Wystartuj w Wiosennym Tułaczu

To było prawdziwe, wiosenne, leśne SPA ;)Już w sobotę 2 kwietnia rozegrana zostanie jubileuszowa, dwudziesta piąta edycja kultowego Rajdu na Orientację pt. Tułacz. Tym razem Bractwo Przygody Almanak zaprasza nas do Lęborka. Jak wiele zawodów, również i ten cykl przechodzi pewne przeobrażenia. Co zatem czeka uczestników przekonacie się już niebawem!Hasłem przewodnim jest sprawdzenie granic swoich możliwości. Nieistotne jest, kto jak daleko dojdzie, lecz jak dobrze będzie się bawił w duchu sportowej rywalizacji - podkreśla kierownik imprezy Wojciech Suchy.
Wielu uczestników ceni cykl "Tułacze" za utrzymywanie stałego, dobrego poziomu oraz możliwość dopasowania swoich umiejętności do jednej z wielu tras, bowiem jest ich sześć: począwszy od najkrótszej, szkoleniowej dla początkujących oraz dzieci (TPK), poprzez łatwą i krótką TP15, średniej trudności TP25 oraz trudne TP30 oraz TP50. Rowerzyści mogą rywalizować na dystansie 50 km.

Tak jak i w ubiegłym, również i w tym roku edycja wiosenna Tułacza jest edycją dzienną. Ma to zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Wśród wielu argumentów "za" taką formą wymienić należy przede wszystkim wyrównanie szans w rywalizacji na najdłuższej trasie pieszej (TP50). Wcześniej, gdy Wiosenny Tułacz przeprowadzany był nocą, przy limicie czasowym 12+2 godz. oraz starcie sekwencyjnym wielu uczestników ostatnie godziny spędzało po wschodzie słońca, co z nocą nie miało wiele wspólnego. Edycja dzienna jest również ukłonem w stronę rowerzystów, bowiem dopuszcza się start indywidualny. Poza tym - czyż nie fajniej obserwować budzącą się do życia przyrodę przy świetle dziennym? Doceni to każdy, kto weźmie udział w nadchodzącej imprezie.

Do udziału zachęcają również budowniczy tras, uchylając rąbka tajemnicy odnośnie obszaru rozgrywania Wiosennego Tułacza:

Bogdan Gackowski (TPK, TP15)
Na Trasę Pierwszy Krok (TPK) zapraszamy szczególnie rodziny z małymi dziećmi, które chcą miło spędzić czas w lesie na spacerze łącząc to z nutką rywalizacji. Ta trasa będzie oparta o bardzo dobrze widoczne, trójwymiarowe lampiony stosowane w orientacji sportowej. Z kolei TP15, trasa piesza łatwa, jest przeznaczona dla początkujących, dla których TPK byłoby zbyt banalne. Większość punktów kontrolnych zlokalizowana jest na drogach, ścieżkach i przecinkach leśnych lub w niedużej od nich odległości. Czysty wysokopienny las, prawie bez gęstwin. Znaczne różnice wysokości względnej (przewyższenia). Liczne rozgałęziające się dolinki i grzbieciki. Oj, będzie gdzie szukać PK!

Marcin Sontowski (TP25)
Trasa o średnim stopniu trudności w zestawieniu tras tułaczowych. Przeznaczona jest dla osób o niedużym doświadczeniu w InO oraz w pracy z mapą i kompasem. Wszystkie punkty kontrolne znajdują się w dość łatwych do zlokalizowania miejscach, które wymagać mogą czasem poruszania się po rzeźbie terenu lub krótkiego marszu na azymut. Punkty kontrolne będą zlokalizowane przy różnych formach terenowych: cieki, górki, przełęcze, dołki, jeziora, skarpy, groble i wąwozy. Na pewno będą stały w miejscach charakterystycznych.

Piotr Malowany (TP30)
Trasa piesza trudna jest przeznaczona dla osób zaawansowanych w orienteringu, które przynajmniej kilka razy startowały już w podobnych imprezach i dobrze orientują się w terenie. Teren rywalizacji to połączenie dolin dwóch rzek: Łeby i Okalicy, wraz z miejscami osuwisk. Punkty kontrolne na trasie o dużym zróżnicowaniu trudności, z których część może być oddalona od dróg lub bez rysunku dróg. Trasa, przebiegając przez kilka leśnych dolin, wykorzystuje rzadko wykorzystywaną infrastrukturę leśną.

