rowery

Rowerowy Maj dobiegł końca. Podsumowanie akcji

Wręczenie nagród odbyło się w zwycięskiej szkole, tj. SP 92 w Gdańsku.
Wręczenie nagród odbyło się w zwycięskiej szkole, tj. SP 92 w Gdańsku. fot. mat. prasowe

Siódma edycja wiosennej kampanii Rowerowy Maj dobiegła końca. Przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych znów mogli wsiąść na rower, rolki, hulajnogę czy deskorolkę i przyłączyć się do ogólnopolskiej zabawy. W akcji wzięło udział ponad 31 tys. osób.Tylko w samym Gdańsku o tytuł najlepszej szkoły, klasy i przedszkola walczyło aż 31 498 uczestników ze 177 placówek, a frekwencja rowerowa wyniosła 50 proc. Połowa dzieci z gdańskich szkół podstawowych oraz przedszkoli docierała w maju na lekcje w sposób aktywny. Uczniowie i nauczyciele odbyli ponad 662 406 podróży do szkół i przedszkoli.

W tym roku zabawa wyjątkowo trwała krócej, bo tylko trzy tygodnie, od 4 do 24 maja. Zasady kampanii były bardzo proste: każdy uczestnik, który w maju dotarł na lekcje na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzymywał naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Dla najbardziej aktywnych uczestników klas i placówek czekały atrakcyjne nagrody.

Wygrała szkoła nr 92 na ZaspieGdańskich laureatów kampanii poznaliśmy w środę, 2 czerwca, na uroczystym podsumowaniu zabawy, które odbyło się z udziałem prezydent Aleksandry Dulkiewicz w zwycięskiej szkole podstawowej nr 92 na gdańskiej Zaspie. Zwycięskie przedszkola i szkoły, oprócz nagród rzeczowych, otrzymały czeki pieniężne ufundowane przez prezydenta miasta Gdańska.

- Po ubiegłorocznej przerwie bardzo chcieliśmy, żeby Rowerowy Maj się odbył, choć zorganizowany został w trochę okrojonej formie - mówiła podczas spotkania Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Mimo to bardzo się cieszę, że tak licznie, uczennice i uczniowie, nauczyciele i rodzice, wzięliście udział w naszej zabawie. Frekwencja wyniosła niemal 50 proc. Cieszę się, że ta formuła się rozszerzyła i w wyzwaniu liczył się nie tylko rower, ale także hulajnoga i deskorolka.
- Warto pamiętać, że codzienne podróże do szkoły i pracy można odbywać inaczej niż tylko samochodem czy autobusem. Bardzo bym chciała, żeby zamiłowanie do jazdy na rowerach i hulajnogach trwało nie tylko w maju, kiedy zbiera się punkty, ale także przez kolejne miesiące. Taka forma ruchu sprzyja zdrowiu. Nie można zapominać także o przestrzeganiu zasad bezpiecznego poruszania się po drogach - dodała prezydent Dulkiewicz.

Rowerowy Maj już po raz siódmyPierwsza edycja skierowanej do szkół kampanii Rowerowy Maj odbyła się w 2014 roku w Gdańsku. Od tego momentu z roku na rok bierze w niej udział coraz więcej miast, placówek i dzieci. Chętnych przyciąga forma zabawy połączonej z elementami rywalizacji, która popularyzuje nie tylko rower, lecz także hulajnogę, rolki czy deskorolkę jako środki transportu i uczy zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii.


Wyniki kampanii

Kategoria szkół małych
I miejsce: Szkoła Podstawowa nr 72, z frekwencją 86 proc.
II miejsce: Akademia Dobrej Edukacji, z frekwencją 83,9 proc.
III miejsce: Szkoła Podstawowa nr 62, z frekwencją 81,7 proc.

Kategoria szkół średnich
I miejsce: Szkoła Podstawowa nr 84, z frekwencją 77 proc.
II miejsce: Szkoła Podstawowa nr 89, z frekwencją 65 proc.
III miejsce: Szkoła Podstawowa nr 45, z frekwencją 61,4 proc.

Kategoria szkół dużych
I miejsce: Szkoła Podstawowa nr 92, z frekwencją 89,7 proc.
II miejsce: Szkoła Podstawowa nr 80, z frekwencją 84,4 proc.
III miejsce: Szkoła Podstawowa nr 12, z frekwencją 66,9 proc.

Kategoria przedszkoli
I miejsce: Niepubliczne Przedszkole MegaMocni Jasień, z frekwencją 91,6 proc.
II miejsce: Przedszkole nr 8, z frekwencją 90 proc.
III miejsce: Przedszkole nr 62, z frekwencją 82 proc.

