• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Sposoby na przechowywanie roweru zimą

Przemysław Mudlaff
12 listopada 2018 (artykuł sprzed 3 lat) 
Opinie (71)
Miejsce do przechowywania roweru powinno być suche i ciepłe. Takie jest np. mieszkanie. Miejsce do przechowywania roweru powinno być suche i ciepłe. Takie jest np. mieszkanie.

Po umyciu i zakonserwowaniu roweru należy zastanowić się nad miejscem jego zimowania. Szanse magazynowania bicykla zależne są od rodzaju posiadanych czterech ścian. Mieszkania w blokach generują możliwość przechowywania jednośladów w ich wnętrzach, na balkonach lub ewentualnie w piwnicach. Z kolei posiadanie domu daje zazwyczaj sposobność do umiejscowienia roweru w garażu lub piwnicy. W wielu wymienionych wyżej przypadkach bicykle stają się jednak kolejnym meblem, który często zajmuje zbyt dużo miejsca. Na szczęście na wszystko istnieją dziś sposoby.ZagrożeniaPrzechowywanie roweru zimą może wiązać się z dwoma najważniejszymi zagrożeniami, z którymi warto sobie poradzić, aby cieszyć się jazdą w kolejnym sezonie. Ryzyko kradzieży roweru to jedno z tych zagrożeń. Przed schowaniem roweru warto zaopatrzyć się w odpowiednie zabezpieczenie. Biorąc powyższe pod uwagę najlepszym miejscem do zimowania bicykla będzie więc wnętrze mieszkania lub zamykany na klucz garaż czy piwnica w domu jednorodzinnym. Najgorsze pod tym względem miejsca to z kolei balkon albo piwnica w bloku. Są to również najsłabsze strefy magazynowania bicykla wobec drugiego, najistotniejszego zagrożenia, czyli wilgoci. Wilgoć może bowiem mieć zgubny wpływ na części ruchome roweru, które narażone są na rdzewienie. Ponadto w wyniku stawiania roweru na zimnych, betonowych podłożach, opony szybciej ulegną pogorszeniu.

Miejsca i sposoby zimowania rowerów • Wnętrza mieszkań/domów

Wnętrza mieszkań i domów to najlepsze miejsca do magazynowania bicyklów wobec wspomnianych wyżej zagrożeń. Niestety rower w przedpokoju czy w salonie to często także niepraktyczny mebel. Umyty jednoślad może być jednak ozdobą. Wystarczy zawiesić go na ścianie po uprzednim przykręceniu do niej specjalnych haków lub wieszaków. Wybierając odpowiedni uchwyt bądź hak, warto zwrócić uwagę na jego nośność. Ponadto możemy nabyć uchwyt, który kolorystycznie będzie pasował do koncepcji kolorystycznej wnętrza. Droższe wieszaki zapewniają większe bezpieczeństwo. Poza większą nośnością i kolorami do wyboru, możemy także nabyć takie, które posiadają ogumowane uchwyty zapobiegające rysowaniu się roweru oraz te wyposażone w specjalne korytka, które uchronią ściany przed pozostawieniem przez opony śladów. Haki i wieszaki rowerowe oferują zarówno firmy związane z kolarstwem, jak i duże markety budowlane.

Istnieją także zapaleńcy, którzy posiadając miejsce i pieniądze zlecają budowę specjalnych szaf na rower. To rozwiązanie będzie jednak odpowiednie dla rowerowych koneserów.

 • Hak wkręcany uniwersalny, cena: 6 zł
 • Wieszak ścienny z korytkiem, cena: ok. 22 zł
 • Wieszak do przechowywania roweru w pomieszczeniach, cena: 86 zł
 • Wieszak na dwa rowery, cena: 72 zł
 • Wieszak na rower do sufitu
 • Wieszak na rowery Topek, cena: ok. 600 zł
 • Pokrowiec Giant, cena: 99 zł
 • Wodoodporny pokrowiec na rower, cena: 139 zł
 • Rower jako wystrój wnętrza
 • Magazyny jako dobry plan na przechowywanie roweru zimą


 • Garaże / piwnice

Garaże lub piwnice to dobre miejsca do przechowywania roweru zimą pod warunkiem, że nie panują tam wilgoć. Nie każdy dysponuje ogrzewanym garażem, a piwnice nie zawsze przecież są suche. Zapewnienie suchości rowerowi powinno uchronić go przed korozją. Służą temu np. pokrowce na rower. Dodatkowo, jeśli nasz bicykl miałby stać w zimnym garażu lub piwnicy na chłodnym podłożu, zapobiegnięciu niszczenia się opon posłuży kawałek materiału położony pod kołami.

