• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Riksze nie mogą wjeżdżać na drogi rowerowe? Policja mandaty daje, jednak niechętnie

Piotr Weltrowski
1 maja 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
aktualizacja: godz. 12:21 (4 maja 2016)
Już niedługo na nadmorskich drogach rowerowych - głównie w Sopocie - znów pojawią się riksze... choć, według policji, nie mają prawa nimi jeździć. Już niedługo na nadmorskich drogach rowerowych - głównie w Sopocie - znów pojawią się riksze... choć, według policji, nie mają prawa nimi jeździć.

Zbliża się lato i na nadmorskich drogach rowerowych w Trójmieście zaczyna się robić tłoczno. Tradycyjnie kontrowersje budzą spacerujący po nich piesi, rolkarze oraz - przede wszystkim - zajmujące niemal całą szerokość drogi riksze. W największym stopniu problem riksz dotyczy wąskiej drogi rowerowej nad morzem w Sopocie.



Aktualizacja 4 maja godz 12:21 Już po publikacji tekstu, po uwagach ze strony naszych czytelników, rzecznik sopockiej policji - Karina Kamińska - stwierdziła, że wcześniej podała nam nieprawdziwe informacje, a jej twierdzenie, że riksze węższe niż 90 cm nie mają prawa wjeżdżać na drogi rowerowe jest niezgodne z aktualnym stanem prawnym.

- Tak jak wskazał jeden z czytelników przepisy zezwalają na poruszanie się po drodze dla rowerów, rowerem wielośladowym, którego szerokość nie przekracza 90 cm. Bardzo dziękuję za zwrócenie uwagi na błąd merytoryczny, który pojawił się w mojej wypowiedzi - stwierdziła.



Czy policjanci powinni karać mandatami za wjazd rikszą na drogę rowerową?

Choć sezon rozpoczyna się tam majowym długim weekendem i wtedy też na trasach dla rowerów - jak co roku - pojawiły się riksze - to nasza czytelniczka już wcześniej zwróciła uwagę, że przepisy zabraniają jazdy większości modeli riksz po trasach przeznaczonych dla miłośników dwóch kółek.

- Riksze to problem większy niż osoby spacerujące po drogach rowerowych, bo przeważnie jedna riksza zajmuje niemal całe miejsce na pasie dla rowerów. Można ją oczywiście próbować wyminąć, ale bardzo łatwo w takim momencie zahaczyć o nią, co dla rowerzysty oznacza upadek - mówi pani Magdalena.
Pyta też o to, dlaczego policja nie stosuje, albo nie chce stosować przepisów, które zabraniają wózkom rowerowym - a za takie uznawane są wszystkie riksze o szerokości większej niż 90 cm, czyli zdecydowana większość z nich - wjazdu na drogi rowerowe.

- Przepisy są w tej kwestii jasne, ale policja wydaje się je ignorować. Nie widziałam nigdy, aby policjanci zatrzymali rikszę jadącą drogą rowerową i ukarali kierowcę mandatem - mówi pani Magdalena.
Co na to policja?

W Sopocie działa firma, które oferuje przejazdy rikszą m.in. po drogach rowerowych. Jej właściciele interpretują przepisy inaczej niż policja i twierdzą, że po drogach rowerowych riksze jeździć mogą, o ile mają mniej niż 90 cm szerokości. W Sopocie działa firma, które oferuje przejazdy rikszą m.in. po drogach rowerowych. Jej właściciele interpretują przepisy inaczej niż policja i twierdzą, że po drogach rowerowych riksze jeździć mogą, o ile mają mniej niż 90 cm szerokości.
Najpierw pytamy policjantów o przepisy, które aktualnie obowiązują. A oni odpowiadają nam, że nie tylko szerokość rikszy jest decydująca, bo - tak naprawdę - żadna riksza, nawet węższa niż 90 cm, nie może wjechać na drogę rowerową.

- Riksze nie spełniają kryteriów wymaganych do poruszania się po drodze dla rowerów, ponieważ przekraczają 90 cm szerokości oraz są pojazdami wielośladowymi. Żadnym rowerem wielośladowym nie można wjechać na drogę dla rowerów, więc nawet tzw. riksze wielośladowe, które mają poniżej 90 cm szerokości i traktowane są jak rowery wielośladowe oraz korzystają ze wszystkich przepisów dotyczących rowerów, na drogę oznaczoną znakiem C-13, czyli drogę dla rowerów jednośladowych, nie mogą wjechać - mówi Karina Kamińska z Komendy Miejskiej Policji w Sopocie.
Wedle jej słów, riksze mogą poruszać się po poboczu, a jeśli pobocza nie ma lub nie nadaje się ono do jazdy, to mogą jechać jezdnią, ale tylko na drogach bez znaków zakazu B-9 (zakaz wjazdu rowerów) lub B-11 (zakaz wjazdu rowerów wielośladowych). Czyli np. na al. Niepodległości, gdzie obowiązuje pierwszy z tych znaków, nie wjadą.

