Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych!
stat

Żuławski Skansen Maszyn Rolniczych k. Gdańska

Grupa Rowerowa 3miasto jeździ na wycieczki przez cały rok kalendarzowy. Tym razem udaliśmy się z wizytą do Żuławskiego Skansenu Maszyn Rolniczych w Mokrym Dworze.
Grupa Rowerowa 3miasto jeździ na wycieczki przez cały rok kalendarzowy. Tym razem udaliśmy się z wizytą do Żuławskiego Skansenu Maszyn Rolniczych w Mokrym Dworze. fot. Piotr Książek [GR3miasto]

Zawsze planując temat kolejnych naszych wycieczek staramy się zobaczyć coś nowego, ciekawego. Dlatego też często wybieramy się do miejsc interesujących, takich, które mogą nam zaoferować coś więcej niż tylko pretekst do wyrwania się z domu. Tym razem postanowiliśmy zobaczyć wycinek historii rolniczej Żuław Gdańskich.Jako cel i temat przewodni niedzielnej wycieczki wybraliśmy Skansen Maszyn Rolniczych w Mokrym Dworze. Mokry Dwór to niewielka miejscowość położona niemalże po sąsiedzku z Gdańskiem. Pierwsza wzmianka o miejscowości Mokri Dwor znajduje się w dokumentach z czasów książąt pomorskich. Pierwszą dokładną datą dotyczącą wsi jest rok 1308. Jest to data aktu nadania przez króla polskiego Władysława Łokietka. To tam właśnie w dawnym majątku dworskim, gdzie obecnie znajduje się szkoła (aktualnie w miejscowości Wiślina) gościli królowie August II Mocny i Stanisław Leszczyński. Nawet Car Piotr I bywał gościem majątku dworskiego w Mokrym Dworze. Poza wielkimi nazwiskami ta niewielka wieś ma również do zaoferowania jedyną w swoim rodzaju imprezę plenerową "Żuławski Tulipan", która poświęcona jest kwiatom. Ale o tym może będziemy mieli okazję napisać wiosną po kolejnej edycji tulipanowego festiwalu... Dla nas tym razem najważniejszym pretekstem do wizyty w Mokrym Dworze był udostępniony pod koniec ubiegłego roku Skansen Maszyn Rolniczych.

Przebieg naszej wycieczki:

Naszą niedzielną wycieczkę na spotkanie historii rolnictwa Żuław rozpoczęliśmy przy Urzędzie Marszałkowskim. Stąd, przemieszczając się wzdłuż Motławy i rowerowego Szlaku Menonitów, udaliśmy się do obranego przez nas celu, czyli Mokrego Dworu. Całość szlaku pomimo zimy, ale aury bardziej wiosennej nie sprawiła nam zbyt wielu problemów z przemieszczaniem się. Może poza jedną niespodzianką za Krępcem. Fachowcy od budowy dróg i mostów wymienili stary most na Motławie prowadzący do miejscowości Dziewięć Włók na nowy, ale najprawdopodobniej nikt nie pomyślał o tym, że przecina dość ruchliwy w sezonie rowerowy Szlak Menonitów. W efekcie dalsza podróż szlakiem wymaga wniesienia roweru po dość stromym nasypie, przeprawy przez barierę drogową oraz znów zejścia po nasypie na drugą stronę drogi wjazdowej na most. Czy nie można było umożliwić, nie tylko rowerzystom, ale również pieszym, sprawnego rozwiązania komunikacyjnego pozwalającego na dalsze poruszanie się szlakiem? Biorąc pod uwagę, że most jest nowy mamy nadzieję, że z nadejściem wiosny pojawi się rozwiązanie umożliwiające wycieczki rowerowe w tym rejonie.Cel wycieczki osiągnęliśmy po niespełna godzinie jazdy. Pomysłodawcą i realizatorem inicjatywy Skansenu Maszyn Rolniczych jest Stowarzyszenie Sołtysów Gminy Pruszcz Gdański. Zgodnie z ideą tego przedsięwzięcia pomysłodawcy przekazują nam wiedzę o tym, jak nasi dziadowie i pradziadowie uprawiali rolnictwo w rejonie Żuław. To małe muzeum to wbrew pozorom dość pokaźny zbiór ponad 30 eksponatów i perełek rolnictwa żuławskiego. Na ogrodzonym stylowym drewnianym płotem placu dostępne dla wszystkich są takie perełki ówczesnej myśli technicznej jak snopowiązałka z 1903 roku lub jeszcze starsza żniwiarka - to chluba kolekcji, jak nas poinformował Sołtys Mokrego Dworu - Pan Wiesław Zbroiński. Niemniej ciekawym, wartym zobaczenia obiektem jest kopia stodoły żuławskiej wybudowanej z nawiązaniem do tradycji regionu. Wewnątrz stodoły wszystko połączono drewnianymi kołkami, a gwoździe znajdują się tylko na zewnątrz. Dachówki, którymi wyłożono dach obiektu, także nie są przypadkowe - są bardzo stare i przekazane przez miejscową ludność.

