Ścigaj się w 2020. Wydarzenia dla amatorów i mastersów

Wyścig szosowy
Wyścig szosowy lsantilli / 123RF.com

Wyjątkowo łagodna zima sprzyja rowerowym treningom. Takiej aury nie pamiętają nawet "najstarsi górale", dlatego warto ją dobrze wykorzystać przed sezonem kolarskich wyścigów, który rozkręci się niebawem.

Czy bierzesz udział w kolarskich wyścigach?

Zobacz wyniki (85)

Jak co roku sezon rowerowy w Trójmieście i okolicach rozpoczyna się już pod koniec marca. Na początek na starcie staną miłośnicy kolarstwa górskiego - zawody szosowe zaczną się nieco później. Już teraz warto zaplanować swój kalendarz startów i treningów.

Maratony MTBOd lat niesłabnącą popularnością cieszy się MTB Pomerania Maraton. Tegoroczna odsłona wydarzenia będzie się składała z pięciu edycji - w Luzinie (29 marca), w Trąbkach Wielkich (10 maja), w Szemudzie (21 czerwca), w Kolbudach (5 lipca), a także z finału, który odbędzie się 12 września w Gdańsku. W Luzinie będzie można ścigać się na dystansie 33 lub 50 km (przewyższenia wynoszą odpowiednio 700 i 1300 m), z kolei w Trąbkach Wielkich - 33 albo 48 km (przewyższenia 600 i 1000 m).

- Śmiało można powiedzieć, że znajdziemy tam największe przewyższenia na Pomorzu. Uczestnicy przekonają się, że nazwa "Beskid Kaszubski" idealnie oddaje charakter tych terenów - piszą organizatorzy o edycji 29 marca w Luzinie.
"Im mniej asfaltu, tym lepsza zabawa" - to zasada, którą podczas wyznaczania tras kierują się organizatorzy Garmin MTB Series. Błoto i wertepy będą w tym roku czekały na miłośników kolarstwa górskiego w aż w sześciu miejscach - w Gdańsku (5 kwietnia), Kolbudach (19 kwietnia), Sopocie (26 kwietnia), Wejherowie (20 września), Stężycy (26 września) i Rumi (4 października).

Garmin MTB Series to seria wyścigów, w których każdy miłośnik roweru znajdzie coś dla siebie.
Garmin MTB Series to seria wyścigów, w których każdy miłośnik roweru znajdzie coś dla siebie. Labosport

Porady na debiut w zawodach rowerowychPodczas wiosennej edycji Garmin MTB Series zaplanowano w każdej z lokalizacji, tj. w Gdańsku, Kolbudach i Sopocie, trzy dystanse - ok. 10 km (Fun), ok. 25 km (Mini) oraz ok. 50 km (Maxi). Najkrótszy dystans jest nowością, którą wprowadzono z myślą o uczestnikach, którzy obawiają się startu na dłuższych i bardziej wymagających trasach. Dodatkowo za rywalizację na dystansie Fun będą zbierane pieniądze na rzecz gdyńskiego schroniska dla bezdomnych psów i kotów "Ciapkowo".

Kalendarz imprez rowerowych na 2020Mistrzostwa Polski w GdyniW tym roku trochę później niż zwykle, bo 20 września, odbędzie się 7R CST MTB Gdynia Maraton 2020 - Mistrzostwa Polski w Maratonie MTB. Choć trasy jeszcze nie znamy, można się spodziewać, że nie zawiedzie miłośników wymagającej jazdy po lesie. Tradycyjnie powinna zostać wytyczona w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, doskonale nadającym się do tego rodzaju zmagań. Znakiem rozpoznawczym wydarzenia są strome zjazdy i podjazdy - suma przewyższeń na pojedynczej pętli (30 km) wynosiła nawet 714 m. Taki wycisk kolarzom górskim zapewnia organizator imprezy, tj. Gdyński Ośrodek Sportu.