Co grozi za jazdę rikszą po drodze rowerowej?

- Jeżeli chodzi o konsekwencje za jazdę rikszą po drodze dla rowerów, to grozi za to mandat karny w wysokości 100 zł. Warto też przypomnieć w tym miejscu, że według polskiego prawa kierującym rowerem wieloosobowym, rowerem lub wózkiem rowerowym, którym przewożone są osoby, może być wyłącznie osoba, która ukończyła 17 lat - mówi Kamińska.
Czy jednak policjanci zamierzają faktycznie wyłapywać i karać osoby jeżdżące rikszami po drogach rowerowych?

- Jeżeli dochodzi do wykroczenia, policjant ma obowiązek zareagować. Na pewno - podobnie jak w zeszłym roku - kilkukrotnie przeprowadzone zostaną akcje mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach rowerowych, policjanci będą wówczas reagować także na riksze. W sezonie przewidziany jest także specjalny patrol rowerowy, on także będzie się zajmować tym problemem - mówi Kamińska.
To jednak tylko jedna strona medalu, bo - jak mówi nam jeden z trójmiejskich policjantów w mniej oficjalnej rozmowie - riksze dla policji wielkim problemem nie są.

- Takich mandatów wystawiamy dosłownie kilka w sezonie. Zdecydowanie częściej dochodzi do zdarzeń z udziałem pieszych, wchodzących na drogi rowerowe. W przypadku riksz najczęściej po prostu zwracamy ich kierowcom uwagę i stosujemy pouczenie, a nie mandat - mówi nasz rozmówca.
Oficjalne stanowisko policji jest zresztą bardzo podobne.

- W naszej ocenie rikszarze poruszający się po ścieżce rowerowej nie są problemem. Policjanci bardzo rzadko przyjmują zgłoszenia dotyczące riksz. Nie odnotowaliśmy również żadnego wypadku w rejonie pasa nadmorskiego z udziałem rikszy. Niemniej jednak w sytuacji, kiedy ktoś zobaczy, że po ścieżce rowerowej porusza się pojazd niebędący rowerem w rozumieniu definicji określonej w prawie o ruchu drogowym, może uznać to za wykroczenie i poinformować o tym policję - mówi Kamińska.
Oferujący przewozy rikszami przepisy interpretują inaczej

Osoby, które zajmują się przewozem turystów za pomocą riksz, interpretują przepisy oczywiście zupełnie inaczej niż policja. Ich zdaniem riksze mogą jeździć po drogach rowerowych, o ile szerokość pojazdu nie przekracza 90 cm.

- Nasze riksze mają szerokość do 90 cm, więc w naszej ocenie mogą poruszać się także drogami rowerowymi. Mamy też większe pojazdy, o szerokości 120 cm, ale kierujemy je w inne miejsca - mówi właściciel firmy oferującej w Sopocie przewóz rikszami.
Zaznacza przy tym, że faktycznie zdarzają się przypadki, kiedy zbyt duże riksze pojawiają się na drogach, bo w sezonie do Sopotu przyjeżdżają także "rikszarze" z innych miast.

Opinie (364) ponad 10 zablokowanych

  • To nie rowerzyści są głównymi sprawcami wypadków

    statystyki są jednak bezlitosne i to niestety dla kierowców - to z ich winy są najczęściej wypadki z udziałem rowerzystów.
    Więc dajcie spokój rowerzystom - są równo prawnymi uczestnikami dróg i to się nie zmieni. Podobnie jak na zachodzie będzie ich coraz więcej...nawet jak wprowadzą karty rowerowe (ktorych w cywilizowanym państwie nigdzie ma)

    • 8 13

  • Droga redakcjo trojmiasto.pl (2)

    A może by tak zrobić artykuł o tym, co rowerzystom nie przeszkadza? Będzie szybciej i mniej pisania!

    • 14 10

    • Redakcja widocznie ma jakiś interes w buntowaniu jednych przeciwko drugim.

      Jest tyle ważnych tematów do poruszania, a oni co drugi dzień artykuł o rowerzystach. echh

      • 4 1

    • to nie rowerzystom przeszkadzają riksze

      riksze przeszkadzają rygorystom, którym każda innowacja przeszkadza

      • 1 0

  • A co z rolkarzami? Słuchawki na uszach i jadą jeden obok drugiego od lewej do prawej. Rolkarz to pieszy i powinien poruszać się chodnikiem.

