Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych!
stat

Największy na świecie Koń Trojański

Kaszubski Koń Trojański we wsi Oskowo


W jednej z kaszubskich wsi - Oskowo, znajduje się największy na świecie Koń Trojański. Mierzy on 16,35 m wysokości, 15,60 m długości, 6,25 m szerokości i waży 5 ton, a do jego budowy wykorzystano 56 metrów sześciennych drewna. Konstrukcja nośna została wykonana z drzewa modrzewiowego, pozostałe elementy ze świerku. Ciekawostką jest fakt, że łączna waga wkrętów, łączników i śrub wykorzystanych w konstrukcji to aż 900 kg! Dzięki schodom postawionym obok budowla stanowi wieżę widokową na okoliczne pola i lasy. Rekonstrukcję obozu legionów rzymskich odwiedziliśmy podczas jednej z wycieczek rowerowych przez Kaszuby.Kaszuby to rejon, który zaskakuje za każdym razem kiedy realizujemy kolejne wypady nie tylko rowerowe, ale także i wędrówki piesze. Niezliczona sieć dróg, szlaków, duktów i potencjalnych wariantów tras zachęca nie tylko do wypadów na dwóch kółkach, ale także innych form turystyki i rekreacji. Odległość trójmiasta od leśnych, kaszubskich krajobrazów jest dodatkową zachętą do aktywnego spędzania wolnego czasu. Opcji wyjazdu z naszej aglomeracji też jest sporo. Można udać się oczywiście o własnych siłach, albo np.: skorzystać z transportu SKM lub Kolei Regionalnej.

Tym razem wybraliśmy się w mniej znany rejon Północnych Kaszub. Skrywa się tu wiele ciekawostek, o których nie piszą przewodniki. Tutejsze kształtowanie terenu z licznymi dość stromymi wzgórzami, sprawia wrażenie jakbyśmy byli w górach. Liczba wzniesień, jakie mieliśmy do pokonania na zaplanowanej trasie była w stanie zaspokoić nawet najbardziej wymagających uczestników wycieczki. Nawierzchnia szlaków jest tu bardzo urozmaicona. W większości poruszaliśmy się jednak drogami gruntowymi. Pomimo wysiłku, jaki włożyliśmy w pokonanie licznych podjazdów, niejednokrotnie udało nam się zachwycić pięknem otaczającej nas przyrody. Kaszuby to bardzo atrakcyjny rejon dla wycieczek rowerowych, ale i nie tylko. Bardzo dobrym pomysłem na turystykę jest również spojrzenie na ten rejon z perspektywy wędrówek pieszych a także kajaka, których trasy znajdziecie na stronie internetowej Grupy Rowerowej GR3miasto.

Jedną z ciekawostek na naszej trasie był 700-letni Dąb Świętopełka:

Dąb Świętopełka zakiełkował w lasach kasztelanii białogardzkiej, za czasów namiestnika pomorskiego i księcia gdańskiego Świętopełka II. Nikt nie przypuszczał jednak, że to niepozorne wtedy jeszcze drzewo, przetrwa pomorską zawieruchę dziejową i będzie cieszyć ludzkie oko nawet w XXI wieku. Na pamiątkę lokalnego władcy z czasów szacowanych początków drzewa dąb otrzymał imię Świętopełk. Wiek dębu w zależności od źródła, szacuje się na ok. 630-700 lat. Obecnie Świętopełk mieści się w pierwszej dziesiątce najstarszych polskich drzew, liczy 22 metry wysokości i 770 cm w obwodzie.

Do pomnikowego dębu prowadzi szlak rowerowy, który rozpoczyna się w Lęborku

Wcześniejsze analizowanie mapy w połączeniu z wykorzystaniem urządzeń do nawigacji turystycznej pozwoliło przygotować nam bardzo ciekawą i urozmaiconą wycieczkę. Ułożona przez nas trasa w zdecydowanej przewadze wiodła drogami gruntowymi, a ukształtowanie terenu niekiedy zmuszało nas do większego wysiłku. Rekompensatą były jednak leśne i polne przysmaki, którymi posilaliśmy się podczas jazdy.

Nie był to żaden wyścig, tylko wycieczka turystyczna, więc mieliśmy dużo czasu na delektowanie się jazdą. Pokonując kolejne kilometry trasy odkrywaliśmy niezbadane przez nas do tej pory obszary kaszubskich połaci leśnych. Część trasy opierała się zarówno o znane mam odcinki szlaków turystycznych jak również o dotąd nieznane nam drogi.GALERIA ZDJĘĆ ; fot. Krzysztof Kochanowicz & Piotr Książek

Statystyki naszej wycieczki:

Dystans: 95 km
Czas jazdy z postojami: 10 godzin
Mapa i ślad gps naszej wycieczki

Rodzaj podłoża:

Leśne dukty i drogi gruntowe, miejscami drogi asfaltowe.
Do realizacji trasy najbardziej polecamy rower górski, ewentualnie crossowy.

Do realizacji trasy wykorzystaliśmy mapę "Kaszubski Park Krajobrazowy" wyd.Eko-Kapio.pl

Wypad prowadzili: Krzysztof Kochanowicz i Piotr Książek [GR3miasto]


Dziękujemy wszystkim za wspólną wycieczkę i zapraszamy na kolejne nasze wypady !

Kolejna wycieczka już niedługo, do zobaczenia na szlaku !

Mamy co chwilę nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie, czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego nie sposób się z nami nudzić. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas. Zabierz rodzinę, znajomych, albo po prostu przyjedź by poznać nowe osoby.

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych!

O naszych inicjatywach, rajdach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową GR3miasto. Organizujemy nie tylko wypady rowerowe rowerowe. Przez cały rok kalendarzowy wybieramy się także na wędrówki piesze, marsze nordic walking, kajak. A w zależności od sezonu: różnego rodzaju sporty wodne, rolki, łyżwy, narty, snowboard. Jeśli zaś chcesz regularnie otrzymywać od nas wszelkie newsy, możesz napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco z wszelkimi wydarzeniami. Kontakt e-mail: gr3miasto.info@gmail.com

Opinie (36) 9 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.