Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych!
stat

Przejażdżka wzdłuż rzeki Motławy


Rowerowy szlak Motławski, jak sama nazwa mówi, wiedzie wzdłuż rzeki Motławy, która przepływa przez Żuławy Gdańskie. To szlak bardzo łatwy i przyjemny, w szczególności dla początkującego rowerzysty.Podobnie jak szlak pieszy o tej samej nazwie, szlak rowerowy wiedzie wzdłuż koryta Motławy i oznakowany jest na czerwono. Oba szlaki rozpoczynają się w Gdańsku i kończą w Tczewie, wiodą raz prawym, raz lewym brzegiem rzeki, nie tracąc tafli wody z zasięgu wzroku. Szlak rowerowy od pieszego różni się przede wszystkim tym, że wiedzie w 90% drogami asfaltowymi, zaś pieszy raczej z dala od nich, zagłębiając się w żuławskich łąkach.

Rowerowy Szlak Motławski na swej marszrucie często krzyżuje się z innymi szlakami:

1) pieszym Szlakiem Domów Podcieniowych,
2)rowerowym Szlakiem Mennonickim.

W ostatnich latach szlaki turystyczne wiodące przez Żuławy Gdańskie zostały zmodernizowane, a wiąże się to z różnorodnymi udogodnieniami w postaci ścieżek rowerowych, mostów i kładek, które w znacznie łatwiejszy sposób pozwalają dotrzeć do przepięknych tutejszych zabytków. Tym samym poprawiło się bezpieczeństwo ruchu turystycznego. Rowerowy Szlak Motławski niemalże na całej swej długości wiedzie drugorzędnymi drogami asfaltowymi o małym natężeniu ruchu samochodowego. Tylko na pierwszym odcinku z Gdańska do Wiśliny jadąc wałem rzeki Motławy mamy do pokonania płyty betonowe.

Statystyki wycieczki Szlakiem Motławskim:

- Dystans szlaku: 37,2 km
- Czas przejazdu szlakiem: 2h46min
- Średnia prędkość: 13,37 km/h
- Przewyższenia: 1,76 m n.p.m. ;)

Ślad GPS wycieczki

Do realizacji trasy wykorzystaliśmy mapę "Z biegiem Wisły" 1:75 000 wyd. Eko-Kapio.pl

Rodzaj podłoża:

-Przeważały drogi asfaltowe , miejscami także betonowe płyty.
-Trasę pokonać można rowerem szosowym.

Atrakcje na szlaku:

Niewątpliwie największą atrakcją jest tu sama przyroda. Żuławy Gdańskie poprzecinane są licznymi rowami i kanałami stąd też często region ten nazywany jest "krainą na wodzie", a do tego te charakterystyczne wierzby, cudne o każdej porze roku! To jest pierwszy powód, dla którego warto udać się tym szlakiem. Drugi, to ciekawe zabytki, przede wszystkim sakralne. Pierwszy z nich znajduje się w Wiślinie. Nieopodal cmentarza mennonickiego warto rzucić okiem na drewnianą dzwonnicę z 1792 roku. Kilkanaście kilometrów dalej, we wsi Wróblewo, w wodach Motławy odbija się piękny drewniany kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Panny Maryi o konstrukcji szkieletowej, wypełniony murem ceglanym.

Przejeżdżając przez Suchy Dąb warto na minutkę odbić i zobaczyć kościół pw. Świętej Anny wzniesiony w 2 poł. XIV wieku oraz barokowy dzwon. Ostatni zabytek sakralny zaś zobaczymy we wsi Krzywe Koło. Przyglądając się z bliska jogo murom, warto zwrócić uwagę na "wtopiony" herb Gdańska. W celu wyjaśnienia tej zagadki należy cofnąć się do drugiej połowy XVII wieku kiedy powstały te kościoły. W tamtym czasie Gdańsk był administratorem żuławskich parafii i miał prawo obsadzania proboszczów w tychże parafiach. Stąd też oznaczenie kościołów jako "podległych" Gdańskowi.

