• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Szlak rowerowy im. Wincentego Pola wokół Wyspy Sobieszewskiej

I. Filipionek
20 października 2005 (artykuł sprzed 17 lat) 
Prawie całą Wyspę Sobieszewską można objechać szlakiem rowerowym im. Wincentego Pola. Trasa liczy 24 km i prowadzi przez większość turystycznych atrakcji Wyspy. Wyjątkiem jest rezerwat Ptasi Raj, choć szlak dociera do niego. Oficjalne otwarcie trasy rowerowej nastąpi w najbliższa środę, 26 października 0 13.30. Przewidziany jest przejazd rowerami częścią trasy, ciepła zupa oraz konkurs dla dzieci i młodzieży o Wincentym Polu.

Trasę rowerową po Wyspie rozpoczynamy przy moście pontonowym w Sobieszewie. Pierwszym etapem wycieczki jest Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej mieszczące się na wprost przeprawy mostowej. Dalej trasa prowadzi do centrum Sobieszewa, w którym przy ul. Turystycznej 3 znajduje się Izba Pamięci Wincentego Pola oraz Dom Kultury "Wyspa Skarbów". Kontynuując jazdę, mijamy, po lewej stronie, Galerię Bursztynowe Centrum mieszczące się przy ul. Promienistej 2, po prawej zaś budynek Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP), by następnie po przejechaniu ok. 200 m (od OSP) skręcić w prawo w ul. Przegalińską (stanowi odcinek ok. 750 m całej trasy), która została zbudowana na wale przeciwpowodziowym ciągnącym się wzdłuż brzegu Martwej Wisły.
Kilometr dalej, po lewej stronie, przy ul. Przegalińskiej natrafimy na neorenesansowy dom z 1906 r. należący do Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach koło Warszawy, w którym w czasie II wojny światowej znajdował się szpital polowy. Po przejechaniu kilkuset metrów możemy zjechać w lewo w ul. Wieniecką na Sobieszewskiej Pastwie (ok. 3 km od początku trasy), aby odnaleźć eklektyczny dworek o romantycznej bryle z końca XIX w.
Wracamy na szlak i kontynuujemy wycieczkę wzdłuż Martwej Wisły. W mijanych, po prawej stronie, bogatych zespołach szuwarowych można spotkać rzadkie i chronione prawem rośliny. Po przejechaniu kolejnych 2 km mijamy jeden z najstarszych budynków na Wyspie drewniany dom na kamiennej podmurówce z 1741 r. Jedziemy do końca ul. Przegalińskiej, przy której po prawej stronie można zauważyć śluzy między Wisłą Martwą a Przekopem Wisły. Aby je zobaczyć z bliska, należy na skrzyżowaniu z ul. Świbnieńską skręcić w prawo (8,5 km od początku trasy).

Zabytkowa północna śluza z 1895 r. zaczęła funkcjonować wraz z ukończeniem Przekopu Wisły. Dawniej spławiano nią drewno do Gdańska. Opis śluzy można znaleźć w książce Güntera Grassa pt. Blaszany bębenek. Oryginalne urządzenia z końca XIX w., napędzające niegdyś śluzę, znajdują się w sąsiednim budynku. Druga, południowa śluza oddana do użytku w 1980 r., służy do transportowania jednostek wodnych.

Wracamy na szlak wiodący ul. Świbnieńską, obok portu ze stacjonującą flotyllą lodołamaczy wiślanych. Jadąc wzdłuż Przekopu Wisły, po lewej stronie, mijamy zadbane oraz odrestaurowane domy rybackie (np. nr 68). Jest to jedyna tego typu osada zbudowana na wale. Po przejechaniu od początku trasy 11,5 km docieramy do Świbna. Na wysokości przeprawy promowej Świbno/Mikoszewo natrafimy na pamiątkowy obelisk. Został on uroczyście odsłonięty w dniu 31 marca 1995 r. z okazji 100-lecia powstania Wyspy Sobieszewskiej. Umieszczona obok obeliska tablica opisuje to wielkie dokonanie hydrotechniczne, którym jest Przekop Wisły. Rowerzyści, którzy chcieliby kontynuować swoją podróż dalej wzdłuż Mierzei Wiślanej poza Wyspą, mogą w Świbnie przeprawić się promem na drugą stronę Przekopu Wisły w miesiącach maj-wrzesień.

Przy ujściu Przekopu Wisły (w odległości ok. 3 km od portu w Świbnie) znajduje się rezerwat Mewia Łacha. Został on utworzony w 1991 r., a swoją nazwę zawdzięcza piaszczystym terenom powstałym z materiałów naniesionych przez nurt Wisły, które są miejscem okresowego przebywania wielotysięcznych stad ptaków (głównie mew, rybitw i ptaków siewkowych). Od kilku lat na terenie rezerwatu po obu stronach ujścia zadomowiły się bobry, a na piaszczystych wysepkach od czasu do czasu wylegują się bałtyckie foki.

