• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Szlak Słowińców i przeprawa przez ruchome piaski

Krzysztof Kochanowicz
26 czerwca 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 
Szlak Słowińców jak najbardziej pokonać można rowerem, jednak nie polecamy go szosowcom. Szlak Słowińców jak najbardziej pokonać można rowerem, jednak nie polecamy go szosowcom.

Pieszy szlak Słowińców oznakowany w terenie kolorem żółtym, liczy jedynie 39 km. Rozpoczyna się w Łebie, a kończy w Gardnie Wielkiej. Wiedzie wzdłuż południowej granicy Słowińskiego Parku Narodowego, stąd zwany jest również szlakiem Południowym. Jako, że jest to szlak pieszy, są miejsca gdzie przejazd rowerem będzie utrudniony, jednak wprawieni w boju rowerzyści poradzą sobie z nim bez problemu.



Chcąc wybrać się na wycieczkę wokół Jeziora Łebsko, warto wziąć owy szlak pod uwagę, tym bardziej, iż w większości wiedzie on drogami gruntowymi, które łatwo pokonać na rowerze górskim. Jedynie 7 km odcinek od przysiółka Lisia Góra k./ Izbicy po Kluki może być uciążliwy, jeśli udamy się tuż po obfitych deszczach; wiedzie on polną ścieżką wśród torfowisk i miejscami jest dość grząski. Z Gardny Wielkiej, gdzie kończy się szlak Słowińców wariantów powrotu do Łeby jest wiele. My jednak chcąc zobaczyć latarnię morską w Czołpinie oraz wdrapać się na ruchome piaski udaliśmy się wzdłuż brzegu plażą. Jedyną trudnością było przemierzenie 800 metrowego odcinka przez wydmy z rowerem na plecach; ale co to dla nas...

Wrażenia ze szlaku Słowińców

Odcinek: Łeba - Żarnowska; 5 km:
Szlak rozpoczyna się w Łebie tuż przy dworcu PKP a następnie wiedzie wzdłuż ulicy Kościuszki; głównej ulicy miasteczka, którą wyjeżdżamy w kierunku Lęborka. Tuż za stacją benzynową odbijamy w prawo, kierując się nad jezioro Łebsko, którego brzeg porośnięty jest bujnymi trawami. Po opuszczeniu ostatnich dzielnic Łeby droga z kaflowej przekształca się w gruntową i wiedzie w kierunku wsi Żarnowska, przez pola i pastwiska. Miejscami występują uciążliwe piaski.

Po drodze warto zsiąść z roweru i udać się ścieżką dydaktyczną przez któryś z tutejszych rezerwatów Po drodze warto zsiąść z roweru i udać się ścieżką dydaktyczną przez któryś z tutejszych rezerwatów


Odcinek: Żarnowska - Gać; 7,5 km:
Żarnowska to malownicza wieś w gminie Wicko, powstała pod koniec XVIII. Przed drugą wojną światową znaleziono w tych okolicach prehistoryczną łódź, która obecnie znajduje się w muzeum szczecińskim. Ostatnimi czasy miejscowość jest coraz częściej odwiedzana przez turystów. My również właśnie tu znaleźliśmy niedrogie noclegi w willi z widokiem na jezioro Łebsko i ruchome piaski po drugiej stronie brzegu.

Jadąc dalej szlakiem na południowy zachód wsi, warto zatrzymać się nad jeziorem. Przy maleńkiej plaży znajduje się pomost z miejscem na piknik.

Za wsią przekraczamy Kanał Żarnowski i zagłębiamy się w lasy Słowińskiego Parku Narodowego. Znajdują się tu rezerwaty "Gackie i Tarnowskie Lęgi" obejmujące łącznie 316 hektarów powierzchni. Stanowią schronienie ptactwa błotnego i wodnego. Szlak wiedzie również niedaleko Obszaru Ochrony Ścisłej "Bielice" i "Olszyna", do których opcjonalnie dostać się można drewnianymi kładkami. Warto z teko skorzystać bo widoki są naprawdę przecudne. Na terenie Rezerwatu Bielice znajduje się 150 - letni starodrzew sosnowy, w którym rośnie obficie bażyna czarna, borówka czernica i brusznica, zaś w Rezerwacie Olszyna pod ochroną jest las olszy czarnej gdzie mają schronienie dziki.

