rowery

Zakamarki Lasów Mirachowskich


Lasy Mirachowskie, to urokliwy kompleks znajdujący się w północnej części Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Obejmuje on kilka rezerwatów przyrody oraz wiele ciekawych miejsc jak m.in. punkty widokowe: Zamkowa Góra, bądź Szczelina Lechicka, które górują nad kompleksem jezior rynnowych zwaną Rynną Potęgowską. Niejednokrotnie bywaliśmy tu pieszo, tym razem jednak postanowiliśmy wszystkie te miejsca zobaczyć podczas wycieczki rowerowej i choć jej trasa była stosunkowo krótka, nie można powiedzieć, że łatwa.Choć pokonana przez nas pętla liczyła niespełna 35 km, to raczej nie kwalifikuje się dla wypadów rodzinnych. Na niektórych etapach trasy należy zachować szczególną ostrożność. Tyczy się to zarówno stromych zjazdów jak i wąskich ścieżek, które wiodą krawędziami lokalnych wzniesień. Równie trudne są strome podjazdy - szybko weryfikują nasze umiejętności jazdy, szczególnie po deszczach, gdy ziemia jest mokra i grząska.

Chcąc wyruszyć naszym tropem najlepiej wycieczkę rozpocząć spod Leśniczówki Mirachowo. Nieopodal, na parkingu leśnym zostawić można samochód. Wariantów wycieczek jest tu cała masa i na dobrą sprawę wszystko zależy od naszej orientacji w terenie. Na wycieczkę podążyć można też przebiegającym tędy, oznakowanym kolorem czerwonym pieszym Szlakiem Kaszubskim.

Atrakcje na naszej trasie:

-Groty Mirachowskie

Groty Mirachowskie leżą na południowo-zachodnim stoku wyrobiska żwirowego nad Jeziorem Lubygość. W przeszłości stanowiły jedna większą całość która została zniszczona na wskutek podebrania żwiru poniżej ławicy zlepieńca. Zbyt mała wytrzymałość mechaniczna tej skały spowodowała osuniecie się jej na dno żwirowni, skąd duże fragmenty przeszkadzające w wydobyciu żwiru wyciągnięto na pobocze drogi dojazdowej do wykopu, gdzie oglądać je można do dziś.

-Leśny bunkier "Ptasia Wola"

"Ptasia Wola", to leśny bunkier wybudowany jesienią 1942 roku przez tajną organizację wojskową "Gryf Pomorski". Hitlerowcy zburzyli go w trakcie obławy we wrześniu 1943 roku. Obecnie obiekt został odnowiony i można go zwiedzać. Chcąc zajrzeć do jego ciemnych korytarzy, warto uzbroić się w latarkę. Obok bunkra, przy drodze, znajduje się metalowy krzyż upamiętniający śmierć czterech partyzantów, a historię tego miejsca prezentuje tablica informacyjna.

Diabelski Kamień nad Jeziorem Kamiennym

Leżący nad brzegiem Jeziora Kamiennego głaz jest jednym z największych kamieni narzutowych na Kaszubach. Jego wymiary to: 3 metry wysokości, 4,55 metrów szerokości i 5 metrów długości. Jest przepołowiony szczeliną, stąd też bywa nazwany pękniętym. Chroniony jest jako zabytek przyrody.

Legenda głosi, że głaz pozostawił tu diabeł. Zgodnie z umową z kaszubskim gburem, który w zamian za jego duszę miał zbudować w nocy most przez jezioro. Gdy diabeł zniósł już sporą część kamieni, chłop przestraszył się i zwrócił się o pomoc do żony. Ta pomyślawszy chwilę, poszła do kurnika i posypała kogutowi ziarna. Zmylony ptak zapiał, a diabeł ze złości cisnął głaz o ziemię i czmychnął. Ów kamień, ze śladem diabelskiego łańcucha, pozostał na brzegu do dziś. Resztę kamieni zalała woda.

