Indoor cycling - wybierz zajęcia dla siebie

Okres jesienno-zimowy często zmusza nas, by zrezygnować z jazdy na zewnątrz. Ale czy jest to równoznaczne z całkowitą rezygnacją z jazdy?
Okres jesienno-zimowy często zmusza nas, by zrezygnować z jazdy na zewnątrz. Ale czy jest to równoznaczne z całkowitą rezygnacją z jazdy? Ronnarong Thanuthattaphong/123rf.com

Zima za pasem, a więc często zamiast roweru na zewnątrz wybieramy kręcenie w naszych czterech ścianach. Wielu z nas zamiast samotnej jazdy przed telewizorem lub ze słuchawkami w uszach wybiera trening na zajęciach w grupie w siłowni czy klubie fitness. Jak z coraz szerszej oferty wybrać najlepsze zajęcia dla siebie?

Czy brałe(a)ś udział w zajęciach spinningowych?

tak, chodzę regularnie 31%
tak, byłe(a)m kilka razy 23%
byłe(a)m tylko raz 7%
nie, nigdy nie byłe(a)m 39%
zakończona Łącznie głosów: 247

Indoor cycling to trening zaliczany do typu cardio, czyli trening wytrzymałościowy. Największą zaletą takiej aktywności jest przyspieszenie nie tylko przemiany materii, lecz także procesu spalania zbędnej tkanki tłuszczowej oraz poprawa wydolności organizmu. Wszystkie rodzaje treningów indoor cyclingu są przeprowadzane na specjalnych rowerach stacjonarnych, które przypominają zwykły rower. Wśród odmian indoor cyclingu możemy wymienić przede wszystkim spinning oraz tomahawk. Do każdego rodzaju treningu prowadzący dobiera odpowiednią muzykę oraz profil trasy, a w trakcie zajęć instruuje uczestników w zakresie kolejnych zadań i pożądanej intensywności.

Rower spinningowy wzorowany jest na rowerach kolarskich.
Rower spinningowy wzorowany jest na rowerach kolarskich. Maksym Bondarchuk/123rf.com
Konstrukcja roweru spinningowego jest odwzorowaniem standardowego roweru. Pierwsze sprzęty tego typu zostały stworzone z myślą o zawodowych kolarzach, którzy dzięki nim zyskali możliwość wykonywania jednostek treningowych w podróży czy chociażby w przerwach między startami. Rower spinningowy jest dość toporny - to spora, ciężka maszyna z dużym kołem zamachowym, które działa jak ostre koło - nie ma możliwości zaprzestania pedałowania. Przyczynia się to do łatwiejszego osiągnięcia wysokiej kadencji, ale jednocześnie jest nieco bardziej kontuzjogenne w porównaniu ze zwykłym rowerem.

Spinning - najpopularniejszy rodzaj indoor cyclinguPowracając do rodzajów indoor cyclingu, spinning, pierwszy z nich, jest treningiem inspirowanym zawodowym kolarstwem. Przeznaczony dla każdego bez względu na poziom umiejętności. Ten rodzaj treningu stworzony został w 1978 roku przez trenera Johnny'ego G. Jest on symulacją jazdy rzeczywistej, a więc wykorzystuje trzy pozycje rąk na kierownicy. Każdy trening wykonuje się w odpowiedniej strefie tętna, w zależności od rodzaju zajęć (regeneracja, wytrzymałość, siła, interwał, dzień wyścigu), dlatego wskazane jest przyjście na zajęcia z pulsometrem.

Spinning jest w gruncie rzeczy treningiem indywidualnym realizowanym w grupie, gdyż uczestników nie dzieli się według poziomu wytrenowania. Każdy może dostosować trening do swoich możliwości poprzez zmianę pozycji i/lub obciążenia. Na spinningu zmiany takie nie wzbudzają poczucia wypadnięcia z grupy czy też konieczności przerwania treningu, a to niewątpliwie jest dużą zaletą.