Szlak na odcinku leśnym wiedzie szeroką drogą gruntową, która miejscami jest zapiaszczona jednak nie stanowi to większego problemu; da się przejechać! Po minięciu po prawej stronie urokliwej leśniczówki docieramy do wsi Gać.

Szlak w większości prowadzi drogami gruntowymi, jedynie przez torfowiska - drewnianymi kładkami Szlak w większości prowadzi drogami gruntowymi, jedynie przez torfowiska - drewnianymi kładkami


Odcinek: Gać - Izbica; 3 km:
Gać, to maleńka mieścina, niedaleko której prowadzi godna zejścia z roweru ścieżka przyrodnicza przez zadrzewione wydmy paraboliczne. Wizytę jednak należy wcześniej uzgodnić z leśniczym. Osoby nie zainteresowane zejściem z siodełka i chodzeniem wśród interesujących okazów przyrody i tak przez najbliższe 3 km będą miały z nią do czynienia podczas drogi do Izbicy. Odcinek ten wiedzie przez malownicze łąki, na których latem wypasają się krowy, konie... i bociany. Po przekroczeniu mostów na rz.Łebie oraz Starej Łebie docieramy do Izbicy.

Odcinek: Izbica - Kluki; 9,5 km:
W Izbicy warto zajrzeć do kościoła, w którym znajdują się ciekawe malowidła ścienne, w których postacie świętych są zobrazowane jako miejscowi rybacy.

A co do drogi, to z Izbicy do wsi Kluki będziemy mieli do czynienia z najgorszym odcinkiem na całym szlaku. Przez pierwsze 2,5 km jedzie się dość przyjemną szutrówką blisko jeziora, jednak za przysiółkiem Lisia Góra, kolejne 7 km, to "istna przeprawa przez Patagonię" - jak określił jeden z naszych znajomych. Nie dość, że jedzie się grząską ścieżką wśród rozległych torfowisk, to miejscami można wpaść nawet na "głębokość piasty" w błotną niespodziankę. Gdzieniegdzie na terenie rezerwatu ornitologiczno-florystycznego, którego nazwa sama mówi za siebie - "Ciemięskie Błota" rozmieszczono drewniane kładki, które dla rowerzystów niestety nie są za przyjazne. Zatem Ci którzy nogi do pedałów mają przypięte, niech uważają, co by nie dać nura w gęste czarne błoto. Na zakończenie tego opisu dodam, iż nie sama przeprawa i trasa zniechęca tak jak dokuczające różne owady, od much po inne mendy, dlatego nie polecamy pchania się na siłę tym odcinkiem w środku lata, w krótkim rękawku i spodenkach. Polecamy zabrać ze sobą jakąś odzież ochronną, bo miejscami "psycha siada".

Będąc w Klukach warto zwiedzić Muzeum Wsi Słowińskiej Będąc w Klukach warto zwiedzić Muzeum Wsi Słowińskiej


Odcinek: Kluki - Smołdzino; 9 km:
W Klukach warto udać nad jezioro Łebsko i wspiąć się na platformę widokową, z której rozpościerają się przepiękne panoramy na wydmy po drugiej stronie jeziora. Następnie wracając do wsi nie można pominąć Muzeum Wsi Słowińskiej. Na obszarze ponad 10 hektarów zgromadzono stare zagrody nawet z końca XVIII, oprócz tego sprzęty, narzędzia i ciekawe przedmioty. W lecie muzeum organizuje imprezy folklorystyczne, na których spróbować można słowińskich wypieków chleba oraz różnych ciast, jak również posłuchać regionalnych kapel.

