rowery

stat

Testy zimowych butów Northwave Arctic Celcius GTX

artykuł czytelnika

Każdy, kto zimową porą zdecydował się na treningi w terenie zapewne zmagał się z problemem marznących stóp. Różni ludzie mają różną tolerancję na zimno. Osobiście należę do tych osób, których stopy są wyjątkowo słabo odporne na niskie temperatury, a kombinacja letniego buta z dodatkową skarpetą na nim i typowym ochraniaczem na wierzchu niestety nie dawała zadowalających efektów.W zeszłym roku, fakt ten przyczynił się niestety do rezygnacji z zimowej jazdy na świeżym powietrzu. Zmuszony byłem kręcić wyłącznie na trenażerze, co po pierwsze było strasznie nudne, po drugie, nie przyniosło oczekiwanych efektów. Ostatecznie jednak spowodowało to, że strategia na tę zimę była całkowicie odwrotna ! Tym razem starałem się jak najwięcej treningów przeprowadzić w terenie. Aby jednak było to możliwe musiałem zainwestować w obuwie, które pozwoliło mi na jazdę w ujemnych temperaturach bez uczucia zamarzających stóp.

Na rynku mamy do wyboru, co najmniej kilka realnie dostępnych modeli butów zimowych, rzetelny przegląd znajdziecie w artykule pt. "Zimowe buty rowerowe w polskich realiach".

Przy tak szerokim wyborze trudno się zdecydować na jakiś konkretny model, w moim przypadku decydującym czynnikiem była cena i korzystając z promocji w jednym zagranicznych sklepów za niecałe 100£ kupiłem buty Northwave Arctic Celcius GTX. Konstrukcja buta jest zbliżona do tego, co oferują inni producenci:
- część wierzchnia wykonana z wytrzymałego materiału, którego nieprzewiewność i nieprzemakalność, łącznie z częścią zakrywającą kostkę, zapewnia membrana Gore-Tex.
- wewnątrz grube ocieplenie z materiału Panda, który w dotyku jest czymś pomiędzy grubym polarem a futrem znanym np.: z góralskich kapci.
- system szybkiego sznurowania to SLS (podobny do tego, który jest w butach biegowych oraz 2 rzepy
- podeszwa z tworzywa z domieszką karbonu wykończona tradycyjną gumą oraz klasycznie dwoma kołkami z przodu

Całość wykonana jest bardzo solidnie i but na nodze leży bardzo dobrze, nic nie gniecie i nie uciska . Jest naprawdę komfortowo. Do tego dzięki sztywnej podeszwie i relatywnie niskiej wadze buty mają sportowy charakter. W rozmiarze 46 (30.5cm) ważą ~540g. Dla porównania wyścigowe SIDI Dragon 2 czy Diadora Scorpione w rozmiarze 47 (30cm) ważą ~480g.

Buty użytkuję około miesiąca więc krótko, ale w naprawdę zimowych temperaturach, mogę się więc podzielić wrażeniami z jazdy. Według producenta buty zapewniają komfort użytkowania w temperaturach aż do -35C, jak łatwo się domyślić jest to wartość grubo przesadzona. W przypadku moich nieodpornych na zimno stóp realia są takie, że komfortowo czuję się podczas jazdy w temperaturze do koło -5C. Dwu godzinna jazda w takich warunkach z jedną ciepłą skarpetą nie powoduje nadmiernego wychłodzenia, po powrocie do domu stopy nie są może ciepłe, ale na pewno nie są też zmarznięte. Niestety, gdy temperatura spadła do -10C i więcej, buty nie zapewniały mi już dostatecznej ochrony. Po blisko 2 godzinnej jeździe stopy miałem już mocno wychłodzone i czułem spory dyskomfort (zaznaczam, że podobny czułem jeżdżąc w letnich butach i ochraniaczach już temperaturze 1-2 C poniżej zera). Wystarczy jednak doposażyć się w standardowy ochraniacz i dłuższa jazda w takich temperaturach nie stanowi już problemu.

Podsumowując... jeżeli marzniesz jeżdżąc w kombinacji letnich butów i ochraniaczy to na pewno warto wydać kilkaset złotych na "Celciusy". Komfort jazdy w tych butach będzie bez porównania wyższy!

Źródło artykułu:


Przeczytaj również artykuł "Jak zimą ubrać się na rower".
Też przeżyłeś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę?
Podziel się wrażeniami z innymi, napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.
Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie.
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (13)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Porady rowerowe

zobacz więcej »

Szlaki rowerowe

Znajdź trasę rowerową

Turystyka rowerowa

zobacz więcej »