Tomasz Szot (TP50, TR50)
Trasa piesza trudna i długa przeznaczona jest dla osób, które mają zarówno spore doświadczenie w orienteeringu, jak i bardzo dobrą kondycję. Wymagana będzie umiejętność poruszania się po bezdrożach zarówno leśnych, jak i na terenach otwartych. Możliwe, iż wystąpią elementy, które "urozmaicą" zawodnikom przebywanie na trasie, jednakże zawsze będą one ściśle związane z umiejętnością orientowania się w terenie. Trasa rowerowa z kolei będzie nieco bardziej przyjazna dla rowerzystów niż zazwyczaj, choć i tu mogą się zdarzyć punkty kontrolne, do których dotrzeć będzie można tylko piechotą. Będą to jednak bardzo krótkie odcinki.


Wyniki Wiosennego Tułacza są liczone w klasyfikacji Ligi Pro (trasa TP50), Pucharu DINO (TP50, TP30, TP25) oraz Orientligi (TP50, TP30, TP25).

mat. prasoweNajważniejsze informacje o imprezie:


Baza imprezy: Szkoła Podstawowa nr 5 w Lęborku, ul. Kościuszki 14.

Trasy:
-Piesze - TPK (4-5 km), TP15, TP25, TP30, TP50
-Rowerowa - TR50
(liczba oznacza dystans wzdłuż najkrótszych elementów liniowych)

Ramowy program:

06:30 start TP 50 km;
08:00 start TP 15 km;
09:00 start TP 25 km;
09:30 start TR 50 km;
10:00 start TP 30 km;
11:00 start TPK
15:30 uroczyste zakończenie dla tras TPK i TP15 + losowanie nagród i upominków;
21:30 uroczyste zakończenie Rajdu + losowanie nagród i upominków;

Uwaga! Wszystkie starty są interwałowe, tzn. każdy rozpoczyna w swojej minucie startowej, ogłoszonej uprzednio przez organizatora.

Opłaty:

Opłata startowa od osoby, na trasach:

-TPK, czyli Trasa Pierwszy Krok:

-15 zł płatne do 25 marca 2015 r.
-25 zł płatne po 25 marca 2015 r. i na starcie w bazie imprezy

-Trasy Piesze 15/25/30/50 km oraz Trasa Rowerowa :

-40 zł płatne do 25 marca 2015 r.
-55 zł płatne po 25 marca 2015 r. i na starcie w bazie imprezy


Opłatę należy uiścić przekazem pocztowym na adres z pkt. "ZGŁOSZENIA"
lub przelewem bankowym na konto:

73 1140 2004 0000 3502 0435 4718
BP ALMANAK Wojciech Suchy,
ul. Przemyska 12a/1, 80-180 Gdańsk
z dopiskiem: "darowizna od 'imię nazwisko uczestnika', drużyna nr ..."

Prosimy nie dodawać żadnych innych danych w tytule przelewu.
Numer drużyny jednoznacznie identyfikuj trasę.

Wpłat za kilka osób można dokonywać jednym przelewem podając w tytule imię i nazwisko tylko jednej osoby z drużyny. Potwierdzenie zaksięgowania wpłaty zostanie zaznaczone na stronie www Tułacza, na listach uczestników w kolumnie "wpisowe" w postaci zapisu "jest". Każdy inny zapis wymagać będzie wyjaśnień w sekretariacie za okazaniem dowodu wpłaty, który bezwzględnie należy wówczas okazać.

Chcesz wystartować? Wypełnij formularz elektroniczny


Organizator:

WWW: Bractwo Przygody Almanak
Stowarzyszenie Kultury Fizycznej
ul. Przemyska 12a/1
80-180 Gdańsk

Kierownik Rajdu:

Wojciech Suchy
+48 502-76-55-36
almanak@almanak.pl

Kolejne edycje Tułaczy 2016:

- Wakacyjny Tułacz - sobota, 18 czerwca 2016 (impreza dzienna)
- Jesienny Tułacz - w dniach 1 - 2 października 2016 (impreza nocna)
Masz dla nas temat? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Opinie (19) 4 zablokowane

 • Jak to jest, ze edycje przesunieto na dzień, a cena wzrosła? (3)

  • 1 4

  • Inne ceny rosną, to dlaczego organizator miałby być stratny?

   • 5 0

  • Nowe przepisy Nadleśnictwa. (1)

   Biorą % od każdego i wiosną nie można organizować imprez nocnych.

   • 0 1

   • Póki co to tylko plany Nadleśnictwa...

    ...a plany zwykle na planach się kończą. I pewnie będzie tak jak z wydanym bezprawnie rozporządzeniem zakazu pływania kajakiem rzeką Radunią ;)

    • 4 0

 • Choć za każdym razem co startuję na rowerze obiecuję sobie, że nigdy więcej... (9)

  ...tak i tym razem spróbuję swoich sił, może tym razem noszenia go na plecach będzie mniej.
  A tak w ogóle to ciekawy jestem trasy ułożonej przez Tomasza Szota ;)

  • 4 1

  • Krzyś, jak przeglądam zeszłoroczny film, to aż chce mi się startować z Wami ;)

   Mam nadzieję, że tym razem wybierzesz mniej błotnisty przełaj ;)

   • 2 0

  • (5)

   W swojej trasie opieram się w części na PK zaproponowanych przez innych budowniczych, w części swoich, a tylko niektóre PK na TR robię bardziej "rowerowe". Oczywiście nie wszystkie, bo to Tułacz.. ;) Nazwa zobowiązuje.

