rowery

stat

Wyjątkowe zjawisko u brzegów Wyspy Sobieszewskiej

Spotkanie wody z Wisły z wodą z Zatoki Gdańskiej


Wyjątkowe zjawisko powstające na styku słodkiej wody z Wisły i słonej Zatoki Gdańskiej zobacz na mapie Gdańska uwieczniono kilka dni temu na filmie wykonanym z paralotni.Tajemnice natury:

pasjonują mnie niezmiennie

82%

intrygowały mnie w szkole, dziś znam wyjaśnienie większości z nich

12%

nigdy mnie nie interesowały

6%
Nagranie powstało u wybrzeży Wyspy Sobieszewskiej. Na filmie, którym kilka dni temu pochwaliły się Kąpieliska Morskie Gdańsk, widać dwa obszary wody o różnych kolorach oraz wyraźnie rozdzielającą je spienioną linię.

Obszar bardziej mętny to słodka woda z Wisły, która dostała się do Zatoki Gdańskiej poprzez przekop Wisły. Obszar bardziej zielony to słona woda z Zatoki Gdańskiej (bardziej przejrzysta).

Zjawisko niemieszania się wód o różnym zasoleniu, a więc i różnej gęstości, ma charakter wyłącznie tymczasowy.

- To, że się ze sobą mieszają wody słodkie i słone, to sprawa oczywista. Charakterystyczne w tym zjawisku jest to, że czasami widoczna jest ta różnica. Słodkie wody rzeczne mają dużo więcej zawiesiny, ich kolor wydaje się szary w porównaniu z wodami morskimi, nawet naszymi bałtyckimi - tłumaczy profesor Adam Krężel z Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, poproszony o wyjaśnienie zjawiska przez Wirtualną Polskę. - Wody słodkie i słone mają różną gęstość. Słodkie są lżejsze, zwłaszcza przy tych temperaturach, jakie mamy teraz i zanim się to wymiesza, musi upłynąć pewien czas.
Ponieważ zawiesina niesiona przez wody rzeczne z czasem opada, w oddaleniu od miejsca spotkania dwóch mas wody różnicy między nimi już nie widać.
Też przeżyłeś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę?
Podziel się wrażeniami z innymi, napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (79)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Porady rowerowe

zobacz więcej »

Szlaki rowerowe

Znajdź trasę rowerową

Turystyka rowerowa

zobacz więcej »