Za nami finał cyklu Garmin MTB Series w Gdańsku

dżo
10 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku)
Gdańska edycja zawodów była ostatnią tegoroczną odsłoną cyklu Garmin MTB Series. Gdańska edycja zawodów była ostatnią tegoroczną odsłoną cyklu Garmin MTB Series.

W minioną sobotę 8 października w Gdańsku rozegrał się ostatni, finałowy etap cyklu Garmin MTB Series 2022. Zawodnicy rywalizowali na dwóch dystansach - Mini, ok. 25 km oraz Maxi, ok. 50 km. Trasy Garmin MTB Series Gdańsk poprowadzone zostały szlakami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Na miłośników górskiego ścigania czekała doskonała pogoda, idealne warunki do rywalizacji i co najważniejsze gorąca, sportowa atmosfera.

Czy w tym roku będziesz startować jeszcze w jakichś zawodach sportowych?

Garmin MTB Series to cykl imprez organizowanych dla miłośników błota, pyłu, głębokiego piasku, dużych kamieni i stromych zjazdów. Od początku istnienia cieszy się niesłabnącą popularnością wśród amatorów ścigania na dwóch kółkach. Główna zasada zawodów brzmi: im mniej asfaltu, tym lepsza zabawa. Zgodnie z hasłem, wszystkie trasy prowadzone są tak, aby zawodnicy mieli z tego jak największą frajdę.

W tym roku odbyła się 9. edycja tych lubianych zawodów. W ramach cyklu Garmin MTB Series 2022 odbyły się trzy imprezy: pierwszy etap zawodów rozegrał się 24.09.2022 w Elblągu, drugi 1.10.2022 w gminie Tolkmicko w malowniczej miejscowości Kadyny, zaś finał 8.10.2022 w Gdańsku. We wszystkich trzech lokalizacjach zawodnicy rywalizowali na jednym z dwóch dystansów: Mini i Maxi.

Wyścigi w oliwskich lasach

Podczas Garmin MTB Series Gdańsk trasa prowadziła przez malownicze Lasy Oliwskie. Start zawodów odbył się z ul. Kościerskiej w Gdańsku. Nie zabrakło wymagających podjazdów, technicznych zjazdów i krętych ścieżek. Etap w Gdańsku jest bardzo charakterystyczny, dzięki czemu cała trasa była bardzo różnorodna. Podczas Garmin MTB Series Gdańsk 2022 na listach startowych pojawiło się ponad 300 uczestników. Już na starcie stało się jasne, że rozegra się niezwykle zacięta rywalizacja o pierwsze miejsca w klasyfikacji końcowej Garmin MTB Series 2022. Jako pierwsi do rywalizacji przystąpili zawodnicy z najdłuższego dystansu - Maxi, a niedługo po nich na trasę wyruszyli zawodnicy z dystansu Mini.

Na amatorów górskiego ścigania na dystansie Maxi czekało 55 km i około 1200 m przewyższeń. Pierwszym zawodnikiem z tego dystansu, który zameldował się na mecie, był Gustaw Ostajewski (Klif Team Chłapowo) z czasem 02:14:45. Drugie miejsce należało do Wiktora Kuczyńskiego (Abcride Osowa - powered by XTrack), który osiągnął czas 02:14:52, a trzecia pozycja przypadła Andrzejowi Peplińskiemu (Sara Workwear Wheel Brothers Racing) - czas 02:15:06.

Wśród kobiet pierwsza lokata należała do Justyny Machowskiej (VO2max MTB Team, 02:54:55), druga do Moniki Kulling (02:59:03), a trzecia do Małgorzaty Jakubowskiej (Auto Land MTB Team, 03:04:06).

Na zawodników z dystansu Mini czekało 27,5 km mocnego ścigania i około 600 m przewyższeń. Jako pierwszy na mecie zameldował się Damian Ciba (TA KO Team) - wynik, jaki uzyskał, to 01:04:30. Drugie miejsce na podium należało do Dawida Przybylskiego (KKK Dziki Team Kwidzyn, 01:05:25), zaś trzecie miejsce na podium zdobył Marcin Ryś (Ferox Energy Systems, 01:05:26).

Wśród kobiet pierwsze miejsce zdobyła Aleksandra Zabrocka, a czas jaki osiągnęła to 01:16:41. Drugą zawodniczką, która przekroczyła metę była Magdalena Matulewicz (Regent College International Schools, 01:22:42), a trzecie miejsce na podium wywalczyła Agnieszka Pienczyn (01:24:12).

Ruszyły Badania Klimatu Rowerowego. Oceń, jak jeździ się po mieście

• Gdańska edycja zawodów była ostatnią tegoroczną odsłoną cyklu Garmin MTB Series.

Klasyfikacja końcowa cyklu

Wszyscy zawodnicy, którzy ukończyli wszystkie trzy imprezy z cyklu Garmin MTB Series (Elbląg, Tolkmicko i Gdańsk) na danym dystansie wzięli również udział w końcowej klasyfikacji generalnej cyklu Garmin MTB Series 2022.

Najlepszym zawodnikiem na dystansie Mini, który ukończył wszystkie etapy został Jan Sobieraj (Betla Team Gdańsk) - czas łączny jaki uzyskał to 03:00:07. Drugim w klasyfikacji końcowej cyklu okazał się Dawid Przybylski (KKK Dziki Team Kwidzyn, 03:00:13), zaś trzecie miejsce wywalczył Jakub Sobieraj (Belta Team Gdańsk, 03:04:15). Pierwsza lokata wśród kobiet przypadła Aleksandrze Zabrockiej - wynik jaki uzyskała to 03:31:41. Drugie miejsce w klasyfikacji końcowej zdobyła Magdalena Matulewicz (Regent College International Schools, 03:49:13), a trzecie miejsce należało do Agnieszki Pienczyn (03:56:19).

Na dystansie Maxi najlepszym zawodnikiem w klasyfikacji końcowej cyklu Garmin MTB Series 2022 bezapelacyjnie został Gustaw Ostajewski (Klif Team Chłapowo) - to właśnie on we wszystkich trzech lokalizacjach sięgnął po pierwsze miejsce na podium. Czas końcowy, jaki osiągnął, to: 06:09:30. Drugim zawodnikiem okazał się Przemyslaw Ebertowski (ASE Trek Gdynia, 06:16:15), zaś trzecia lokata przypadła Grzegorzowi Kołodzikowi (SISU-OWB, 06:17:22).

Wśród kobiet na dystansie Maxi były dwie zawodniczki, które ukończyły wszystkie trzy etapy. Pierwszą zawodniczką została Monika Kulling - wynik jaki uzyskała to 08:20:20. Drugie miejsce wśród kobiet na tym dystansie przypadło Małgorzacie Jakubowskiej (Auto Land MTB Team, 08:43:06).

Pełne wyniki imprezy oraz wyniki klasyfikacji wiekowej można znaleźć na stronie organizatora.