Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych!
stat

Rowerem bądź pieszo wokół Jezior Raduńskich

Jeziora Raduńskie i Wzgórza Szymbarskie to perełki Pojezierza Kaszubskiego, świetne pod kątem wszelakiej maści turystyki.
Jeziora Raduńskie i Wzgórza Szymbarskie to perełki Pojezierza Kaszubskiego, świetne pod kątem wszelakiej maści turystyki. fot. Krzysztof Kochanowicz

Pojezierze Kaszubskie to wymarzony obszar pod kątem wszelakiej maści turystyki. Występuje tu wiele bocznych dróg gruntowych, jak również luźnych leśnych duktów, które wykorzystać można pod kątem wycieczek rowerowych, bądź pieszych. Rejon ten obfituje w mocno pofałdowane tereny, wśród których skrywa się wiele malowniczych jezior. Poniższy materiał przedstawia dwie przykładowe trasy: rowerową oraz pieszą.Chcąc zobaczyć ogrom kompleksu Jezior Raduńskich, trasę warto ułożyć tak, by umożliwiła spojrzenie na tutejszy krajobraz z różnych perspektyw. Nad połączonymi ze sobą akwenami rozciąga się wiele wzniesień ze szczytami, których wysokość przekracza nawet 200 m n.p.m. Na wielu z nich znajdują się punkty widokowe, co staraliśmy się wykorzystać podczas aktywnej majówki rowerowej i pieszej.

Trasy, które ułożyliśmy wiodą z dala od cywilizacji i ruchliwych szos. Pokazują najpiękniejsze rejony Pojezierza Kaszubskiego z kompleksem Jezior Raduńskich na czele i okalającymi go Wzgórzami Szymbarskimi. Pokonanie obu tras wymaga jednak dobrej kondycji.

Opis trasy rowerowej:

Naszą rowerową przygodę rozpoczynamy i kończymy przy stacji kolejowej w Gołubiu Kaszubskim. Na dobrą rozgrzewkę udajemy się w kierunku górujących na horyzoncie wzniesień, z których rozpościerają się przepiękne widoki na położone w dole jeziora Dąbrowskie i Patulskie. Kilka kilometrów za Gołubiem robimy pierwszy krótki postój nad zagadkowym jeziorem Zamkowisko. Wg historyków i archeologów nad jego brzegami znajdował się niegdyś gród warowny, o czym przypomina tablica informacyjna i pamiątkowy głaz.

>>> w okolicy wiedzie szlak rowerowy Kaszëbskô Stegna

Po krótkiej przerwie udajemy się przez liczne wzniesienia na drugą stronę kompleksu Jezior Raduńskich. Droga wiedzie pośród licznych mniejszych jezior i leśnych mokradeł, aż dociera do wysoczyzny, z której rozpościerają się przecudne widoki na położone w dole największe z jezior - Raduńskie Dolne. Chcąc zobaczyć je nie tylko z góry, mniej więcej w połowie trasy zjeżdżamy nad jego brzeg, którędy wiedzie dość szeroki leśny dukt.

Kontynuując trasę, w drodze do Ręboszewa, gdzie planowany jest kolejny postój towarzyszy nam bajeczny widok nie tylko na jezioro Raduńskie Dolne, ale także dwa mniejsze: Kłodno i Małe Brodno. Krajobraz wypełnią rozkwitające kwiaty, zieleniejące się drzewa, a wśród nich liczne pomniki przyrody. Na zakończenie tego etapu, wdrapujemy się na liczący 235 m n.p.m. szczyt Góry Sobótki. Wiodący po płytach betonowych podjazd na wierzchołek to nie lada premia górska. Chcąc osiągnąć ją nie zsiadając z siodełka, trzeba sporej pary w nogach. Na szczycie wzniesienia od niedawna znajduje się ciekawy wiatrak, w którym w sezonie letnim powstanie kawiarnia.

Jeziora Raduńskie i Wzgórza Szymbarskie to perełki Pojezierza Kaszubskiego, świetne pod kątem wszelakiej maści turystyki.
Jeziora Raduńskie i Wzgórza Szymbarskie to perełki Pojezierza Kaszubskiego, świetne pod kątem wszelakiej maści turystyki. fot. Krzysztof Kochanowicz


Po krótkiej regeneracji sił udajemy się w kierunku Chmilena przedzierając się przez gęste lasy, wśród których skrywa się zamczysko w Łapalicach.

