• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańsk prowadzi w rowerowych zmaganiach miast

Krzysztof Koprowski
9 maja 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Aleja Zwycięstwa to jedna z najchętniej wybieranych tras przez uczestników zmagania o tytuł Najbardziej Rowerowego Miasta w Europie. Aleja Zwycięstwa to jedna z najchętniej wybieranych tras przez uczestników zmagania o tytuł Najbardziej Rowerowego Miasta w Europie.

Gdańsk jest liderem w europejskim konkursie miast w jeździe na rowerze. Od początku miesiąca na dwóch kółkach gdańszczanie pokonali łącznie blisko 100 tys. km (w tym ok. 75 tys. km w granicach miasta), zostawiając w tyle Wrocław oraz Warszawę. Gdynia zajmuje dopiero dziewiąte miejsce.



Weźmiesz udział w European Cycling Challenge?

"European Cycling Challenge" to majowa zabawa, w której bierze udział w tym roku 39 miast w Europie. W czołówce dominują jednak miasta w Polsce, zaś liderem jest nieustanie od początku Gdańsk.

- Od samego początku gdańska drużyna kręci kilometry na rowerach najlepiej w całej stawce konkursu. Nie możemy jednak spoczywać na laurach. Choć to wyścig pokojowy, chcemy jeszcze wyraźniej odłączyć się od peletonu - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej.

Walka rozgrywa się nie tylko na poziomie miast, ale również drużyn, do której każdy uczestnik może się zapisać. W przypadku Gdańska najbardziej rowerowe drużyny to: Grupa Kapitałowa Lotos (ok. 5 tys. km), Urząd Miejski w Gdańsku (ponad 4,1 tys. km) oraz Politechnika Gdańska (ponad 3,9 tys. km). Wyniki są aktualizowane są na bieżąco na podstronie internetowej wydarzenia.

Warto zauważyć, że pod względem liczy kilometrów na mieszkańca, Gdańsk zajmuje jednak dopiero trzecie miejsce (161 km/mieszk.). Wyżej uplasowały się litewskie Telsze (162 km/mieszk.) oraz szwedzka Umea (208/mieszk.).

Jak wziąć udział? Zasady są proste. Trzeba założyć konto na stronie European Cycling Challenge, a następnie zainstalować w telefonie specjalną aplikację. Swoje trasy można też dodawać ręcznie. Trzeba mieć jednak na uwadze regulamin, który rozróżnia wykorzystanie roweru jako środka transportu, co jest zgodne z ideą zabawy oraz podróży, będących z treningami, co nie będzie uwzględniane przy sporządzaniu rankingu.

Wspomniane już drużyny tworzone są przez organizatorów. W przypadku Gdańska trzeba się zgłosić do Referatu Mobilności Aktywnej. Dodanie jest oczywiście bezpłatne, ale nie warto zwlekać, bo z każdym dniem będzie trudniej dogonić liderów stawki.

Rozkład ruchu rowerowego zmierzonego w tegorocznej edycji konkursu dla osób przypisanych do Gdańska. Rozkład ruchu rowerowego zmierzonego w tegorocznej edycji konkursu dla osób przypisanych do Gdańska.
Ale zabawa, w której przygotowane będą też drobne upominki dla najlepszych (m.in. opaski rejestrujące codzienną aktywność), pozwala również ocenić wykorzystanie różnych tras na terenie miasta oraz poza jego granicami. Chodzi tutaj o tzw. mapę ciepła, z której wynika, że najwięcej podróży realizowanych jest aleją Zwycięstwa zobacz na mapie Gdańska, trasą nadmorską zobacz na mapie Gdańska oraz ul. Kartuską zobacz na mapie Gdańska.

Wyraźnie widać też, że na Południe rowerzyści podróżują ul. Łostowicką zobacz na mapie Gdańska z wykonaną kilka lat temu drogą rowerową oraz Stoczniowców zobacz na mapie Gdańska, gdzie nie ma żadnych udogodnień dla rowerów, a i nawierzchnia ulicy nie jest w najlepszym stanie. Jednocześnie rowerzyści omijają ul. Cienistą zobacz na mapie Gdańska, gdzie istnieje wydzielona droga (nieco już zniszczona), ale ze względu na spadek terenu jest to trasa wymagająca dobrej kondycji fizycznej.

Co ciekawe, dość słabo wykorzystana jest ul. Jaśkowa Dolina zobacz na mapie Gdańska, która łączy Piecki-Migowo (Morenę) z Wrzeszczem. A być może żaden z rowerzystów, biorących udział w zabawie, nie pokonuje tędy codziennie swojej trasy?

Zaskoczeniem może też być wybór przy podróży na Osową równoległej zobacz na mapie Gdańska, a następnie prostopadłej zobacz na mapie Gdańska do ul. Spacerowej drogi leśnej, choć zdecydowanie krótsza trasa wiedzie przez ul. Kościerską zobacz na mapie Gdańska, która to z kolei nie ma silnego poparcia dla utworzenia w ciągu niej połączenia rowerowego.

