Mi nawet nie przyszło na myśl, by odwołać rajd z powodu kilku marnych kropel, które pojawiły się na szybie mojego okna. Emilka, która miała tego dnia pojechać ze mną cały czas się wahała, jednak w końcu i ona dała się namówić.

Na kilka minut przed wyjazdem z domu przyjechał po nas Jarek, który już wcześniej zadeklarował się, że nam pomoże w organizacji tego rajdu. Zaś Dropi, tym razem przybył przed czasem, ale już na start.

Na miejsce startu, które miało miejsce przed Katedrą Oliwską, prócz starych dobrych znajomych wpadło kilka osób zupełnie nowych. W każdym razie pomimo słabej pogody nazbierało się nam 15 osób.

Ruszyliśmy jak zwykle z małym poślizgiem. Zanim dojechaliśmy do początku szlaku Źródła Marii, który rozpoczyna się w dzielnicy Osowa, byliśmy zmuszeni przedostać się przez morenowe wzgórza Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Pojechaliśmy więc w kierunku Doliny Radości, nazywanej potocznie przez Emilię Doliną Rozpaczy. Jadąc z Oliwy w górę Doliny Zajączkowskiego Potoku. po wyczerpującym podjeździe, dotarliśmy do Owczarni. W Owczarni, na kilkaset metrów przed wyjazdem z Gdańska pogorszyła się zupełnie pogoda: zaczął wiać dość silny wiatr oraz padać deszcz. Tu odłączył się jeden z naszych uczestników. W drodze przez Nowy Świat korzystając z okazji, schroniliśmy się na kilkanaście minut przed deszczem w leżących na poboczu drogi rurach.

Jak przestało padać, wznowiliśmy kurs ku Osowej i rozpoczęciu przygody ze szlakiem Źródła Marii. Dojechawszy do przejazdu kolejowego napotkaliśmy pierwsze biało-czarne oznakowania szlaku, zatem kierując się nimi dotarliśmy do dobrze nam znanego z wcześniejszych wypadów jeziora Wysockiego. Tu jednak, nie skierowaliśmy się na Czarne Błoto, czy Tuchomek, a odbiliśmy wraz ze szlakiem lewym brzegiem jeziora ku Chwaszczynie. Na tym odcinku szlak wiedzie bardzo wąską ścieżką nad miejscami dość stromym brzegiem jeziora. Gdzieniegdzie po wcześniej padających deszczach nazbierało się trochę błota, dlatego by uniknąć ześlizgnięciu się do wody zeszliśmy z rowerów i odcinek ten pokonaliśmy piechotą. Po kilkuset metrach przy wyraźnym cyplu pozostawiliśmy jezioro i wspięliśmy się do biegnącej powyżej drogi, która z kolei doprowadziła nas przez osiedle domków letniskowych nad jezioro Osowskie. Tu ze względu na wcale nie polepszającą się pogodę postanowiła odłączyć się Emilia. Szkoda, bo do Góry Studenckiej, z której rozpościerały się przepiękne widoki pozostało naprawdę niewiele.

Niespełna kilkanaście minut później przestało padać i powoli słońce zaczęło obejmować całe niebo. W drodze na najwyższe wzniesienie na szlaku zupełnie się już wypogodziło i dzięki temu mogliśmy cieszyć cudnymi jesiennymi widokami. Studencka Góra (180 m n.p.m.) stanowi położoną najbardziej na wschód kulminację Wzgórz Chwaszczyńskich, ciągu moren czołowych rozciągających się w bezpośrednim sąsiedztwie strefy krawędziowej Wysoczyzny Gdańskiej, a wchodzących w skład Pagórów i Wzniesień Łebnowsko-Kielnowskich.

Z góry rozciąga się szeroki i atrakcyjny widok w kierunku południowym i południowo-zachodnim na Osowę i Chwaszczyno oraz jeziora: Wysockie i Osowskie. Nazwa "góry" została zaproponowana przez Akademicki Klub Kadry GDAKK. Nazwa nawiązuje do środowiska, w którym działa klub. Na Górę Studencką prowadzi krótka bocznica od szlaku Źródła Marii, oznaczona czarnymi trójkątami w białej otoczce.