Z Kluk żółty szlak prowadzi dalej na zachód. Po prawej stronie mijamy cmentarz i dalej leśniczówkę, natomiast po lewej stronie znajduje się Obszar Ochrony Ścisłej "Moroszka". Na torfowiskach rośnie chroniona, bezkolcowa odmiana maliny moroszki (relikt polodowcowy) o jadalnych, żółto-czerwonych owocach dojrzewających w sierpniu. Do osady Łokciowe szlak wiedzie drogą asfaltową, która w sezonie letnim jest dość ruchliwa. Za wsią zaś szlak odbija w lewo i biegnie płytami wzdłuż kanału łączącego jezioro Łebsko z Łupawą po czym trafia do Smołdzina.

Odcinek: Smołdzino - Wielka Gardna; 6 km:
Smołdzino to malownicza miejscowość powstała u podnóża góry Rowokół zwanej "Świętą Górą Słowińców". Wzniesienie to o prawie 115 m n.p.m. góruje nad okolicą i już kilkaset lat temu było znanym punktem nawigacyjnym zaznaczonym na mapach. Na szczycie Rowokołu wznosi się wieża widokowa, niestety nam nie było dane zobaczenia tych pięknych widoków, o których wspomniano w przewodniku, gdyż obecnie wieża jest remontowana.

Drogę powrotną wytyczamy przez północną część Słowińskiego Parku Narodowego Drogę powrotną wytyczamy przez północną część Słowińskiego Parku Narodowego


W miejscowości zaś warto zwiedzić kościół z 1632 roku ufundowany przez księżną Annę Croy, ostatnią przedstawicielkę roku Gryfitów oraz późno klasycystyczny dworek z XIX wieku należący obecnie do dyrekcji Słowińskiego PN.
Za Lasem Smołdzińskim szlak zmierza ku jeziorze Gardno, oraz miejscowości Gardna Wielka, gdzie kończy swój bieg. Po opuszczeniu lasu, żółty szlak wiedzie drogą polną wśród malowniczych łąk.

Droga powrotna do Łeby:
Jako, że w drodze powrotnej zamierzaliśmy zobaczyć latarnię morską w Czołpinie jak również wspiąć się na najwyższą z wydm - Górę Łącką, do Łeby udaliśmy się wzdłuż brzegu morza jadąc czerwonym szlakiem Bałtyckim.

Odcinek: Wielka Gardna - Gardna Leśniczówka; 4 km:
Przed opuszczeniem Wielkiej Gardny udaliśmy się jeszcze nad jezioro zobaczyć tutejszy "Diabelski Kamień" , stąd też udaliśmy się szlakiem rowerowym wzdłuż brzegu jeziora Gardno ku północy, mijając po drodze Obszar Ochrony Ścisłej "Gardnieńskie Lęgi". Droga wiodła wałem przeciwpowodziowym, betonowymi płytami więc na przejezdność nie ma co narzekać.

Odcinek: Gardna Leśniczówka - Latarnia Morska Czołpino; 8 km:
Od parkingu przy leśniczówce odbiliśmy na wschód w kierunku Płoskiego Lasu, jadąc utwardzoną ścieżką wzdłuż granicy Obszaru Ochrony Ścisłej "Mierzeja". Po drodze zatrzymaliśmy się nad jeziorem Dołgie Małe, by z drewnianej platformy rzucić okiem na ponad 30 metrową Białą Górę, czyli wydmę wznoszącą się na przeciwległym brzegu jeziorka. Podobna platforma widokowa znajduje się również nad jeziorem Dołgim Dużym, z której również rozpościerają się przepiękne widoki na inne wydmy. Trzymając się cały czas tej samej ścieżki rowerowej dotarliśmy w końcu do granicy Słowińskiego Parku Narodowego a następnie i do naszego celu czyli latarni morskiej w Czołpinie. Niestety z uwagi na psującą się pogodę zamknięto nam przed samym nosem ;-/

Z rowerami na plecach przez ruchome piaski Z rowerami na plecach przez ruchome piaski


Kilka słów o latarni morskiej w Czołpinie:
Latarnia została zaprojektowana przez E.Kummera, a jej budowę zakończono w 1875 roku, wtedy też "rozpoczęła swą służbę". Początkowo paliwem był olej mineralny, który zastąpiono w okresie międzywojennym światłem elektrycznym. Okrągła wieża z czerwonej licowanej cegły ma wysokość 25,2 m zaś wysokość światła nad powierzchnią wody wynosi 75 m. Ma ono zasięg 12 Mm.