- Spinning jest dość prostą, a przy tym bardzo skuteczną formą treningu aerobowego, co oznacza, że wpływa pozytywnie na kondycję układu oddechowego i krążeniowego. Poza tym sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej. Dlatego właśnie spinning poleca się osobom, które chcą stracić zbędne kilogramy, wysmuklić i jednocześnie ukształtować sylwetkę. Podczas jazdy pracują mięśnie nóg, bioder i pośladków, a także brzucha, dzięki czemu są intensywnie wzmacniane. Odpowiednie natlenienie skóry pomaga ponadto w walce z rozstępami i cellulitem. Trening realizowany pod okiem instruktora jest bezpieczny. Niewątpliwą zaletą treningu na sali jest fakt, że można go przeprowadzać bez względu na porę roku i pogodę. Na zajęciach jedziemy zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej, starając się jak najbardziej odzwierciedlić jazdę w terenie. Dlatego dla zawodników jest to doskonała forma uzupełnienia treningów - mówi Krzysztof Paradowski, instruktor spinningu w trójmiejskich klubach Calypso.

Indoor cycling sposobem na formę kolarską?Wybierz intensywność dla siebieW ramach indoor cyclingu rodzaje oferowanych zajęć mogą nieco różnić się od siebie zakresem w każdym klubie fitness, ale podstawowe z nich to:

 • Endurance (wytrzymałość) - jak sama nazwa wskazuje jest to trening, który charakteryzuje niewielka intensywność. Dokładniej jest to praca na 65-75 proc. HR MAX (tętna maksymalnego), w związku z czym w dużym stopniu wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej. Wykorzystuje się trzy podstawowe techniki jazdy. Rekomendowany jest w szczególności dla początkujących.
 • Strenght (siła) - to kolejny rodzaj zajęć prowadzony w ramach spinningu. W tym przypadku intensywność jest już większa, a pracę wykonuje się w zakresie 75-85 proc. HR MAX. Na tego typu treningu naśladuje się jazdę w górach. Oprócz technik podstawowych, wykorzystywanych w treningach Endurance, wykorzystuje się również techniki bardziej zaawansowane, dlatego też rekomendowany jest dla osób z większym doświadczeniem. Trening tego rodzaju "buduje charakter".
 • Interwal (interwał) - trzeci rodzaj treningu spinningowego, najbardziej intensywny. Zakres pracy serca w tym przypadku jest bardzo szeroki (65-92 proc. HR MAX), ponieważ charakteryzuje się następującymi po sobie cyklami przeplatanymi odpoczynkiem. Sama jednostka treningowa nie charakteryzuje się wysokim współczynnikiem spalania tłuszczu, ale wprowadza ona organizm w stan, w którym spala on tłuszcz na wyższym poziomie nawet do 24 godzin po treningu. Oprócz tego wzmacnia układ krążenia, wydolność oraz kondycję. Trening ten jest zalecany osobom zaawansowanym.


Jedna z instruktorek spinningu w Trójmieście, Magda Kowalczyk, prowadząca zajęcia w Zdrofit Gdańsk, oprócz wcześniej wymienionych trzech technik stosuje jedną dodatkową dla osób, które zaczynają swoją przygodę ze spinningiem. Są to zajęcia intro, przeznaczone specjalnie dla początkujących, charakteryzujące się niższą intensywnością. Podczas treningu uczestnicy spędzają większość czasu w strefie tętna do 70 proc. tętna maksymalnego, pojawia się także więcej ćwiczeń technicznych.

Gdzie na spinning w Trójmieście?Zajęcia spinningowe na terenie Trójmiasta oferują np. takie siłownie i kluby fitness jak: Calypso Fitness Club (Power - bike, Power - bike interwał, Power - bike siła, Power - bike wytrzymałość, Spinn - bike), Premium Fitness & Gym - Indoorcycling czy w Zdrofit Sopot jako Rowery S.

