rowery

Wizyta w Muzeum Ziemi Puckiej

Najnowszy artukuł na ten temat

Przedłużono rowerowy Szlak Kłodawski


Choć za oknem jest chłodno, a do tego szaro, buro i ponuro, nie oznacza wcale, że należy okres ten "przezimować z kotem na kolanach ". To wspaniały czas na poszerzanie swych wiadomości z zakresu kultury i sztuki, poprzez odwiedziny różnych galerii, czy warsztatów. Chcąc połączyć aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu z poznawaniem ciekawych zakątków naszego regionu postanowiliśmy rozpocząć cykl rowerowych i pieszych wycieczek połączonych ze zwiedzaniem obiektów, na które zwykle szkoda nam czasu w okresie letnim. Na dobry początek odwiedzamy więc dawny szpitalik, jeden z oddziałów Muzeum Ziemi Puckiej.Szpitalik, jeden z oddziałów Muzeum Ziemi Puckiej

Oddział Muzeum Ziemi Puckiej mieszczący się w dawnym szpitaliku dla ubogich ciekawie prezentuje historię szpitalnictwa puckiego oraz zbiory etnograficzne północnej części Kaszub. W skład wystaw wchodzą aranżacje warsztatów rzemieślniczych jak: szewski, krawiecki, tkacki, rogarski, a także obróbki drewna i wyroby kuźnicze. Obok tego, część zbiorów przybliża tematykę związaną z tradycyjnym rybołówstwem morskim. Każde z nich prócz starannie dobranych wystrojów uzupełniają prezentacje multimedialne, co z pewnością zachęci najmłodsze pokolenie. Do charakteru obiektu Szpitalika nawiązują ekspozycje poświęcone lecznictwu na Ziemi Puckiej. Przybliżają one zarówno dzieje medycyny lekarskiej w regionie, jak i bogatą tradycję lecznictwa ludowego na Kaszubach Północnych.

GALERIA ZDJĘĆ fot. Krzysztof Kochanowicz

Odwiedź stronę internetową Muzeum Ziemi Puckiej.

Podczas wcześniejszych naszych wycieczek mieliśmy okazję zobaczyć inne oddziały muzeum:

1) Wycieczka rowerowa do Zagrody Gburskiej i Rybackiej w Nadolu
2) Wycieczka rowerowa do Osady Łowców Fok w Rzucewie.

Jesienna przejażdżka rowerowa do Muzeum Ziemi Puckiej
Jesienna przejażdżka rowerowa do Muzeum Ziemi Puckiej fot. Krzysztof Kochanowicz


Puck i inne jego ciekawostki:

Puck, to bardzo ciekawe miasteczko, w którym niejednokrotnie mieliśmy okazję zatrzymać się podczas naszych wycieczek. Przyciągnęły nas tu nie tylko ciekawe zabytki architektury, czy ciekawostki przyrodnicze, ale także wspaniały nadmorski klimat. Wielokrotnie miejsce to odwiedzaliśmy podczas krótkich wypadów na dobrą polską kuchnię, jak i piwo.

Oprócz ciekawej wystawy chwilę uwagi poświeciliśmy także "Ławeczce Puckiego Kapra".

Kaper to dowódca i załogant uzbrojonego statku handlowego, walczący na własny koszt i ryzyko w służbie króla prowadzącego wojnę na morzu. Monarcha zapewniał piratowi ochronę prawną, prawo do bandery królewskiej i większość zysków. Pierwszą flotę Kaperską zorganizował Kazimierz Jagiellończyk w 1456 r. podczas wojny z zakonem Krzyżackim. System ten stosowali następni Jagiellonowie i Wazowie. W 1568 r. powołana Komisja Morska podniosła Puck do rangi portu wojennego Rzeczypospolitej . Starostowie z rodu Wejherów organizowali flotę kaperską będącą na Bałtyku w XVI i XVII wieku postrachem wrogich okrętów zwłaszcza szwedzkich.

Pokonana przez nas trasa:

Do Pucka wiedzie wiele różnych ciekawych tras i szlaków turystycznych. Który z nich wybierzemy zależy nie tylko od naszych chęci, ale także, albo przede wszystkim od możliwości. Chcąc ułożyć ciekawą, całodniową wycieczkę trzeba liczyć się z pokonaniem znacznego dystansu. Jeśli mowa o zrobieniu pętli wyjeżdżając np.: z Gdyni, trzeba liczyć się z minimalnym dystansem między 70 a 80 km. Trasę można oczywiście skrócić, ale wtedy warto wykorzystać transport kolejowy, np.: Szybką Kolej Miejską, w której przewód rowerów jest darmowy przez cały rok.

Gdy dzień jest jednak krótszy, a temperatury i pogoda niezbyt zachęcają do dłuższych wycieczek turystycznych, warto pomyśleć o dodatkowej przerwie w ciepłym i suchym miejscu. Wizyta w lokalnym muzeum, galerii, bądź przerwa na ciepły posiłek, to wręcz idealny pomysł na aktywny wypoczynek w chłodniejsze jesienne i zimowe dni. Możliwość regeneracji organizmu z pewnością zachęca do dalszej jazdy i znakomicie wpływa na nasze samopoczucie. Bazując na poprzednich doświadczeniach, trasę ułożyliśmy więc tak by odpocząć od całego tygodnia pracy, a także nacieszyć oczy, przy minimum wysiłku. Cały sekret kryje się oczywiście w umiejętnym ułożeniem trasy. Najlepiej byłoby więc urozmaicić ją zmiennym krajobrazem.

