rowery

stat

Ślepa rowerowa uliczka?

Od połowy stycznia trwa budowa ciągu spacerowo-rowerowego na gdańskim Przymorzu. Prowadzi on od ulicy Dąbrowszczaków w kierunku morza i łączy się z drogą rowerową w pasie nadmorskim. Grupa okolicznych mieszkańców twierdzi, że podczas wycinki lasu pod tę inwestycję naruszono prawo. Tymczasem w miniony piątek podpisana została umowa dotycząca budowy całej sieci ścieżek rowerowych. ONZ-owski Fundusz Pomocy dla Przedsięwzięć na rzecz Środowiska Globalnego przyznał na realizację "Gdańskiego Programu Rowerowego"... milion dolarów.

Ulica Dąbrowszczaków na gdańskim Przymorzu. Naprzeciw stacji benzynowej do niedawna znajdował się niezagospodarowany teren. W pasie nadmorskim jest on zalesiony. Od połowy stycznia pojawiły się tam ekipy budowlane. Od Dąbrowszczaków w kierunku morza realizowany jest ciąg spacerowo-rowerowy. Powstają krawężniki, nawieziono ziemię. Wydzielony pas ma szerokość około 10 metrów. W okolicach plaży wycięto drzewa. Grupa okolicznych mieszkańców ma wątpliwości związane z inwestycją. - Posiadam około 300 zdjęć, które zostaną przekazane prokuraturze - twierdzi Władysław Tałaj. Podkreśla, że nie jest przeciwnikiem budowy ścieżki rowerowej. Jest natomiast oburzony faktem wycinki drzew poza wydzielonym pasem. Według jego wyliczeń ogółem wyciętych mogło być nawet 1800 drzew.

- Tutaj od lat istniała ścieżka, z której korzystali mieszkańcy. Miała około 1,5 metra szerokości. Teraz ma mieć aż 10. Trzeba było wyciąć tyle drzew? - pyta Hilda Kazanowska. Pokazuje miejsca poza pasem wydzielonym, gdzie wycięte zostały drzewa. Przy pomocy koparki wydobywano również korzenie. Powstałe doły były zasypywane i przykrywane darnią.

- Prace w tym rejonie prowdzone były pod nadzorem leśnika. Naszym zadaniem jest regeneracja terenów leśnych, także w pasie nadmorskim - poinformowała "Głos" Grażyna Wracławek, kierownik referatu ochrony środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Dodała, że wszystkie tego typu prace nadzorowane są przez Zarząd Dróg i Zieleni. Jak dowiedział się "Głos" od pracownika tej firmy odpowiedzialnego za utrzymanie zieleni, w rejonie ścieżki na Przymorzu pozyskano około 50 metrów sześciennych drewna. Według ZDiZ, z pozostałego drzewostanu w pasie nadmorskim można by pozyskać od 5 do 6 tysięcy metrów sześciennych drewna. Ponadto w ciągu ostatnich kilku lat w mieście posadzono około 50 tysięcy młodych drzewek. W ZDiZ uzyskaliśmy jednak potwierdzenie, że wycinka prowadzona była poza wyznaczonym terenem.

Chodziło o tak zwane wywroty oraz drzewa grożące przewróceniem. Informację tę mógłby potwierdzać fakt, iż na początku stycznia tego roku nad Pomorzem przeszła wichura. Kolejna miała miejsce już w trakcie prowadzonych prac, 29 stycznia.

W okolicy powstającego ciągu spacerowo-rowerowego do niedawna znajdowały się działki. "Głos" informował w ubiegłym tygodniu, iż miasto zamierza zagospodarować ten teren. Część działkowców zrzekła się swoich terenów. W innych przypadkach sprawy mają trafić do sądu. Miasto planuje w tym rejonie wybudowanie m.in. dwóch stawów oraz rowów odwadniających. Tuż przy realizowanym ciągu spacerowym znajduje się teren po byłej jednostce wojskowej. Obecnie należy najprawdopodobniej do prywatnego właściciela. Według nieoficjalnych informacji planowana jest tam duża inwestycja. Czyżby ścieżka miała stać się fragmentem infrastruktury turystycznej? Czy miałaby pełnić rolę idealnego ciągu komunikacyjnego łączącego teren nadmorski z częścią handlowo-usługową osiedla?

W miniony piątek podpisana została umowa w sprawie budowy w Gdańsku ścieżek rowerowych. ONZ-owski Fundusz Pomocy Przedsięwzięć na rzecz Środowiska Lokalnego (GEF) przyznał na ten cel milion dolarów. - Jest to projekt pionierski. Podobny miał być realizowany w Manili, stolicy Filipin. Jednak prawdopodobnie my będziemy pierwsi - mówił podczas piątkowej uroczystości prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Gdański Projekt Rowerowy został przygotowany przez miasto, wspólnie z Polskim Klubem Ekologicznym oraz Obywatelską Ligą Ekologiczną. Propozycja ta przewiduje powstanie nieco ponad 30 kilometrów ścieżek rowerowych. - Wiem, że zostały już uruchomione prace projektowe. Chodzi o jak najszybsze uruchomienie środków - powiedział "Głosowi" prof Witold Lewandowski, prezes Polskiego Klubu Ekologicznego. Podkreślił, że jest to pierwszy tego typu projekt finansowany przez ONZ. Prof Lewandowski zwrócił też uwagę na współpracę władz samorządowych oraz organizacji pozarządowych. Kierownik Katedry Aparatury i Maszynoznawstwa Chemicznego Politechniki Gdańskiej przyznał, że mimo tytułu naukowego, do pracy dojeżdża na rowerze. - Przez zimę do pewnego stopnia to zawiesiłem. Ale od wiosny na pewno zacznę jeździć. Z Zaspy mam do pracy około 3,5 kilometra - stwierdził prof Lewandowski.

Dziennikarze obecni na uroczystości podpisania umowy otrzymali od Antoniego Szczyta, dyrektora Wydziału Infrastruktury UM materiały prasowe. Wynika z nich, że w ramach trzech programów "kompleksowej poprawy warunków dla ruchu rowerowego" powstanie ogółem około 70 kilometrów tras. Z załączonej mapki można się także dowiedzieć, że finansowany z funduszy ONZ-owskich projekt obejmie śródmieście miasta, trasę w kierunku Stogów oraz dwie drogi rowerowe od węzła przy Operze do granicy Sopotu. Co ciekawe na mapie tej, mimo że zaznaczone są istniejące lub powstające trasy rowerowe... nie ma ścieżki w okolicach ulicy Dąbrowszczaków.

- Być może jest ona realizowana w ramach innego programu - stwierdził w rozmowie z reporterem "Głosu" Antoni Szczyt, szef Wydziału Infrastruktury UM. Nie umiał jednak wyjaśnić, dlaczego ciąg spacerowo-rowerowy, od strony dzielnicy Przymorze nie posiada żadnego połączenia z innymi planowanymi lub istniejącymi ścieżkami. Czyżby była to ślepa uliczka?
Też przeżyłeś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę?
Podziel się wrażeniami z innymi, napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Opinie (8)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Porady rowerowe

zobacz więcej »

Szlaki rowerowe

Znajdź trasę rowerową

Turystyka rowerowa

zobacz więcej »