rowery

stat

Zniknie dziura rowerowa do śródmieścia Gdyni

Najnowszy artukuł na ten temat

Gdynia: do końca września ułatwienia dla rowerzystów przy dworcu

Ledwie widoczny pas wyłączony z ruchu na co dzień już służy rowerzystom. Dzięki temu kierowcy mogą spokojnie ich ominąć.
Ledwie widoczny pas wyłączony z ruchu na co dzień już służy rowerzystom. Dzięki temu kierowcy mogą spokojnie ich ominąć. fot. Arkadiusz/czytelnik Trojmiasto.pl

Dojazd do centrum Gdyni drogami rowerowymi to spory kłopot, ale w końcu ma się to zmienić. Gdy ruszy remont skrzyżowania przy dworcu, powstanie dogodny dojazd od strony ul. Morskiej. W tym roku gotowe będą też plany przebudowy drogi rowerowej z północnych dzielnic miasta.Czy kierowcy zachowują bezpieczny odstęp podczas wyprzedzania rowerzysty?

tak, niech rowerzyści spojrzą na siebie i zastanowią się jak niebezpieczne sytuacje prowokują 21%
różnie bywa, ale jest coraz lepiej 32%
raczej nie, wielu pewnie nawet nie wie, że powinni 26%
nie, niektórzy wręcz złośliwie podjeżdżają jak najbliżej 21%
zakończona Łącznie głosów: 327
Do tej pory drogami rowerowymi do centrum Gdyni można dojechać tylko od strony Orłowa. Nie da się od strony Chyloni, nie da się od Witomina. Rowerzyści zawsze muszą zjeżdżać na jezdnie, więc - niestety - często można ich też spotkać na chodnikach. Tłumaczą się najczęściej obawą o własne bezpieczeństwo, głównie podczas wyprzedzania ich przez samochody.

Czytaj więcej: Węzeł Wzgórze niedostępny dla rowerzystów.

W końcu jednak widać światełko w tunelu - najpierw powstanie dogodny dojazd od strony ul. Morskiej zobacz na mapie Gdyni, a potem przez ul. Janka Wiśniewskiego zobacz na mapie Gdyni. Od ul. Morskiej rowerzyści dojadą dzięki przebudowie skrzyżowania przy dworcu. Cykliści pojadą wzdłuż ul. Podjazd zobacz na mapie Gdyni, m.in. dobudowaną kładką. Na razie jednak powtórny przetarg jeszcze nie został ogłoszony. Po zmianach ma to być jednak formalność, a budowa zakończy się w ciągu kilkunastu miesięcy.

Czytaj więcej: Będzie drugi przetarg na przebudowę skrzyżowania przy dworcu.

To jednak nie koniec. Kończą się prace projektowe nad załataniem rowerowej infrastruktury, prowadzącej od strony ul. Janka Wiśniewskiego. Obecnie sytuacja wygląda bowiem tak, że rowerzysta zmierzający z północnych dzielnic do centrum pokonuje wykonaną za 10 mln zł estakadę rowerową zobacz na mapie Gdyni, potem dojeżdża drogą rowerową do ul. Janka Wiśniewskiego i "rowerowym chodnikiem" dociera w okolice stacji benzynowej zobacz na mapie Gdyni. Tam droga rowerowa się kończy i część rowerzystów wjeżdża na jezdnię, co jest jedynym legalnym rozwiązaniem. Wielu boi się jednak kierowców samochodów i wybiera drogę wyboistym chodnikiem. A to niebezpieczne (nie tylko dla pieszych), niekomfortowe i nielegalne.

Projekt zmian gotowy ma być jesienią.

- Pasy rowerowe muszą mieć szerokość min. 1,5 metra, więc zostaną wyznaczone w miejscach, w których pozwoli na to szerokość jezdni. M.in. na odcinku między SKM Gdynia Stocznia zobacz na mapie GdyniPlacem Konstytucji zobacz na mapie Gdyni. Brakujący fragment drogi rowerowej od stacji benzynowej jest natomiast zaprojektowany w ramach ul. Nowej Węglowej. Między stacją a pomnikiem Ofiar Grudnia '70 będzie to wydzielona droga rowerowa, biegnąca po stronie północnej oraz ciąg pieszo-rowerowy po stronie południowej - mówi Jakub Furkal z gdyńskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
Część rowerzystów korzysta dziś natomiast z oddzielonego ciągłą linią pasa wyłączonego z ruchu na wiadukcie nad torami. W przyszłości i to ma być legalne.

- Istniejący 100-metrowy odcinek powierzchni wyłączonej z ruchu będzie wykorzystany jako część pasa rowerowego. W momencie wybudowania ul. Nowej Węglowej będzie to fragment wydzielonej drogi rowerowej - uściśla Jakub Furkal.
Zobacz także: Przybędzie dróg rowerowych w centrum Gdyni.
Masz dla nas temat? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Opinie (91) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Porady rowerowe

zobacz więcej »

Szlaki rowerowe

Znajdź trasę rowerową

Turystyka rowerowa

zobacz więcej »