rowery

stat

Szlaki rowerowe gminy Gniewino; edycja 2

Miejscami na trasie gromadziło się błoto, ale takie już uroki jesieni ;)
Miejscami na trasie gromadziło się błoto, ale takie już uroki jesieni ;) fot. Krzysztof Kochanowicz

Obecnie w  gminie Gniewino wyznaczono siedem tras rowerowych o zbiorczej nazwie "Szlaki Szmaragdowe". Jak się dowiedzieliśmy, włodarze tego pięknego zakątka północnych Kaszub planują wyznaczyć kolejne dwa, po jednej i po drugiej stronie jeziora Żarnowieckiego. Jednym z nich, nazwanym Szlakiem Południowym, który przebiega nie tylko przez Gminę Gniewino, ale i dwie inne sąsiadujące gminy, mieliśmy okazję wyruszyć na początku czerwca. Zaś północny szlak pokonaliśmy w zeszłym tygodniu. Prawie każdy nasz wyjazd w te piękne okolice prowadzi gospodarz tych ziem - Przemek Ebertowski, jeden z najbardziej utalentowanych kolarzy górskich w Polsce.Szlaki Szmaragdowe biegną głównie przez kompleksy leśne, mieniące się tysiącem odcieni zieleni, są wymarzone do uprawiania aktywnej turystyki, do odpoczynku i regeneracji sił psychofizycznych, jak również dla amatorów bezkrwawych łowów z aparatem fotograficznym. Większość szlaków jest przejezdna o każdej porze roku, a każda pora roku dostarcza niesamowitych wrażeń. Wiosną zakwitają pierwsze kwiaty, białe kobierce zawilców przeplatane fiołkami zachwycają każdego, w podmokłych miejscach zakwitają żółte kaczeńce, wśród drzew rozbrzmiewają głosy setek ptaków. Latem w lasach pojawiają się poziomki i jagody, dlatego podane czasy przejazdu tras mogą ulec zmianie, bo kto jest w stanie oprzeć się pokusie skubania owoców prosto z krzaka?! Jesienią, kolorowe liście tworzą barwne dywany, pysznią się koralami jarzębiny, rozkwitają wrzosy, a i grzyby znaleźć nietrudno. Zimą, zahartowani mogą kontynuować rowerowe eskapady, ale lepiej wybrać się na narty biegowe. W tej pięknej białej szacie podążając znanymi sobie szlakami na nowo można odkryć uroki poznanych wcześniej ścieżek. Żyjemy szybko, coraz szybciej, dlatego pozwólmy sobie na święto obcowania z naturą!

Szczegółowy opis rowerowych Szlaków Szmaragdowych w Gminie Gniewino

Pomimo zachmurzonego nieba na wycieczkę przybyło 20 osób!
Pomimo zachmurzonego nieba na wycieczkę przybyło 20 osób! fot. Krzysztof Kochanowicz


Objazd projektowanego 40 km Szlaku Północnego:

Po raz kolejny, tak szybko jak dostaliśmy zaproszenie od Przemka Ebertowskiego i Rafała Czepułkowskiego, tak w kilka dni umówiliśmy się na zorganizowanie przejazdu bardzo ciekawą trasą, którą w najbliższym czasie pobiegnie "Północny Szlak Rowerowy".


Czasu było niewiele, jednak informacja o organizowanej wspólnie wycieczce rozeszła się w Internecie, a jej potencjalni uczestnicy już na kilka dni przed przejazdem kręcili nogami ze szczęścia, nie mogąc się doczekać dnia spotkania. Tak jak ubiegłym razem, kiedy to wspólnie ruszyliśmy szlakami Gminy Gniewino , tak i w tym przypadku wycieczka została tak zaplanowana, aby mogli na nią wyruszyć zarówno początkujący rowerzyści, jak i Ci bardziej zaprawieni w boju.