    • 6 8

  • rowerzystom samochody na ulicy tez przeszkadzja (2)

    • 9 6

    • ale tylko te wymuszające pierwszeństwo i wyprzedzające na kartke

      • 5 4

    • samochody przeszkadzają najbardziej ludziom jadącym innymi samochodami

      doświadczeni rowerzyści swobodnie poruszają się wzdłuż samochodów stojących w korkach lub kolejkach do zmiany świateł.

      • 1 1

  • Droga rowerowa (2)

    Jestem zdania że riksze nie powinno się poruszać po drogach rowerowych, krótko mówiąc piesi też nie dostosują się do znaku jak również rolkarze traktując drogę rowerową miejsce do zabawy

    • 3 13

    • (1)

      Proponuję otoczyć ścieżki rowerowe drutem kolczastym albo polem minowym, żeby nikt przypadkiem nie naruszył świętych ścieżek rowerzystów.

      • 1 2

      • jak na razie to kierowcy próbują mentalnie ogrodzić jezdnie drutem kolczastym

        ale na chodniki wjeżdżać do zaparkowania chcą bez przeszkód.

        • 1 2

  • Pani Komendant gada bzdury

    W dniu 7 września 2015 roku opublikowano nowelizacje przepisów dotyczące rowerzystów.

    1. Znak C13 droga dla rowerów nie oznacza już tylko drogi dla rowerów jednośladowych. Od teraz możesz legalnie jechać rowerem posiadającym więcej niż jedną oś (trójkołowiec itd.).

    Polecam Pani Komendant śledzenie zmian w przepisach

    • 9 1

  • (3)

    ścieżka rowerowa jak sama nazwa wskazuje służy :
    rowerzystom
    rolkarzom
    deskarzom
    biegaczom
    niedojdom , które myślą że potrafią na rolkach
    głupim mamkom z wózkami i rolkami
    głupim mamkom , które uczą jeździć na rolkach dzieci ledwo chodzące .
    o rikszach nie wspominam - wiadomo
    W tej sytuacji ścieżka powinna mieć 3 pasy i pas awaryjny .
    P.S. Ostatnio nawet debile w osobówkach tam się zapędzają

    • 12 8

    • Skoro ścieżka rowerowa jest tylko dla rowerów.. (2)

      ..to dlaczego jeździcie po chodnikach i ulicach? Masz ścieżkę tylko dla siebie, to się jej trzymaj.

      • 3 8

      • zasadniczo jezdnia jest dla wszystkich pojazdów

        Droga rowerowa jest dla rowerów, na autostradzie za to są wyłącznie pojazdy samochodowe.

        • 6 3

      • Alez ja tak robię . Opisalem sytuację obecną

        • 1 1

  • Panie Weltrowski, trochę się wstydź

    Pan nie jest od cytowania opinii nieprawdziwych. Nienawidzę riksz na trasach dla rowerów, ale jeśli od 7 września ub. r. wolno im jeździć co co pan tu wypisujesz?

    • 8 3

  • A ja tam myślę, (2)

    że bardzo dobrze. Rowerzysta MUSI SIĘ dostosować do wolno jadącej rikszy. Na dobre to wszystkim wyjdzie! riksza jeszcze w nikogo nie wjechała, a rowerzysta jadący zbyt szybko owszem.

    • 14 6

    • (1)

      Jak może rowerzysta wjechać w pieszego na drodze rowerowej, otóż moze jak pieszy nie stosuje się do przepisow i chodzi jak święta krowa po drodze rowerowej. To zakreceni pies są problemem, a ruszę porostu powinny zniknąć z ścieżek dla rowerów. Proste jak drut, tylko w Pol
      sce jak zwykle każdy jest mądry i ma swoje teorie, a prawo w du..e. Wszyscy winni tylko nie on.

      • 2 6

      • Polecam usiąść jednego słonecznego dnia..

        ..przy "molo w Brzeźnie", w okolicach przejścia przez drogę dla rowerów. W dziesięć minut gwarantuję minimum dziesięć niebezpiecznych dla pieszych sytuacji, zaistniałych z winy rowerzystów.

        • 5 3

  • a kiedy tuk-tuki na sciezkach rowerowych?

    • 0 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Rajd Climate Classic Gdańsk 2024 (1 opinia)

(1 opinia)
220 - 350 zł
rajd / wędrówka

Rowerowy Rajd AZS

1149 zł
rajd / wędrówka

Znajdź trasę rowerową

Forum