Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych!
stat

Region Blekinge w wiosennych barwach


Region Blekinge, którego stolicą jest miasto Karlskrona, odwiedzaliśmy niejeden już raz. Ten piękny, skalisty archipelag składający się z kilkudziesięciu wysp podziwialiśmy zarówno podczas jednodniowych wypadów rowerowych, jak i pieszych - i o dziwo, za każdym razem mieliśmy okazję poznać coś nowego. Tym razem postanowiliśmy zjechać nieco ze szlaków turystycznych i zagłębić się bardziej w teren, który potocznie nazywa się "ogrodem Szwecji".Parametry trasy

  • Region Świat
  • Długość trasy 65 km
  • Poziom trudności średni
Trasy rowerowe


Karlskrona jako przedsmak wizyty w Regionie Blekinge:

Przed nami niezdobyte miasto Karlskrona, czyli Korona Karola. To przedsmak jednodniowej przygody w regionie Blekinge. Dla nas to miasteczko idealne, zaprojektowane i zbudowane z rozmachem, co najważniejsze zachował się układ miasta, port wojenny i cenne zabytki, które w 1998 r. zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Miasto Karlskrona leży na 33 wyspach, a w całym archipelagu jest ich ponad półtora tysiąca. Przemierzając miasto, co chwilę można znaleźć się na innej wyspie oraz zobaczyć w oddali mniejsze lub większe wyspy. Niektóre mosty pokonać można tylko pieszo bądź rowerem, co świadczy o tym, że ta forma transportu jest tu preferowana. Wśród wysp urocza jest maleńka Stakholmen, jedyna bezludna, na którą tubylcy przychodzą na pikniki. Główne miasto i port ze stocznią położone są na wyspie Trossö. Wyspa Stumholmen do niedawna była zamknięta z uwagi na teren wojskowy, obecnie jednak znajduje się na niej Muzeum Marynarki Wojennej, zwane również Muzeum Morskim.

Naszym ulubionym miejscem w Karlskronie jest jednak dzielnica Björkholmen, którą zamieszkiwali niegdyś pierwsi stoczniowcy i "ludzie morza". Obecnie to najbogatsza, a zarazem najstarsza część miasta wypełniona drewnianymi, kolorowymi i pięknie przyozdobionymi domkami. Wycieczka wąskimi uliczkami sprawia, że czujemy się jak w bajce. Poza cywilizowaną częścią miasta uwielbiamy także szkierowe wybrzeże północno-zachodniej części wyspy Vämö, na której mieści się park dla sportu i rekreacji. Ten zalesiony obszar to raj dla miłośników wędrówek, joggingu, a także jazdy terenowej na rowerze. Teren jest dość pagórkowaty, a wąskie skaliste ścieżki wymagają od rowerzysty sporo umiejętności i techniki jazdy.

Region Blekinge w jeden dzień
Region Blekinge w jeden dzień fot. Piotr Gąsior [GR3miasto]


Bezpieczeństwo na drogach i trasach rowerowych:

Szwecji na rower nie trzeba reklamować. Miejskie drogi rowerowe oraz szlaki są tutaj lepiej przygotowane niż niejedna polska droga. Większość lokalnych i regionalnych tras to drogi asfaltowe oraz utwardzone żwirowe. Wszystkie są szerokie i dobrze oznaczone. A jeśli przyjdzie nam poruszać się szosą, to szybko zauważyć można zupełnie inną kulturę kierowców. Nikt nie mija tutaj rowerzystów na milimetry, nikt też na nich nie trąbi. Jeśli kierowca nie może zagwarantować odpowiedniej odległości, to spokojnie jedzie za rowerzystą do momentu, kiedy bezpiecznie będzie mógł go wyprzedzić.

Szlaki rowerowe w Regionie Blekinge:

Region Blekinge nazywany jest "ogrodem Szwecji". Wystarczy, że oddalimy się kilkanaście kilometrów od Karlskrony i zagłębimy nieco w terenie, a krajobraz zmieni się diametralnie. W głębi lądu rozpościerają się przepiękne, gęste lasy iglaste, wysłane soczyście zielonym mchem. Pejzaż uzupełniają liczne jeziora polodowcowe oraz mnóstwo ogromnych głazów. Miejscami, poruszając się po skalistym podłożu czujemy się jak w Górach Stołowych. I niby to tylko po drugiej stronie tego samego morza, to jednak klimat i krajobrazy znacznie się różnią.

