Rower zniknął, bo monitoring to atrapa?

Przed dworcem głównym w Gdańsku zainstalowano kilka kamer monitoringu miejskiego. Żadna z nich nie zarejestrowała momentu, w którym naszemu czytelnikowi skradziono rower.
Przed dworcem głównym w Gdańsku zainstalowano kilka kamer monitoringu miejskiego. Żadna z nich nie zarejestrowała momentu, w którym naszemu czytelnikowi skradziono rower. fot. Maciej Naskręt/trojmiasto.pl

Dlaczego tak jest, że zawsze gdy dzieje się coś złego, to miejski monitoring akurat nie działa? Takie pytanie można zadać po przeczytaniu listu, jaki do naszej redakcji przysłał pan Wojtek.Oto jego relacja

Zobacz jak inny złodziej ukradł rower spod biurowca przy ul. Dyrekcyjnej w Gdańsku.

Zobacz jak inny złodziej ukradł rower spod biurowca przy ul. Dyrekcyjnej w Gdańsku.

Codziennie dojeżdżam do Gdańska SKM-ką z Redy. Wysiadam na dworcu głównym i jadę dalej rowerem do ul. Długie Ogrody, gdzie pracuję. Rower zostawiam na parkingu rowerowym przy dworcu PKP od strony Podwala Grodzkiego, obok postoju Taxi. Dziś rano niestety go nie było.

Gdy podchodzę do najbliższego patrolu policyjnego miła pani policjantka wysyła mnie do komisariatu przy ul. Piwnej, gdzie mam zgłosić kradzież i sprawdzić monitoring. Tam jednak dostaję informacje, że akurat teraz monitoring w tym miejscu nie działa.

Rok temu zdecydowałem się na dojazdy rowerem do pracy. Parkowałem od strony peronów przy drzwiach komisariatu policji na dworcu (pomyślałem, że najbezpieczniejsze miejsce). Jednak po jakimś czasie dworcowy ochroniarz poinformował mnie, że nie wolno mi tu parkować, gdyż to prywatny teren i właściciele nie życzą sobie rowerów. Wątpię by mówił prawdę, myślę, że generalnie rower przeszkadzał mu z jakiegoś powodu. Postraszył mnie mandatem od policji lub SOK i nakazał parkować rower na specjalnym parkingu rowerowym przed dworcem, który chroniony jest monitoringiem. Parkowałem więc tam spokojnie. Aż do wczoraj, bo dziś rower zniknął.

Czy popierasz rozbudowę sieci kamer miejskich?

Zobacz wyniki (826)
Jak to jest możliwe, że parking rowerowy z monitoringiem, za który prawdopodobnie zapłacili gdańscy podatnicy, nie działa? Czy kamera zawieszona przed dworcem to atrapa? Złodziej musiał chyba o tym wiedzieć, skoro odważył się na kradzież zaparkowanego tuż pod nią roweru.

Gdańsk cały czas dąży do tego, by być nazywany rowerową stolicą Polski. Buduje nowe ścieżki, wprowadza nowe rozwiązania na drogach, które promują rowerzystów. Dlatego naprawdę uwierzyłem, że w Polsce można już jeździć do pracy rowerem, nawet jeśli pracuje się w garniturze. Niestety, zawiodłem się.
Masz dla nas temat? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.
Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie.

Opinie (136) 6 zablokowanych

 • Witamy w Polsce,w te kamery i tak nikt nie patrzy,co najwyżej spojrzą jak idzie fajna laska

  • 249 4

 • firma "monitoring miejski" niech teraz rower odkupi

  • 334 6

 • trzeba zrobić zrzutę na nowy rower...

  a złodzieja znaleźć i obciąć mu łapy przy samej d....

  mega obciach.

  • 168 6

 • Ludzie kiedy się nauczycie że w Polsce NIE zostawia się roweru w miejscu publicznym!!! Nawet gdyby to był rower z kwadratowymi kołami, i drewnianą ramą, przypięty trzema łańcuchami i pod działającym monitoringiem zawsze jakiś złodziej się znajdzie!!! Nie zapominajcie że mieszkacie w POLSCE!!!

  • 164 47

 • Ale Adamowicz kasę bierze tylko nie troszczy się o tych co trzeba ;/
  Taka jest polska władza jest tam gdzie jej nie powinno być.

  • 63 8

 • Kolego, bzdury opowiadasz. Wystarczy dobre zabezpieczenie (kłódka szeklowa, tzw. u-lock) i odrobina wyobraźni i wiedzy jak należy przypiąć rower bezpiecznie (najlepiej za ramę i za koło). Oczywiście porządne stojaki- odwrócone U, dużo pomagają i zachęcają do bezpiecznego zapinania. Tych niestety w dalszym ciągu jest u nas za mało.

  • 9 17

 • bo Polacy są wierzący

  m.in w monitoring

  • 60 4

 • tanio, ale chętnie kupię

  rower z kwadratowymi kołami, i drewnianą ramą

  • 17 2

 • W Szwecji rowery pozostawia się wszędzie przy każdym płocie koło przystanków autobusowych czy kolejowych ,i nikt nie kradnie. W Polsce zostawisz rower przypięty na chwilę i już go nie ma a Policja tego typu zgłoszenia ma gdzieś było trzeba pilnować rowerka i nie przypinać nawet pod kamerą monitoringu

  • 60 6

 • Wystarczy ...

  ...pochodzic przed południem po Śródmiesciy Gdanska , nury myją sie w fontannach , potem suszą sie w na łąweczkach w słońcu / pl, Heveliusza , Podwale St. na ulicach namolnie żebrzą / sa coraz bezczelniejsi, Długa , Nabrzeże , Mariacka , Piwna cinkciarze jak dawniej/ te same twarze/, nasz Gdańsk poza tym jest piękny.........

  • 67 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

MTB Maraton Luzino
MTB Maraton Luzino
zawody / wyścigi
mar 27
niedziela
Luzino
MTB Maraton Szemud
MTB Maraton Szemud
zawody / wyścigi
kwi 10
niedziela
Szemud
MTB Maraton Łęczyce
MTB Maraton Łęczyce
zawody / wyścigi
maj 8
niedziela
Łęczyce

Znajdź trasę rowerową

Ogłoszenia polecane

Forum