rowery

Wyprzedź złodzieja, oznakuj rower. Za darmo


Trwa pół godziny, jest darmowe i przede wszystkim zwiększa szanse, że twój rower nie zginie - tak wygląda znakowanie rowerów w ramach akcji "Oznakuj rower" prowadzonej przez gdańską policję. Oznaczyć rower można w trzech miejscach Gdańska, trzeba tylko wcześniej umówić się na wizytę i mieć przy sobie dowód tożsamości. No i rower.Czy twój rower jest oznakowany przez policję?

tak, zawsze to dodatkowe zabezpieczenie, które może zniechęcić do kradzieży 6%
nie, ale wkrótce na pewno oznakuję swój rower 46%
nie, nie zamierzam tego robić 48%
zakończona Łącznie głosów: 611
- Sezon rowerowy w pełni, niestety, rower to również środek transportu, który często pada łupem złodziei. Latem policjanci przyjmują więcej tego rodzaju zgłoszeń niż w okresie jesienno-zimowy. Z naszych doświadczeń wynika, że większość tych zdarzeń ma wspólny mianownik - nieskuteczne zabezpieczenie jednośladu. Dlatego oprócz przestrzegania i informowania mieszkańców o formach zabezpieczenia swojego jednośladu, policjanci rozpoczęli akcje pod nazwą "Oznakuj Rower" - mówi Karina Kamińska, rzecznik prasowy KMP w Gdańsku.
Program ma umożliwić identyfikację właściciela w przypadku odzyskania skradzionego jednośladu, a tym samym ograniczenie zjawiska kradzieży rowerów. Znakowanie polega na wygrawerowaniu oznaczenia składającego się z liter i cyfr, a następnie jego rejestracji policyjnej bazie.

Gdzie i kiedy oznakować rower?
Gdzie i kiedy oznakować rower? graf. Trojmiasto.pl
- Do znakowania rowerów stosuje się specjalne elektryczne urządzenie zwane "engrawerem", którym "pisze się" jak długopisem po znakowanej powierzchni, nanosząc niepowtarzalny kod składający się z liter i cyfr. Każdy oznakowany rower zostanie również opatrzony w widocznym miejscu naklejką samoprzylepną - dodaje Kamińska.
Jak podkreśla, mikroudarowa technologia engrawera pozwala na wykonanie precyzyjnego oznakowania i jest tak trwała, że próba jego starcia powoduje zmiany w strukturze materiału. Tym samym całkowite usunięcie napisu bez pozostawienia śladów jest niemożliwe.

Rowery odzyskane po publikacji monitoringuPodczas znakowania wypełniana jest karta rejestracyjna roweru, która jest przechowywana w jednostce, a dane z karty zostają wprowadzone do bazy danych. Właściciel roweru otrzymuje dowód identyfikacyjny i zostaje poinformowany o konieczności informowania policji o utracie roweru lub zmianie jego właściciela.

- Jednocześnie informujemy, że naniesienie numeru jest ingerencją w strukturę ramy roweru. Numer identyfikacyjny jest trwale naniesiony na ramę. Właściciel roweru, który decyduje się na jego oznakowanie dobrowolnie, wyraża zgodę na wprowadzenie tego typu zmiany - zauważa Kamińska.
Do oznakowania roweru wymagane są następujące dokumenty:

  • karta gwarancyjna,
  • paragon zakupu / faktura,
  • dokument tożsamości - (osoba pełnoletnia) - ważne: trzeba być mieszkańcem Gdańska.


Gdzie i kiedy można oznakować rower?Realizacja znakowania rowerów jest możliwa na terenie dwóch komisariatów Policji oraz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku w każdą środę i sobotę przez trzy godziny. W tym celu wymagany jest wcześniejszy kontakt telefoniczny, by umówić się na konkretną godzinę, dzienna liczba możliwych do grawerowania rowerów jest ograniczona.

Jakie warunki musi spełniać rower?Najważniejszym warunkiem jest posiadanie numeru seryjnego, możliwego do odczytania. Numer seryjny jest umieszczony przez producenta roweru najczęściej w dolnej części ramy, w okolicy korby, np. rura podsiodłowa lub pod metalową obudową suportu.

Jakie warunki musi spełniać właściciel?Właściciel roweru, który chce przystąpić do akcji, musi być pełnoletni, okazać dokument potwierdzający ukończony wiek 18 lat.

Wideo archiwalne

Masz dla nas temat? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Opinie (99) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Porady rowerowe

zobacz więcej »

Szlaki rowerowe

Znajdź trasę rowerową

Turystyka rowerowa

zobacz więcej »