Na pierwszych i ostatnich kilometrach naszej trasy mijamy maleńkie, kolorowe wsie z pięknie zadbanymi gospodarstwami. A gdy na dobre zagłębiamy się w terenie, widoki uzupełnia nam już tylko przyroda, która mieni się wszystkimi barwami palety. Krajobraz jest tak zmienny, że nie możemy oprzeć się robieniu zdjęć. Prócz przepięknych lasów, pól i jezior, szlaki przebiegają przez dawne kamieniołomy, wszak region słynął niegdyś z przemysłu mineralnego (wydobywano tu granity i diabazy). Co chwilę przejeżdżamy przez drewniane kładki bądź mosty linowe przygotowane tylko dla turystów niezmotoryzowanych. I choć szlaki piesze i rowerowe są oznakowane tylko na dużych skrzyżowaniach i węzłach, ciężko się tu zgubić.

Region Blekinge w jeden dzień
Region Blekinge w jeden dzień fot. Piotr Gąsior [GR3miasto]


Statystyki wycieczki:

-Termin: 19-21 kwietnia 2018
-Miejsce rozpoczęcia i zakończenia: terminal promowy na Wyspie Verkö
-Dystans: 65 km
-Suma przewyższeń: 785 m
-Łączny czas: 9 godzin (wraz z postojami)

Mapa oraz ślad gps wycieczki rowerowejInformacje turystyczne zaczerpnięte z:
Przewodnika po Południowej Szwecji, wydawnictwa Tramp

Rodzaj podłoża:

Przeważają leśne dukty oraz drogi żwirowe. Sporo także asfaltowych dróg rowerowych.
Trasę najlepiej pokonać rowerem górskim.

Transport:
-prom StenaLine: Gdynia - Karlskrona - Gdynia

Wycieczkę odbyli: Krzysztof Kochanowicz, Piotr Gąsior, Jakub Barański [GR3miasto]Wolność w naturze, czyli szwedzkie prawo dotyczące nocowania pod chmurką:

"Wolność w naturze" to szwedzkie prawo dotyczące zarówno obywateli tego kraju, jak i turystów. Jest ono wyrazem przywiązania do przyrody. Według jego zapisów, każdy powinien mieć zapewniony dostęp do przyrody, co wiąże się z wolnością biwakowania. Można rozbić więc namiot nawet na terenie prywatnym, oczywiście stosując się do ogólnie przyjętych norm. Nie należy zakłócać spokoju właścicieli ani ich zwierząt, należy też zachować odpowiednią odległość (przyjmuje się co najmniej 100 metrów od domu). W taki sposób możemy biwakować tylko jedną dobę, a jeśli chcemy zostać na dłużej należy spytać właścicieli.

W wielu miejscach atrakcyjnych przyrodniczo znajdują się specjalnie przygotowane miejsca na biwak. Umożliwiają one nie tylko rozbicie namiotów, ale także rozpalenie ogniska w bezpiecznych miejscach. Paleniska często wyposażone są w żeliwne grille, a śmietniki z podziałem na segregację odpadów to norma. Każdy z zatrzymujących się tam turystów dba o te miejsca i pozostawia je w czystości, jaką sam chciałby zastać. Nic więc dziwnego, że jednym z najczęściej wybieranych kierunków wędrówek długodystansowych, jak i rowerowych wycieczek z sakwami są kraje skandynawskie.

Inne nasze wyprawy po Skandynawii:

1) Islandia, rowerowa wyprawa przez ogień i lód
2) Norwegia, tropem trolli przez Góry Skandynawskie
3) Dania, weekend na Bornholmie

Mamy co chwilę świetne pomysły, które realizujemy w wolnym czasie, czy to w środku tygodnia po pracy, czy w wolny weekend, dlatego nie sposób się z nami nudzić. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas! Zabierz rodzinę, znajomych, albo po prostu przyjedź, by poznać nowe osoby.

Info:

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych
Co chwilę mamy nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jesteśmy aktywni przez cały rok kalendarzowy, niezależnie od pogody. Jeździmy na rowerach, wędrujemy, pływamy na kajakach i wiele innych. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!

O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami. Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com


Relacja pochodzi ze strony Grupy Rowerowej 3miasto.
(był to wyjazd prywatny, nie oferta komercyjna)

Poprzednia nasza wideo relacja z wypadu po Regionie Blekinge MTB

Opinie (14)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.