   • 2 0

   • Jak Tułacz, to będziemy się tułać

    Jeśli dobrze ocenimy możliwy wariant dotarcia do punktu, to go znajdziemy, jeśli nie to powtórzymy błądzenie z zeszłego roku i poprzednich. Choć patrząc na zeszłoroczne wyniki poszło nam bardzo dobrze. Znaleźliśmy wszystkie punkty, w tym kilka niewłaściwych, ale do mety dotarliśmy z kompletem. Tak czy siak jak zwykle liczę na dobrą zabawę, bo oto w tym wszystkim chodzi, i nie ma co spinać za bardzo pośladków. Osobiście mogę wylądować na ostatnim miejscu ;)))

    • 2 0

   • (1)

    Ile PS-ów średnio na jeden PK planujesz?

    • 0 0

    • A nie powiem .. ;) Z jednej strony chciałbym, aby uczestnicy mieli fun, a z drugiej, aby nie było za dużo zer...

     • 2 0

   • proszę uprzejmie, aby za mocno trasy nie upraszczać (1)

    cała przewaga na Tułaczu to dobra nawigacja i poprawne nachodzenie azymutem na punkt. nie raz i nie dwa razy się zdarzalo, ze zatrzymalo się kilkanaście rowerów z tramwaju, ale tylko kilka ruszyło dalej po krotkich poszukiwaniach. to jest właśnie to, co odróznia Tułacza i Kaszubską od pozostałych imprez rowerowych.

    Jak ktoś chce zrobić 50km bez zsiadania z siodełka, to ma Kaszebe Rundę i Harpagana ;)

    • 2 0

    • Obiecuję, że na TR50 charakter Tułacza (i to mimo "łatwej" edycji dziennej) zostanie zachowany. Tramwajów nie przewiduję, celowo niektóre PK tak rozplanowałem, aby wymusić pomiędzy nimi rozbieżne warianty.

     • 0 0

  • heheh (1)

   'nigdy więcej' - skąd ja to znam.... :D:D

   tym razem nigdy więcej będzie na manewrach za dwa dni :]

   • 2 0

   • Dołączam do twojego klubu, też odpuszczam sobie nocne Manewry SKPT

    • 0 0

 • Ja wiem, że filmik archiwalny, ale o co chodzi? (2)

  Też byłem na tamtym tułaczu i takich gleb zaliczyłem zero.
  To kwestia SPD i braku doświadczenia w wypinaniu? Pytam, bo też się kiedyś wybrałem z SPD (i złymi oponami) do lasu, wyglądało podobnie. Potem jest lepiej?

  • 0 3

  • (1)

   Jak się nie ma złych nawyków z "nosków" (wysuwanie do tyłu), to spd uczysz się w chwilę, tzn. może 1-2 tyg.

   • 1 0

   • Naukę jazdy w spd mam dawno za sobą :)

    W spd jeżdżę dobre 10 lat, ale jak mocno zalezą błotem, to przy zaciśniętej sprężynie wypinanie jest utrudnione. Poza tym gleby wynikają też z nieuwagi, zapatrzenia się w mapę, braku kontroli otoczenia i po prostu przemęczenia. Łatwo oceniać siedząc przy biurku i pierdząc w fotel. Kto ma ustawienie pedałów na zacisk turystyczny, ten w ogóle nie wie o co chodzi.

    • 2 0

 • Piękna okolica, a dziś jeszcze w tym rejonie są Manewry SKPT!

  • 0 0

 • Wiecie co jest najgorsze w tych tułaczach?

  ... że nie ma jak się komfortowo wys.ać ;-(... zawsze skądś może nadejść przeciwnik z mapą i kompasem... nawet w największej gęstwinie... :-(

  • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Czwartkowa wycieczka rowerowa po pracy
Czwartkowa wycieczka rowerowa po pracy
zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka
wrz 23
czwartek, g. 17:00 - 21:00
Gdańsk Dolne Miasto
Poznaj swój kraj-Activo-Bory Tucholskie
Poznaj swój kraj-Activo-Bory Tucholskie
zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka
wrz 25
sobota, g. 07.45
Rumia, ATS Express
Wycieczka rowerowa przez Kaszuby Północne
Wycieczka rowerowa przez Kaszuby...
zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka
wrz 25
sobota, g. 9:00 - 18:30
Reda

Znajdź trasę rowerową

Ogłoszenia polecane

Forum