Od szosy po MTBTrójmiejskie Stowarzyszenie Rowerowe, czyli organizator szeregu wyścigów kolarskich pod marką Cyklo, rozpocznie tegoroczny kalendarz wydarzeń kolarskich 26 kwietnia. Tego dnia odbędzie się pierwsze z nich - Cyklo Lębork w ramach Energa Cyklo Cup 2020. Uczestnicy będą mogli spróbować sił w dwóch dystansach - 44 i 91 km. Trasa do trudnych nie należy, ale mimo to może zaskoczyć nawet doświadczonego uczestnika. Jej przebieg zawiera kilka ostrych zakrętów oraz proste odcinki, które wymagają nieco większej uważności.

Kolejne wyścigi to czwarta edycja szosowego Cyklo Strzepcz (28 czerwca), który odbywa się na terenie gminy Linia, a także kolejne odsłony Cyklo Pelplin (9 sierpnia) oraz Cyklo Kartuzy (13 września). Organizator wspólnie z Gdańskim Ośrodkiem Sportu zaplanował również trzy wydarzenia cross-country w ramach Gdańsk XC Cup 2020 (4, 18 i 25 lipca). To z kolei zawody przeznaczone głównie dla kolarzy górskich, które odbywają się w Lasach Oliwskich.

Wyścigi szosowe Energa Cyklo Cup jak co roku dostarczą niezapomnianych wrażeń.
Wyścigi szosowe Energa Cyklo Cup jak co roku dostarczą niezapomnianych wrażeń. Szymon Gruchalski / cyklo.info

UCI w ŻukowieW ramach Pucharu Polski MTB XCO i eliminacji do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży odbędzie się 7 czerwca UCI Żukowo MTB XC. W zmaganiach pucharowych, niezależnie od wieku, będą mogli wziąć udział jedynie zawodnicy z ważną licencją kolarską zgodną z przepisami Polskiego Związku Kolarskiego lub dowolnej federacji zrzeszonej w UCI (Międzynarodowej Federacji Kolarskiej). Zawodnicy bez licencji będą klasyfikowani w wyścigach amatorów.

Dla długodystansowców i fanów szosy24 maja odbędzie się kolejna edycja Gran Fondo Gdynia. Uczestnicy będą się ścigali na dwóch dystansach - Gran Fondo (134 km) oraz Medio Fondo (80 km). Limit czasu na pokonanie trasy wynosi odpowiednio 6,5 i 4 godziny. Ze skweru Kościuszki wystartuje nie więcej niż 5 tys. rowerzystów, którzy na dłuższej trasie będą przejeżdżali przez Gowino, Strzepcz, Prokowo, Kowalewo i Koleczkowo. Z kolei na dystansie Medio Fondo trasa biegnie z Gdyni do Przetoczyna i z powrotem.

Do Gran Fondo będą dopuszczone tylko rowery szosowe, z kolei w Medio Fondo nie ma takiego ograniczenia, przy czym nie mogą to być rowery triathlonowe, tzw. czasówki.

Wyzwanie od mistrzaNiewątpliwym ambasadorem kolarstwa wśród Polaków jest Czesław Lang, wybitny kolarz, zdobywca m.in. srebrnego medalu na Olimpiadzie w Moskwie w 1980 roku oraz organizator Tour de Pologne. Za sprawą ogólnopolskiej inicjatywy Lang Team Maratony Rowerowe, z lokalnymi odsłonami w Gdańsku i Kwidzynie, wielu amatorów może spróbować swoich sił w wymagających wyścigach.

Tegoroczne daty "maratonów Langa" nie zostały jeszcze ogłoszone, ale znamy termin innego wydarzenia - Orlen Lang Team Race Bytów 2020. Wyścigi odbędą się 20 września na dwóch dystansach - 42 i 104 km (każdy zawarty w jednym okrążeniu trasy).

