rowery

Szlak Wejherowski, po raz trzeci

Najnowszy artukuł na ten temat

Będzie nowy szlak w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Migawki z podboju Szlaku Wejherowskiego
Migawki z podboju Szlaku Wejherowskiego fot. GR3 / GRE

Szlak Wejherowski, pomimo iż to szlak pieszy kilkakrotnie pokonywany był na rowerze przez różnych śmiałków. Przez jednych traktowany jest jako nieosiągalny, dla innych bardzo trudny bądź po prostu wymagający. Wielu, którzy zmierzyli się z nim właśnie rowerem może potwierdzić, iż do łatwych nie należy. Na przestrzeni kilku lat nasza grupa miała kilka okazji wybrać się nim i to o różnych porach roku. Ostatnio jednak goszcząc w naszych progach Elbląską Grupę Rowerową, postanowiliśmy wrócić do tematu i pokazać prawdziwe oblicze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.Krótki opis Szlaku Wejherowskiego:

Jego pierwsza część znajdująca się w strefie krawędziowej wysoczyzny obfituje w liczne męczące podjazdy oraz mrożące krew w żyłach zjazdy. Druga część trasy kluczy pomiędzy malowniczymi jeziorami, drogami piaszczystymi, które na zakończenie 55-kilometrowego szlaku dają nieźle w kość, szczególnie jesienią, gdy liczne błotne niespodzianki kryją się pod "płachtą liści".

Szlak Wejherowski rozpoczyna się w Sopocie Kamiennym Potoku i kończy w Wejherowie. Trasa szlaku w generalnym przebiegu zbliżona jest do innego szlaku - czarnego Zagórskiej Strugi. Prócz leśnej scenerii, część trasy wiedzie wśród uroczych jezior rozrzuconych między Bieszkowicami a Wyspowem. Wśród nich wznosi się Pucka Góra (201 m), która jeszcze niedawno dostarczała nie lada widoków. Początkowa partia szlaku to jednak leśne okolice peryferyjnych dzielnic Gdyni: Bernadowa, Witomina i Chwarzna z odcinkami dolinnymi potoków Swelini i Kaczej. Warunki jazdy szlakiem są zróżnicowane, nie brakuje licznych podjazdów: niektórych krótkich i stromych, innych długich i męczących, co z pewnością wymaga dobrej kondycji. Zatem chcąc zmierzyć się z trasą, która może dać nieźle w kość nie trzeba jechać w góry, wystarczy wybrać się na czerwony Szlak Wejherowski w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym!

Nasze przygody, czyli upadki i wzloty ;)

Pomimo nie najlepszej pogody, na starcie zjawiła się mocna obsada zarówno ze strony gości, jak i gospodarzy, łącznie 22 śmiałków do podboju szlaku. Nie oznacza to jednak, że wszyscy dojechali do celu. Jesienią nasze wycieczki są nieco bardziej wymagające, więc nie myślcie sobie, że jest lekko ;)

Przygodę ze szlakiem rozpoczęliśmy w Sopocie Kamiennym Potoku, jednak prawdziwy bój zaczął się dopiero po opuszczeniu cywilizacji i zagłębieniu w lesie, który przywitał nas błotem i wieloma niespodziankami kryjącymi się pod "dywanem leżących liści", co wzmagało naszą czujność. Szlak zawzięcie lawirował to w lewo, to w prawo, było z górki i pod górkę. Kto jeździł na kolejce górskiej, wie o co chodzi. Szlak czerwony reklamowany był jako jedna z najtrudniejszych tras w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym i faktycznie były momenty szukania oddechu, sprowadzania roweru z góry, chodzenia po schodach czy też nurkowania w wodzie po szyję ;(

Trudność szlaku dotknęła też, a może przede wszystkim, nasz sprzęt. Na szczęście jednak ci , którzy nie odpadli po drodze z przyczyn kondycyjnych, cali zdrowi dotarli do celu.

Ślad GPS , autor: Agnieszka Songin

Do realizacji trasy wykorzystaliśmy mapę "Trójmiejski Park Krajobrazowy", część północna, skala: 1:20 000
Wydawnictwo lokalne Eko-Kapio.pl.Podziękowania:

Dziękuję wszystkim za wspólną jazdę, szczególny szacun dla elblążan, którzy jeszcze przed świtem wyruszyli na kołach, by dotrzeć na poranną zbiórkę w Sopocie. Trójmiejski Park Krajobrazowy po raz kolejny okazał się piękną i trudną miejscówką, jednak nie pierwszy i nie ostatni raz. Z pewnością jeszcze na jego szlaki wrócimy!
Przed nami kolejny jesienno-zimowy sezon mocnych zmagań czy to rowerowych, czy pieszych. Kręcimy, kręcimy, coby nie zmarznąć ;)

Wycieczkę zorganizowali:

Marek Mamm [Rowerowy Elbląg] & Krzysztof Kochanowicz [GR3miasto]

Mając co chwilę nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie czy to po pracy, czy w wolny weekend, nie sposób się z nami nudzić. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas, to nic nie kosztuje!

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych
O naszych inicjatywach, rajdach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami. Kontakt e-mail: gr3miasto
Masz dla nas temat? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Opinie (27) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Porady rowerowe

zobacz więcej »

Szlaki rowerowe

Znajdź trasę rowerową

Turystyka rowerowa

zobacz więcej »