Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych!
stat

Z kamerą wśród lokomotyw Muzeum Kolejnictwa

W Kościerzynie znajduje się największe muzeum parowozów i lokomotyw, które spotkać można było na polskich torach w minionym wieku. Łącznie w ekspozycji znajduje się ponad czterdzieści jednostek taboru kolejowego. To właśnie tutaj zatrzymał się czas dla najlepszych tradycji polskiego kolejnictwa. W tym historycznym miejscu powracają wspomnienia z niezwykłych i bogatych dziejów dróg żelaznych w Polsce. Zwiedzanie kolejowej ekspozycji to z pewnością ciekawa forma spędzenia wolnego czasu poza domem z rodziną. Po sezonie nie ma tu tłumów i swobodnie można robić zdjęcia bez przypadkowych gości w tle. Z Trójmiasta do Kościerzyny mamy raptem godzinę drogi samochodem lub pociągiem. Wycieczka rowerowa zajmie nam natomiast cały dzień. Możemy ją jednak rozłożyć, tak że pół trasy pojedziemy na dwóch kółkach, a wrócimy pociągiem. Wybór należy do was.Parametry trasy

  • Region Trójmiasto i okolice
  • Długość trasy 115 km
  • Poziom trudności średni
Trasy rowerowe


Muzeum Kolejnictwa w KościerzynieEkspozycja zajmuje budynki i plac dawnej lokomotywowni. Dzieje kościerskiej parowozowni sięgają XIX wieku. Niestety dokładna data rozpoczęcia jej działalności nie została odnotowana w archiwach. Jednak za jej debiut przyjmuje się rok 1885 - to właśnie wtedy dotarła kolej do Kościerzyny. Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie posiada najliczniejszą i wciąż rozrastającą się ekspozycję pojazdów szynowych w Północnej Polsce.

Wraz z zastępowaniem trakcji parowej przez spalinową zmniejszyła się również konieczność utrzymywania licznych lokomotywowni. Od 1 listopada 1992 roku, zarządzeniem naczelnego dyrektora Północnego Okręgu w Gdańsku, na miejscu lokomotywowni został utworzony Skansen PKP Kościerzyna. Do podstawowych działań muzeum zaliczono nie tylko gromadzenie i konserwację eksponatów związanych z historią kolei, ale także utrzymywanie w stanie czynnym parowozów. Oprócz działalności o charakterze muzealnym, skansen posiadał też czynne parowozy, prowadzące tzw. pociągi retro. Po przeprowadzonym podziale PKP, w 2001 roku, parowozownia została przejęta przez PKP Cargo. Taki stan rzeczy utrzymywał się przez osiem lat. W 2009 roku, placówka ta, już jako Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, została włączona w struktury Muzeum Ziemi Kościerskiej. Niestety w związku z ogromnymi kosztami związanymi z utrzymaniem "na chodzie" historycznych parowozów na dzień dzisiejszy żaden z nich nie może zaszczycić już polskich torów kolejowych swoją obecnością.

Adres:

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie
ul. Towarowa 7, Kościerzyna
tel.: +48 58 721 86 31
e-mail: parowozownia@koscierzyna.gda.pl
WWW: Muzeum Kolejnictwa.com.pl

Parametry trasy:

- Początek i koniec trasy: Nowy Dwór Gdański
- Czas przejazdu wraz z przerwami: 9 godzin
- Długość trasy: 115 km
- Suma przewyższeń: 1000 m
- Trudność trasy: średnia
- Nawierzchnia: drogi gruntowe i leśne dukty, miejscami bruk i asfalt.
- Rekomendowany rower do przebycia trasy: górski lub gravel

>>> Mapa i ślad gps szlaku
Dziękujemy wszystkim za udział w naszych wypadach i zapraszamy na kolejne !

Info:

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych
Co chwilę mamy nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jesteśmy aktywni przez cały rok kalendarzowy, niezależnie od pogody. Jeździmy na rowerach, wędrujemy, pływamy na kajakach i wiele innych. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!

O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Chcąc być na bieżąco ze wszelkimi newsami, możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3miasto.
Kontakt e-mail: gr3miasto.info@gmail.com

Opinie (47) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.