Mamy na koniec dobrą wiadomość dla wszystkich miłośników ścigania się na rowerach nie tylko górskich i szosowych. Kalendarz wydarzeń kolarskich - oprócz wymienionych dużych i stale obecnych pozycji - systematycznie poszerza się o kolejne inicjatywy, realizowane przez mniejsze podmioty. Zatem warto być w gotowości przez cały sezon. Jak widać, Trójmiasto i okolice to wyjątkowo sprzyjający kolarstwu rejon.
Masz dla nas temat? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Opinie (23) 10 zablokowanych

 • Każdy kto hejtuje (1)

  Niech wsiądzie na rower, założy kask, obcisłe gacie( jak zwał, tak zwał) i niech przejedzie pętelkę po Kaszubach np. starego dobrego wyścigu Cyklo Gdynia. I wtedy dopiero niech się wypowiada na temat jazdy na rowerze. Zza komputera to każdy jest kozakiem. Pozdrawiam i życzę miłego dnia.

  • 23 6

  • Wpisałeś się jako pierwszy

   podczas nikt jeszcze nie "hejtował" i nadal nie "hejtuje"

   • 6 0

 • Tak się zastanawiam co im daje taka rywalizacja? (8)

  Nie lepiej pojeździć sobie samemu lub w małym gronie, bez tej całej otoczki ( zorganizowane rajdy, specjalne ubrania itd.) Ja uprawiam długodystansowe trekkingowe kolarstwo z sakwami. Wsiadam na rower i jadę tydzień albo weekend. Po drodze zwiedzam, podziwiam widoki. Jadę wolno. I to jest przyjemność. A inni wolą rajdy i ściganie, niestety inteligencją nie grzeszą i wyglądają jak chomiki w kołowrotkach.

  • 5 38

  • Mojsza najmojsza

   a reszta to ch...je

   • 10 0

  • a po co gra się w piłkę nożną siatkówkę gra w brydża bilarda po co organizuje się regaty wyścigi samochodowe po co biegnie się w maratonie rzuca młotem kulą oszczepem itd no po co?

   • 10 0

  • Inteligencją nie grzeszysz Ty (1)

   Niech każdy jeździ jak ma ochotę. Nic Ci do tego. Są dni, że jadę na długą wycieczkę, a są dni, że lubię się pościgać. A może jesteś sfrustrowany tym, że nie masz kondycji, żeby tak szybko jeździć i odreagowujesz swoje frustracje głupimi wpisami? A c specjalnych ubrań - jak raz się w nich pojeździ to już się nie wraca do zwykłych ciuchów. Komfort jest nieporównywalny.

   • 9 0

   • Wraca się ;)

    Na przykład na składaku do dziś jeżdżę w dżinsach i sweterku (dystanse 2km). Dziwnie bym się czuł, gdybym na takim pojeździe paradował w swoich pearl izumi.

    • 1 0

  • Brak wyobraźni

   Ja na przykład rozumiem przyjemność wielodniowych wycieczek z namiotem po bezdrożach, oraz przyjemność wyjazdu na Rivierę z dziewczyną kabrioletem, mając za bagaż jedynie kartę kredytową. Kapuję jaką frajdę może dać rywalizacja 40-latkowi, który nigdy nie osiągnie poziomu słabego profesjonalisty, zdaję sobie też sprawę z radości jaką daje niektórym jazda po ścieżce nadmorskiej. Przy pewnym wysiłku intelektualnym ogarniam radochę z ubabrania się błotem i zapaćkania łańcucha. Wyżymając szare komórki dostrzegam satysfakcję z zimowego treningu na szosówce ( szczególnie te 6% podjazdy naprzemiennie ze zjazdami po 50km/h przy 2°C). Jest dla mnie oczywiste, że można się cieszyć przemierzając z dziećmi szutrowe szlaki w TPK z prędością 12 km/h, albo wściekle walczyć o 148 miejsce na zawodach MTB. Fajnie jest rozebrać i wyczyścić pedały spd, dorobić jakiś uchwyt do bagażnika, wyregulować przerzutki, ale równie fajnie jest po prostu kupić kolejny rower za 30 tysięcy, kiedy poprzedni się pobrudził, albo znudził. W ogóle rowerem można na 1000 sposobów, w wieku od 2 do 100 lat i czerpać radość. Podobno można się cieszyć życiem nie posiadając roweru, ale tak daleko i moja wyobraźnia nie zaszła.

   • 9 0

  • Zastanowiłeś się?

