Wiślana Trasa Rowerowa niebieska jak rzeka

Niebieska barwa drogi rowerowej ma znaczenie nie tylko estetyczne, lecz także symboliczne.
Niebieska barwa drogi rowerowej ma znaczenie nie tylko estetyczne, lecz także symboliczne. fot. Marek Wałuszko/gdansk.pl

Wiślana Trasa Rowerowa na Wyspie SobieszewskiejMapka już lada dzień zostanie oficjalnie oddana do użytku. Już teraz pojawiają się na niej rowerzyści, chcący wykorzystać ostatnie cieplejsze dni jesieni i przetestować nową asfaltową ścieżkę. Jeden z jej odcinków ma głęboki, niebieski kolor, co oprócz waloru estetycznego ma również znaczenie symboliczne.Czy wybierzesz się rowerem po Wiślanej Trasie Rowerowej jeszcze w tym roku?

Zobacz wyniki (1175)
Wiślana Trasa Rowerowa ma ponad 7 km długości i zaczyna się w Świbnie po zachodniej strony Wisły. To inwestycja, na której zakończenie czekało wielu miłośników jednośladu: wszystko wskazuje na to, że zwłaszcza w cieplejszych miesiącach roku dostarczy rowerzystom ogromnej uciechy.

Asfalt nowej drogi rowerowej zachęca do jazdy i pozwala skupić się na podziwianiu otaczającej przyrody. Nie trzeba bać się dziur i wyrw w asfalcie - podłoże jest równe. Nie ma także obaw, jeśli chodzi o obecność samochodów, bowiem co jakiś czas na drodze rowerowej ustawione są szykany w postaci barierek, które uniemożliwiłyby przejazd autem.

- Trasa spina niejako kilka kierunków w pewien widoczny już i znany od lat system dróg rowerowych - zaznacza Marek Wałuszko z Portalu Miasta Gdańska. - Po pierwsze: łączy po zachodniej stronie drogi gdańskie z bardzo przyzwoitą siecią dróg w gminie Cedry Wielkie, a nawet ze Szlakiem Mennonickim. Po drugie: łączy w bezpieczny sposób w Świbnie trasę R-9, czyli Wiślaną Trasę Rowerową z drogą R-10 i R-13. W kierunku zachodnim dojedziemy nią do Gdańska, a na wschód dzięki sezonowej przeprawie promowej na Mierzeję Wiślaną aż do granicy z Rosją.

Nowa droga dla rowerów na Wyspie Sobieszewskiej pod koniec 2021 rokufot. Trojmiasto.pl

Kolor ścieżki jako wspomnienie WisłyZdziwienie i ciekawość rowerzystów budzi zwłaszcza niespełna 100-metrowy odcinek drogi rowerowej, który jest pomalowany na intensywny niebieski kolor. Ma to znaczenie symboliczne: w tym miejscu kiedyś płynęła Wisła, a wykonawcy drogi właśnie w taki sposób chcieli o tym przypomnieć.

By zachować przyczepność na pomalowanej farbą drodze, pokryto ją również cienką warstwą specjalnego piasku. Wbrew pozorom, nie jest ona fluorescencyjna, jednak po podświetleniu staje się ona odblaskowa.

Wykonawcą inwestycji jest firma WPRD Gravel. Gdański odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej powstał za sumę 4,4 mln zł w ramach strategicznego przedsięwzięcia prowadzonego przez Samorząd Województwa Pomorskiego. Projekt zakłada wybudowanie na terenie województwa pomorskiego dwóch długodystansowych tras rowerowych EuroVelo 10/13 oraz EuroVelo 9/Wiślana Trasa Rowerowa - WTR.

Niebieskie drogi na świecieCiekawostką jest, że na świecie powstają już ścieżki rowerowe, które świecą w nocy. Jedyna taka droga rowerowa w Polsce znajduje się w Lidzbarku Warmińskim. Ścieżka świeci dzięki luminoforom, które "ładują się" światłem dziennym i oddają je w nocy. Podobne rozwiązania testowane są m.in. w Holandii i w Stanach Zjednoczonych. Jak zaznaczają wykonawcy niebieskiej ścieżki w Lidzbarku, substancja ta jest jednocześnie estetyczna, jak i ekologiczna.
Masz dla nas temat? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (149)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Znajdź trasę rowerową

Forum