rowery

Wśród jezior i mokradeł Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Najnowszy artukuł na ten temat

Jeziora wokół Trójmiasta alternatywą dla plaż

Bieszkowickie jeziora i mokradła to fantastyczne miejsca na wypady turystyczne, nie tylko na rowerze.
Bieszkowickie jeziora i mokradła to fantastyczne miejsca na wypady turystyczne, nie tylko na rowerze. fot. Krzysztof Kochanowicz

Trójmiejski Park Krajobrazowy to nie tylko obszar okalający naszą aglomerację. Jego granice sięgają znacznie dalej. Skrywa się w nim wiele ciekawostek przyrodniczych, jak chociażby rejon tzw. Bieszkowickich Moczarów. Nietrudno domyślić się, że teren ten obejmuje przede wszystkim rejony bagienne. Ułożona przez nas trasa pozwala zapoznać się nie tylko z malowniczymi torfowiskami, ale również małymi jeziorami, które skrywają się wśród tutejszych lasów.W okolicach Trójmiasta mamy wiele interesujących jezior i jeziorek. Jedne, z uwagi na występowanie wokół nich rzadkich gatunków roślin i zwierząt, objęte są ścisłą ochroną, inne udostępnione pod wypoczynek i kąpiele. W poprzednich edycjach naszego cyklu wycieczek nad wodę w okolicach naszej aglomeracji opisywaliśmy wiele różnych jezior m.in. Otomińskie, Tuchomskie, Marchowo, Kamień i wiele innych. Jedne, z uwagi na łatwość dojazdu i pobliską gastronomię, latem oblegane są przez tłumy, inne bardziej kameralne, w których możemy cieszyć się spokojem.

Tłumy i gwar omijamy wielkim łukiem...

Chcąc zobaczyć jak najwięcej, zbytnio się nie przemęczają, przygodę rozpoczynamy i kończymy w Wejherowie. To urokliwe miasteczko, podobnie jak nasza aglomeracja leży na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. I podobnie jak u nas, chcąc wydostać się na górne połacie lasu, mamy do pokonania spore przewyższenia. Chcąc więc dojechać do źródlisk potoku Cedronu, bądź nad Bieszkowickie Moczary, będzie sporo pod górkę.

Wśród Bieszkowickich Moczarów skrywa się kilka ciekawych akwenów, których wody należą do jednych z najczystszych w okolicach Trójmiasta. Nic też dziwnego, że latem zjeżdżają się tu tłumy plażowiczów, którzy nie przepadają za słoną wodą morską. Gwar zupełnie nam jednak nie po drodze, dlatego zagłębiamy się znacznie dalej niż większość przybywających nad tutejsze jeziora turystów. Do tzw. Bieszkowickich Moczarów oprócz okolicznych jezior: Bieszkowickiego, Zawiat i Borowo zalicza się także mniejsze jeziora, jak: Pałsznik, Krypko, Wygoda, Rąbówko oraz Borowe Oczko. Pierwsze trzy objęte są ochroną i kąpiel w nich jest zabroniona.

Ułożona przez nas trasa przebiega nad urokliwymi jeziorami oraz mokradłami. Większość dróg, którymi prowadzi, to ubite gruntówki oraz leśne dukty, z dala od ruchu samochodowego. Wycieczce towarzyszą więc przede wszystkim leśne krajobrazy, a także kolorowe pola i łąki. Miejscami trasa jest wymagająca, nie brakuje długich i mozolnych podjazdów oraz grząskich piachów.

Szlaki turystyczne, które towarzyszyły naszej trasie:
1) Rowerowy Szlak Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego (niebieski)
2) Rowerowy Szlak między Rumią a Redą (zielony)
3) Pieszy Szlak Zagórskiej Strugi (czarny)
4) Pieszy Szlak Wejherowski (czerwony)


GALERIA ZDJĘĆ; fot. Krzysztof Kochanowicz

Ślad GPS i mapa
Statystyki naszej wycieczki:

Początek i koniec trasy: Wejherowo
Dystans: 52 km
Czas jazdy z postojami: 6 godz.45 min
Prędkość jazdy: 15-22 km/h

Ślad GPS oraz mapa wycieczkiRodzaj podłoża:
Leśne dukty, drogi gruntowe, miejscami także piaszczyste.
Do realizacji trasy najbardziej polecamy rower górski, ewentualnie trekkingowy.

Zobacz także naszą wideo relację z wędrówki po tamtejszych okolicach

Trójmiejski Park Krajobrazowy kryje w sobie wiele pięknych zakamarkówDziękujemy wszystkim za wspólną wycieczkę i zapraszamy na kolejne nasze wypady !

Info:

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych
Co chwilę mamy nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jesteśmy aktywni przez cały rok kalendarzowy, niezależnie od pogody. Jeździmy na rowerach, wędrujemy, pływamy na kajakach i wiele innych. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!

O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami. Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com
Masz dla nas temat? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Opinie (13) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Porady rowerowe

zobacz więcej »

Szlaki rowerowe

Znajdź trasę rowerową

Turystyka rowerowa

zobacz więcej »