Tomahawk - co to za trening?Drugim rodzajem indoor cyclingu jest tomahawk. Jest to trening szkoły I.C.E. Indoor Cycling, czyli dynamicznych zajęć grupowych. To, co odróżnia go od zwykłego spinningu, to "fitnessowy" styl jazdy (duży nacisk na pracę mięśni pleców i brzucha). Wykorzystuje on od sześciu do ośmiu (w zależności od roweru) pozycji rąk na kierownicy. Dodatkowo oprócz zwykłych technik, takich jak jazda na siedząco czy na stojąco, tomahawk wykorzystuje również tzw. jumps (skoki) oraz dodatki do podstawowych technik, które mają uatrakcyjnić trening oraz poprawić koordynację ruchową. Są to m.in. frozen (zamrożenie korpusu), rythm press (uginanie łokci), wave ride (biodra w tył), hill speed (jazda z wyprzedzaniem).

Zajęcia typu tomahawk oferują choćby Zdrofit Sopot - opisane są w kalendarzu zajęć jako Rowery T.

- Każdy, kto wybiera się na zajęcia indoor cycling, ma inny cel treningu. Myślę, że dla większości osób przychodzących na tego typu ćwiczenia motywacją jest sam trening w grupie, dzięki któremu można się lepiej zmobilizować do wysiłku - mówi Magda Kowalczyk.

- Spinning to sport, który nie wymaga specjalnego stroju. Na trening można wybrać dowolne ubrania sportowe. Ważne jednak, aby odzież była stosunkowo wąska, dzięki czemu ograniczymy ryzyko otarć czy odparzeń. Co do butów, to najlepsze będą te z grubą, twardą powierzchnią, która ustabilizuje stopę - instruuje Krzysztof Paradowski.

Litry potu i... wielka radość!Uczestnicy zajęć indoor cyclingu zwykle wychodzą z zajęć zdecydowanie zadowoleni.

- Nigdy w życiu się tak nie zmęczyłem - opowiada Mateusz. - Ale atmosfera niesamowita! Wiele zależy od instruktora, a na zajęciach, na których byłem, instruktorka dawała czadu. Na pewno jeszcze nie raz zawitam na taki trening.
- Na spinning chodzę od kilku lat razem z siostrą - relacjonuje Joanna. - Uwielbiam te zajęcia. Trening w grupie to coś, co daje ogromnego kopa i motywuje o wiele bardziej niż trening w pojedynkę. Co prawda strasznie męczy, ale dzięki temu jestem w formie i o wiele łatwiej utrzymać mi moją wagę. Spinning polecam wszystkim!
Nie musisz wierzyć na słowo. Teraz, kiedy już wiesz, co w trawie piszczy, możesz wybrać zajęcia odpowiednie dla siebie i przekonać się sam. Powodzenia!
Masz dla nas temat? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Opinie (35) 9 zablokowanych

 • Już nawet nie chce mi się wyliczać błędów merytorycznych, których w tym tekście jest mnóstwo (7)

  Napiszę tylko najwazniejsze - HR MAX (tętno maksymalne) to nie jest tętno przy którym mdlejemy z wysiłku, tylko wyliczona (np. na podstawie wzoru Karvonena, albo w próbach wysiłkowych) i zalezna od wieku i wytrenowania wartość tętna. Także nie szlej gdy jesteś niewytrenowany, czy masz kilka lat więcej na karku.

  • 18 4

  • I jeszcze ten cały indorcycling... (2)

   pisze się rowerek stacjonarny. Moja babcia taki miała.

   • 14 2

   • Idziemy na indora? (1)

    • 11 1

    • Indor to narodowe danie Amerykanow na 4 lipca

     BDW, maja farta, maja swe swieto w lecie. My mamy gdy mokro, ciemno, zimno, wieje i jest do d*py.

     • 0 0

  • Większość wzorów na HR max można wrzucić do kosza (3)

   Jest to wartość mocno indywidualna i wzory pokazują wartość przeciętną dla danego wieku. Dodatkowe parametry nieco przybliżają wynik - waga, wzrost, wytrenowanie (choć ciężko wytrenowanie ująć w liczby).