Rowerowa, jesienna eskapada po Lasach Mirachowskich
Rowerowa, jesienna eskapada po Lasach Mirachowskich fot. Krzysztof Kochanowicz [GR3miasto]


Szczelina Lechicka - punkt widokowy i rezerwat przyrody

Szczelina Lechicka to rezerwat przyrody obejmujący swym obszarem wschodnią część Jeziora Potęgowskiego oraz oddzielonego od niego malowniczym przesmykiem bagnistego Jeziora Kocenko. Powyżej rezerwatu, na jednym ze szczytów znajduje się punkt widokowy, z którego rozpościerają się przecudne panoramy na położony w dole kompleks jezior rynnowych - tzw. Rynnę Potęgowską.

Taras widokowy na zboczu Zamkowej Góry

Równie piękny widok na Jezioro Potęgowskie i jego odnogi rozpościera się z drewnianego tarasu, zawieszonego na zboczu Zamkowej Góry. Wzniesienie liczy ponad 229 m n.p.m., a wspiąć się na nie można dwoma sposobami. Najłatwiejsze dojście/dojazd jest od strony południowej, gdzie swobodnie dostać się można nawet rowerem. Od strony północnej na szczyt wejść można jedynie schodami. Na górze znajdują się ławki i stolik, w sam raz na piknik.

Plaża nad Jeziorem Junno

Nieopodal Kamienicy Królewskiej, poniżej Zamkowej Góry znajduje się Jezioro Junno. Z lokalnej plaży rozpościerają się przecudne widoki na opasające je wzgórza. Niemalże górskie widoki w okresie wakacyjnym przyciągają rzesze turystów. Dla nas miejsce to najpiękniejsze jest jednak poza sezonem i kiedy cieszyć się można ciszą i spokojem.

Mokradła i wiecznie zielone lasy

Południową część tutejszych obszarów stanowią mokradła i porastające je gęste lasy iglaste. Ten wiecznie zielony teren jest jednak bardzo trudno dostępny, dlatego najlepiej poruszać się po nim wyłącznie drogami pożarowymi. W Rezerwacie Przyrody Kurze Grzędy zobaczymy unikatowy krajobraz nie tylko w skali regionu ale i kraju. Mnóstwo tu mchów i porostów oraz bujnych borów bagiennych, które rozdzielone są licznymi przepustami wody i większymi rozlewiskami. Gdzieniegdzie, z oddali widać większe akweny jak m.in. Jezioro Turzycowe, które zobaczyć można jedynie z wiodącej tuż obok ścieżki.

Statystyki:

-Miejsce rozpoczęcia i zakończenia wypadu: parking przy Leśniczówce Mirachowo
- Całkowity dystans: 34,5 km
- Czas jazdy wraz z postojami: 5,5 godziny

>>>Mapa i ślad gps naszej trasy

Na wycieczkę warto zabrać ze sobą dobrą mapę:
-Szwajcaria Kaszubska o skali: 1:30 000, Wydawnictwa EkoKapio.GALERIA ZDJĘĆ; fot. Krzysztof Kochanowicz

Wypad prowadził: Krzysztof Kochanowicz [GR3miasto]

Przeczytaj także nasze relacje z wędrówek w tamte okolice:

1. Wiecznie zielone mokradła Lasów Mirachowskich
2. Ciekawostki przyrodnicze w okolicy Jeziora Potęgowskiego
3. Widoki ze Szczeliny Lechickiej i Zamkowej Góry

Dziękujemy wszystkim za zainteresowanie i zapraszamy na kolejne wypady!

Info:

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych
Co chwilę mamy nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jesteśmy aktywni przez cały rok kalendarzowy, niezależnie od pogody. Jeździmy na rowerach, wędrujemy, pływamy na kajakach i wiele innych. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!

>>> WWW: Grupa Rowerowa 3miasto

O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3miasto.
Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami.
Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com
Masz dla nas temat? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Opinie (17)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Porady rowerowe

zobacz więcej »

Szlaki rowerowe

Znajdź trasę rowerową

Turystyka rowerowa

zobacz więcej »