Jeśli nie posiadasz dużego garażu lub jest on już zawalony różnymi przedmiotami, warto zastosować wspomniane wcześniej wieszaki lub haki. Na uwagę zasługują tu także sposoby podwieszania roweru pod sufitem.

W przypadku piwnic w bloku, do których dostęp poza właścicielem roweru mają także inni mieszkańcy, warto zastosować szczególne środki ostrożności. Przydadzą się zatem różnego rodzaju zabezpieczenia.

 • Balkony

Balkony to zdecydowanie najmniej przyjazne miejsca do zimowania rowerów. Niestety mieszkańcy bloków mogą nie mieć z różnych przyczyn innej możliwości. Po pierwsze, trzeba pamiętać, że mieszkając nawet na najwyższych piętrach nie będziemy niestety wolni od ryzyka kradzieży bicykla z balkonu. Zabezpieczenie roweru to zatem obowiązek. Najlepiej podpinać jednoślad pod elementy wbudowane w budynek (np. kotwy). Po drugie, rower wystawiony przez całą zimę na balkonie narażony jest na wszystkie panujące o tej porze roku opady. Przed deszczem czy śniegiem należy więc ukryć maszynę pod pokrowcem.

Niestety, nawet jeśli będzie on w stu procentach wodoodporny i szczelny, może to nie zapobiec skraplaniu się wody we wnętrzu pokrowca. Może zdarzyć się sytuacja, w której woda pod pokrowcem zamieni się w lód podczas mroźnego, zimowego dnia. Taki stan rzeczy może doprowadzić do rozsadzenia oblodzonych elementów. Dodatkowo w niskich temperaturach olej w amortyzatorach traci swoje właściwości, a łańcuchy zaczynają trzeszczeć.

 • Self storage

Lepszym, ale droższym pomysłem od trzymania roweru na balkonie podczas zimy, będzie skorzystanie z usług firmy zajmującej się przechowywaniem rzeczy. Self storage, czyli usługa magazynowania mienia umożliwia wynajęcie powierzchni magazynowej, w postaci różnego rodzaju boksów, w których przechowuje się przedmioty na określony czas. Ponadto osoba fizyczna wynajmująca tego typu pomieszczenie może dostać się do swoich przedmiotów 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Przedmioty przechowywane w magazynach są ubezpieczone i dostęp do nich mają tylko i wyłącznie osoby je wynajmujące. Koncepcja czasowego przechowywania mienia przybyła do Polski ze Stanów Zjednoczonych, gdzie jest niezwykle popularna i praktyczna.

Warto pamiętać, że zimowanie roweru zarówno na balkonie, jak i wewnątrz mieszkania powinna poprzedzać konserwacja roweru, o której pisaliśmy w poprzednim artykule: Przygotowanie roweru do zimowania

Jeśli uważasz, że trójmiejskie zimy nie są na tyle zimne, aby chować bicykl we wspomnianych wyżej pomieszczeniach, z tego artykułu dowiesz się, jak ubrać się na rower podczas zimowych przejażdżek: Przegląd jesienno-zimowej odzieży rowerowej

Podsumowanie

Nie każdy rowerzysta jest na tyle zdeterminowany, aby jeździć bicyklem przez cały rok i gdy tylko przychodzą chłodne deszczowe dni, szuka miejsca zimowego snu dla swojej maszyny. Niezależnie od posiadanego rodzaju czterech ścian w kontekście przechowywania roweru, warto przede wszystkim ograniczyć możliwość występowania najważniejszych zagrożeń, czyli kradzieży i zawilgocenia. Mimo wszystko najlepiej móc przetrzymywać jednoślad zimą w suchym i ciepłym miejscu. Odpowiednio magazynowany bicykl odwdzięczy nam się pełną sprawnością wraz z pierwszymi wiosennymi dniami.

