rowery

Wzgórza Przywidzkie na rowerze

Turystyczny Rajd Rowerowy przez wzgórza przywidzkie za nami


Mieszkając na północy, często tęsknimy za górami, jednak nie zdajemy sobie sprawy, że nasze nadmorskie okolice są tak górzyste. Chcąc nacieszyć oczy przepięknymi pagórkowatymi widokami, obcować z bujną przyrodą, wystarczy wyruszyć kilkanaście kilometrów od Trójmiasta. Tym razem wybraliśmy się rowerami przez malownicze wzgórza Gminy Przywidz, których wysokość sięga nawet 270 m n.p.m. Ten uroczy obszar ma do zaoferowania wiele kilometrów ciekawych dróg gruntowych oraz leśnych duktów, które wykorzystać można pod kątem wszelkiej maści turystyki aktywnej.Opracowana przez nas trasa pokazała jak bardzo różnorodny jest krajobraz Pojezierza Kaszubskiego. Tereny w okolicach Przywidza są bardzo urozmaicone, z licznymi wzgórzami, jarami i wąwozami, w których szemrzą cieki wodne, m.in. malowniczo meandrująca rzeka Reknica. Wokół rozległych wzniesień skrywają się piękne jeziora o krystalicznych wodach zachęcające do kąpieli oraz turystyki wodnej. Na naszej trasie mieliśmy okazję zobaczyć Jezioro Przywidzkie oraz Jezioro Głębokie.

Opis trasy:

Naszą rowerową przejażdżkę rozpoczęliśmy i zakończymy w Przywidzu. Pierwsze kilometry trasy skupiły się na objeździe malowniczego Jeziora Przywidzkiego, którego wysokie i mocno pofałdowane brzegi pozwoliły nam zobaczyć akwen z różnych perspektyw. Po przeciwnej jego stronie napotkaliśmy na pierwsze wzgórza, z których rozpościerają się przecudne widoki. By móc jednak się nimi zachwycać, musimy je najpierw zdobyć, dlatego też tuż po kilkukilometrowej rozgrzewce nadszedł czas na pierwszą premię górską. Długi i mozolny podjazd z pewnością zapadł w pamięć niejednemu uczestnikowi.

Tuż po zaliczonej premii górskiej, której szczyt wznosi się na 245 m n.p.m. było trochę sielanki. W końcu nie może być wiecznie pod górkę. Kolejny odcinek zachwycił nas malowniczymi lasami oraz licznymi pomnikami przyrody: m.in. starymi lipami i bukami na skraju drogi.
By nie mówić tylko o podjazdach, czas w końcu na porządny zjazd. Różnica poziomów na 500 metrowym odcinku sięga tu ponad 50 metrów, dzięki czemu faktycznie poczuć się możemy jak w górach. W końcu nie bez powodu obszar ten zwany jest potocznie Bieszczadami Północy.

Wspaniała trasa z dala od wzmożonego ruchu drogowego, piękne jesienne widoki, cisza pozwalająca na odpoczynek na łonie natury... tym właśnie charakteryzują się wypady rowerowe, a także piesze wędrówki organizowane przez GR3miasto
Wspaniała trasa z dala od wzmożonego ruchu drogowego, piękne jesienne widoki, cisza pozwalająca na odpoczynek na łonie natury... tym właśnie charakteryzują się wypady rowerowe, a także piesze wędrówki organizowane przez GR3miasto fot. Krzysztof Kochanowicz


Na dole wśród mocno pofałdowanych wzgórz rozciągają się malownicze łąki i pastwiska, a także zabudowania okolicznych wsi. U schyłku doliny naszym oczom ukazuje się także nasze ulubione Jezioro Głębokie, zwane potocznie jako Głęboczko. Akwen ten należy do jednych z najczystszych w całej gminie, dlatego też uwielbiamy przyjeżdżać tu latem. Podobnie jak Jezioro Przywidzkie, tak i te należy do jezior rynnowych, przez co jest dość głębokie z wysokimi, mocno postrzępionymi brzegami.