   • 1 0

   • Większość wzorów, których są dwa :) Karvonen i Sally. Reszta to kopie (2)

    Wspomniałem o tym, bo dość mierzalnym współczynnikiem wytrenowania jest tętno spoczynkowe, które jest podawane we wzorze Karvonena. A jak chcesz dokładnie się zbadac , to idź na próby wysiłkowe oparte o wydalanie CO2. Ostatecznie zrób sobie w lesie test Coopera.

    • 0 0

    • Jest problem bo mam 60 lat (1)

     i wiosną, właśnie na spinningu odpuszczałem przy 170-175, raz dojechałem do 180, dalej bym po prostu zszedł. Więc HRmax mam jakieś 181-182, z tym że przy 150 się nudzę, strefy poukłafane ciasno, nie podlegają żadnym wzorom. Jeszcze Sally coś jest w pobliżu.

     • 0 0

     • Więc HRmax mam jakieś 181-182

      Prawie niemożliwe. Zrób próby oparte o Co2. Być może masz jakieś cechy organizmu, które są wyjątkowe w tym wieku.

      • 0 0

 • A jakie obuwie? (4)

  A jakie obuwie do takiego treningu indoorowe czy outdoorowe lepsze?

  • 11 3

  • nowe i drogie, tylko takie, proszę pamiętać że podstawą tych zajęć są sesje zdjeciowe na socjale (1)

   • 18 3

   • Jakieś kompleksy?

    Strasznie się jarasz zjawiskiem popisywania się w mediach społecznościowych. Wyobrażam sobie, że chodzisz na siłownię, żeby odnotowywać, kto sobie selfiki robi, kto prezentuje nowe stroje, wyceniasz cudze buty i podsłuchujesz ploteczki. Zajmij się ćwiczeniami, a nie rozglądaniem po sali. Kto chce tam spędzać czas na selfikach niech spędza, głupie to, ale niegroźne i raczej innym nie przeszkadza, poza tobą.

    • 2 1

  • indorowe

   najlepsze stare buty do piłki halowej. Szkoda outdoorów kolarskich na tę ilość potu.

   • 2 1

  • Najlepsze te z SPD

   od paru lat te same Shimano

   • 1 0

 • najlepiej taki trening uprawiać z twarzą wciśniętą w smartfona oglądając jakiś głupkowaty filmik lub patostrimera

  • 21 2

 • Indor to samiec indyk , jeśli już dajemy się zwariować to czemu nie Opinions zamiast Opinie ? (2)

  Czy na prawdę sami nic własnego nie mamy i nie umiemy wymyślić ?

  • 41 3

  • To prosty skutek niedouczenia, a nie braku kreatywnosci

   • 2 1

  • indoor to nie ten sam wyraz

   Wyrazy których nie wymyśliliśmy sami to rynek, pomidor, bałagan, telewizor, żeby tylko wspomnieć naleciałości niemieckie, włoskie, tureckie, czy angielskie. Mamy też sporo zakorzenionych rusycyzmów, trochę z czeskiego, łaciny, francuskiego itd.
   Czymże wyraz zapożyczony w xv, xvi, xvii, xviii , czy XIX wieku jest lepszy od tego, który dotarł do nas w wieku XX , czy XXI? Jeśli wypełnia odrębne pole znaczeniowe to zapożyczenie jest ok. Ani "indycze cyklowanie", ani "wewnątrzpomieszczeniowe kręcenia", ani nawet "kolarstwo pod dachem" nie są utrwalone w j.polskim na tyle, by nie móc na to zjawisko przyjąć obcego określenia, które przybyło wraz ze zjawiskiem "as is".

   • 1 0

 • (3)

  lol jaki indoor cycling. normalnie sie to nazywa jazda na rowerku stacjonarnym a nie jakieś angielskie słowa. niedługo na bieganie będzie się mówiło running a na granie w piłke soccer.