Odcinek: Czołpino (spod latarni morskiej) - plaża przy Górze Łąckiej; 12 km:
Po krótkiej przerwie i na dobrą sprawę odczekaniu aż przestanie padać i grzmieć udaliśmy się nad brzeg morza, by w dalszą drogę udać się plażą. Mieliśmy szczęście, gdyż tuż za naszymi plecami nadciągały kolejne czarne deszczowe chmury i zaczął wiać dość silny wiatr z zachodu (z resztą często właśnie w tym kierunku wieje). Warunki takie oczywiście bardzo nam sprzyjały, jednak trzeba było się spieszyć, bo nie wyglądało to za dobrze. Brzeg plaży był bardzo twardy, stąd miejscami udawało nam się wykręcić do 26 km/h. Jednak nie wszystkim udało się uciec przed deszczem, a Ci którzy byli szybsi i tak swoje dostali w oczekiwaniu później na resztę. Tak czy siak przedzierając się z rowerami na plecach przez ruchome piaski udało nam się uciec od tabunów turystów, których tu mnóstwo, jak tylko wyjdzie słońce.


Odcinek: Góra Łącka - Łeba; 12 km:
Przedzierając się przez 800 metrowy odcinek piachu z rowerem na plecach łatwo nie było, ale przygodę tą wspominać z pewnością będziemy jeszcze długo. Spod stóp najwyższej z wydm - Góry Łąckiej liczącej ponad 42 m n.p.m. udaliśmy się szlakiem Bałtyckim w kierunku Rabki; od parkingu dla rowerów droga wiodła utwardzonym duktem leśnym do dawnego niemieckiego poligonu rakietowego, zaś od niego do samej Rabki płytami betonowymi. Z kolei do Łeby, to już "rzut beretem"; niespełna 3 km ścieżki rowerowej i jesteśmy na miejscu.

Zarys naszej trasy ;) Zarys naszej trasy ;)


Podsumowanie:
Z pewnością trasa naszej wycieczki nie należała do najprostszych, jednak by zachęcić osoby początkujące, najlepiej nie wspominać ani o trudnym terenie, ani o liczbach, czyli kilometrach, które zawsze na początku odstraszają. Dopiero po ich przejechaniu robi się wesoło i mile wspomina. Przygoda ta na długo pozostanie w naszej pamięci, tym bardziej, iż przez kolejne dni tego czerwcowego weekendu lało, krzyżując nam kolejne plany wycieczek rowerowych w tych okolicach . Jednak skoro nie udało się rowerem, nie znaczy, że nie udało się w cale.

Zapis GPS trasy? ...niestety nie tym razem ;)

Relacja pochodzi ze strony Grupy Rowerowej 3miasto.

Parametry trasy

  • Region woj. pomorskie
  • Długość trasy 75 km
  • Poziom trudności średni

Znajdź trasę rowerową

Opinie (13) 5 zablokowanych

  • Panowie (1)

    jestem pod wrazeniem super

    • 0 1

    • Pod wrażeniem to ja jestem, ze względu na nasze dzielne dziewczyny...

      ...które dały sobie radę i z terenem i z pogodą, szczególnie pod koniec wycieczki.

      ...a szczególnie gratulacje dla Anii, która dzień wcześniej kupiła rower i na wycieczce dopiero miała okazję się do niego przyzwyczajać.

