rowery

W tych krajach można już jeździć rowerem

Restrykcje związane z jazdą rowerem w niektórych krajach Europy są znacznie mniejsze niż w Polsce.
Restrykcje związane z jazdą rowerem w niektórych krajach Europy są znacznie mniejsze niż w Polsce. Monika Goldszmidt-Czarniak/Trojmiasto.pl

W związku z pandemią koronawirusa wciąż trwają obostrzenia związane z przemieszczaniem się. Dotyczy to również aktywności fizycznej, która obecnie jest dozwolona wyłącznie w warunkach domowych. Ministerstwo Zdrowia zakazało także korzystania z systemów rowerów miejskich. Co prawda po zawieszeniu Mevo obostrzenie to nie dotyczy mieszkańców Trójmiasta, ale warto wiedzieć, że niektóre europejskie kraje obrały zupełnie przeciwny front walki z pandemią.

zakończona Łącznie głosów: 754

Zdaje się że pośród europejskich miast najdalej poszedł Budapeszt. W związku z zauważeniem ogromnego spadku ruchu drogowego w stolicy Węgier w kilka tygodni ruch samochodowy zmniejszył się o około 50 proc., a obłożenie niektórych autobusów aż o 90 proc. - stworzono tymczasowe drogi rowerowe w miejscu kilku kluczowych dróg miasta. Stwierdzono bowiem, że również w trakcie pandemii poruszanie się po mieście rowerem jest zdrowym i bezpiecznym wyborem. Mieszkańcy są zachęcani do tego, by jeździć w ten sposób do pracy czy po zakupy.

Władze Budapesztu przypuszczają, że tymczasowe zmiany wprowadzone w organizacji transportu w związku z pandemią mogą przyczynić się do tego, że mieszkańcy stolicy Węgier będą chętniej wybierać jazdę rowerem nawet po ustaniu pandemii.

Czy bieganie i jazda na rowerze są dozwolone?Również w stolicy Niemiec zdecydowano się na promocję ruchu rowerowego w czasie pandemii. Pasy rowerowe na ulicach w Berlinie zostały znacznie poszerzone za pomocą żółtej taśmy, która zwykle przeznaczona jest do wyznaczenia tymczasowych zmian w organizacji ruchu. Dzięki temu osoby poruszające się na rowerze mają odpowiednio dużo przestrzeni, aby mijać się w bezpiecznej odległości.

Rowery miejskie nie wszędzie zabronioneMinisterstwo Zdrowia w Polsce do odwołania zabroniło obywatelom korzystania z systemu rowerów miejskich, z kolei władze Finlandii obrały zupełnie przeciwną strategię. Stwierdzono, że osoby jeżdżące na miejskich rowerach, jeśli zachowują odpowiedni dystans pomiędzy sobą, nie są specjalnie narażone na zakażenie się koronawirusem. Nie dezynfekuje się rowerów po odstawieniu przez użytkownika, a jedynie przypomina się im o konieczności korzystania z rękawiczek. System rowerów miejskich w Helsinkach uruchomiono w tym roku wcześniej niż zwykle i cieszy się on znacznie większą popularnością niż rok temu.

Można jeździć, biegać, spacerowaćNiektóre z europejskich państw zdecydowały się już zdjąć restrykcje związane z przemieszczaniem się i aktywnością fizyczną na zewnątrz. W Czechach dozwolone jest uprawianie sportu na świeżym powietrzu w pojedynkę. Jeżdżąc na rowerze i biegając na terenie miasta należy mieć założoną maseczkę; w lesie to zabezpieczenie nie jest wymagane. Już w rozporządzeniu wydanym przez czeskie ministerstwo zdrowia 6 kwietnia wskazuje się, że w parkach i innych terenach zielonych można, przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, uprawiać sporty. Jako dozwolone wymienia się m.in. jazdę na rowerze, bieganie, a także gimnastykę czy jazdę konną.

Również w Austrii zapowiadane jest otwieranie parków i bulwarów, które sprzyjają uprawianiu sportów na zewnątrz.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacje

Masz dla nas temat? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Opinie (72) ponad 10 zablokowanych

 • Co to jest za pytanie? Przecież w Polsce prawo od dawna jasno stanowi gdzie można jeździć rowerem i nic się tutaj nie zmieniło.