Niestety, w dniu wycieczki załamała się pogoda i na miejsce zbiórki zawitali jedynie Ci, którym żadna pogoda nie przeszkadza oraz Ci, którzy wieźli pogodę w swych sercach. I jedni i drudzy pewnie głęboko wierzyli, że nie będzie tak źle, jak zapowiadały wszelkie prognozy - i nie mylili się! Przez całą naszą wycieczkę nie spadła ani jedna kropla deszczu, a co najlepsze, w połowie trasy wyszło tak piękne słońce, że Ci którzy zaopatrzyli się w letnią odzież nie mieli innego wyboru, jak ją ubrać :)

Na miejscu zbiórki prócz 20 osobowej ekipy rowerzystów zjawiła się również telewizja regionalna, która postanowiła wyruszyć z kamerą naszym tropem.

Zachęcamy do obejrzenia reportażu Joanny Plotzkiej oraz Żanety Lange

Trasa jest na tyle łatwa, że pokonać ja można nawet rowerem miejskim.
Trasa jest na tyle łatwa, że pokonać ja można nawet rowerem miejskim. fot. Krzysztof Kochanowicz


Opis trasy i nasze wrażenia:

Objazd projektowanego, 40 kilometrowego Szlaku Północnego zaczęliśmy od udania w kierunku Jeziora Żarnowieckiego, mijając po drodze zabudowania wsi Strzebielinko oraz Toliszczek. Ten odcinek początkowo wiódł rzadko uczęszczaną drogą asfaltową, a następnie drogą gruntową, wśród malowniczych pól uprawnych. Tak jak teraz w krajobrazie dominowały kolory jesieni, tak w innych porach roku, te same pola przybierają różne kolory tęczy. Kiedy jest najpiękniej? Wszystko zależy od Waszych upodobań, osobiście nie mam ulubionej pory roku, gdyż każda z nich jest piękna, czy to jesień, zima, wiosna, czy lato.

Kolejne kilometry naszej trasy wiodły przez Prusewo oraz przez zabudowania Wierzchucina. Trochę żałuję, że nie spojrzałem wcześniej na mapę, gdyż warto było zatrzymać się tam, aby zobaczyć piękne dwory i pałace północnej części Kaszub. Nic jednak straconego! Niebawem ruszymy całym szlakiem dworów i pałaców tego pięknego zakątka naszego regionu i dokładnie przyjrzymy się każdemu tego typu obiektowi.

Za Wierzchucinem wskoczyliśmy na długą prostą równoległą do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, którą prawie przez 5 km ciągnęliśmy się w kierunku ujścia rzeki Piaśnicy do Morza Bałtyckiego. Następnie przeprawiając się leśną ścieżką wzdłuż Białogórskiej Strugi, a następnie przez drewniany most nad Piaśnicą w końcu dotarliśmy do celu, czyli piękną plażę nad otwartym morzem w Dębkach. Z tej okazji, jakby specjalnie dla nas wyszło piękne słońce, jednak sugerując się prognozami pogody nikt z nas nie pomyślał wcześniej o stroju kąpielowym.

Po krótkim odpoczynku ruszyliśmy w drogę powrotną. Z Dębek kierując się według drogowskazów oznakowanego czerwonym kolorem pieszego Szlaku Nadmorskiego - Bałtyckiego udaliśmy się do Żarnowca. Tym samym odcinkiem wiódł również szlak rowerowy, ale moim zdaniem, został on tu poprowadzony trochę na siłę. Równoległa do nurtu rzeki Piaśnicy droga gruntowa miejscami była tak grząska, że jechało się jak przez piaskownicę. Trasę rowerową można było poprowadzić znacznie lepszą drogą, która łączy Dębki z Wybudowaniami Odargowskimi, oraz przez malowniczy las skierować ją na Żarnowiec. Takie rozwiązanie to dodatkowe 2 km, jednak droga byłaby znacznie lepsza pod względem turystyki rowerowej.W Żarnowcu zrobiliśmy krótką przerwę na uzupełnienie prowiantu. Przed sklepem roiło się od rowerzystów, ale co mnie dziwiło - nikogo nie interesowały tutejsze zabytki ... A było co zwiedzać.