   Twoje domniemanie o "inteligencją nie grzeszą" nie świadczy o twojej inteligencji. Współczuję i polecam lustro i trochę empatii (patrz np. wikipedia)

   • 2 0

  • co im daje ?

   człowieku , jak wracasz do swojej kobiety po takim mtb zziajany , ubłocony , zapocony ale czasem z medalem , pucharem lub niezłym wynikiem to jak myślisz - jakie zrobiłeś na niej wrażenie ? Przecież od czasów neandertalczyków wiadomo , że to przed kobietami się popisujemy i udowadniamy męstwo a przy okazji zaspokajamy swoją potrzebę rywalizacji. Ja też lubię zwiedzać i podziwiać widoki ale PO...

   • 0 1

  • "A inni wolą rajdy i ściganie, niestety inteligencją nie grzeszą i wyglądają jak chomiki w kołowrotkach"

   Ten madry. Wiem ze koment stary, ale jestes po prsotu d**ilem.

   • 1 0

 • W wyścigach biorą udział duzi, zakompleksieni chłopcy (3)

  jeszcze jak sobie specjalistycznych ciuszków nakupują i specjalistyczne buty, to dopiero im się wydają, że są supermenami, Szkoda czasu i honoru

  • 7 44

  • Polak Znawca Tematu:)

   Jak ja lubię takie komentarze osób, które nigdy nie brały w czymś udziału, ale najlepiej wiedzą, jak się sprawy mają. To dopiero trzeba mieć kompleksy!

   • 10 2

  • (1)

   Niby takie pedzie w tych obcislych drogich strojach a jednak kondycja jest i zdrowie, a nie garb od monitora i placz na starosc ze miazdzyca i cholesterol

   • 3 1

   • nie no jasne, kondycja jest i powiekszona do nienaturalnych rozmiarow lewa komora serca ...

    • 1 3

 • "które wymagają nieco większej uważności"

  Hmmm Adam Majewski...

  • 3 0

 • Polecam (2)

  Wszystkie imprezy z cyklu Kaszebe Runda, Żuławy Wkoło, Kociewie Kołem. Różne dystanse po drodze świetne bufety z regionalnymi przysmakami. Każdy znajdzie coś odpowiedniego a trasy są zabezpieczone.

  • 6 1

  • Przyłączam się do tego posta, ciekawe, że o tym nie ma mowy w artykule, a to też są "wydarzenia" dla amatorów.

   • 1 0

  • Tyle, że artykuł ma tytuł "Ścigaj się..."

   Na Kadzebe Runda wyścigi możesz sobie urządzać prywartnie, lub z jakąś napotkaną grupą, która też ma ochotę się ścigać z innymi. Generalnie to są imprezy bez rywalizacji, takie radosne święto dziarskiej szosowej wycieczki z elementami wyżerki. Mnie się podoba, ale nic dziwnego, że w tym artykule nic o tym nie ma. Na trojmiasto.pl wzmianki są co roku.

   • 1 1

 • ROWER

  rower super sprawa kiedy tylko mam chwile dzida ....lubie i tyle

  • 3 2

 • Cena? (2)

  Z całym szacunkiem, pierwsze bilety za 150 złotych rozeszły się jak ciepłe bułeczki na Gran Fondo Gdynia, teraz cena 350 złotych?! W cenę wliczona koszulka "oficjalna" - trochę lipa, nie lepiej zrobić tańszą opłatę za udział i koszulkę dla chętnych? Szkoda, że tak drogo :(

  • 5 1

  • Dlatego właśnie zrezygnowałem

   • 3 0

  • Właśnie o to chodzi ;-)

   Masz zapłacić 350 PLN i potem za darmo reklamować imprezę za którą trzeba słono płacić. ;-)

   • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

MTB Maraton Luzino
MTB Maraton Luzino
zawody / wyścigi
mar 27
niedziela
Luzino
MTB Maraton Szemud
MTB Maraton Szemud
zawody / wyścigi
kwi 10
niedziela
Szemud
MTB Maraton Łęczyce
MTB Maraton Łęczyce
zawody / wyścigi
maj 8
niedziela
Łęczyce

Znajdź trasę rowerową

Ogłoszenia polecane

Forum