rowery

stat

Trójmiejscy kolarze ruszają na podbój świata

Łukasz Derheld
Łukasz Derheld Trek Gdynia

Na co dzień trenują w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Latem i zimą spędzają długie godziny w siodle, realizując kolejne zadania treningowe. W przygotowaniach do wiosennego sezonu startów pomoże im przetarcie na zawodach w środku zimy. Zawodnicy trójmiejskich drużyn kolarskich ruszają w cieplejsze zakątki świata, aby już teraz poczuć emocje związane z rywalizacją... i wrócić silniejszymi.Czy ścigałe(a)ś się kiedyś w zawodach sportowych za granicą?

tak, jeżdżę na takie regularnie

7%

zdarzyło mi się kilka razy

10%

jak do tej pory raz

7%

nie, ale planuję w tym sezonie

5%

nie, nigdy

71%
Polska zima nie zawsze pozwala na zrealizowanie treningu w stu procentach. Zarówno jazda rowerem w śniegu, jak i jednostki przeprowadzane na trenażerach są bodźcami niosącymi za sobą wiele korzyści. Nic jednak nie zastąpi jazdy w warunkach zbliżonych do tych, w których ścigamy się w sezonie. Gdzie jednak szukać suchej szosy i temperatury, przy której można jeździć bez rękawiczek?

Costa Blanca Bike RaceKolarstwo górskie to przede wszystkim ich pasja. Bartosz jest zawodowym triathlonistą, Paweł na co dzień pracuje w firmie Torus. W hiszpańskim wyścigu będą występować jako drużyna GROM-Jeppesen Gdańsk.

Bartosz BanachPaweł Gołębicki, gdańscy kolarze górscy z wieloma sukcesami na koncie, lada dzień spakują rowery, bagaże i polecą do Finestrat. 31 stycznia rozpoczyna się tam etapowy wyścig parami, w którym nasi reprezentanci chcą powalczyć o jak najwyższe lokaty.

Costa Blanca Bike Race obejmuje cztery etapy o łącznym dystansie 180 kilometrów. Na trasie czeka zawodników wiele wyzwań: trudności techniczne, strome zjazdy, 10-kilometrowy podjazd, walka z przewyższeniem i... konieczność zadbania nie tylko o siebie, lecz także o partnera.

- W związku z tym, że jedziemy cały czas razem, wynik będzie zależał od naszego zgrania i wspierania się na każdym etapie - mówi Bartosz Banach. - Żaden z nas nie miał jeszcze okazji startować w parze, ale znamy się od paru lat, często razem trenujemy, znamy wzajemnie swoje mocne i słabe strony. Mamy nadzieję, że to wszystko przełoży się na dobry wynik na mecie.
- Z opisu trasy wnioskujemy, że w Hiszpanii pod względem terenu będzie podobnie jak w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym - dodaje Paweł Gołębicki. - Trójmiejskie lasy to nasze ulubione miejsce do treningów. Urozmaicenie naszych rodzinnych okolic sprawia, że możemy poczuć się jak w górach i porządnie poćwiczyć technikę.

4 Stage Mountain Bike Race LanzaroteMiędzy 26 a 29 stycznia na Lanzarote rozgrywać się będzie wyścig etapowy, na którym również nie zabraknie polskiej reprezentacji. Już po raz kolejny na starcie zawodów staną zawodnicy klubu ASE Trek Gdynia - Łukasz DerheldAgnieszka Patoka. Dla Łukasza będzie to trzeci z kolei start w tym wyścigu. Dwa lata temu w swojej kategorii zajął ósme miejsce, rok temu był piąty. Czy w najbliższej edycji uplasuje się na podium kategorii M30?

- Start na Lanzarote traktuję głównie jako mocny bodziec w przygotowaniach do sezonu - mówi Łukasz Derheld. - Zamiast jeździć na obozy klimatyczne za granicę, wybieram kilkudniowy, wymagający wyścig, który przesuwa mnie mocno do przodu. Będę ścigać się tam nie tylko z rywalami, lecz także z czasami, które osiągałem w poprzednich edycjach wyścigu.

W kategorii Elity Kobiet wystartuje Agnieszka Patoka, która w zeszłym roku, debiutując na zagranicznych zawodach, zajęła 12 lokatę wśród pań.

Jak relacjonują zawodnicy, mimo przyjemnej temperatury powietrza warunki pogodowe na miejscu zawodów są trudne. Bardzo silny wiatr męczy startujących zarówno fizycznie, jak i psychicznie i może dużo namieszać w tabeli wyników.

- Po powrocie z zagranicznych zawodów, odbywających się w klimacie odmiennym niż ten, który mamy na miejscu, trzeba podejść do dalszego treningu z dużą ostrożnością i rozwagą - mówi Łukasz Derheld. - Jeśli zlekceważymy bodziec w postaci dopiero co przejechanego wyścigu oraz długiej podróży, łatwo możemy się rozchorować i stracić nawet kilkanaście dni przygotowań. Jednak jeżeli po powrocie do Polski stwierdzimy, że jest za zimno na dalsze mocne treningi i wolimy poczekać z tym do wiosny, również możemy rozczarować się swoją formą w najbliższych wyścigach. Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, pod koniec marca nasza drużyna stanie na linii startu pierwszej edycji cyklu MTB Pomerania Maratonu.

ASE Trek Gdynia na Lanzarote 2018

Masz dla nas temat? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Opinie (26) 15 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Porady rowerowe

zobacz więcej »

Szlaki rowerowe

Znajdź trasę rowerową

Turystyka rowerowa

zobacz więcej »