Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych!
stat

Kaszuby do góry nogami, czyli wizyta w Szymbarku

Wycieczka rowerowa do Szymbarka

Ile razy wybieramy się na Kaszuby, tyle razy trasa różni się od poprzedniej, co świadczy o tym, że ile umysłów, tyle pomysłów. Bocznych dróg o niewielkim stopniu ruchu samochodów, jak i ścieżek, które wykorzystać można pod kątem wycieczek, jest pod dostatkiem. Z Trójmiasta na Kaszuby mamy niespełna pół godziny drogi, a opcji wyjazdu z naszej aglomeracji też jest sporo. Tym razem celem naszej wyprawy było Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku.Co zobaczymy w szymbarskim skansenie?

Wiele różnorodności... Wszystko zaczęło się od lokalnej fabryki drewnianych domów, stąd też repliki kaszubskich chat i dworów, m.in.: 300-letni Dwór Salino oraz drewniany kościół św. Rafała. Skoro mowa o drewnie, to należy wspomnieć tu także o mierzącej 36m 83cm najdłuższej desce świata oraz Stole Noblisty, którego blat mierzy 35 metrów długości. Został on wykonany na pamiątkę Pokojowej Nagrody Nobla dla Lecha Wałęsy. Podobno może przy nim zasiąść aż 230 osób!

Prócz zabytkowych chałup jedna stoi na dachu, opiera się o komin, a wchodzi się przez okno. W środku też wszystko odwrócone jest do góry nogami, a do tego lekko pochylone. Chodzimy po sufitach, z góry zwisają meble, okna mamy na wysokości kolan. Dziwne uczucie podkreślają zgodnie wszyscy zwiedzający. Ludzie z wrażliwym błędnikiem, szybko wychodzą. Skąd tak przewrotny pomysł? Po co to wszystko? Twórca "domu do góry nogami" pan Daniel Czapiewski chciał zachęcić zwiedzających do refleksji: czy w naszych domach, w naszym życiu wszystko jest na dobrym miejscu? Chciał przypomnieć, co działo się w kraju w czasach komunizmu i że to właśnie w Polsce nastąpiło odwrócenie dotychczasowego porządku w Europie.

Nawiązując do burzliwych dziejów naszego kraju, warto zafundować sobie także lekcję historii. Zaczynamy więc od Domu Sybiraka, który został przywieziony do Szymbarka aż z Irkucka. To jedno z tych miejsc, które przypominają o trudnej historii naszego narodu i różnych losach Polaków, którzy musieli opuścić ojczyste progi. Podobnego domu nie spotkamy na całych Kaszubach, a nawet nigdzie w Polsce. Obok Domu Sybiraka znajduje się replika sowieckiego łagru. Niedaleko ustawiono pociąg wraz z lokomotywą, która zdaje się prowadzić donikąd. To symbol wojennych losów Polaków. Wyznaczono specjalne miejsce mające upamiętniać mord polskich oficerów w Katyniu.

Wątki o podróżach i szukaniu swojego lepszego miejsca na ziemi wysłuchamy również w Domu Trapera Kaszuby. Przewodnik ciekawie przypomina nam o losach powstańców listopadowych w kontekście Zagrody Powstańca Polskiego z Adampola czy wreszcie niejednokrotnie trudne rozmowy toczone w replice bunkra T.O.W. Gryf Pomorski o udziale Kaszubów w walce z hitlerowskim, a później też sowieckim okupantem. To w istocie elementy, które w sposób bezapelacyjny tworzą rzeczywistą, niepowtarzalną wartość tego miejsca.

Centrum stawia również na kulturę. Największy fortepian świata przyciąga nie tylko zaciekawionych turystów, ale również melomanów. Zagrał na nim trójmiejski kompozytor i pianista - Leszek Możdżer.