  • 23 4

  • dokładnie powinno być

   "jazda na specjalnym rowerze stacjonarnym w grupie pod okiem trenera i w rytm muzyki", a to trochę się różni od "jazdy na rowerku stacjonarnym", co przywodzi na myśl raczej sanatorium niż klub. Mówiąc "indoor cycling" od razu wiemy o co chodzi, jest to zawężone pojęcie jazdy na rowerze stacjonarnym, raczej rodzaj zajęć niż określenie czynności. Ze względu na brak krótkiego, jedno lub dwuwyrazowego określenia precyzyjnie oddającego ideę indoor cycling, zapożyczenie wydaje siębyć na miejscu.
   Jakiś kompleks lingwistyczny trawi kolegę?

   • 2 1

  • Ale zacząłeś od LOL

   Paskudny anglicyzm.

   • 3 0

  • Zamiast się czepiac, to idź na zajęcia. Nabierzesz szacunku i odechce ci się filozować

   • 2 0

 • (1)

  Nie ma złej pogody. Lepiej pojeździć w lesie niż ćwiczyć w przepoconej sali

  • 16 4

  • kto co lubi, ja wolę siłownie niż zacinający deszcz. zresztą nie zawsze da się pójść do lasu po pracy jak jest już ciemno.

   • 3 3

 • Magda Kowalczyk - najlepsza ! (4)

  Od września chodzę na zajęcia do Zdrofitu i zajęcia z Magda Kowalczyk - nie mam nic wspólnego z kolarstwem , ale mam poczucie ze zajęcia prowadzone są bardzo profesjonalnie. Czekam na te zajęcia z kazdym nadchodzącym tygodniem !

  • 5 9

  • (1)

   ciekawe czy minusują Ci którym nie podobają się zajęcia Magdy czy zwykli zawistnicy którzy ani Magdy ani żadnego sportu nie znają i po prostu zazdroszczą. Stawiam na to drugie.

   • 4 3

   • Ja nie wiem kto to, przeczytałem tylko tytuł wypowiedzi i łapka w dół. Po co mam plusować reklamę? Proste.

    • 4 0

  • Zajęcia raz w tygodniu? Czemu tak rzadko?

   • 1 0

  • jak ponad połowę na stojąco

   to nie ma to nic wspólnego z kolarstwem. Rower pod górkę, przy jeździe na stojąco nie zachowuje się ani trochę jak spinningowy. Może na finiszu, przy sprincie trochę tak, ale nie na kadencji 80 i nie przez 5 minut.

   • 3 2

 • W cityfit? (1)

  W cityfit są zajęcia spinningu? Gdzie?

  • 1 2

  • nie ma

   • 0 0

 • 80% dobrego treningu w spinningu to ...

  trenejro ... niestety z tym w klubach to już gorzej.

  • 4 0

 • Ja to widzę tak (1)

  panienki z tytułowego zdjęcia przyszły na siłownię,zasiadły na rowerkach i troszkę porozmowiały o najnowszych trendach w modzie i urodzie następnie zrobiły sobie selfika na fejsa lub innego instagrama,na zakończenie tak dobrze wykonanego treningu przybiły sobie "piątkę" i zadowolone dając sobie po buziaczku rozeszły się do następnego razu.

  • 8 2

  • A ja widzę to tak

   Do zdjęcia pozowały modelki, żeby zareklamować jakiś fitness-club w USA, zdjęcie trafiło do stocka, po czym po kluczu "spinning" trafiło jako ilustracja artykułu. Tobie zaś myśl o głupich panienkach strzelających selfiki w fitnesklubie, nizbyt spoconych, nie daje spokoju z jakichś przyczyn i musisz wszystkim obwieścić, że cię mierzi takie nastawienie do ćwiczeń. Żeby to chociaż chodziło w złość, że ci sprzęt zajmują...

   • 2 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

7 km dla rowerów
7 km dla rowerów
dni otwarte
paź 23
sobota, g. 12:00
Gdańsk

Znajdź trasę rowerową

Ogłoszenia polecane

Forum