      • 2 0

  • (1)

    Mi się bardzo podobało i żałuję, że choroba uniemożliwiła mi się stawić na w ubiegłym tygodniu na Mornie ;(

    • 1 0

    • Wycieczka była fajna, a trasa urozmaicona...

      jedynie pogoda się zepsuła i część trasy robiliśmy w deszczu i potokach błota. Ale każdy z takich wypadów ma swój urok. Z pewnością gdyby od samego początku było pochmurno zostałbym w domu, a tak spędziłem ten czas aktywnie i w świetnym towarzystwie.
      Pozdrawiam i do następnego!

      • 0 0

  • Szacun dla GRT za organizacje! Chwilami było ciężko i nie tylko psycha siadała. Ale ogólnie było extra :)

    • 2 0

  • Cieszy mnie to...

    Że niezależnie od poziomu i preferencji jazdy udało nam się zgrać i wyruszyć wspólnie na szlak. Pomimo niepogody; to był naprawdę wspaniały weekend i mam nadzieję, że nie ostatni.

    Ps. ... i nie pytajcie mnie następnym razem o kilometry ;) ...z pewnością dacie sobie radę! Skoro linki holowniczej nie wykorzystaliśmy, to z pewnością jesteście w stanie jeszcze trochę dokręcić ;)
    Do zobaczenia na szlaku...

    • 1 0

  • Czy przez tą "Patagonię" można przejechać rowerem turystycznym? (3)

    ...na kołach 28 cali z sakwami?

    • 0 0

    • Hmmm...

      Osobiście, gdybym miał rowerem turystycznym zapakowanym sakwami udać się tym szlakiem odcinek z Izbicy do Kluk ominąłbym wielkim łukiem. Tak jak już wspomniałem teren ten jest podmokły i mocno wyboisty więc nie specjalnie nadaje się na przejazd rowerem trekkongowym, a tym bardziej obładowanym bagażem.
      Ale Polak potrafi ;)

      • 1 0

    • Spokojnie. wystarczy 3-4 dni względnej pogody.

      Co naprawdę daje w kość na tym odcinku to niebywała ilość insektów. Zabezpiecz się najlepiej jakąś przeciwdeszczówką, bo samą chemią nie dasz rady. Cholerstwo ładuje się do ust, oczu, uszu. Psychika może siąść. Powodzenia.

      • 0 0

    • Łeba 2012 Czerwiec

      Cześć - czerwiec 2012 opisałem w skrócie moją podróż...co do rowerka ? Ja jechałem na krosowym Giant x sport 4 koła 28 cali, co do turystycznych hm, obejrzyj zdjęcia ( drewniane kładki ? z kim ? (kobieta na przykład ?) ścieżki bywają piaszczyste i trzeba prowadzić...napisałem ile do Kluk, zależy ile jeździsz i co to jest rower turystyczny, a i zaplanuj inny wariant z Mapą (w miarę dobrą ) i możliwość powrotu czy rezygnacji.Jeżeli wszystko wypośrodkowane to według mnie można spróbować i da się przebrnąć z uśmiechem, wile zależy od ilości kilometrów i kondycji, wiesz więcej niż ja przed podróżą. Przeczytaj na stronie http://www.mtbnews.pl - Rowerowa Łeba w Artykuły - Różne...powodzenia Robert

      • 0 0

  • nocuj w Łebie

    zapraszamy do Łeby. Strona z noclegami www.noclegileba.pl

    • 0 0

  • Łeba

    Wybierając się do Łeby zobaczcie http://www.lebanoclegi.pl Łeba noclegi - kwatery, domki letniskowe, kempingi, wczasy w Łebie. Fajny szlak, sam go kiedyś przejechałem. Naprawdę warto.

