rowery

Szlak rowerowy między Gdańskiem Osową a Gdynią Fikakowem


Przez Trójmiejski Park Krajobrazowy wiedzie kilkanaście różnych szlaków rowerowych, jednak są to przede wszystkim tzw. szlaki łącznikowe, których celem jest dogodny dojazd z danego osiedla do głównego szlaku rowerowego, bądź połączenie najczęściej uczęszczanych przez rowerzystów miejsc. Prócz tras łącznikowych, przez lasy okalające naszą aglomerację wiedzie rowerowy szlak Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, którym przedostać się można z Gdańska do Gdyni, a następnie kontynuować wycieczkę do Wejherowa, a nawet i Lęborka.W poniższym opisie chciałbym podzielić się z Wami...

... czerwonym szlakiem łączącym Gdańską Osowę z Gdynią Fikakowem

Niegdyś wspomniany szlak wiódł tylko do Źródła Marii.

Jak poinformowało nas Nadleśnictwo Gdańsk, tuż po głównym sezonie dla rekreacji rowerowej, dotychczasowe czerwone oznakowania łącznikowego szlaku rowerowego między Gdańskiem Osową a Źródłem Marii przedłużono nieco dalej, czyli do końca ul. Starochwaszczyńskiej, gdzie za wiaduktem nad obwodnicą znajduje się gdyńskie osiedle zwane Fikakowem, część dzielnicy Wielki Kack. Obecnie szlak liczy 7,4 km i przejezdny jest o każdej porze roku, nawet zimą. Jednak z uwagi na fakt, że trasa wiedzie głównie drogami gruntowymi oraz leśnymi duktami, warto wybrać się nią na przejażdżkę rowerem górskim lub trekkingowym.

W Gdańsku z czerwonymi oznakowaniami szlaku można spotkać się już na końcu ul. Juraty zobacz na mapie Gdańska, bocznej od Kielnieńskiej, głównej arterii przecinającej Osowę. Szlak rozpoczyna się przy granicy lasu, skąd wiedzie w kierunku Źródła Marii. Na wysokości znajdującej się po drugiej stronie obwodnicy, Leśniczówki Gołębiewo, warto zobaczyć również niebywały okaz przyrody - 200-letni dąb szypułkowy o nazwie "Dewajtis Gołębiewa".

Nieopodal tego miejsca szlak odbija w przeciwnym kierunku zmierzając ku źródliskom Potoku Źródła Marii. Zaś na 200 metrów przed linią kolejową relacji Gdynia-Kościerzyna, szlak rowerowy łączy się z oznakowanym na czarno szlakiem pieszym Źródła Marii.

Tu należy jednak uważać! Niegdyś, tuż za wiaduktem, szlak rowerowy wraz z pieszym kierował się do Źródła Marii. Dziś w tym właśnie miejscu, szlaki rozdzielają się. Pieszym nadal dostaniemy się do źródełka, zaś rowerowym udamy się w kierunku liczącej ponad 180 m n.p.m. Góry Studenckiej, będącej najwyższym punktem moren czołowych zwanych Wzgórzami Chwaszczyńskimi.

Po przekroczeniu wiaduktu nad torowiskiem, na odcinku ok. 600 metrów szlak wiedzie wąską ścieżką wzdłuż linii kolejowej i granicy lasu, a następnie pnie się przez liczne wzgórza aż po ul. Starochwaszczyńską. Ulica ta, wiodąca na granicy lasu, w większości zamknięta jest dla ruchu drogowego. Z uwagi na bliskość cywilizacji, tzw. ruch turystyczny jest tu zdecydowanie większy, dlatego warto mieć oczy dookoła głowy.

Szlak kończy się na skraju lasu u schyłku ul. Starochwaszczyńskiej zobacz na mapie Gdańska i nieopodal biegnącej ul. Źródła Marii. Blisko stąd do wcześniej wspomnianego źródełka Potoku Mariańskiego, jak również dzielnic Gdyni.

Statystyki z pokonania szlaku:

- Całkowity dystans: 7,4 km
- Łączny czas jazdy: 38 min
- Średnia prędkość: 11,6 km/h
- Przewyższenia: 149,66 m

Ślad GPS szlaku

Schemat trasy na podkładzie mapy Nadleśnictwo Gdańsk
Schemat trasy na podkładzie mapy Nadleśnictwo Gdańsk mat. wyd. Eko-Kapio.pl


Inne możliwości

Chcąc dostać się na główny szlak rowerowy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego należy od Źródła Marii udać się za żółtymi oznakowaniami pieszego Szlaku Trójmiejskiego, który wiedzie w kierunku stacji kolejowej Gdynia Wielki Kack, a następnie odbija ku Leśniczówce Gołębiewo. Jeśli natomiast chcemy udać się do centrum Gdyni, wystarczy przejechać wiadukt nad obwodnicą, by przez dzielnicę Wielki Kack dostać się do ścieżki rowerowej wiodącej wzdłuż jednej z głównych arterii miasta ul. Wielkopolskiej zobacz na mapie Gdyni i jej przedłużenia ul Chwaszczyńskiej.

Przeczytaj również o innych rowerowych szlakach łącznikowych:

1) w okolicy Leśniczówki Gołębiewo,
2) między Gdynią Główną a Chwarznem.
Masz dla nas temat? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Opinie (29) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Porady rowerowe

zobacz więcej »

Szlaki rowerowe

Znajdź trasę rowerową

Turystyka rowerowa

zobacz więcej »