Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych!
stat

Pierszczewko i rodzinne pamiątki państwa Szymichowskich

Rodzinne pamiątki państwa Szymichowskich z Pierszczewka


Choć kaszubskie szlaki mamy zjeżdżone wzdłuż i wszerz, to wciąż jest jeszcze wiele ciekawych miejsc, w których nigdy dotąd nie byliśmy. Pierszczewko to mała osada leżąca nad jednym z jezior raduńskich i choć przejeżdżaliśmy tamtędy niejeden już raz, nigdy dotąd nie mieliśmy okazji zobaczenia rodzinnych pamiątek państwa Szymichowskich. Pan Rajmund, gospodarz posesji zaprosił nas na ciekawą wizytę po "jego rodzinnych stronach".Ekspozycja rodzinnych pamiątek powstała z inicjatywy i wielkiej pasji pana Rajmunda Szymichowskiego. Na terenie swojego gospodarstwa stworzył muzeum, w którym zgromadził sporą liczbę eksponatów z czasów swojego dzieciństwa oraz zebranych od bliskich. Część z nich oglądać można w ogrodzie, "pod chmurką". Najbardziej osobiste pamiątki mieszczą się w drewnianym budynku zbudowanym w stylu szachulcowym. Przed chatą znajdują się narzędzia wykorzystywane przez rzemieślników różnych profesji oraz maszyny rolnicze. Na uwagę zasługuje XIX wieczny kierat. Wewnątrz natomiast znajdziemy sprzęty domowego użytku, wyposażenie wnętrz izb mieszkalnych. Mamy tu także ciekawą kolekcję żelazek oraz pokaźny zbiór drewnianych wieszaków. Dalej znajdują się radioodbiorniki i sprzęt grający. Wśród starych książek i albumów wiszą rodzinne zdjęcia i przeróżne przedmioty osobiste, z którymi powiązane są niekiedy przezabawne historie. Nie sposób jednak ich powtórzyć, najlepiej wysłuchać ich osobiście.

Kolekcja rodzinnych pamiątek Państwa Szymichowskich z pewnością jest bardzo ciekawa, podobnie jak opowiadane historie przez Pana Rajmunda, któremu chcemy serdecznie podziękować za tak niecodzienną wizytę kaszubskich stron.

Kaszuby na rowerze:

Kaszuby to rejon, który zaskakuje za każdym razem kiedy realizujemy kolejne wypady. Niezliczona sieć dróg, szlaków, duktów i potencjalnych wariantów tras zachęca nie tylko do wypadów na dwóch kółkach, ale także innych form turystyki i rekreacji. Z Trójmiasta wydostać się można na wiele sposobów: o własnych siłach, bądź skorzystać np.: z transportu kolejowego. Planując jednodniową wycieczkę po kaszubskich bezdrożach najlepiej jednak ułożyć trasę, którą rozpoczniemy i zakończymy w tym samym miejscu, np.: z Kartuz. Blisko stąd nad najpiękniejsze rzeki, jeziora i w zielone płuca Kaszub!

Wycieczka, której trasa przebiega nad urokliwymi jeziorami oraz mokradłami, to nie tylko propozycja na upalne lato, kiedy to marzymy o schłodzeniu ciała w wodzie, czy wylegiwaniu się na plaży. Trasa jest na tyle uniwersalna, że można pokonać ją o dowolnej porze roku. Większość dróg, którymi prowadzi, to gruntówki, rzadko uczęszczane przez samochody. Pod kątem sumy przewyższeń, to z pewnością wspaniały kąsek dla rowerzystów przygotowujących się do startów w maratonach MTB.

Wycieczka rowerowa wśród malowniczych kaszubskich jezior i lasów oraz wizyta u Państwa Szymichowskich, w Pierszczewku.
Wycieczka rowerowa wśród malowniczych kaszubskich jezior i lasów oraz wizyta u Państwa Szymichowskich, w Pierszczewku. fot. Krzysztof Kochanowicz [GR3miasto]


Pokonana przez nas trasa:

Ułożona przez nas trasa zatacza pętlę, z początkiem i końcem w Kartuzach. Miejscowość ta dobrze skomunikowana jest z Trójmiastem. Rowerzyści mogą tu dojechać Szybką Koleją Miejską przewożąc rower za darmo. Trasa skierowana jest do rowerzystów, którzy radzą sobie w jeździe w terenie. Ta którą pokonaliśmy wiodła głównie drogami gruntowymi i leśnymi duktami. Gdzieniegdzie wystąpił także grząski piach i nierówności, ale takie już uroki tych lasów. Jeśli wolicie jazdę po asfalcie, lepiej wybrać np.: Żuławy.

Jeśli chcecie wybrać się naszym śladem sugerujemy rower górski, ewentualnie crossowy.

Na trasie naszej eskapady towarzyszyły nam szlaki rowerowe:

>>> Szlak Kamiennych Kręgów
>>> Szlak Hutniczy
>>> Szlak Kaszëbskô Stegna

Dane trasy i ślad gps:

Początek i koniec trasy: Kartuzy
Dystans: 55 km
Czas jazdy z postojami: 7h30min

Ślad GPS oraz mapa wycieczki

Rodzaj podłoża:
Leśne dukty, drogi gruntowe, brukowane, miejscami także asfaltowe.

Polecamy mapę:
Kaszubski Park Krajobrazowy 1:50 tys. wyd.EkoKapioGALERIA ZDJĘĆ; fot. Krzysztof Kochanowicz

Dziękujemy wszystkim za udział w naszych wypadach i zapraszamy na kolejne !
Przejrzyj poprzednie nasze eskapady w rejon Jezior Raduńskich:

1) Rowerem bądź pieszo wokół Jezior Raduńskich
2) Wycieczka nad Jeziora Białe i Czarne
3) Wyjątkowy zamek w kaszubskich Łapalicach
4) Kaszuby do góry nogami, czyli wizyta w Szymbarku

Info:

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych

Co chwilę mamy nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jesteśmy aktywni przez cały rok kalendarzowy, niezależnie od pogody. Jeździmy na rowerach, wędrujemy, pływamy na kajakach i wiele innych. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!

>>> WWW: Grupa Rowerowa 3miasto

O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3miasto.
Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami.
Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com

Opinie (15) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.