• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pułapki myślenia w biznesie. Private Banking po godzinach

Aleksandra Sobocińska
25 października 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Mateusz Grzesiak w trakcie prelekcji. Mateusz Grzesiak w trakcie prelekcji.

Private Banking po godzinach to cykl nieformalnych spotkań w klubowej konwencji. W piątkowy wieczór w Zatoce Sztuki odbył się kolejny (i ostatni), drugi cykl trzeciej edycji wydarzenia, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.



Sala kryształowa szybko wypełniła się po brzegi. Organizatorzy chyba nie spodziewali się tak wyśmienitej frekwencji, gdyż dla części gości zabrakło miejsc siedzących. Nie stanowiło to jednak żadnej przeszkody dla uczestniczenia w inspirujących wykładach i wszyscy uczestnicy z żywym zainteresowaniem wsłuchiwali się w dwa wystąpienia doskonałych mówców: Sebastiana Kotowa i Mateusza Grzesiaka.

Pierwszy wykład pt. "Pułapki myślenia w biznesie" wygłosił Sebastian Kotow, trener i coach, który szkolił ponad 100 międzynarodowych organizacji, m.in. PricewaterhouseCoopers, HP, IMB, ING, Toshiba, Mercedes Benz, czy AIG.


Wykład, prowadzony w luźnej formie, dotyczył różnego rodzaju pułapek, w jakie wpadamy nieświadomie, przez co hamujemy własny rozwój oraz uniemożliwiamy dojście do celu.

- Pułapki myślenia mogą być dla nas więzieniem. Wyobraźmy sobie małego słonia w cyrku, którego przykuto łańcuchem. Ten łańcuch go trzymał w tym cyrku. Gdy słoń dorósł i mógł spokojnie się z niego wyswobodzić, nie zrobił tego, bo dorósł w świadomości, że jest to niemożliwie i za takie to uznał - tymi słowy prelekcję rozpoczął Sebastian Kotow.

W dalszej części wykładu podał kilka przykładów pułapek przekonań - takich jak choćby niekorzystny biomet. Pułapka ta polega na zaprogramowaniu własnego nastroju adekwatnie do pogody czy biometu, jaki panuje danego dnia. Bez względu na nastrój, w jakim rozpoczniemy nowy dzień, niekiedy wystarczy usłyszeć w wiadomościach o niekorzystnym biomecie i ta wiadomość utwierdza nas (w niesłusznym) przekonaniu, że źle się czujemy. Innym przytoczonym przykładem była pułapka matematyczna, która polega na szukaniu wytłumaczenia danego zjawiska tylko w sposób logiczny, podczas gdy logika jest zaledwie jedną z opcji.

Kotow stwierdził również, że całym światem rządzą emocje. - Emocje rządzą decyzjami, jakie podejmujemy w pracy, w życiu prywatnym, czy na zakupach. Wiele decyzji podejmujemy właśnie pod ich wpływem - przekonywał. Tymczasem emocje często wynikają z gospodarki hormonalnej danego organizmu - na przykład nadmiar serotoniny daje nam poczucie szczęścia, a jej niedobór - depresję. W związku z tym, przedsiębiorcy kładą coraz większy nacisk nie tylko na wyniki, ale również na sposób, w jaki zostały one osiągnięte. Coraz ważniejsze staje się w firmach zarządzenie emocjami.

Kotow za największą pułapkę uznał Prawo 1x1x1x1, które stanowi, że ważniejsze od myślenia, planowania i analizowania, jest działanie.
Już samo działanie jest sukcesem człowieka, bez względu na wynik, który może być albo sukcesem, albo porażką. Niemniej, działanie wyrabia w nas bezcenny nawyk podejmowania akcji i tylko ono - prędzej czy później - jest w stanie doprowadzić nas do rezultatu. Niestety, pułapką człowieka żyjącego w świecie współczesnym jest nieustanne analizowanie wszystkiego, co dzieje się dokoła. Jednak analizowanie zabiera cenny czas i nie prowadzi do celu - który - w przeciwieństwie do działania - daje wymierne rezultaty.

Wykład zakończył cytat Arystotelesa, który stanowi, że "prawdziwa wiedza to znajomość przyczyn".

Kolejny wykład pt. "Ego-rcyzmy. Czym jest i jak działa EGO?" poprowadził Mateusz Grzesiak, trener i coach, który szkoli pracowników takich firm jak Mars, Polkomtel, ING, czy Volkswagen. Grzesiak prowadzi wykłady z zakresu psychologii sukcesu i motywacji, jest również autorem książek motywacyjnych.

Niekonwencjonalna forma prelekcji wprawiła uczestników w wyśmienity nastrój. Choć w zasadzie podczas obu prelekcji na sali wielokrotnie rozlegała się salwa śmiechu. Wykład rozpoczął się od pełnej psychologicznych wątków historii o rozwoju człowieka od jego narodzin, w pojęciu dopasowywania się do różnych modeli. - Przez te pierwsze fundamentalne lata zaczął powstawać koncept, który był czyimś pomysłem na mnie, na ciebie, na nią i na niego - mówił Grzesiak.