Dalsza trasa wije się pokonując liczne, strome, ale dość krótkie podjazdy i zjazdy wzdłuż brzegu jeziora, po czym zaczyna mozolnie piąć się ku miejscowości Michalin. Droga osiąga koronę tutejszych lasów, a nasze tętno diametralnie wzrasta... uff, druga premia górska już za nami. Za wsią rozciągają się kolejne wzgórza. Będąc jednak na ich wierzchołku z radością mamy okazję podziwiać, to co przed chwilą widzieliśmy na dole. Widoki zapierają dech w piersi. Na horyzoncie widać już także tzw. Góry Trzepowskie, w kierunku których zmierzamy. Ten dość mocno pofałdowany teren porośnięty jest malowniczą szatą lasów liściastych, które jesienią mienią się w złocistych barwach. Pomimo nie najłatwiejszego terenu, jazda wśród tak malowniczych pejzaży to czysta przyjemność. Nie ma nic piękniejszego jak aktywny wypoczynek na łonie przyrody, która w tych okolicach pozbawiona jest jakiegokolwiek przemysłu.

Ostatnim etapem naszej trasy jest dwukrotna wspinaczka przez wzniesienia, na których znajdują się wyciągi narciarskie. Tu gdzie zimą pośmigać można na lokalnych stokach, w pozostałe pory roku warto wybrać się na szlak rowerem, pieszo, bądź w siodle. Rejonów tych reklamować specjalnie nie trzeba, Ci którzy raz tu byli, często wracają... podobnie jak my. A po trudzie i wysiłku włożonym w pokonanie tutejszych wzgórz, pierogi i inne pyszne dania serwowane w lokalnych knajpkach smakują podwójnie.

Na zakończenie pierwszego Rowerowego Rajdu Turystycznego pt. Wzgórza Przywidzkie ze Smakiem, zasiedliśmy do wspólnego stołu i integrowaliśmy się smakując pyszną zupę zaserwowaną przez kuchnię Restauracji Zielona Brama, a na dobre podsumowanie wspólnej rowerowej przejażdżki uczestnicy otrzymali pamiątkowe przewodniki turystyczne po Gminie Przywidz.

Statystyki przejażdżki:

-Dystans: 39 km
-Suma przewyższeń: 520 metrów
-Czas jazdy wraz z postojami: 3h15min
-Miejsce rozpoczęcia i zakończenia przejażdżki: Przywidz

Mapa i ślad gps naszej przejażdżki

Trasa zrealizowana na podstawie mapy "Szwajcaria Kaszubska" 1:30 000
lokalnego Wydawnictwa Kartograficznego Eko-Kapio.pl
GALERIA ZDJĘĆ; fot. Krzysztof Kochanowicz

Partnerzy:

-Restauracja Zielona Brama w Przywidzu
-Urząd Gminy Przywidz


Wycieczkę prowadzili:

Krzysztof Kochanowicz i Piotr Książek [GR3miasto]

Podsumowanie:

Dziękujemy wszystkim za wspólną wycieczkę i zapraszamy na kolejne nasze wyprawy !
Mamy co chwilę nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie, czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego nie sposób się z nami nudzić. Jeśli masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas! Zabierz rodzinę, znajomych, albo po prostu przyjedź by poznać nowe osoby.

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych!
O naszych inicjatywach, rajdach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Organizujemy nie tylko wypady rowerowe. Przez cały rok kalendarzowy wybieramy się także na wędrówki piesze, marsze Nodric Walking, spływy kajakowe. W zależności od sezonu: różnego rodzaju sporty wodne, rolki, łyżwy, narty, snowboard. Jeśli chcesz regularnie otrzymywać od nas wszelkie newsy i być zawsze na bieżąco ze wszelkimi wydarzeniami, możesz napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3miasto. Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com
Masz dla nas temat? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Opinie (5) 4 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Porady rowerowe

zobacz więcej »

Szlaki rowerowe

Znajdź trasę rowerową

Turystyka rowerowa

zobacz więcej »