Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych!
stat

Pałac w Małkowie k.Żukowa

artykuł historyczny
Migawki z wycieczki rowerowej do Małkowa k./Żukowa
Migawki z wycieczki rowerowej do Małkowa k./Żukowa fot. Krzysztof Kochanowicz

Być może zima to nie najlepsza pora roku na długie, całodniowe wycieczki rowerowe, ale na krótki wypad po okolicy - dlaczego nie? Wiele w końcu zależy od chęci i odpowiedniego nastawienia. Kilkugodzinna wycieczka po mieście czy okolicach, to czysta przyjemność. Tym razem naszym celem był pałac w Małkowie k./ Żukowa.Pałac w Małkowie k./ Żukowa :

Pałac w Małkowie nie ma za długiej historii i lada chwila, przez brak odpowiedzialności pomorskich urzędników, w ogóle może jej nie mieć! Przed II wojną światową posiadłość należała do zamożnej rodziny, która pozbyła się majątku wraz z nadejściem do Gdańska Armii Radzieckiej. W szybkim czasie obiekt został rozgrabiony, a kolejni właściciele niezbyt dbali o jego wizerunek. Lata upływały, a piękny pałac zaczął podupadać... i nic dziwnego skoro, jak się okazuje, ani wieś, ani piękna posiadłość nie były wpisane do jakiegokolwiek rejestru zabytków, przez co nowi właściciele nie mieli zupełnie obowiązku remontowania obiektu wg wytycznych konserwatora.

Przed kilkoma laty, ostatni właściciel majątku posunął się jeszcze dalej. Zamiast planowanej inwestycji odrestaurowania zabytku, postanowił nieco "uporządkować teren". W ramach odchwaszczania, zrównano z ziemią także dwie XIX-wieczne obory. Jeśli z takim rozmachem będą prowadzone dalsze prace restauracyjne obiektu, to niedługo pewnie pałac zamieni się w aluminiowo szklany biurowiec, albo inne współczesne dziadostwo.

Dziś możemy sobie jedynie wyobrazić jak było tu niegdyś pięknie. Zdjęcia archiwalne zniszczonych zabytkowych budynków mieszczących się jeszcze przed kilkoma laty przy pałacu obejrzeć można w archiwum forum "Dawny Gdańsk".

Niestety nie zawsze jest tak, że zrujnowane pałace, kupione przez inwestorów, są odnawiane. Nieraz dzieje się tak, że nowy właściciel zupełnie nie liczy się z konserwatorem zabytków, rujnując całą historię danego miejsca. Podobnych przykładów w naszym województwie jest zdecydowanie więcej. Daleko zresztą szukać nie trzeba, spójrzmy chociażby na zrujnowany dwór w Gdyni Kolibkach.

Dla kontrastu naszej wycieczki odwiedziliśmy także pałac w Leźnie .

Trasa naszej wycieczki:

Trasa naszej wycieczki została ułożona tak, by kontakt z ruchem drogowym był jak najmniejszy. W większości więc poruszaliśmy się drogami gruntowymi, ciesząc się spokojną jazdą na łonie otaczającej nas przyrody: lasów, pól i jezior.

Chcąc wydostać się z Gdańska, początkowo skorzystaliśmy z drogi rowerowej wiodącej wzdłuż ul. Spacerowej, a gdy ta się skończyła przedostaliśmy się na niedawno powstałą utwardzoną drogę leśną wiodącą w górę Potoku Rynarzewskiego. Omijając w ten sposób dość ruchliwą arterię Gdańska dostaliśmy się do Owczarni, skąd tradycyjnie jak podczas innych naszych wycieczek w tym samym kierunku, udaliśmy się przez Nowy Świat i Borowiec nad Jezioro Tuchomskie. Oddalając się powoli od cywilizacji trasa zaczęła wspinać się na liczne wzniesienia. Za Tokarami odbiliśmy na Kczewo. Pomimo grudniowej, szaroburej scenerii rozpościerały się stąd dość ładne widoki, a w oddali przez mgłę przebijała się tafla jeziora. Nasz cel był już w zasięgu kilku kilometrów. Po dojechaniu do Małkowa widok pałacu trochę nasz rozczarował, a założony na bramie łańcuch szybko dał do zrozumienia, że nie mamy czego tu szukać.

Cóż, skoro nie mogliśmy zbliżyć się do pałacu, postanowiliśmy zobaczyć go jedynie zza ogrodzenia, po czym udaliśmy się w kierunku Żukowa, a następnie - podobnie jak wcześniej - wybierając jak najmniej ruchliwe drogi, skierowaliśmy się do Gdańska. Dla kontrastu naszej wycieczki zahaczyliśmy o pięknie odrestaurowany pałac w Leźnie. Zwiedzanie jego wnętrz już sobie jednak odpuściliśmy, gdyż byliśmy tu wielokrotnie i to niemalże o każdej porze roku.

Statystyki naszej wycieczki:

Dystans: 52 km (ślad kończy się na rogatkach Gdańska dystansem: 46 km)
Czas jazdy wraz z postojami: 4h28min
Przewyższenie: 154, 77 m

Kliknij na mapę by prześledzić naszą trasę mat. Traseo.pl / Openstreetmap.org


Rodzaj podłoża:

Na trasie przeważały drogi gruntowe, miejscami także asfalt.
Do realizacji trasy najbardziej polecamy rower górski, ewentualnie trekkingowy.

Wycieczkę prowadzili: Krzysztof Kochanowicz & Bartłomiej Winikajtys [GR3miasto]

Inne ciekawe wycieczki związane z dworami i pałacami:

...w Trójmieście:

1) Dwór Piecewski w Gdańsku ,
2) Dwory Oliwskie przy gdańskich Polankach ,
3) Dwór Ludolfina w Gdańsku Oliwie
4) Willa Jodłowa w Gdańsku Oliwie,
5) Dworek Jerzego Saltzmanna w Gdańsku Oliwie,
6) Dwór Młyniska w cieniu gdańskiej elektrociepłowni,
7) Niszczejący Dwór Olszyński w Gdańsku,
8) Najpiękniejsze posiadłości Sopotu,
9) Zrujnowany dwór w Gdyni Kolibkach,

...poza Trójmiastem:

1) Pałac w Leźnie,
2) Dwory i pałace Północnych Kaszub, część 1 ,
3) Dwory i pałace Północnych Kaszub, część 2

...i wiele innych

Relacja pochodzi ze strony Grupy Rowerowej 3miasto
Mamy co chwilę nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie, czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego nie sposób się z nami nudzić. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas, to nic nie kosztuje! Zabierz więc rodzinę, znajomych, albo po prostu przyjedź by poznać nowe osoby.

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych!

O naszych inicjatywach, dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Organizujemy nie tylko wycieczki rowerowe. Przez cały rok kalendarzowy wybieramy się także na wędrówki piesze, marsze Nodric Walking, kajak. A w zależności od sezonu: różnego rodzaju sporty wodne, rolki, łyżwy, narty, snowboard. Jeśli zaś chcesz regularnie otrzymywać od nas wszelkie newsy, możesz napisać maila z prośbą o przyłączenie się do "listy sympatyków GR3". Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi wydarzeniami. Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (15)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.