Z Żarnowca zaczęliśmy wspinać się w kierunku Góry Zamkowej, na której od kilkunastu lat znajduje się stanowisko archeologiczne. Podobno we wcześniejszych wiekach stał tu jakiś obiekt o charakterze obronnym, jednak nigdzie nie doszukałem się konkretnych informacji na ten temat. Droga z gruntowej powoli zaczęła zmieniać się w leśny dukt, a im bliżej wierzchołka, tym bardziej stawała się wymagająca. Niektórzy z uczestników musieli niestety zsiąść z wygodnego fotela swojego "rumaka" i na kilkanaście minut zamienić się rolami. Ale co to za rowerzysta, który nie niósł roweru na plecach? Na szczycie góry niestety nie doczekaliśmy się żadnych widoków, a szkoda! Z pewnością gdyby postawić tu jakąś platformę widokową, wyrastającą nad konary drzew, panoramy byłyby przepiękne. W końcu punkt znajduje się na wysokości 102 m n.p.m. nad samym Jeziorem Żarnowieckim, a od otwartego morza dzieli go jedynie 8 km.

No cóż, skoro nie było nic do oglądania udaliśmy się w dół nad jezioro i znajdującą się tam specjalną strefę ekonomiczną.Ten odcinek przypomina mi liczne wycieczki rowerowe, które mieliśmy okazję organizować w okolicy Wysoczyzny Żarnowieckiej, a najbardziej tej, której tematem przewodnim była wizyta na terenach po zlikwidowanej budowie elektrowni atomowej.

Z Kartoszyna okalając jezioro, podziwialiśmy charakterystyczne ogromne rurociągi łączące górny zbiornik z elektrownią szczytowo-pompową "Żarnowiec" w Czymanowie. Różnica poziomów to grubo ponad 100 metrów! ... Które z resztą jak powiedział Przemek Ebertowski, musimy pokonać aby lepiej smakował nam obiad. Ten podjazd potrafi wymęczyć niejednego, nawet wprawionego kolarza.

Pod wieżą Kaszubskie Oko w Gminie Gniewino
Pod wieżą Kaszubskie Oko w Gminie Gniewino fot. Krzysztof Kochanowicz


Na szczycie wzniesienia znajduje się 33 metrowa wieża widokowa - Kaszubskie Oko, z której rozciągają się przepiękne widoki na całą okolicę Gminy Gniewino. Przy ładnej pogodzie można dostrzec wody Morza Bałtyckiego. Wokół wieży utworzono teren rekreacyjno-sportowy, który cały czas jest rozbudowywany. W przyszłości podobno, wykorzystując walory tutejszych stromych wzniesień ma powstać wyciąg narciarski. Jeśli faktycznie doczekamy się realizacji tego pomysłu, z pewnością zawitamy tu zimą z nartami, czy snowboardem.

Wracając jednak do naszej wycieczki ...
...to był ostatni odcinek przed zakończeniem wspólnej przygody rowerowej w Gminie Gniewino. Pokonanie całej 40 km trasy wraz z przerwami zajęło nam prawie 4 godziny. Gdyby było cieplej i można by było pobyczyć się na plaży, z pewnością czas naszego pobytu wydłużyłby się.

Zobacz materiał filmowy z naszej trasy autor: Rafał Czepułkowski [MTB News]Kliknij i zobacz trasę
Kliknij i zobacz trasę
Podsumowanie:
Osobiście, wycieczką jak i różnorodnością tras w tym rejonie jestem zachwycony. Z pewnością teren jest świetny pod względem turystyki wszelkiej maści, jak i zawodowych treningów. Niebawem tam wrócimy by pośmigać m.in. przez "Alpy" ;)

A tymczasem, dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy na kolejne nasze wycieczki.
Do zobaczenia na trasie!

Do realizacji trasy wykorzystaliśmy mapę "Dziedzictwo Kulturowe Północnych Kaszub" o skali 1:80 000, grupy CartoMedia, która wchodzi w skład wydawnictwa Eko-Kapio.pl

Relacja pochodzi ze strony Grupy Rowerowej 3miasto

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych

O naszych inicjatywach, rajdach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową lub wpisując się na listę sympatyków. Jeśli chcesz być na bieżąco informowany co organizujemy, napisz do nas e-mail: gr3miasto@gmail.com
Też przeżyłeś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę?
Podziel się wrażeniami z innymi, napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (13)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Porady rowerowe

zobacz więcej »

Szlaki rowerowe

Znajdź trasę rowerową

Turystyka rowerowa

zobacz więcej »