• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wśród ruchomych piasków Wydmy Lubiatowskiej

13 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (51)
Nieopodal Trójmiasta znajdziemy trasę, która pozwoli na połączenie podziwiania pięknych widoków z niezłym treningiem MTB. Nieopodal Trójmiasta znajdziemy trasę, która pozwoli na połączenie podziwiania pięknych widoków z niezłym treningiem MTB.

W Trójmiejskim Parku Krajobrazowym nadal króluje błoto oraz pozostałości po licznych wycinkach, przez co sporo leśnych dróg i duktów wygląda jak jedno wielkie pobojowisko. W takich warunkach jazda na rowerze jest mało przyjemna, dlatego też ponownie wybraliśmy się w wiecznie zielone bory Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, przyjazne dla wszelkiej turystyki - zarówno rowerowej, jak i pieszej. W marcu i kwietniu podłoże sandrowe, czyli piaszczyste, nadal jest dobrze zagęszczone, a wszelka woda po opadach deszczu wchłaniana jest niczym w gąbkę. Pisaliśmy o tym zresztą przy okazji ostatniego artykułu opisującego ciekawą trasę rowerową po lasach Wyspy Sobieszewskiej. Gdy wkoło jest jeszcze szaro, buro i ponuro, bory nadmorskie to świetny wybór zarówno na dłuższą wycieczkę, jak i szybki trening MTB.O Wydmach Lubiatowskich i okolicach:Jeździsz rowerem po lasach?

Wydma Lubiatowska, górująca nad pasmem tamtejszych piaskowych wzniesień, sięga 35 metrów wysokości i należy do tzw. wydm ruchomych, co oznacza, że co roku - w zależności od siły wiatru i panujących warunków atmosferycznych - przesuwa się. Cały obszar "pustyni piachu" jest zdecydowanie mniejszy od słynnych wydm Słowińskiego Parku Narodowego, przez co niestety także rzadziej odwiedzany przez turystów.

Przed dwoma laty wokół dość rozległej wydmy utworzono ścieżkę dydaktyczną, która uzupełniona została drewnianymi podestami i platformami widokowymi oraz mostkami i kładkami nad wijącym się potokiem Bezimiennym. Mankamentem jest jednak brak sensownego parkingu w pobliżu tej trasy, przez co krótka wycieczka rodzinna przeradza się w wielogodzinną wyprawę, dlatego też warto rozważyć dojazd do szlaku rowerem.

Pokonana przez nas trasa to jednak nieco inna bajka.

Z uwagi na jej odcinki specjalne, bardziej dedykujemy ją osobom wprawionych w jeździe MTB.45,5 km trasa w formie pętli wiedzie przez Nadmorski Park KrajobrazowyW pierwszej połowie trasa ma kilka elementów interwałowych, które kluczą krętymi ścieżkami zalesionych wydm. Warto tu zwolnić - nie tylko dlatego, że odcinek ten należy do dość technicznych i wymaga od rowerzysty sporych umiejętności pokonania najeżonej korzeniami trasy. Przede wszystkim jest to istny raj dla oczu, jak i całego ciała. Wszechobecna zieleń drzew iglastych oraz soczystych mchów i porostów wprawiają w tak duży zachwyt, że pokonujemy kolejne kilometry z ogromną przyjemnością.Bardzo ciekawym odcinkiem jest ścieżka edukacyjna wiodąca wokół Wydmy Lubiatowskiej. U stóp przesuwającej się wydmy w południowo-zachodniej części trasy, uroku dodaje meandrujący potok, którego koryto uzależnione jest od przesuwających się w głąb lądu ruchomych piasków. Tutejsza szata roślinna sprawia, że w ogóle nie czujemy, że to nadal szary, bury i ponury kwiecień. Na odcinku tym do pokonania mamy też trzy drewniane kładki, na których lepiej rower przeprowadzić, niż wylądować w samym środku potoku. Warto zatrzymać się także przy schodach wiodących na szczyt wydmy. Znajduje się tam platforma widokowa, z której rozpościerają się przecudne panoramy na pofałdowane ruchome piaski oraz otwarte wody Morza Bałtyckiego.

Ruchome piaski i widok na morze. Ruchome piaski i widok na morze.
Od Lubiatowa druga połowa trasy jest zdecydowanie bardziej spokojna. Wiedzie szeroką drogą leśną pośród karłowatych drzew powyginanych przez silne wiatry nadmorskie. Miejscami można poczuć się jak w jakimś magicznym lesie. Przedstawioną trasę najłatwiej pokonać od jesieni po wiosnę. Latem, gdy podłoże piaszczyste jest bardziej grząskie, na niektórych odcinkach prawdopodobnie rower trzeba będzie pchać, ale wszystko zależy od siły w nogach (ewentualnie ciągu wspomagania elektrycznego) ;)

Parametry przebytej trasy / ślad GPS
Informacje praktyczneTrasę można rozpocząć w Białogórze, Lubiatowie lub z monitorowanego parkingu leśnego w pobliżu Osieków Lęborskich. W przypadku dwóch pierwszych miejscowości, poza sezonem letnim - od października do maja - parkingi są bezpłatne, a same miejscowości świecą pustkami i nie ma co marzyć np. o pysznej lokalnej rybce, bo wszystkie lokalne knajpki zabite są jeszcze dechami. Dlatego też warto rozważyć leśny parking nieopodal Osieków Lęborskich. Stąd jest już rzut beretem do całorocznego ekologicznego gospodarstwa Pod Strzechą. Serwują tam wyśmienite dania w bardzo przystępnych cenach. Agroturystyka prowadzi też sprzedaż własnych, wyśmienitych wyrobów, których w mieście z pewnością nie dostaniemy.

  • Cała trasa jest niezwykle urokliwa.


Wydmy Lubiatowskie niedawno pokonaliśmy też pieszo >>> Zobacz naszą wideo relację

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych

Co chwilę mamy nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: popołudniami po pracy oraz w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jesteśmy aktywni przez cały rok kalendarzowy, niezależnie od pogody. Zwiedzamy miasto, wędrujemy, jeździmy na rowerach, pływamy na kajakach. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!
>>> Odwiedź nasz kalendarz wydarzeń na Portalu Trojmiasto.pl


Krzysztof Kochanowicz/Grupa Rekreacyjna 3miasto

Parametry trasy

  • Region woj. pomorskie
  • Długość trasy 45 km
  • Poziom trudności średni

Znajdź trasę rowerową

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (51)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Popołudniowa wycieczka rowerowa po pracy, nad Jezioro Marchowo

30-50 zł
zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka

Zawody Rowerowe Cross Country Sobieszewo

100 zł
zawody / wyścigi

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Znajdź trasę rowerową

Forum