Zjeżdżając z góry Tomek złapał gumę i tym samym przyczynił się do wydłużenia postoju, możliwości zjedzenia pierwszego śniadania, czy pstryknięciu kolejnych stu fotek przez Phantoma.

Po naprawieniu usterki podążyliśmy najpierw wyraźną drogą-przecinką, potem krętą trasą, która doprowadziła nas na torowisko rozebranej niedawno bocznicy. Stąd zaś początkowo brukowaną drogą, później piaszczystym duktem dojechaliśmy do wiaduktu nad torami kolei Gdynia - Kościerzyna. Po drugiej stronie, na najbliższym rozdrożu, odbiliśmy w lewo, a potem do skraju Końskich Łąk, które najlepiej pokonywać o suchych porach roku (po deszczach było trochę grząsko). Dalej, idący wzdłuż linii kolejowej szlak prowadzi przez wiadukt na drugą stronę torów. Zmienia się w leśny dukt, który po ponad 500 m doprowadza w pobliże Źródła Marii, czyli przede stawku z figurką Matki Boskiej i źródełka.

Tutaj szlak opuszcza "ulicę" i udaje się w las, ostro pod górkę. Początkowo jedzie się leśnymi ścieżkami, później przecinką i drogami by ostatecznie przedostać się przez obwodnicę i dotrzeć do Gdyni. My jednak jeszcze przed obwodnicą zrobiliśmy małą pętelkę wracając z powrotem ku Źródełku Marii. Tu jednak by nie kręcić się dwa razy w tym samym miejscu odbiliśmy wraz z kierunkiem szlaku Trójmiejskiego jednak za torami kolejowymi skierowaliśmy z którą wydostaje się by bo dotarciu do kładka północny-wschód. Za tunelem pod torami opuściliśmy szlak kierując się w przeciwnym kierunku ku Kolibkom, gdzie zamierzaliśmy wdrapać się na taras zawieszony na 28-metrze wieży telekomunikacyjnej, którą dla turystów udostępniono jakiś miesiąc wcześniej. Z Tarasu widokowego rozpościerają się przecudne widoki na całą okolicę, zarówno Zatokę Gdańską jak i Trójmiejski Park Krajobrazowy.

Po odwiedzeniu ostatniej atrakcji, zjechaliśmy ku stadninie koni, a następnie nad morze, by plażą dotrzeć do Kamiennego Potoku i zakończyć te sobotnie harce.

Podsumowanie

Szlak, choć przecież miejski, ukazuje zróżnicowany krajobraz zarówno jeśli chodzi o ukształtowanie terenu, jak i o elementy pokrycia. Na trasie szlaku występują dwa jeziora rynnowe: Osowskie i Wysockie oraz spore partie lasu porastającego wysoczyznową krawędź. Jego część to teren Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, a w nim - Końskie Łąki, urokliwa i cenna przyrodniczo enklawa leśna. Najbardziej znanym miejscem na szlaku, co uzasadnia jego nazwę, jest ciekawy zakątek Gdyni - Źródło Marii. Natomiast szczególnym elementem szlaku jest znajdujące się w jego pobliżu, najwyższe naturalne miejsce na terenie Gdańska. Jest to licząca 180 m wysokości n.p.m. kulminacja występująca w ciągu moren czołowych zwanych Wzgórzami Chwaszczyńskimi, zwana od niedawna Górą Studencką. Z góry roztacza się ładna i rozległa panorama na wzmiankowane jeziora i Osowę oraz dalszą okolicę. Szlak jak najbardziej nadaje się na rower, a sobotni nasz test jest tego żywym przykładem.

Na koniec ciekawostka

Nieopodal szlaku Źródła Marii, w okolicy Góry Studenckiej znajdował się niegdyś pięknie odrestaurowany pochodzący z XII wieku drewniany gród. Jednak pięknie on wyglądał jakieś 3 lata temu, obecnie pozostały po nim jakieś zgliszcza, stąd nie warto było zabierać Wam więcej czasu, by obejrzeć kilka wystających z ziemi drewnianych pali i sztucznie usypanego kopca.

Dziękujemy wszystkim za przybycie i wspólną zabawę!