  • 45 5

 • Tylko niedouczony może zakazać aktywności sportowej!!!Zakładamy maseczki i w teren!!

  • 73 10

 • Największa głupota

  Taki rowerzysta dyszy i rozsiewa wirusy (a pamiętajmy że 90% chorych, zarażających jest bezobjawowa), na znacznie większym obszarze.

  Do tego na wąskich chodnikach i drogach dla rowerów nie ma szans na zachowanie 2m przy mijaniu się.

  Do tego wyraźnie widać że większość tych rowerzystów u nas to "realizuje te ważne życiowe potrzeby" jeżdżąc wyczynowymi rowerami, w wyczynowych strojach gdzieś po drogach w weekendy. Czyli to żadne życiowe potrzeby, a zwykład rozrywka, rekreacja które są zabronione.

  Ja rozumiem jak ktoś by jechał rowerem do pracy do której musi jechać, nie ma samochodu i wybiera rower po to żeby nie wsiadać do autobusu - to pełen szacunek i poparcie.
  Jednak znakomita większość jeździ sobie dla rozrywki.

  A te wszystkie twierdzenia że miesiąc w domu bez treningów to dla nich od razu zawał, cukrzyca i śmierć na miejscu.

  Dlatego jak najbardziej wszelkie niepotrzebne aktywności powinny być z cała surowością tępione i zakazane - w tym wszelkie spacery (również wyprowadzenie zwierząt poza 2 spacerami dziennie po 2-3min max 50m od adresu miejsca zamieszkania), rowery, wyjścia z dziećmi zwłaszcza w wózkach.

  Wyjścia po zakupy powinny być dozwolone tylko max raz w tygodniu i tylko do sklepów w najbliższej okolicy (zdarzają się cwaniaczki co z trójmiasta to jeżdżą po zakupy nawet do Warszawy) - każdy powinien dostawać kartę uprawniającą do wyjścia raz w tygodniu na jeden adres i kartę tą powinien zatrzymywać sklep. Bez niej zrobienie zakupów powinno być niemożliwe.

  Jedynie wyjścia do lekarza (za potwierdzonym umówieniem wizyty) i do apteki (wyłącznie z receptą).

  Inaczej ta epidemia nigdy się nie skończy, a póki co kroczymy dokładnie droga włoską (tyle że jesteśmy około 3 tygodnie za nimi) z przyrostem potęgowym ilości zakażeń.

  • 16 230

 • Mandat za jazdę rowerem!

  Przyłapani na jeździe rowerem lub bieganiu w oddaleniu od domu zapłacą mandat! Byłem świadkiem takich sytuacji. Nie jest to normalne, miejmy nadzieję, że niedługo to się zmieni.

  • 55 28

 • Idealny materiał na współczesnego niewolnika :)

  • 51 2

 • jestes bardzo smutnym czlowiekiem

  • 31 0

 • W Szwecji? Widać jak to u nich idzie...

  Też już się zastanawiają nad obostrzeniami bo zaczyna być grubo. Budapeszt? U nas też można jeździć do sklepu i do pracy rowerem... Porównania...

  • 9 26

 • Byli tacy uczeni we Włoszech.

  Zakazali wszystkiego i okazało się z czasem że mało się zmieniło. Było za późno. Tysiące ofiar przez tych uczonych. Potem znaleźli się tacy niedouczeni. Zakazali i patrz czary mary zaczęło wszystko spadać... Magia panie

  • 7 18

 • Bardzo dobrze

  Ktoś ma.delikatnie brudny samochód i na myjnię... Szyby czyste, lusterka też ale taka jakaś ta karoseria matowa... Rozumiem że ktoś na budowę jeździł ale te fanaberie czyscioszków w TDI- kach to przesada

  • 1 28

 • Lepiej mieć nieświadomie setki ofiar

  Co tam... Na rower wyjdę bo nie jestem niewolnikiem... Ile masz lat 17? 20? Dzieciaku. Nieodpowiedzialny jesteś jeszcze. Z czasem wyrosniesz i zmądrzejesz

  • 0 52

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Porady rowerowe

zobacz więcej »

Szlaki rowerowe

Znajdź trasę rowerową

Turystyka rowerowa

zobacz więcej »