Prócz zabytków sakralnych na Żuławach Gdańskich znajduje się wiele ciekawych dla tego regionu domów podcieniowych, jednak jadąc szlakiem Motławskim będziemy raczej poza ich zasięgiem. Jedyny godny uwagi tego typu obiekt zobaczymy pod koniec wycieczki we wsi Krzywe Koło.
Nic jednak straconego, gdyż w sierpniu planujemy dwudniową wycieczkę po najciekawszych domach podcieniowych całych Żuław, od Gdańska aż po Elbląg.Więcej zdjęć na naszym profilu Facebook

Zakończenie i podziękowania:

Pomimo, iż wycieczka wiodła przez "depresyjny teren", mamy nadzieję, że dostarczyła masę pozytywnych wrażeń, a piękne widoki pewnie na długo zostaną w pamięci tych, którzy tego dnia postanowili do nas dołączyć. Cieszy nas także fakt, że proponowane przez nas wypady po pracy cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Na Szlak Motławski przez Żuławy Gdańskie wybrało się z nami 63 osoby, co świadczy, że coraz więcej ludzi dba o swoją kondycję także w środku tygodnia. Pomimo intensywnego pedałowania był czas na sielankę i pogaduchy oraz zapoznanie się z ciekawymi zabytkami . Mamy nadzieję, że aktywny wypoczynek na łonie pięknej przyrody w pełni zregenerował Wasze siły by móc kontynuować wszelkie obowiązki w kolejnych dniach tygodnia.
Powyżej zaprezentowaliśmy tylko opis rowerowego Szlaku Motławskiego, którym udaliśmy się w jedną stronę. Z powrotem część uczestników wróciła pociągiem, a najbardziej wytrwali kontynuowali wycieczkę do Gdańska na rowerach w dwóch grupach. Pierwsza wróciła podobną trasą do Szlaku Motławskiego, druga podążyła w kierunku Pszczółek i Pruszcza Gdańskiego bocznymi drogami o niewielkim ruchu drogowym, a także drogą rowerową, która wiedzie wzdłuż ruchliwej "jedynki".

Z uwagi na kilka przerw technicznych, dla wielu uczestników wycieczka po pracy zakończyła się grubo po północy.

Statystyki całej wycieczki:

- Całkowity dystans: 81,6 km
- Czas przejazdu: 6 godzin
- Średnia prędkość: 13,64 km/h
- Przewyższenia: 14,08 m n.p.m. ;)

Ślad GPS całej wycieczki

Wycieczkę prowadzili:
Krzysztof Kochanowicz, Bartek Winikajtys , Agata Wysocka [GR3miasto]

Dziękujemy również za pomoc naszym sympatykom !

Idea wycieczek rowerowych "po pracy":

W weekendy coraz częściej wypadają nam różnorodne imprezy sportowo-rekreacyjne, spotkania z rodziną i przyjaciółmi, dlatego postanowiliśmy część wycieczek rowerowych przenieść na środek tygodnia po pracy. Popołudniowe wypady mają charakter turystyczno-krajoznawczy, a w cieplejsze dni, do których zaliczał się ostatni nasz wypad, pozwoliliśmy sobie na leżenie plackiem na plaży, a także kąpiel w morzu. Po całym dniu siedzenia za biurkiem nie mamy ochoty wracać z powrotem w "cztery ściany". Ostatnie godziny dnia wykorzystujemy więc na odrobinę ruchu na powietrzu, udając się do lasu, na łono pięknej przyrody, czy nad jezioro, morze... w każdym razie gdzieś z dala od cywilizacji.

Dziękujemy wszystkim za wspólną wycieczkę i zapraszamy na kolejne nasze wypady !

Ps. Zapoznaj się z oznakowaniem szlaków pieszych i rowerowych

Inne nasze trasy rowerowe po Żuławach:

1) Kościoły gotyckie Żuław Gdańskich,
2) Żuławy Gdańskie pod wiatr,
3) Tajemnice pewnego zamku na Żuławach,
4) Historia żuławskich wiatraków,
5) Śladem Mennonitów przez Żuławy Elbląskie,
6) Wyspa Sobieszewska i ujście Wisły,

....i wiele innych

Mamy co chwilę nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie, czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego nie sposób się z nami nudzić. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas, to nic nie kosztuje! Zabierz więc rodzinę, znajomych, albo po prostu przyjedź by poznać nowe osoby.

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych!
O naszych inicjatywach, rajdach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Organizujemy nie tylko wycieczki rowerowe. Przez cały rok kalendarzowy wybijamy się także na wędrówki piesze, marsze Nodric Walking, kajak. A w zależności od sezonu: różnego rodzaju sporty wodne, rolki, łyżwy, narty, snowboard. Jeśli zaś chcesz regularnie otrzymywać od nas wszelkie newsy, możesz napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi wydarzeniami. Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com


Relacja pochodzi ze strony Grupy Rowerowej 3miasto.

Opinie (22) 8 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.