Trener dokładnie opisał proces formowania się ludzkiego ego, na który kluczowy wpływ mają różne modele, m.in, kulturowe czy rodzicielskie. - Rodzice mają pomysł na to, jakim masz być człowiekiem - mówił. Zwrócił uwagę na to, jak ograniczające bywa poddanie się tym modelom w poszukiwaniu "własnego ja". Ego jest de facto konfrontacją między "ja" a wyobrażeniem o mnie samym.

Uczestnicy spotkania mogli sami odpowiedzieć na pytanie czy są tacy, jak chcą być, czy też realizują model wyniesiony z rodziny lub kultury. Grzesiak wskazał również na moc przekonań kulturowych, które zamykają człowieka w pewnych ramach, blokujących jego rozwój osobisty i zawodowy.

Nieformalny charakter spotkania podkreśliła część koktajlowa.

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (31)

  • Szkolenia, prelekcji itd... (3)

    Bywałem na wielu takich "prelekcjach". W czasie gdy jeszcze studiowałem Psychologię jeździłem po całym kraju i zbierałem informacje na temat, jak to się wtedy mówiło "szkoleń i warsztatów". Zainteresował mnie fenomen tego "zjawiska" w Stanach, gdzie powstał. Gdybym dzisiaj miał znaleźć odpowiednie określenie na tego typu praktyki, nazwał bym to, czymś na pograniczu kuglarstwa i inżynierii społecznej". Celem takich spotkań jest przede wszystkim "zmiękczanie" ludzkiej psychiki przez co korporacje mają większą władzę i łatwiej jest kontrolować swoich ludzi/pracowników.

    • 39 2

    • Pranie mozgu, po prostu

      • 18 1

    • Zgadzam się w 100%. Polecasz jakieś opracowania, badania, książki na ten temat?

      • 4 0

    • Celem tych spotkań jest przede wszystkim spotkanie z kolegami z branży i pojedzenie/ pochlanie na koszt właściciela. Szkolenie to tylko dodatek. Inna sprawa, że czasem 15 minut rozmowy może dać więcej niż 15 dni szkolenia ;)

      • 2 0

  • Biomet usłyszany w radio moze źle nastawić ?

    tych bzdur o biomecie ( typowo polskie, w innych krajach nigdy nie słyszałam)
    nigdy nie traktuje poważnie

    albo poranne narzekanie spikerów z radia ( radio gdańsk przoduje),
    że brzydka pogoda- koledzy malkontenci

    • 4 2

  • nie myśl i nie analizuj, działaj :D

    Myślenie może jednak zaoszczędzić nam sporo niepotrzebnej pracy.

    • 16 0

  • Nobliści Naciągają poprzez eventy na sprzedaż bezwartosciowych produktów

    Niech najpierw oddadzą kasę tym których nadciągnęły na działki rolne. Naobiecywali i nic. Tak samo jak ze wszystkimi ich polisami. Z dała od tych usmiechnietych, zakompleksionych białych kołnierzyków

    • 22 0

  • (2)

    Wykształconemu człowiekowi robi się słabo po tym przedstawieniu przez p. Kotowa problemu ludzkich emocji i psychiki - facet wypowiada się jakby przedawkował Panią Domu.

    Zaraz geniusz jeden z drugim wymyśli aby rozpylać serotoninę w korpopracowniach.

    • 20 0

    • (1)

      Programowanie neurolingwistyczne, ot co.

      • 10 0

      • Propagandowy bełkot na poziomie akwizytora sprzedającego mydło i powidło na ulicy

        skierowany do targetu kompletnych ignorantów i prostych naiwnych ludzi.
        Jedyne co budzi to politowanie, tak jak ten przygłup z youtube od "jesteś zwycięzcą" i prowincjonalni krętacze od amway-owego "Witajcie w życiu".
        Niczym to się nie różni od technik wciskających garnki na pokazach dla emerytów i naciągających na wnuczka.

        • 19 0

  • Mateusz Grzesiak (1)

    Nieporozumienie gośc który uczy ludzi jak myśleć hehehe a sam zostawił żonę z kochanką ma dziecko sam uczył jak budować szczęśliwy związek :))))))

    Oszust jakich mało- nie wiem co się dzieje z tą Polską że romuje się takich ludzi

    • 20 0

    • A widzisz pan, sam zastosował swoją metodę, czyli uwierzył że zmiany są możliwe, i zerwał kajdany, niczym ten słoń z opowiastki :D

      znaczy dobry trenejro z niego ;)

      • 0 1

  • Klasa średnia zastąpiła słowo "tresura", słowem "rozwój osobisty", a jej treserzy dla niepoznaki są nazywani "trenerami" lub "coachami"...

    • 3 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Znajdź trasę rowerową

Forum