Rezerwat Mewia Łacha, podobnie jak rezerwat Ptasi Raj w Górkach Wschodnich, pod nazwą Obszaru Specjalnej Ochrony Ptaków Ujście Wisły, wchodzą w skład europejskiej sieci terenów chronionych Natura 2000, funkcjonującej we wszystkich państwach Unii Europejskiej.
Kontynuujemy naszą rowerową wycieczkę: znajdujemy się na skrzyżowaniu ulic Świbnieńskiej i Boguckiego; od tego miejsca do Sobieszewa niebieski szlak rowerowy prawie w całości będzie pokrywał się z , zielonym pieszym szlakiem Wyspy Sobieszewskiej, który stanowi szlak PTTK. Miejscami szlak jest bardzo piaszczysty. Jedziemy do końca
ul. Świbnieńskiej, po prawej stronie mijamy port rybacki. Dalej skręcamy z asfaltowej drogi w prawo w drogę prowadzącą do lasu. Teraz jedziemy zgodnie z kierunkiem, jaki wskazują znaki namalowane na drzewach. Na świbnieńskim odcinku leśnym mamy kilka zakrętów, po czym wjeżdżamy w tzw. drogę środkową wyspiarskiego lasu. Jadąc tą drogą, blisko 4 km od przeprawy promowej w Świbnie oraz 16 km od początku trasy docieramy do miejsca, w którym rozdzielają się szlaki pieszy i rowerowy. Znajdujemy się na wysokości miejscowości Wieniec. Niebieski szlak rowerowy wiedzie prosto drogą środkową, a zielony pieszy skręca w lewo i prowadzi na najwyższe wzniesienie na Wyspie Sobieszewskiej, (32 m n.p.m.). Dla chętnych górka jest do zdobycia również na rowerze. Kontynuując dalej jazdę środkiem lasu skręcamy w prawo, w tym miejscu szlak pieszy i rowerowy łączą się ponownie. Po przejechaniu 6 km od Świbna oraz 18 km od początku trasy niebieskiego szlaku dojeżdżamy do Orlinek. Od strony morza zobaczymy stalową konstrukcję wieży, na której mieściła się dawniej stacja radarowa. Zjeżdżając nieco z trasy w tym miejscu, przy ul. Lazurowej odnajdziemy "Forsterówkę". Jest to modrzewiowy dworek zbudowany w latach trzydziestych XX w. na polecenie i według częściowych planów Adolfa Hitlera. S,łużył on jako letnia rezydencja dla gauleitera okręgu gdańskiego NSDAP Alberta Forstera. Budynki poniżej dworku, pierwotnie zbudowane na polecenie Senatu Wolnego Miasta Gdańska jako prewentorium dla dzieci zagrożonych gruźlicą, w okresie rządów gauleitera Forstera były siedzibą szkoły dla aktywistów partyjnych, głównie młodzieży, a w ostatnich miesiącach wojny znajdował się tam szpital polowy.

Z Orlinek w kierunku Sobieszewa pojedziemy środkiem lasu, zjeżdżając z zielonego szlaku PTTK. Po przejechaniu blisko 3 km od Orlinek docieramy do ul. Falowej (droga asfaltowa) w Sobieszewie. Skręcamy w lewo, kontynuujemy jazdę do skrzyżowania z ul. Radosną, skręcamy w prawo, jest to dębowa alejka, dojeżdżamy do ul. Radosnej, na której skręcamy w lewo, następnie dojeżdżamy do skrzyżowania ul. Radosnej z Tęczową. Znajdujemy się w Sobieszewie nieopodal Szkoły Podstawowej nr 87. Możemy kontynuować dalej trasę do Górek Wschodnich i rezerwatu Ptasi Raj (2,4 km do rezerwatu), skręcając w ul. Tęczową lub zakończyć trasę przez Wyspę Sobieszewską, jadąc prosto ul. Radosną do krzyżowania z ul. Turystyczną i dalej w prawo do mostu pontonowego w Sobieszewie.