Na terenie Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku znajduje się mnóstwo ciekawych obiektów wartych odwiedzenia. Żeby zobaczyć je wszystkie bez pośpiechu potrzeba nawet kilku godzin. Dlatego najlepiej przyjechać tu na weekend korzystając ze stylowej restauracji, hotelu oraz lokalnego browaru, który niejednemu zawróci w głowie i to niekoniecznie po jego spożyciu.

Więcej informacji o obiekcie znajdziesz:

WWW: Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku

Nie masz pomysłu na weekend? Wybierz się na wycieczkę rowerową do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku
Nie masz pomysłu na weekend? Wybierz się na wycieczkę rowerową do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku fot. GR3miasto

Wrażenia z wycieczki:

Prócz przepięknej przyrody, która towarzyszyła nam na trasie wycieczki, zobaczyliśmy także wiele interesujących ciekawostek. Opłaciła się wielogodzinna analiza mapy. Ułożona przez nas trasa w 90% wiodła drogami gruntowymi przez bajeczne tereny: to wspinając się na zapierające dech w piersiach wzgórza, to opadając do dolin i głębokich wąwozów, gdzie kryły się malownicze jeziora. Część trasy opierała się zarówno o znane nam odcinki szlaków turystycznych jak również o dotąd nieznane nam drogi.

Ślad GPS oraz mapa wycieczki

Wykorzystane odcinki szlaków turystycznych:
(które już wcześniej pokonaliśmy na rowerze)

-Alternatywna droga rowerowa z Oliwy do Owczarni
- Szlak Błękitny z Gdańska Osowy do Sianowa
- Szlaki rowerowe w okolicach Pomieczyńskiej Huty
-Szlaki rowerowe w okolicach Kartuz i Chmielna
- Szlak rowerowy w okolicach jezior raduńskich
- Szlak Kaszubski (na odcinku jezior raduńskich)

Statystyki naszej wycieczki:

Dystans: 140 km
Czas jazdy z postojami: 13h 40min
Czas jazdy bez postojów: 11h 35min
Prędkość średnia wliczając postoje: 10,25 km/h

Do realizacji trasy wykorzystaliśmy mapy wyd. Eko-Kapio.pl

Rodzaj podłoża:

Leśne dukty i drogi gruntowe, miejscami piaszczyste. W drodze powrotnej szutry i drogi asfaltowe. Do realizacji trasy najbardziej polecamy rower górski, ewentualnie trekkingowy.

Podsumowanie:

Ilość górek i wzniesień jakie mieliśmy do pokonania na zaplanowanej trasie była w stanie zaspokoić nawet najbardziej wymagających uczestników wycieczki. Nawierzchnia szlaków bardzo urozmaicona. Nasza trasa w 90% wiodła drogami gruntowymi. Pomimo wysiłku jaki musieliśmy włożyć w pokonanie wzniesień i podjazdów jakie stanęły nam na drodze niejednokrotnie udało nam się zachwycić pięknem otaczającej nas przyrody. Kaszuby to bardzo atrakcyjny rejon dla wycieczek rowerowych, ale nie tylko. Bardzo dobrym pomysłem na turystykę jest również spojrzenie na Kaszubski Park Krajobrazowy z perspektywy wędrówek pieszych a także kajaka, których opisy i relacje znajdziecie na stronie Grupy Rowerowej 3miasto.Więcej zdjęć w  GALERIA ZDJĘĆ; fot. Krzysztof Kochanowicz / Michał Godzisz

Kolejna wycieczka już niedługo, do zobaczenia na szlaku!

Wycieczkę prowadzili wspólnie:
Krzysztof Kochanowicz, Piotr Książek, Marek Puchalski [GR3miasto]

Relacja pochodzi ze strony Grupy Rowerowej 3miasto

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych
O naszych inicjatywach, rajdach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową lub wpisując się na listę sympatyków. Jeśli chcesz być na bieżąco informowany co organizujemy, napisz do nas e-mail: gr3miasto@gmail.com

Opinie (55) 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.