Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych!
stat

Zbrzyca, czyli relaks w kajaku


Zbrzyca uważana jest za najpiękniejszy dopływ Brdy. Urzeka ona swoimi malowniczymi, leśnymi krajobrazami oraz niezwykłą różnorodnością. Szlak wije się przez magiczny świat dzikiej, nieskażonej ludzką ręką przyrody, chronionej jako Zaborski Park Krajobrazowy. Cały szlak liczy 41 km. Spływ Zbrzycą rekomendowany jest dla rodzin z dziećmi oraz osób początkujących.Opis rzeki:

Źródeł Zbrzycy należy doszukiwać się w Jeziorze Małe Sarnowicze, jednak szlak najlepiej zacząć od Jeziora Somińskiego. Górny odcinek rzeki - z uwagi na wąskie koryto rzeki i liczne stałe przenoski - jest trochę uciążliwy, szczególnie, gdy podejmiemy się spływać kajakiem dwuosobowym. Wraz z biegiem rzeki krajobraz jest dość urozmaicony. Początkowo płyniemy wśród malowniczych lasów, następnie towarzyszą nam rozległe łąki, na których pasą się krowy i hasają konie. "Łaciate" już tak przyzwyczaiły się do widoku kajakarzy, że często wcale nie mają ochoty wychodzić z wody. W środkowym i końcowym odcinku wpływamy także na jeziora rynnowe o przepięknej szacie przyrody. W końcowym odcinku Zbrzyca płynie już bardzo szerokim korytem, osiągając Jezioro Witoczno, którym łączy się z Brdą.

Trudności na rzece:

Jedynymi trudnościami na rzece mogą być stałe przenoski, których łącznie jest pięć oraz płycizny spowodowane niskim stanem rzeki, szczególnie w okresie letnim.

Propozycje etapów spływów:

1) Sominy - Kaszuba (14 km)
2) Kaszuba - Laska (13 km)
3) Laska - Witoczno (14 km)

Łączny dystans szlaku Zbrzycy: 41 km

Rekomendowana trasa spływu: Sominy - Swornegacie / 2-3 dni

Zobacz mapę i ślad gps całego szlaku wodnego Zbrzycy

Zobacz mapę i ślad gps odcinka z Kaszuby do Laski

Tutejsze widoki zapierają dech w piersi. W środkowym i końcowym odcinku rzeki pojawiają się jeziora rynnowe z barwną przyrodą. Jakby tego było mało, relaks uzupełniają śpiewające ptaki, które szybko pozwalają na regenerację naszego organizmu.


GALERIA ZDJĘĆ; fot. Krzysztof Kochanowicz

Spływ zorganizowany przez Team eKajaki GR3miasto

Dziękujemy wszystkim za wspólną wycieczkę i zapraszamy na kolejne nasze wypady !

Info:

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych
Co chwilę mamy nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jesteśmy aktywni przez cały rok kalendarzowy, niezależnie od pogody. Jeździmy na rowerach, wędrujemy, pływamy na kajakach i wiele innych. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!

O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami. Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com

Opinie (19) 6 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.