Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych!
stat

Wzniesienia Puszczy Wierzchucińskiej


Puszcza Wierzchucińska to niewielki obszar leśny położony pomiędzy Pojezierzem Słowińskim a Kaszubskim, na skraju Wysoczyzny Żarnowieckiej. Porastają go głównie drzewostany sosnowe, dzięki czemu nawet jesienią i zimą jest tu wiecznie zielono. W okolicy jest wiele leśnych bagien oraz niedostępnych jezior, w których woda jest czarna jak smoła. Tutejsze wzniesienia mierzą od 100 do 180 m n.p.m.Na naszej trasie zagłębiliśmy się w gęstych, wiecznie zielonych lasach sosnowych, zobaczyliśmy stare okazy buków i dębów, a także ciekawe jeziora o wodach czarnych jak smoła. Podobno barwa ta bierze się od borowiny, która jest odmianą torfu leczniczego, a ten z kolei dobrze wpływa na naszą skórę. Teraz już wiem skąd latem tu tyle plażowiczów "wysmarowanych błotem".

Trasa:

Ułożona przez nas trasa rowerowej eskapady wiodła ścieżkami i drogami gruntowymi przez bajeczne tereny: to wspinając się na zapierające dech w piersiach wzgórza, to opadając do dolin i wąwozów, którymi wiją się malownicze potoki. Część trasy opierała się zarówno o znane mam odcinki szlaków turystycznych jak również o dotąd nieznane nam leśne dukty, które odkryły przed nami wiele ciekawych miejsc. Prócz aktywnego wypoczynku na łonie natury, celem naszej wizyty w tych okolicach było zapoznanie się z malowniczymi zakątkami najwyższego ze szczytów - Góry Wysokiej, mierzącej 179,2 m n.p.m. Najpiękniejsze, niemalże górskie widoki rozpościerają się jednak z liczącego prawie 140 m wysokości bezimiennego wzniesienia górującego nad Strzebielinem.

Liczba górek i wzniesień, jakie mieliśmy do pokonania na zaplanowanej trasie była w stanie zaspokoić nawet najbardziej wymagających uczestników wycieczki. Nasza trasa w 90 proc. wiodła drogami gruntowymi i leśnymi duktami, kilka odcinków pokonaliśmy także bocznymi drogami asfaltowymi. Pomimo wysiłku, jaki musieliśmy włożyć w pokonanie licznych wzniesień, niejednokrotnie mieliśmy okazję zachwycać się pięknem otaczającej nas przyrody. Kaszuby Północne to bardzo atrakcyjny rejon dla wycieczek zarówno rowerowych jak i pieszych. Bardzo dobrym pomysłem na turystykę jest również spojrzenie na te przepiękne tereny z siodła - w okolicy jest mnóstwo ciekawych stajni.

Statystyki naszej rowerowej eskapady:

-Miejsce rozpoczęcia i zakończenia trasy: stacja kolejowa Bożepole Wielkie
-Dystans: 52,5 km
-Czas jazdy z postojami: 5 godzin

>>>Mapa i ślad gps naszej trasy

-Trasa polecana na rower górski
-Do realizacji trasy wykorzystaliśmy mapę:
"Nadleśnictwo Strzebielino" o skali 1: 40 000 / wyd. Eko-Kapio.plGALERIA ZDJĘĆ; fot. Krzysztof Kochanowicz

Wypad rowerowy prowadził: Krzysztof Kochanowicz [GR3miasto]

>>>Zobacz także naszą wideo relację z wędrówki przez Puszczę Wierzchucińską

U podnóża Puszczy Wierzchucińskiej przebiegają też szlaki rowerowe:

>>> Szlak Pradoliny Łeby-Redy
>>> Szlak Pstrąga Tęczowego

Inne ciekawe trasy rowerowe w okolicy:

>>> Wzgórza i wąwozy paraszyńskie
>>> Leśny szlak rowerowy z Lęborka do Gdańska

Kolejny wypad rowerowy już niedługo, do zobaczenia na szlaku !

Info:

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych
Co chwilę mamy nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jesteśmy aktywni przez cały rok kalendarzowy, niezależnie od pogody. Jeździmy na rowerach, wędrujemy, pływamy na kajakach i wiele innych. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!

>>> WWW: Grupa Rowerowa 3miasto

O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3miasto.
Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami.
Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com

Opinie (8) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.