Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych!
stat

Kaszuby, lasy, pola i jeziora; edycja 12

Kolejna wycieczka na Kaszuby za nami...
Kolejna wycieczka na Kaszuby za nami... fot. Jakub Ceynowa

Jednym z naszych pomysłów na spędzenie aktywnego dnia jest wycieczka rowerowa za miasto. Kojarzy się to z wielką wyprawą, którą trzeba planować i przygotowywać, na którą trzeba mieć zapał, czas i możliwości. A przecież wystarczy wsiąść na rower... i już! Mieszkamy w otoczeniu pięknych leśnych kompleksów, w pobliżu urokliwych jeziorek i morenowych wzgórz, które pozwalają podziwiać piękno otaczającej nas przyrody prawie z lotu ptaka.Chcieliśmy właśnie pokazać, że można bardzo przyjemnie spędzić dzień na dwóch kółkach w pobliżu naszej Trójmiejskiej aglomeracji a jednocześnie w otoczeniu pól i lasów, z widokami na urokliwe jeziorka. Latem możemy wybrać się na wycieczkę, która nie obfituje w atrakcje turystyczne, ale za to pozwala na bliski kontakt z przyrodą i jest przyjemną odskocznią od codziennej rutyny w otoczeniu betonu i zamkniętych pomieszczeń biur. Nie trzeba daleko odjeżdżać, żeby wybrać się na piknik nad małe jeziorko i trochę zmęczyć nogi na licznych, choć niewysokich, okolicznych pagórkach.

Opis i wrażenia z naszej wycieczki:

Tym razem wybraliśmy się na wycieczkę rowerową w kierunku najbliższych nam kaszubskich lasów i jezior. Trasę rozpoczęliśmy spod Dworu Oliwskiego skąd udaliśmy się podjazdem w kierunku Owczarni. Gdy udało nam się sforsować Obwodnicę wjechaliśmy na drogę gruntową prowadzącą w kierunku Barniewic, gdzie odbiliśmy na szeroką drogę leśną do Tuchomka. Po krótkim odpoczynku i uzupełnieniu zapasów ruszyliśmy w w stronę Jeziora Tuchomskiego, które objechaliśmy od zachodu kierując się w stronę miejscowości Karczemki. Tam odbiliśmy w lewo by przez Dobrzewino dojechać do Warzna i dalej do Kielna. Za Gościńcem zjechaliśmy z asfaltu na szeroką drogę gruntową, która przez malownicze wzniesienia morenowe poprowadziła nas wzdłuż Jeziora Łękno nad Jezioro Brzeżonko, gdzie nie bez kłopotu zatrzymaliśmy się na krótki postój. Niestety najbliższe nam jeziora poszatkowane są prywatnym działkami i ciężko jest znaleźć "wolny" kawałek plaży, która pozwoli odpocząć w cieniu po jeździe. Niemniej cały czas takie miejsca są i warto się trochę wysilić, żeby je znaleźć. Idealną okazją do poszukiwania takich terenów jest rowerowy wypad za miasto, który pozwala zaktualizować informacje i wprowadzić niezbędne zmiany w posiadanym przez nas planie zagospodarowania przestrzennego.Kolejny etap naszej wycieczki prowadził wzdłuż Jeziora Wycztok przez Jeleńską Hutę nad Jezioro Otalżyno, które objechaliśmy niemal dookoła zanim udało nam się znaleźć przyjemne miejsce do odpoczynku. Trasa prowadziła szerokimi drogami gruntowymi wijąc się wśród licznych wzgórz, dzięki czemu mogliśmy podziwiać malownicze tereny Kaszub z jeziorkami w tle i nielicznymi w tej okolicy kompleksami leśnymi. Niektórzy byli zaskoczeni faktem, że tak blisko Trójmiasta można znaleźć tak malownicze zakątki, do których z powodzeniem można dotrzeć rowerem. Popas na pomoście skróciły nam pojedyncze krople deszczu, które pojawiły się wraz z ciemną chmurą, strasząc nas ulewą. Na szczęście byliśmy od niej szybsi i udało nam się wrócić w całkiem dobrej kondycji. Trasa powrotna prowadziła w większości drogami asfaltowymi, na szczęście o umiarkowanym ruchu drogowym.

Trasa:

Gdańsk Oliwa - Owczarnia - Barniewice - Jezioro Tuchomskie - Warzno - Kielno - Kieleńska Huta - osada Łękno i Jezioro Łękno - osada Rybarnia i Jezioro Brzeżonko - przesmyk miedzy jeziorami Wycztok i Kamień - Jeleńska Huta - osada Otalżyno i objazd Jeziora Otalżyno wokół - Kowalewo - Leśno - Rębiska - Kielno - Karczemki - Chwaszczyno - Gdańsk Osowa

Dystans wycieczki: 82 km

Trasa wycieczki opracowana na podstawie mapy Wyd. Eko-Kapio.pl

kliknij i powiększ mapę
kliknij i powiększ mapę mat. www.eko-kapio.pl


Podsumowanie:

Tego dnia pokonaliśmy w sumie ponad 80 km. Udało nam się odpocząć wśród barwnych kaszubskich pól, z dala od cywilizacji i hałasu wielkiego miasta. Pogoda nam wyjątkowo dopisała, straszące nas z każdej strony chmury dodawały sił w chwilach spadku formy i mobilizowały do pedałowania nawet najbardziej opornych. Na szczęście był to jeden z nielicznych jak dotąd letnich dni bez deszczu, dzięki czemu mieliśmy możliwość w pełni korzystać z walorów pięknej niedzielnej wycieczki rowerowej za miasto. Mamy nadzieję, że udany wypad zachęci Was do kolejnych wycieczek z Grupą Rowerową 3miasto.

Autor relacji, prowadząca wycieczkę: Iza Walczak [GR3miasto]

Relacja pochodzi ze strony Grupy Rowerowej 3miasto

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych!

O naszych inicjatywach, rajdach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową lub wpisując się na listę sympatyków. Jeśli chcesz być na bieżąco informowany co organizujemy, napisz do nas e-mail: gr3miasto@gmail.com

Opinie (23) 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.