Decydując się na jazdę do rezerwatu Ptasi Raj skręcamy w prawo w ul. Tęczową, jedziemy do skrzyżowania z ul. Sobieszewską, tu skręcamy w prawo, a następnie w lewo w przecinkę leśną i dojeżdżamy do końca trasy im. Wincentego Pola (2,4 km od szkoły w Sobieszewie i 24 km od początku trasy przy moście pontonowym). Możemy jednak skorzystać z dobrze przygotowanej do jazdy na rowerze jak i pieszych wycieczek Ścieżki Przyrodniczo- Dydaktycznej po rezerwacie Ptasi Raj. Na jej trasie znajdują się 2 wieże widokowe, z których można podziwiać przyrodę jezior Karaś i Ptasi Raj, Mierzeję Messyńską z nadmorską plażą i Ujście Wisły Śmiałej wraz z groblą oddzielającą Wisłę od jeziora oraz Zatokę Gdańską.

Do Sobieszewa możemy powrócić trasą rowerową przez las lub jadąc stąd Ścieżką Przyrodniczo-Dydaktyczną (oznaczona pomarańczowymi kaczuszkami) dotrzemy do Górek Wschodnich, a stąd ul. Nadwiślańską dojedziemy prosto do mostu w Sobieszewie.
I. Filipionek

Opinie (11)

 • ;)

  Nie, żebym był złośliwy. ale prędzej Gdańsk poprowadzi brakujący fragment ścieżki sobieszewo-gdansk główny, niż gdynia zdązy pomyśleć o swoim ciągu.

  • 0 0

 • gdzie ta sciezka?

  no dobra moze i ma byc otwarcie tej sciezki ale gdzie ona tak naprawde jest? to co jest normalna droga nie moze byc jednoczesnie sciezka rowerowa a z tego co wiem to chociazby na wale a swibnie nie ma zadnej sciezki a nie zapowiada sie zeby w przeciagu 3 dni zostala wybudowana...

  • 0 0

 • To nie ścieżka tylko szlak rowerowy!

  Jest różnica między ścieżką rowerową a szlakiem rowerowym. W centrum Gdańska, istotnie, są ścieżki, ale na WS powstał szlak rowerowy, podobny do tych, które np. biegną po Borach Tucholskich. Jest to niezależna inicjatywa, nie mająca związku z planowaną ścieżką z Sobieszewa do Świbna.

  • 0 0

 • Scieżka sobieszewska

  No i gratuluję.
  Szykuję się już na wiosnę.

  • 0 0

 • trasa rowerowa

  Przepraszam, chodzilo mi, oczywiście o trasę. rowerową.
  Czy mozna już gdzieś kupić mapy? Chcialam wyslać znajomym w kraju.

  • 0 0

 • Dobre...

  Ze względu że pisal ten artykuł mój znajomy to postaram sie ocenić go w miare przyzwoicie...
  Wszystko pięknie wszystko ładnie, tylko jak już pisało w poprzednim komentarzu, TO JEST SZLAK ROWEROWY !!
  Nie bedę wspominał o tym, że już kiedyś miasto dało pieniądze ( i to w sumie sporą sumkę :P) i jakoś ścieżka rowerowa nie powstała, a pieniążki wyparowały...
  Ale tak to w sumie zapraszam na tą wycieczke po Wyspie Sobieszewskiej, można przynajmniej poczuć nadmorski klimat :D...pozdro :P

  • 0 0

 • zimą jest nawet lepiej

  Właśnie chciałem to polecić,chociaz zima się już powoli konczy ale jeśli pogoda komuś dopisz, to może objechaćwyspie po jej obwodzie.
  http://rwm.netglob.com.pl/relacje/oryginal.php?id=773&gal=116

  • 0 0

 • Byłam

  Tiaa, zwiedziłam ten szlak rowerowy tak kilkanaście lat temu, jeszcze zanim się tak nazywał... Mam ogromny sentyment do Wyspy. Polecam!

  • 0 0

 • Wyspa Sobieszewska -Śmieci Raj

  Witam.
  Odwiedziłem dzisiaj z rodziną i przyjaciółmi Wyspę Sobieszewską i jestem rozczarowany. Na parkingu nie ma koszy na śmieci, nie wspominając już nawet o jakiejkolwiek toalecie. Śmieci walają się wszędzie. To samo w rezerwacie Ptasi Raj. Nie ma pojemników na śmieci (jeden znajduje się na "parkingu")za to śmieci leżą gdzie popadnie istny Śmieci Raj.

  • 0 0

 • szlak rowerowy

  Szlak rowerowy jest calkiem przyzwoity! Jadac do okola wyspy mozna naprawde dobrze wypoczac i popatrzec na domy wojenne.... Zapraszam :)

  • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomerania MTB Maraton Szemud

82 - 92 zł
zawody / wyścigi

Cross Duathlon Gdańsk 2023 (3 opinie)

89 zł
zawody / wyścigi

Pomerania MTB Maraton Luzino

82 - 92 zł
zawody / wyścigi

Znajdź trasę rowerową

Forum