Klasy ze 100 proc. frekwencją:
SP nr 92 - klasa IIb,
SP nr 80 - klasa VIIIb,
SP nr 75 - klasa IVm,
SP nr 75 - klasa IIIb,
SP nr 62 - klasa VIIb,
SP nr 33 - klasa IVa,
SP nr 2 - klasa IVe.W tegorocznej kampanii udział wzięło 511 placówek edukacyjnych z 33 polskich miast i gmin. 78 317 uczestników odbyło ponad 1,5 mln przejazdów.

Statystyki wszystkich miast biorących udział w tegorocznej edycji akcji dostępne są na stronie internetowej kampanii.

Patronami medialnymi Rowerowego Maja są Onet.pl, Gdansk.pl, Trojmiasto.pl i Radio Eska.
Masz dla nas temat? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Opinie (47)

 • Klamstwo

  Czeki ufundowali podatnicy. Poza tym ile kosztowala obsluga tej szopki? Moze niech autorka dokona starań a nie pisze propagandiwe dyrdymały.

  • 16 12

 • Kto

  bierze za to pieniadze? Na pewno nie koordynatorzy w szkolach, na pewno nie nauczyciele - dodatkowy dziennik, czas na na jego wypełnienie, rozdanie naklejek itp. Liczenie tu na uczciwosc no coz..... pozostawia wiele do życzenia. No i pogoda - leje całe dwa dni, że swiata nie widac a tu 100% frekwencja...........

  • 14 4

 • Ufff

  Rowerowy maj to najbardziej niebezpieczny okres na trasach rowerowych. Niektóre dzieci zupełnie nie stosują się do zasad ruchu oraz zachowują się nieprzewidywalnie.
  Przy okazji wychodzi "polska nieuczciwość". Dziecko podwożone samochódem, z którego wyciąga hulajnogę i cyk, dojazd zaliczony.

  • 25 6

 • Również byłem świadkiem takiego zachowania. Podjeżdża matka na parking pod marketem, wyciąga z bagażnika hulajnogę i 100 metrów do szkoły obok młody dzielnie pokonuje na tej hulajnodze️ Żenujące trochę.

  • 7 3

 • I starczy

  Teraz zakazać jeździ rowerami za dużo tego czlowiek idzie na spacer z dziećmi i tylko dzwonią na niego. Spacer od pruszcz do oruni 7 razy ktoś mnie zachaczyl a co drugi myśl ze to jakaś obwodnica i gnaja na tych pseudo eco rowarach po 50 na godzine

  • 5 4

 • Tak

  A jak mieszkam 3km od szkoly i nie mam chodbikz to mam z dzieckiem lewitowac do szkoly? Bezpieczniej podjechac autem.

  • 3 1

 • Tam jest nierówny bruk, nikt szybciej jak 20km/h nie pojedzie.

  A w kwestii zahaczeń wystarczy mniej pić, poniżej 2 promili człowiek chodzi mniej zygzakiem a bardziej prosto i nie zahacza o jadące obok rowery.

  • 5 1

 • Zanim wsiądziesz na rower zapoznaj się z przepisami i zasadami a przede wszystkim z trasami gdzie wolno a gdzie nie wolna poruszać się rowerem!!! I za to nagradzaj!!!

  • 3 4

 • Jest 100%, sam widziałem jak się to odbywa, rodzice specjalnie musieli wodzić dziecko i hulajnogę w samochodzie. Pod płotem wypakowuje się hulajnogę z bagażnika aby dziecko mogło przejechać nią przez bramę szkoły. I tylko to się liczy.

  U nas nad morzem, maj jest najbardziej deszczowym miesiącem w ciągu roku. Zrobili by sobie akcję w kwietniu a deszczowych dni było by 3 razy mniej.

  • 4 2

 • Gdańsk jest rowerowym zaściankiem nie tylko europy ale i Polski.A te psdeudoakcje są tylko poto by sobie urzednicy nagrody

  W Niemczech juz 30 lat temu rano do szkoły drogi rowerowe były zakorkowane przez młopdzież jadacą do szkoły rowerami ale oni juz w tedy mieli więcej dróg rowerowych niz w Gdańsku obecnie!Tam nie organizują takich szopek gdzie wiadomo ze rodzice przyjadą blachosmrodami pod szkołe i wyciagaja hulajnogi z auta przed szkołą.Brałem udział w kilku akcjach i urzednicy zakazdym razem promowali oszustwa widoczne gołym okiem .Mimo protestow uczciwych mieli wszystko gdzies.Nadal są szkodnikami miasta a ci pseudo oficerowi rowerowi sa tylko wazeliniarzami władz.DLa tego nic sie w tym miescie nie zmienia.

  • 5 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Porady rowerowe

zobacz więcej »

Szlaki rowerowe

Znajdź trasę rowerową

Turystyka rowerowa

zobacz więcej »