    • 0 0

  • Żółty Szlak z Łeby - czerwiec 2012

    Przejechałem żółty szlak w czerwcu 2012 Taka trasa z Łeby po Latarnie w Czołpinie ( 37,44 km ), pod Wydmę Czołpińską 41 km...a wiec.jak to było Ciepło, słońce aż za bardzo ( warto jechać w kasku lub bielej ban-derce gdy świeci słońce : ) Szlak miejscami trudny, przeszkadza piasek ( zapada sie tylne koło, są miejsca,gdzie trzeba prowadzić rower, a przejazd bokami ograniczony ). udany przejazd po pisaku wyczerpuje a mamy dużo kilometrów do przejechania i faktycznie wszędobylskie muchy od bagien, łąki po latanie,które atakują, gdy się zatrzymasz i faktycznie potwierdzam " siada psyche " Utrudnimy dostęp do wody ( brak lub za mało sklepów - proszę to uwzględnić, gdy upał i parno, warto ) do Kluk z Łeby ul Nadmorska 16 wyszło 28 km (prawie) Kładki na bagnach - niektóre szczeble uszkodzone stąpać po balach położonych wzdłuż, końcówka szlaku na bagnach - Ciemińskie Błota miękka i po deszczu raczej nieprzejezdna tam gdzie wysoka trawa i można się schlapać ale bezpiecznie chociaż brudno - ja przeszedłem tylko z kilkoma ugryzieniami wszędobylskich much a potem na gaz i do Kluk.Latarnia - wyprowadziłem rower na samą górę - 60 metrów i nie warto, popatrzcie lepiej z dołu n nią.Wróciłem drogami i powrót do Łeby to 62 km a suma dała 102 km rowerem.Dlaczego tak - nie byłem przygotowany psychicznie na powrót przez bagna, las i pasek.W opisie na mapie napisałem - NIGDY Więcej - jednak po namyśle chce spróbować jeszcze raz wracając, może plażą lub z powrotem ,a moja psyche jest już przygotowana na wszystkie niespodzianki - tak myślę.Mam teraz dobra mapę i zaplanuje 2 -3 warianty a drogami nie wracam...mimo wszystko zachęcam na Szlak w dwie osoby z tą słabszą na przedzie - opony Vittoria Randonner 700x35 dobrze się sprawdziły a jeszcze jedno mam Plusa i zauważyłem wiele dziur w połączeniach tak więc w razie wypadku (wątpię) albo usterki rowerka może być problem szczególnie gdzie las, łąki i bagna.Każdy z nas pokonując szlaki lasem i łąkami przy jeziorach musi przygotować się na piasek...dobrze wziąć szczotkę i troszkę oleju na łańcuch a także zabezpieczyć się napojami (tutaj gdy ciepło i pocisz się z wysiłku na pewno się przyda ) Co do opisu na stronie - doby opis i warto z niego skorzystać a nawet zapisać - nie odbiega od prawdy ze Szlaku (szczery) Warto mimo trudności spróbować a zawsze można podjechać do Kluk na przykład autkiem z bagażnikiem i zabrać zmęczonych, gdy zajdzie taka potrzeba - Fajnie dobrze zaplanować to wszystko a bezie dużo frajdy (co do lata to faktycznie lepiej wiosną lun jesienią , ale nie zawsze można tak wybierać ) Na pewno tam wrócę i jeszce raz spróbuje wykorzystując moje doświadczenie ( można z Kluk wrócić do Łeby nap. statkiem, to byłaby atrakcja ? ( patrz internet ) Pozdrawiam wszystkich.. a zapomniałbym można zacząć od Żarnowska, a do niego podjechać drogą Łąki miedzy tymi dwoma miejscowościami można sobie odpuścić a to jakieś 6 kilometrów po drodze z piaskiem...no to pa i myślę,że się przyda mój opis.Sorry z a błędy : )

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

MH Automatyka MTB Pomerania Maraton - Kwidzyn - Miłosna (1 opinia)

(1 opinia)
80 - 115 zł
zawody / wyścigi

Nocny Duathlon - Airport Gdańsk

zawody / wyścigi

Cross Duathlon Gdańsk

89 zł
bieg, zawody / wyścigi

Znajdź trasę rowerową

Forum