Opinie (71) 3 zablokowane

 • Te haki na ścianach sa dobre na rower ozdobny a nie użytkowy. Mieszkańcy nic nie myślą. Zgadaliby się,zrobili zrzutkę i postawili sobie pod blokiem ładną nie toporną wiatę z miejscami na przypięcie roweru. Tylko,że ludzie już niebawem będą sobie mówili cześć przez komunikator w telefonie.

  • 45 3

 • Pierwsze zdjęcie jest również w artykule "Barometr Cen Nieruchomości. Ile kosztują używane kawalerki w Trójmieście"? Dlaczego?

  • 20 2

 • Lola. Bo żyjemy w matriksie. Takim jaki nam tworzą. Takim w jaki mamy uwierzyć.

  • 12 1

 • Dawno juz takich bredni nie czytałem.Wiec odpowiem tylko na kilka.Niekazdy jest tak zdeterminowany do roweru?

  W Skandynawii krajach bardzo mroźnym zimą ruch rowerowy jest 100razy większy. W Holandii Niemczech i wszystkich krajach zachodnich podobnie . Ludzie mieszkający tam nie są jakoś specjalnie zdeterminowani .I dlatego też u nas powstaje rower miejski . Ale najbardziej uśmiałem się z tego ze rower stojący na betonie to niszczą mu się opony .Jakoś przez kilkadziesiąt lat u mnie to nie występowało :) Od dawna odchodzi się od przechowywania roweru w domu. W krajach zachodnich są parkingi rowerowe. na osiedlach zadaszane zamykane pomieszczenia przed klatkami . U nas tez już w niektórych tak jest. Jak ktoś chce to może nawet rower demontować i przechowywać częściach ale to jest skrajność .Powszechnie rower służy do jazdy cały rok a w Polsce mamy tylko maksymalnie 2 miesiące w roku kiedy warunki są trudne do jazdy rowerem powszechnie. I właśnie takie miejsca powinny powstawać wydzielone na parkingach przed każdą klatką w bloku.!!

  • 30 4

 • Nie każdy ma gruza za 50zl który służy do jeżdżenia po bułki...
  Wtedy ok
  Niech stoi i rdzewieje
  Swiatowiec się odezwał... Jakoś w tej Europie nie widac dużo porządnych rowerów walnietych pod drzewem, szrotow owszem... Duzo

  • 5 13

 • Miejscerowery jest w piwnicy.

  A nie w domu! Ale nowobogaccy kupili mieszkania bez piwnic (teraz tak się buduje) to nie mają ich... wstyd, rower w domu, na ścianie??Chyba nie używany rower, ta ściana będzie nadawac się do malowania, zresztą używany rower trzymać w domu?No,chyba, że rower służy tylko do foci na insta a asfalt/drogę widział tylko na zdjęciach.

  • 25 25

 • Rower nie służy do przechowywania tylko do jeżdżenia ;)

  mi tam zima nie straszna.

  • 24 3

 • rower ozdobny na ścianie? dobre!

  • 9 6

 • Mój kosztował 2000zł gdybys miał przynajmniej muszki owocówki rozum i niebył slepy to bys wiedział

  ze większość rowerów jest od 700-1000zł A europe to ty widziałeś tylko na mapie.
  I jeszcze jedno rower używany nie rdzewieje ,ale ty nawet nie masz pojęcia co to znaczy.

  • 5 6

 • Dość swobodnie interpretujesz zasady interpunkcji.

  • 8 8

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Rowerowy Potop AZS

zawody / wyścigi, rajd / wędrówka, impreza na orientację

MTB Maraton Gdańsk

zawody / wyścigi

Rowerowy Potop AZS

zawody / wyścigi, rajd / wędrówka, impreza na orientację

Znajdź trasę rowerową

Ogłoszenia polecane

Forum