rowery

stat

Szlak rowerowy wokół Długiej Góry


Gdańsk nosi miano stolicy rowerowej, jeśli chodzi o drogi i infrastrukturę miejską stworzoną dla miłośników dwóch kółek. Jednak jeśliby rozpatrywać znakowane, rowerowe szlaki leśne, to na tle trójmiejskiej aglomeracji góruje Gdynia. Główną oś łączącą wszystkie trzy miasta łączy rowerowy szlak Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Od niego odchodzą zaś tzw. szlaki łącznikowe, czyli nitki łączące główny szlak z różnymi osiedlami i dzielnicami naszej metropolii. Jednym z przykładów jest szlak rowerowy wokół Długiej Góry. Licząca niespełna 6 km trasa wiedzie od Gdyni Pustek Cisowskich po Rumię Janowo.Szlak rowerowy wokół Długiej Góry na całej swej długości wiedzie dość szeroką i ubitą drogą gruntową, która to delikatne pnie się ku górze, bądź opada w dół, cały czas jednak trzyma się krawędzi wzniesienia. Trasa wiedzie ona wzdłuż krawędzi wysoczyzny, a po . obu jej stronach widać dość strome wzniesienia. Długa Góra ciągnie się od Gdyni Pustek Cisowskich po Rumię Janowo, a jej najwyższy punkt liczy ponad 130 m n.p.m. Można wspiąć się na niego pierwszym lepszym leśnym duktem.

Wycieczkę najlepiej rozpocząć na tyłach C.H.Tesco udając się drogą rowerową wiodącą równolegle do ul. Kcyńskiej, w kierunku Osiedla Zamek, na Pustkach Cisowskich. Na wysokości ul. Modrzewiowej kończy się miejska infrastruktura rowerowa i zaczyna droga gruntowa, która wiedzie aż do ul. Chabrowej. Od niej trasa wiedzie już przez las, podnóżem góry, wzdłuż osiedla kilkupiętrowych bloków. Zza drzew, na horyzoncie widać liczne wzniesienia górujące nad potokiem szemrzącej nieco niżej Cisówki. Po dotarciu na skraj osiedla należy odbić w lewo i zjechać ulicą Chabrową, aż do rozwidlenia dróg. Po lewej stronie ukaże nam się pętla trolejbusowa, zaś po prawej betonowy mostek nad Potokiem Cisówki, gdzie należy odbić po łuku w prawo i kontynuować wspinaczkę podnóżem Długiej Góry w kierunku Rumi Janowa.

Przez najbliższe kilkaset metrów droga wiedzie dość grząskim piachem, dlatego warto wykorzystać jej utwardzony skraj. Po osiągnięciu wzniesienia pojawi nam się dość charakterystyczne rozwidlenie dróg, przy którym po prawej stronie góry leży dość okazały głaz. Jeśli odbijemy tu w lewo, dojedziemy do Rumi, jeśli ostrym łukiem skręcimy w prawo będziemy kontynuować wycieczkę szlakiem wokół Długiej Góry.

Osobiście obieram więc zjazd w dół, co by zamknąć pętlę. Tak jak wcześniej niemalże cały czas droga pięła się mozolnie ku górze, tak teraz łagodnie opada. Jednak nie należy się tu zbytnio rozpędzać. Ostre zakręty potrafią być zdradliwe i nigdy nie wiemy, czy przypadkiem zza przeciwka nie wyskoczy nam inny rowerzysta, bądź spacerowicz, który pokonywać będzie tę trasę na odwrót.

Po dojechaniu do małego cmentarza, ponownie docieramy do cywilizacji. Przed nami, końcowy i na dobrą sprawę, najmniej ciekawy odcinek trasy, która przedziera przez osiedle. Aby zamknąć więc pętlę kierujemy się ul. Owsianą aż do pierwszego z wieżowców. Następnie zjeżdżamy z ulicy na wiodącą wzdłuż podnóża Długiej Góry ścieżkę i kontynuujemy nią jazdę aż po miejsce, w którym rozpoczęliśmy wycieczkę.

Cywilizację można oczywiście ominąć, to jednak wariant dla bardziej wprawionych w boju rowerzystów. Wcześniej, tuż przy wspomnianym cmentarzu można odbić w prawo, w głąb i wiodącą w górę ścieżką dotrzeć na liczący ponad 130 m n.p.m. szczyt Długiej Góry.

Kliknij na mapę by poznać szczegóły trasy mat. Traseo.pl / Openstreetmap.org


Oznakowanie szlaku rowerowego wokół Długiej Góry:

W porównaniu do innych gdyńskich szlaków łącznikowych, ten zasługuje jedynie na dwóję. Widać, że od momentu wytyczenia szlaku, nie aktualizowano oznaczeń. Na terenie Gdyni szlak oznakowany jest wg starych standardów, ażeby wszystkiego było mało, symbole ledwo co widać. Znacznie lepiej jest jednak ze strony Rumi, gdzie oznakowanie zostało poprawione, co widać na załączonych do artykułu zdjęciach.

Inne warianty trasy:

1) Wariant: do Rumi Janowa, dystans: 1,6 km

Od wspomnianej wcześniej, charakterystycznej krzyżówki przy głazie, gdzie zatoczyliśmy pętlę wokół Długiej Góry, trasę kontynuować można aż po Rumię Janowo. Ten wariant jednak niezbyt jest przyjemny, szczególnie na ostatnich 200 metrach trasy, albowiem droga utwardzona została, nieregularnym kamieniem polnym. Trasa kończy się na skraju lasu przy zatoczce ul. Jana III Sobieskiego. Miłą niespodzianką jest jednak na końcu trasy, jedyna na całym szlaku tablica informacyjna i odnowione oznakowanie.

GPS i mapa trasy

2) Wariant: pętla przez dwie doliny: Cisowskiego i Marszewskiego Potoku, dystans: 6,2 km

Bliżej Osiedla Zamek, tuż za mostkiem nad Potokiem Cisówki, trasa umożliwia odbicie do rezerwatu przyrody, który znajduje się w Dolinie Cisowskiego Potoku. Wariant ten umożliwia przedostanie się na główną trasę rowerową oznakowaną kolorem niebieskim, którą wrócić można do Pustek Cisowskich przez dolną część Doliny Marszewskiego Potoku.

GPS i mapa trasy

Z innymi gdyńskimi szlakami łącznikowymi zapoznamy Was już niebawem.

Inne szlaki łącznikowe na terenie Gdyni:

>>> Szlak łączący Źródło Marii z Gdańskiem Osową
>>> Szlak łączący Gdynię Fikakowo z Gdańskiem Osową
>>> Szlak łączący Gdynię Główną z Chwarznem
>>> Szlaki łącznikowe w okolicy Leśniczówki Gołębiewo

Jeśli oprócz jazdy na rowerze lubicie dłuższe spacery, bądź wędrówki zachęcamy do zobaczenia materiału video, który zrealizowaliśmy podczas jednej z wieczornych wycieczek pieszych szczytem Długiej Góry
Też przeżyłeś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę?
Podziel się wrażeniami z innymi, napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (13)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Porady rowerowe

zobacz więcej »

Szlaki rowerowe

Znajdź trasę rowerową

Turystyka rowerowa

zobacz więcej »