Czytaj też: Rowerowa alternatywa dla ul. Spacerowej, Kolejny krok w stronę drogi rowerowej przez las z Oliwy do Osowej

- Wyniki z tej mapy nie są dla nas niespodzianką. Spodziewaliśmy się, że ruch będzie skupiony na głównych korytarzach komunikacyjnych. Jest to jednak bardzo dobre uzupełnienie danych zbieranych przez liczniki rowerowe [wyniki pomiarów można sprawdzić przez miejską stronę internetową - dop. red.]. Jeżeli chodzi o przejazdy między Oliwą a Osową, to wynik jest zrozumiały, biorąc pod uwagę zły stan nawierzchni ul. Kościerskiej i dużo lepszy utwardzonej drogi leśnej - dodaje Remigiusz Kitliński, kierownik Referatu Mobilności Aktywnej.

W tegorocznej akcji Rowerowy Maj bierze udział rekordowa liczba uczniów. W tegorocznej akcji Rowerowy Maj bierze udział rekordowa liczba uczniów.
Ale Gdańsk walcząc o honorowy tytuł Najbardziej Rowerowego Miasta w Europie, do jazdy rowerem zachęca także uczniów szkół podstawowych i przedszkoli. Już na etapie naboru do kolejnej edycji miejskiego konkursu Rowerowy Maj, chęć wzięcia udziału zadeklarowało aż 17 tys. dzieci, czyli cztery razy więcej niż w poprzedniej edycji.

Dla najbardziej rowerowej szkoły, miasto ufunduje parking, zaś dla dzieci biorących udział w konkursie przygotowano nagrody w postaci latarek rowerowych, koszulek z nadrukami kampanii oraz kompletu silikonowych lampek rowerowych (znanych także z akcji Trojmiasto.pl "Widzimy się na drodze").

Obie akcje są także wspierane przez lokalne firmy, oferujące zniżki dla rowerzystów, a dla dzieci darmowy kompot. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie rowerowygdansk.pl.

Wspomniana na początku Gdynia zajmuje dość odległe, 12 miejsce w rankingu przejazdów wewnątrzmiejskich (ok. 9,3 tys. km) oraz dziewiąte (prawie 16 tys. km) przy doliczaniu przejazdów poza granicami miasta. Na mieszkańca Gdyni przypada też statystycznie 37 km pokonanych na rowerze (13 miejsce).

To wyniki gorsze niż przed rokiem, kiedy miasto to w ostatecznym rankingu zajęło piąte miejsce wśród 32 innych, przy czym w zabawie udziału nie brał wówczas Gdańsk, a pierwsze miejsce przypadło Warszawie.

Gdynia planuje zwieńczyć zmagania rowerzystów 31 maja przejazdem rowerowym po ulicach miasta oraz piknikiem na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Opinie (126) 7 zablokowanych

  • Mapa ciepła Gdyni zawiera trasy z Gdańska

    Dlatego na mapie Gdańska nie widać Kościerskiej, bo jest na tej z Gdyni.

    • 3 0

  • Kiedy bedzie sciezka rowerowa na Kolobrzeskiej? (4)

    Od Grunwaldzkiej do Chlopskiej? Na ulicy pelno samochodow. Niektorzy kierowcy zlosliwie przejezdzaja blisko roweru. A chodniki dziurawe

    • 8 0

    • Była szersza (3)

      zanim powstały supermarkety. Wtedy jeździło się rowerem po niej idealnie do lasu z Zaspy. Teraz zapchana, wąska i niebezpieczna, dlatego może samochody wymijają rowerzystów niebezpiecznie blisko.

      Świetne pytanie do oficera rowerowego.

      • 0 2

      • niema juz oficera rowerowego ten fircyk co został nim po znajomosci zbudyniem (2)

        teraz sie przemianował na kierownika do spaw komunikacji mobilnej miasta jak w kazdym korycie partyjnym im wiekszy nieudacznik i niekompetentny urzedas tym odrazu dostaje awans by mógł wiecej zaszkodzic niz wczesniej!Urzedasy miasta tworza korki i tworzą autostrady w spokojnych dzielnicach miasta dlatego jest niebezpiecznie

        • 2 2

        • Sorki

          Pomyłka, oczywiście masz całkowitą rację, źle kliknąłem. Ale na stronie gdansk.pl nadal widnieje jako oficer.

          • 0 0

        • po prostu mi ciebie żal

          uważaj, żeby Ciebie kiedyś nie rozliczyli z pozytywnego stosunku do ludzi

          • 0 1

  • Aleja Zwycięstwa wystajace klapy od studzienek kanalizacyjnych ,krawezniki na przejazdach

    takie drogi robione byle jak jak fuszerki juz nadajace sie do remontu!!Jak widac propaganda budynia nic wiecej dlaczego niepokazujecie dzirawych i łatanych kostka drug na grunwaldzkiej dlaczego niepokazujecie tych krawezników które niszcżą nasze felgi rowerowe na drogach rowerowych .Dlaczego niepokazujecie tych kolein zapadniec i popekanegho asfaltu!!Dlaczego niepkazujecie idiotycznie prowadzonych drug rowerowych do nikąd albo takich ze droga skreca do tunelu gdzie trzeba brac rower na polecy i niesc po schodach!!

    • 6 2

  • dane nieaktualne

    dziś gdańsk jest już na pierwszym miejscu w klasyfikacji najbardziej rowerowego miasta, czyli ilości km przejechanych przez uczestników wyzwania na 1000 mieszkańców

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Znajdź trasę rowerową

Forum