Zakończył się wiosenny cykl Garmin MTB Series

Krzysztof Kochanowicz
24 kwietnia 2018 (artykuł sprzed 6 lat)
Za nami finałowa, wiosenna edycja Garmin MTB Series, Sopot 2018 Za nami finałowa, wiosenna edycja Garmin MTB Series, Sopot 2018

Sobotnie zawody w Sopocie zakończyły pierwszą, wiosenną edycję cyklu Garmin MTB Series 2018. Amatorzy górskiej rywalizacji mieli okazję ścigać się na kolejnej, wymagającej trasie. Podczas sopockiego etapu na zawodników czekało mnóstwo ciekawych i trudnych momentów, a trasa dawała się we znaki nawet tym najlepiej przygotowanym kolarzom. Ostatnią rundę zwyciężają Krzysztof KrzywyAgnieszka Patoka. Choć zakończyła się wiosenna seria wyścigów, to zostały uruchomione już zapisy na edycję jesienną.

Finałowym zawodom Garmin MTB Series w Sopocie towarzyszyła piękna pogoda i znakomici kibice, którzy mieli okazję śledzić zaciętą sportową rywalizację na najwyższym poziomie. Cykl Garmin MTB Series cieszy się ogromną popularnością wśród zawodników, którzy po raz pierwszy w historii cyklu ścigali się podczas edycji wiosennej, w ramach trzech etapów organizowanych tydzień po tygodniu. Inauguracja tegorocznego cyklu odbyła się 8 kwietnia w Gdańsku , drugi etap odbył się 14 kwietnia w Kolbudach, a wielki finał 21 kwietnia w Sopocie. To tu kolarze mieli ostatnią szansę na poprawę swojej pozycji w klasyfikacji generalnej wiosennej edycji cyklu, która jest sumą czasów wszystkich trzech etapów na danym dystansie. Rywalizacja w Sopocie rozstrzygnęła walkę o miejsca w klasyfikacji generalnej.

Zawodnicy z dystansu Maxi, z dotychczasowym liderem klasyfikacji generalnej Tomaszem Repińskim ruszyli na trasę punktualnie o godz. 11. Już na pierwszych kilometrach pierwszej pętli od reszty zawodników odskoczyła kilkuosobowa grupa, w której znaleźli się między innymi Tomasz Repiński - lider klasyfikacji generalnej po dwóch etapach, Piotr Rzeszutek, Bartosz Banach, Krzysztof KrzywyArek Petka, który prowadził grupę podczas wjazdu na drugie okrążenie. Grupa współpracowała ze sobą, ale walka o miejsca w klasyfikacji generalnej sprawiła, że każdy z zawodników próbował odskoczyć reszcie. Najlepszy na mecie w Sopocie okazał się Krzysztof Krzywy z Nexus Team (02:13:08), któremu udało się uciec reszcie czołówki na ostatnich kilometrach. Jako drugi finiszował Piotr Rzeszutek z Klubu Kolarskiego Lew Lębork (02:13:13). Trzecie miejsce na podium przypadło Tomaszowi Repińskiemu z ASE Trek Gdynia (02:13:18). Tym samym Piotr Rzeszutek, który po wcześniejszych etapach tracił jedynie osiem setnych sekundy do lidera, zwyciężył w klasyfikacji generalnej wiosennej edycji cyklu Garmin MTB Series 2018 na dystansie Maxi z łącznym czasem 06:30:29 i tym samym pokonał Tomasza Repińskiego (06:30:34) i Bartosza Banacha (06:33:50).

- Dzisiaj było trochę wolniej, ale w grupie jechaliśmy mając na względzie walkę o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej i trochę czarowaliśmy się nawzajem. Cały czas odskakiwał nam Krzysztof Krzywy, ale nikt go już nie gonił, bo wiedzieliśmy, że ma za dużą stratę w klasyfikacji generalnej. Ja odskoczyłem ostatecznie na ostatnim zjeździe. Ciężko się jedzie w roli faworyta, a na pewno inaczej, bo trzeba dobrze obserwować to co dzieje się wokół. Wiosna z Garmin MTB Series była ciekawa, bardzo dobrze przygotowane trasy i to było prawdziwe MTB, z dużą ilością przewyższeń, małą ilością szosy i prawie jak w górach. - powiedział Piotr Rzeszutek, który zwyciężył w klasyfikacji generalnej wiosennej edycji cyklu 2018.