Skład GRT na rajdzie: Krzysztof Kochanowicz, Jarek Włodarczyk, Darek Zieliński
Zdjęcia: Krzysztof Kochanowicz, Marek Zięba

P.S. Jeżeli chcecie poznać fajne towarzystwo, a przy tym aktywnie spędzać wolny czas - dołączcie się do nas. To nic nie kosztuje. Wszelkie informacje związane z uczestnictwem w naszych rajdach znajdziecie na naszej stronie

Na prośbę autora relacji redakcja Portalu Rowerowego Trójmiasta będzie usuwać wszystkie opinie nie związane z tematem. Zatem jeśli znacie przebytą przez nas trasę, odwiedzone miejsca i chcielibyście coś dodać czego nie ujął autor relacji, podzielcie się własnymi doświadczeniami. Będą one z pewnością bardzo przydatne tym, którzy w przyszłości będą chcieli powtórzyć tą trasę lub ułożyć własną na jej podstawie.

Parametry trasy

  • Region Trójmiasto i okolice
  • Długość trasy 42 km
  • Poziom trudności średni

Znajdź trasę rowerową

Opinie (25) 2 zablokowane

  • Piszecie Panowie nieprawdę.

    "Zanim dojechaliśmy do początku szlaku Źródła Marii, który rozpoczyna się w dzielnicy Osowa, byliśmy zmuszeni przedostać się przez morenowe wzgórza Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego". Nic bardziej mylnego!!! Takie niedorzeczności podają też permanentnie redaktorzy gdańskiej telewizji (litości, panowie Redaktorzy!!!).
    Otóż musieliście pokonać skarpę - zerodowaną morenę denną, lub zerodowaną strefę krawędziową Wysoczyzny Gdańskiej (doliny i grzbiety, czyli garby), a nie wzgórza morenowe. Prawdziwe wzgórza morenowe (morena czołowa itp.)są dopiero w okolicy Osowej, np. Góra Studencka i wzgórze morenowe z wieżą RTV. Jeśli nie wierzycie, to postudiujcie opracowania geomorfologiczne pana doc. Jerzego Szukalskiego dotyczące TPK. Są dostępne w Zarządzie TPK na ul. Polanki 51.

    • 0 0

  • Do kogoś o odmiennym...

    Widzisz człowieku, pisząc ten text sugerowałem się najprostrzym przewodnikiem PTTK`owskim , a nie literaturą geologiczną. Gdybym był znawcą, i chciał o tym napisać więcej używając języka profesjonalnego zapewne bym to zrobił, jednak zapewne połowa odwiedzających to forum by i tak nie miała pojęcia o czym piszę. Zatem pisanie o czymś bardzo profesjonalnie, albo rozpisywanie sie na zupełnie nie istotny temat, jest bez sensu na tym forum. To portal poświęcony wycieczkom rowerowym a nie geologii i budowy terenu, czy ukształtowania...

    ps. Jeśli dopatrzono się w moim tekście błędu , to tylko wynika z przewodników turystycznych, które takie błędy posiadają i "karmią" nimi zwykłych turystów takich jak ja!

    • 0 0

  • Frans - luknij tutaj :
    http://www.airsoft.extranet.pl/img/galerie/2005.02.20_3city/2_big.jpg
    używane przez ekipy ASG, oczywiście właściciel terenu dba o czystość i każdy kto przychodzi jest zobowiązany utrzymać porządek i nie śmiecić. Czasem bywają tam imprezy urodzinowe przy ognisku, pokazy firepoi itd.

    PS. jak dojść/wjechać na górę studencką ?

    • 0 0

  • Dokładnie taki sam gród stał nieopodal tego szlaku

    i o to chodzi, mozna kulturalnie wejśc na obiekt, niczego nie niszcząc, zachowując taki sam ład i porządek jaki się zastało, czy to tak wiele kosztuje?

    ps. Na Górę Studencką dostać sie mozna bezpośrednio ze szlaku, tuż po wjeździe w las, po kilkuset metrach jest oznakowanie opcjonalne, które charakteryzuje sie czarnym trójkatem w białej obwódce. Symbolizuje on "wejście/ ścieżkę" na Górę, o której mowa. Początkowo jej nie widać, ale jak sie wydostaniesz zza drzew i krzaków, znajdziesz sie na polanie, z którejrozpościeraja sie przepiękne widoki na całą okolice. Na środku polany stoi drogowskaz informujący o "szczycie". Co widać chociażby na zdjęciach opublikowanych na RwM`ie: www.rwm.org.pl

    Pozdrawiam
    i na kolejny wypad zapraszam

    • 0 0

  • Te 10 km swoje robi !

    Dziś po pracy pojechałem proponowaną przez Was trasą,, jednak wspak, zaczynając z Sopotu. Nie powiem, szlak Źródła Marii dał mi trochę w kość, Zaliczyłem nawet niesłą glebę. W lesie o tej porze, gdy wszystkie kolory zlewają sie jeden z drugim łatwo o "loty przez kierownice", na szczęście lądowanie na lisciach, to nie to samo co na asfalcie.

    Widoki:
    Przy tak słonecznej pogodzie jak dziś z wiezy w Kolibkach nie mogłem zejść, oczywiście z zachwytu. Ah, ta nasza polska złota jesień. Podobnie było na Górze Studenckiej; cudznie jak cholera. Polecam wszystkim tą traskę: nie za trudna, a moje stare kości jakoś przeżyły.
    Pozdrawiam
    ps. czy mapy Eko-Kapio wydawane są również w laminacie?

    • 0 0

  • Frans

    Skoro to miał być tekst dla "zwykłego rowerzysty", to skąd ten naukowy fragment: "Studencka Góra (180 m n.p.m.) stanowi położoną najbardziej na wschód kulminację Wzgórz Chwaszczyńskich, ciągu moren czołowych rozciągających się w bezpośrednim sąsiedztwie strefy krawędziowej Wysoczyzny Gdańskiej, a wchodzących w skład Pagórów i Wzniesień Łebnowsko-Kielnowskich". Ano właśnie, piszesz o strefie krawędziowej Wysoczyzny Gdańskiej, a potem nagle pojawiają się zamiast niej "wzgórza morenowe".
    To nie moja złośliwość, tylko dobra rada - należy pisać z głową - i prawdę.
    Serdecznie pozdrawiam i życzę udanych wojaży po pięknych okolicach Gdańska.
    P.S. Wiem, że nie myli się jedynie ten, co nic nie robi. Mnie też zdarzały się podobne lapsusy...

    • 0 0

  • No właśnie, łatwiej jest komuś coś wytknąć, samemu bacznie siedząc przed kompem...

    wcinając kanapki, siorbiąc herbatkę, grzebiąc w nosie, czy pierdząc w stołek. O wiele trudniej jest zorganizować coś, nie tylko dla siebie, a dla innych w sposób taki by wszyscy byli jeszcze z tego zadowoleni. Brawo dla tych którzy mają jeszcze w sobie tyle energii by dzielić sie z innymi własnymi doświadczeniami w organizowaniu rżnych rajdów czy to pieszych czy rowerowych całkiem za friko. Brawo dla takich ludzi!

    Pozdrawiam wszystkich czynnie działających w różnorakich grupach turystycznych. Takich ludzi nasza Polska potrzebuje!

    • 0 0

  • zdecydowanie !

    zdecydowanie lepiej Fransowi do twarzy z imieniem Frans niż Bronisław :)

    • 0 0

  • a właściwie

    a właściwie to chyba Bronifrans niż Bronisław powinno być ? :) a może i dobrze że broni sławy fransowej :)

    • 0 0

  • Hmmm...

    Wydaje mi się że to chyba pomyłka...
    Nie zaglądałem na Trójmiasto dziś w południe, gdyż aż tyle czasu nie mam. Przypominam sobie, żebym za to zajrzał na RwM, chcąc śledzić forum dotyczące rajdu Szlakiem kaszubskim, który organizujemy na ten weekend. Zatem Wojtku, proszę nie wmawiaj mi tu jakiś bzdur. A gdybym chciał coś dopisać to albo użuwając klasycznie swojej ksywki, albo podpisując się imieniem i nazwiskiem. Na tyle to mnie stać!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Znajdź trasę rowerową

Forum