Bogatsi o wrażenia i wiedzę zdobytą w skansenie ruszyliśmy w dalszą drogę. Upłynęła nam ona na podziwianiu uroków budzącego się po zimie krajobrazu żuławskiego. Gdzieniegdzie leżące na polach połacie śniegu i skute jeszcze lodem kanały irygacyjne dawały znać o zimie. Za to co pewien czas ciepłe promienie słoneczne budziły poczucie zbliżającej się małymi krokami wiosny. Pogoda na początku wycieczki nie dawała zbytniej nadziei na promienie słońca, ale droga powrotna z Mokrego Dworu wiodąca w dalszym ciągu Szlakiem Menonitów do miejscowości Miłocin, później przez Cedry Małe, dalej wzdłuż brzegu Martwej Wisły przez Trzcińsko i Wiślinkę aż do Gdańskiej Olszynki, minęła nam w promieniach słonecznych. Wszyscy byliśmy miło zaskoczeni tak ciepłym i pogodnym dniem. Pogoda sprawiła nam bardzo miłą niedzielną niespodziankę.

Wrażenia z wycieczki:

Ta niedzielna wycieczka może nie należała do najdłuższych i najowocniejszych we wrażenia, ale z pewnością wzbogaciła nas o doświadczenia, jakie zgłębiliśmy w skansenie w Mokrym Dworze - taki też był jej cel. Oby więcej takich inicjatyw pojawiało się w naszym regionie, oby więcej ludzi tak zaangażowanych i bezinteresownych mogło wybić się ze swoimi pomysłami do amatorów turystyki i wszelkiej aktywności. Ta wycieczka z pewnością była jednym z pomysłów godnych polecenia na rodzinne letnie rowerowe kręcenie ... Dlatego zachęcamy wszystkich rodziców żeby latem odłożyli piloty od telewizorów, odciągnęli swoje pociechy od komputerów i konsoli i zabrali je na wspólną rodzinną wycieczkę do miejsc takich jak Skansen Maszyn Rolniczych w Mokrym Dworze!

Kliknij na mapę i zapoznaj się ze szczegółami trasy mat. Traseo.pl / Openstreetmap.org


Statystyki wycieczki:

- Całkowity dystans: 53 km
- Czas jazdy z postojami: 3h40min
- Czas jazdy bez postojów: 3h14min.
- Średnia prędkość: 16,4 km/h
- Przewyższenia: 72 m

Rodzaj podłoża:

W przewadze drogi utwardzone, płytowe i ścieżki rowerowe.
W drodze powrotnej na odcinku od Miłocina do Gdańska lokalne drogi asfaltowe o małym natężeniu ruchu samochodowego.

Wycieczkę prowadził: Piotr Książek

Relacja pochodzi ze strony Grupy Rowerowej 3miasto

Dotychczas na Żuławach zrealizowaliśmy masę ciekawych tras, m.in.:

1) Szlak domów podcieniowych przez Żuławy Gdańskie
2) Szlak Mennonitów przez Żuławy Wiślane
3) Szlak Motławski przez podmokłe żuławskie łąki
4) Żuławskie wiatraki i ich historia
5) Tajemnice pewnego zamku na Żuławach Gdańskich
6) Kościoły gotyckie Żuław Gdańskich, edycja 1
7) Kościoły gotyckie Żuław Gdańskich, edycja 2

... i wiele innych, które znajdziecie na naszej stronie internetowej !

Mamy co chwilę nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie, czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego nie sposób się z nami nudzić. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas, to nic nie kosztuje! Zabierz więc rodzinę, znajomych, albo po prostu przyjedź, by poznać nowe osoby.

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych!
O naszych inicjatywach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Organizujemy nie tylko wycieczki rowerowe. Przez cały rok kalendarzowy wybieramy się także na wędrówki piesze, marsze Nodric Walking, kajak. A w zależności od sezonu: różnego rodzaju sporty wodne, rolki, łyżwy, narty, snowboard. Jeśli zaś chcesz regularnie otrzymywać od nas wszelkie newsy, możesz napisać maila z prośbą o przyłączenie się do "listy sympatyków GR3". Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi wydarzeniami. Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (18)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.