Jesienna przejażdżka rowerowa do Muzeum Ziemi Puckiej
Jesienna przejażdżka rowerowa do Muzeum Ziemi Puckiej fot. Krzysztof Kochanowicz


Naszą wycieczkę rozpoczynamy w Wejherowie, dokąd większość uczestników dociera kolejką SKM. Pierwszy etap wycieczki wiedzie przez malownicze lasy Puszczy Darżlubskiej, zahaczając o dotąd nieznane mam maleńkie śródleśne jeziorka i torfowiska. Miejscami jest dość wąsko, niekiedy trzeba zsiąść z roweru, ale przepiękne widoki rekompensują wszystkie napotkane przeszkody. W drodze do Pucka pokonujemy głównie leśne ścieżki i dukty, tylko w niewielkim stopniu poruszamy się lokalnymi drogami gruntowymi, na których ruch samochodowy jest znikomy. W drodze powrotnej jest podobnie. Z Pucka do Trójmiasta wykorzystujemy w większości znane nam szlaki rowerowe i piesze, a wszystko po to by jak najdłużej cieszyć się otaczającą nas przyrodą.

Pokonane odcinki szlaki turystycznych:

-Szlak rowerowy Kaszub Północnych
-Szlak rowerowy Pierścienia Zatoki Puckiej
-Szlak pieszy Krawędzią Kępy Puckiej

Po drodze zobaczyliśmy także:

-Ceglany zamek Jana III Sobieskiego w Rzucewie
-słone łąki w Rezerwacie Przyrody Beka

Statystyki naszej wycieczki:

Dystans: 62 km.
Czas jazdy z postojami: 5 godzin
Czas jazdy bez postojów: 4h15min
Początek wycieczki: Wejherowo PKP
Koniec wycieczki: Gdynia Główna PKP

GPS i mapa naszej wycieczki

Rodzaj podłoża:

Z Wejherowa do Pucka: drogi gruntowe, leśne dukty i ścieżki
Z Pucka do Gdyni: boczne drogi asfaltowe i gruntowe o niewielkim natężeniu ruchu samochodów

Do realizacji trasy najbardziej polecamy rower górski, ewentualnie trekingowy
Do realizacji trasy wykorzystaliśmy mapę Nadmorskiego Parku Krajobrazowego wyd. Eko-KapioWycieczkę prowadzili:

Krzysztof Kochanowicz i Tomasz Kmieć [GR3miasto]

Wycieczkę wspierała: Iza Walczak [GR3miasto]

Podsumowanie:

Dziękujemy wszystkim za wspólną wycieczkę i zapraszamy na kolejne nasze wyprawy !
Mamy co chwilę nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie, czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego nie sposób się z nami nudzić. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas! Zabierz rodzinę, znajomych, albo po prostu przyjedź by poznać nowe osoby.

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych!
O naszych inicjatywach, rajdach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Organizujemy nie tylko wypady rowerowe. Przez cały rok kalendarzowy wybieramy się także na wędrówki piesze, marsze Nodric Walking, spływy kajakowe. W zależności od sezonu: różnego rodzaju sporty wodne, rolki, łyżwy, narty, snowboard. Jeśli chcesz regularnie otrzymywać od nas wszelkie newsy i być zawsze na bieżąco ze wszelkimi wydarzeniami, możesz napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3miasto. Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com
Masz dla nas temat? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Opinie (4) 2 zablokowane

 • Puck (1)

  Puck fajne miasto gdyby nie ten smród z kanalizacji.
  Rynek ładny, odejdziesz troszkę w bok to już slumsy. Dlaczego Ci ludzie nie dbają o swoje podwórka?

  • 8 1

  • Bo większość mieszkań w centrum to niestety mieszkania socjalne i komunalne, a jak powszechnie wiadomo, jak coś jest "miejskie, czyli wszystkich, to jest niczyje" i nie ma po co o to dbać. Miasto powoli odnawia a to nawiechnię ulic, a to niektóre budynki, ale najpierw trzeba by odnowić mentalność mieszkańców.

   • 11 0

 • Świetny pomysł z tymi wycieczkami do nieco zapomnianych miejsc (1)

  Wszelkie muzea i galerie to niestety miejsca, które w naszym kraju nie cieszą sie zbyt wysoką frekwencją.

  • 5 0

  • Szczególnie te, które są poza większymi miastami...

   ...mniejsze muzea, a nawet te jedyne w swoim rodzaju niestety nie cieszą się popularnością. Być może właśnie przez to, że znajdują się daleko od większych miast, bądź po prostu są słabo promowane poza swoją okolicą. Lokalne środowisko niekiedy dobrze je zna, ale jedna wizyta na kilka lat w zupełności wystarcza. Może wypadałoby je od czasu do czasu reaktywować, poprzez ciekawe zajęcia?

   Osobiście lubię odwiedzać różnego rodzaju muzea i wystawy, szczególnie te w których zgromadzone zbiory można podziwiać w ruchu, bądź wziąć udział w jakiś warsztatach manualnych, jednak niektóre w naszym pięknym kraju znajduje się całkiem przypadkiem.

   • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.