Do miejscowości słynącej z warsztatu gliniarskiego Neclów dojeżdżamy wijącą się wśród wzgórz trasą, z której rozpościerają się piękne widoki na jezioro Rekowo i Białe. Dla odpoczynku zatrzymujemy się w  Parku Kamiennym nad jeziorem Kłodno. Dalej udajemy się drugą stroną jeziora Raduńskiego Dolnego zahaczając o dwie mniejsze jego odnogi - jeziora: Nierzostowo oraz Łączyńskie. Wiodąca koroną tutejszych wzniesień droga ukazuje przepiękne widoki na jeziora oraz malowniczo położony Półwysep Hel (nie mylić z Helskim). Zaraz za jeziorem Raduńskim Dolnym docieramy nad Raduńskie Górne, na końcu którego odwiedzamy Nadraduńskie Centrum Rekreacyjno-Sportowe w Stężycy.

Ostatnim etapem naszej rowerowej przygody jest przejazd nad malowniczo położonym jeziorem Lubowisko a także odnalezienie Wichrowego Wzgórza, które rozdziela akwen od nieco większego jeziora Dąbrowskiego.

Jeśli wybierzecie się naszym śladem, pętla z kilkoma postojami zajmie wam cały dzień i to na całkiem wysokich obrotach. Jeśli planujecie dodać do tego przerwę na posiłek, lepiej wyjechać wcześniej, co by nie okazało się, że dzień jest za krótki ;)

Dane trasy i ślad gps:

Początek i koniec trasy: Gołubie Kaszubskie, stacja PKP
Dystans: 70 km
Czas jazdy z postojami: 8 godzin
Suma przewyższeń: 1458 metrów
Prędkość jazdy: 10-20 km/h

Ślad GPS oraz mapa wycieczki

Rodzaj podłoża:
Leśne dukty, drogi gruntowe, miejscami także asfaltowe.
Do realizacji trasy najbardziej polecamy rower górski, ewentualnie crossowy.GALERIA ZDJĘĆ; fot. Krzysztof Kochanowicz

Opis trasy pieszej:

Naszą wędrowną przygodę rozpoczynamy i kończymy przy stacji kolejowej w Wieżycy. Pierwsze kilometry wiodą wzdłuż krawędzi lasu ku osadzie Rąty. Następnie kierujemy się na Ostrzyce, jednak na rogatkach cywilizacji obieramy drobną ścieżynkę, którą wdrapujemy się na jeden z najwyższych tutejszych szczytów. Z liczącego 216 m n.p.m. wierzchołka Góry Trzebińskiej rozpościerają się przecudne widoki na wschodnią część kompleksu Jezior Raduńskich. To wspaniałe miejsce na piknik, dlatego też korzystamy z uroków pięknego dnia wiosny i byczymy się nieco na trawie. Malowniczy krajobraz, przyroda i spokój regenerują nasze siły przed dalszą wędrówką.

Następnie przez gęste, iglaste lasy porastające lokalne wzgórza udajemy się nad jezioro Ostrzyckie. Ścieżka miejscami jest dość stroma i wąska, ale taki już urok tutejszych terenów. Dla pocieszenia warto dodać, że to nie jedyne wzniesienia na tej trasie. Zaraz po wyjściu z lasu na horyzoncie ukazuje nam się najwyższy z tutejszych szczytów - licząca 328,7 m n.p.m. Góra Wieżyca wraz z platformą widokową, którą zostawiamy na deser. Aby tam dotrzeć wybieramy mocno okrężną drogę, która wiedzie przez nieco mniejsze wzniesienia, zdecydowanie mniej wydreptanymi drogami niż lokalne szlaki turystyczne. Do stacji kolejowej, gdzie kończymy wędrówkę schodzimy oznakowanym kolorem czarnym, pieszym Szlakiem Wzgórz Szymbarskich.

Dane trasy i ślad gps:

Początek i koniec trasy: Gołubie Kaszubskie, stacja PKP
Dystans: 21 km
Czas wędrówki z postojami: 5h30min
Średnia prędkość marszu: 4 km/h

Ślad GPS oraz mapa wycieczki

Rodzaj podłoża:
Leśne dukty, drogi gruntowe, miejscami także asfaltowe.

GALERIA ZDJĘĆ; fot. Krzysztof Kochanowicz

Zobacz wideo relację z wędrówki przez Wzgórza Szymbarskie:


Do realizacji powyższych tras polecamy mapy wydawnictwa EkoKapio.

Zobacz także :
>>>wideo relację z zimowej wędrówki nad Jeziorami Raduńskimi

Dziękujemy wszystkim za udział w naszych wypadach i zapraszamy na kolejne !

Info:

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych
Co chwilę mamy nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jesteśmy aktywni przez cały rok kalendarzowy, niezależnie od pogody. Jeździmy na rowerach, wędrujemy, pływamy na kajakach i wiele innych. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!

O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami.
Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com

Opinie (13) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.