W rywalizacji kobiet na długim dystansie zwyciężyła liderka cyklu Agnieszka Patoka z ASE Trek Gdynia (02:57:16), która wyprzedziła na mecie w Sopocie Justynę Machowską z VO2max MTB Team (03:28:06) i Justynę Dawidowską (04:28:00). Tym samym Agnieszka Patoka triumfowała w klasyfikacji generalnej wiosennej edycji Garmin MTB Series 2018 na dystansie Maxi z łącznym czasem 08:53:25 i była jedyną kobietą na tym dystansie, która ukończyła wszystkie etapy edycji wiosennej.

Trzeci z kolei etap w ramach wiosennej edycji na dystansie Mini wygrał bezkonkurencyjny Wiktor Stankiewicz z Team Verge Polska (01:08:20). Drugie miejsce na podium zajął Radosław Rocławski z MLKS Baszta Bytów (01:08:25). Trzecie miejsce na podium etapu w Sopocie zdobył Piotr Polus (01:08:36), który w dotychczasowych dwóch etapach zajmował drugie miejsca. Klasyfikację generalną cyklu na dystansie Mini wygrał Wiktor Stankiewicz (03:23:17) z przewagą 33 sekund nad drugim Piotrem Polusem (03:23:50). Trzecie miejsce w "generalce" mężczyzn na dystansie Mini przypadło Radosławowi Rocławskiemu (03:26:45).

- Trasa była trochę inna niż dwie poprzednie, ale bardzo fajna, dużo singli i elementów technicznych oraz podjazdy, które naprawdę dawały ostro w kość. Było wszystko co najbardziej lubimy w zawodach MTB. Podczas wyścigu towarzyszyła mi ogromna presja i dopiero podczas wyścigu się rozkręciłem i zaatakowałem pod koniec bardzo dobrze dysponowanego dzisiaj Piotra Polusa. To zapowiada ciekawą rywalizację w drugiej części sezonu w cyklu Garmin MTB Series 2018 - powiedział Wiktor Stankiewicz, zwycięzca klasyfikacji generalnej na dystansie Mini.
Podobnie sytuacja wyglądała w wyścigu pań na krótszym dystansie, w którym liderka po etapach w Gdańsku i Kolbudach, nie dała szans na wygraną pozostałym rywalkom. W Sopocie wygrała Aleksandra Zabrocka z MLKS Baszta Bytów (01:18:34). Druga była Weronika Lorkowska z Team VERGE Polska, (01:29:02). Trzecia na mecie zameldowała się Maria Kreft z MLKS Baszta Bytów, (01:31:08). W klasyfikacji generalnej dystansu Mini panie również podzieliły się miejscami, zwyciężyła prowadząca od początku Aleksandra Zabrocka z łącznym czasem 03:51:48, drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, tak jak na podium w Sopocie wywalczyła Weronika Lorkowska (04:16:53), a trzecie Maria Kreft (04:32:17).

- Najlepsza dla mnie była trasa w Kolbudach, techniczna i szybka, a była zarazem połączeniem tych trzech tras. Jestem zadowolona ze swojego startu i zwycięstwa w klasyfikacji generalnej. Na pewno pojawię się na starcie jesiennej edycji cyklu Garmin MTB Series, jednak bardzo możliwe, że tym razem wezmę udział w rywalizacji na dłuższym dystansie. - powiedziała Aleksandra Zabrocka zwyciężczyni klasyfikacji generalnej cyklu na dystansie Mini.

Każdy uczestnik, który ukończył wszystkie trzy etapy wiosennej edycji Garmin MTB Series 2018, otrzymał medal finishera. Impreza w Sopocie zakończyła zmagania kolarzy w edycji wiosennej, ale to jeszcze nie koniec kolarskich zmagań podczas Garmin MTB Series w tym roku.

Zapisz się do startu w jesiennej edycji Garmin MTB Series

Na zawodników czeka jeszcze niezwykle atrakcyjna, druga część sezonu, kiedy to tradycyjnie odbędzie się jesienna edycja cyklu. Ruszyły właśnie zapisy na edycję jesienną, która zostanie rozegrana w następujących datach i miejscach: