rowery

Rower w czasie pandemii. Najbezpieczniejszy środek transportu?

Najnowszy artukuł na ten temat

Mniej ślubów w Trójmieście. Także tych plenerowych

Coraz większa liczba wprowadzanych zaostrzeń nie dla wszystkich oznacza pracę zdalną. Co zrobić w sytuacji, kiedy musimy dotrzeć do pracy, a chcemy czuć się bezpiecznie?
Coraz większa liczba wprowadzanych zaostrzeń nie dla wszystkich oznacza pracę zdalną. Co zrobić w sytuacji, kiedy musimy dotrzeć do pracy, a chcemy czuć się bezpiecznie? Andrei Afanasiev/123rf.com

Koronawirus skutecznie sieje spustoszenie w postaci przybywającej liczby chorych, zgonów i powiększającej się liczby wprowadzanych zaostrzeń. W ciągu ostatnich dni nastąpił ogrom zmian. Ogłoszona niedawno pandemia zakiełkowała w naszej świadomości obawą i strachem. Chcemy czuć się bezpieczni, dlatego podejmujemy wiele kroków, które mają zapewnić nam pewien bufor bezpieczeństwa. Podpowiadamy dzisiaj, jak poruszać się po mieście, by zminimalizować ryzyko zarażenia.

Który środek transportu jest według ciebie najbezpieczniejszy podczas panującej pandemii?

samochód 46%
pociąg 1%
autobus 1%
rower 36%
tramwaj 1%
auto na minuty 0%
chodzenie pieszo 15%
zakończona Łącznie głosów: 854

Zamknięte placówki, odwołane wydarzenia masowe, prośba o opuszczenie akademików - to tylko kilka z ostatnich decyzji, które mają pomóc w walce z szerzącą się na świecie pandemią. W celu ochrony społeczeństwa przed cichym, niewidzialnym zabójcą, jakim jest koronawirus SARS-CoV-2, władze podejmują szereg działań, mających ograniczyć rozprzestrzenianie się postępującej zarazy.

Organizacje międzynarodowe i rządowe przekazują na bieżąco nie tylko aktualne informacje, lecz także wiele porad mających pomóc nam w codziennej walce z wirusem. Najważniejsze z nich to restrykcyjne dbanie o higienę, zachowanie bezpiecznej odległości od innych osób, ograniczanie podróży oraz przebywanie w domu - #zostańwdomu. Co zrobić w sytuacji, kiedy nie mamy możliwości pracy zdalnej i musimy wyjść do pracy czy na zakupy?

Koronawirus - fakty i mityWybierz rower lub autoNajlepszym rozwiązaniem jest unikanie publicznych środków transportu i korzystanie z własnego auta lub roweru. O ile nie masz możliwości dotarcia gdziekolwiek pieszo, unikaj pociągów i autobusów - wirus przenosi się drogą kropelkową, a więc postaw na środki transportu, z którymi do czynienia masz tylko ty lub twoja rodzina, i unikaj bliższego kontaktu z innymi osobami.

- Uważam, że aktualnie powinniśmy ograniczyć podróże - mówi Daniel, student UG. - Zostańmy w domach, a jeśli musimy dotrzeć do pracy, korzystajmy z aut lub rowerów. Ja do pracy mam sporo kilometrów, więc korzystam z auta - tak jest o wiele szybciej i sprawniej. I aktualnie najbezpieczniej, bo z dala od innych, a więc mniejsza szansa na zarażenie.

Rower nie tylko zmniejsza ryzyko zachorowaniaCzemu stawiamy na rower jako najlepszy środek transportu? Rowerem jedziemy sami, unikamy bezpośredniego kontaktu z innymi oraz dotykamy go tylko my - to najważniejsze atuty przemawiające na jego korzyść. Dodatkowo jazda na rowerze dostarcza nam dawki aktywności fizycznej oraz "świeżego powietrza", które w pozytywnym stopniu wpływają nie tylko na naszą odporność, ale także i nasze samopoczucie. I choć aktualnie jest to sprawa bardziej drugorzędna - rowery są stanowczo bardziej "eko".

Stosowanie się do wszelkich zaleceń wystosowanych przez organizacje nie oznacza jednak, że musimy rezygnować z naszych codziennych pasji - jeśli trenujesz, zastosuj rozwiązanie #trenujwdomu. Zrezygnuj z wizyt w swojej siłowni (o ile jeszcze nie ogłosiła przerwy w działalności, gdyż baseny i aquaparki są już zamknięte) oraz innych zorganizowanych zajęć i trenuj w domu lub sam na zewnątrz. Dostępnych jest wiele programów do ćwiczeń, które każdy może wykonać w domu - te z użyciem masy własnego ciała - bądź przyrządów, takich jak TRX, gumy do ćwiczeń itp.

Od poniedziałku parkowanie w Gdyni za darmo- Jestem piłkarzem, więc większość treningów do tej pory odbywała się z drużyną na boisku - relacjonuje Łukasz. - Często jednak uzupełniałem treningi jednostkami wykonywanymi w domu lub na siłowni. Aktualnie nasze ligowe mecze zostały zawieszone, tak samo treningi. Mimo że są jeszcze otwarte siłownie, to dla pewności zostaję i trenuję w domu. Dobra muzyka, odpowiednio dobrane ćwiczenia i nic więcej nie potrzeba. W domu też można "zrobić dobrą robotę".

#trenujwdomu lub sam na zewnątrzDla kolarzy - zamiast spinningów - najlepszym wyjściem będzie jazda na trenażerze. Przy okazji można obejrzeć ciekawy film lub kilka odcinków ulubionego serialu z naszą drugą połówką. Kiedy jednak brakuje ci motywacyjnego kopa lub rywalizacji, istnieje możliwość skorzystania z różnych platform internetowych, z pomocą których można trenować wirtualnie wraz z innymi. Jeśli nie jesteś fanem trenowania w czterech ścianach własnego domu - wybierz się na spacer, bieganie lub rower do lasu bądź tam, gdzie liczba przebywających osób jest jak najmniejsza.

- Przez ostatnie dni wirus sporo namieszał w świecie sportu - mówi Kacper, triathlonista. - Starty zostają przekładane na bliżej nieokreśloną przyszłość lub są odwoływane. Mieliśmy lecieć z kadrą na Puchar Europy w triathlonie, niestety teraz jest to niemożliwe. Dodatkowo zamknęli wszystkie baseny, a więc nici z pływania. Jednak wszyscy rozumiemy sytuację i wszystkie takie działania są jak najbardziej usprawiedliwione. Teraz trzeba się zmobilizować, stosować do zaleceń i być ostrożnym. Oprócz braku pływania w moich treningach wiele się nie zmieniło - jednostki basenowe zastępuję rowerowymi, biegowymi lub ćwiczeniami. Biegam i jeżdżę głównie na zewnątrz, a ćwiczenia wykonuję w domu.
- Od pewnego czasu trenuję z grupą w Portugalii. Przeniosłam się tam niedawno z Trójmiasta - relacjonuje Roksana, triathlonistka. - Tam również wirus sieje niemałe spustoszenie. Baseny zamknięte, gabinety fizjoterapeutów również. Nie mamy zakazu wychodzenia, więc jeśli chcemy, możemy wyjść na trening, jednak teraz trenujemy luźniej. Mamy możliwość pływania na otwartych wodach, jednak na plażach jest zakaz przebywania dla ludzi, żeby nie zbierać się tam w skupiskach. Mimo że jesteśmy jedną grupą, to część z nas mieszka w jednym mieszkaniu, a pozostała część w innym, dlatego nie możemy trenować wszyscy wspólnie - trener nakazał przebywanie tylko w grupie osób, z którą się mieszka. Trenujemy tyle, na ile pozwalają aktualne warunki, a co dalej - zobaczymy. Teraz wszystko trzeba aktualizować na bieżąco.
Masz dla nas temat? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Opinie (65) 2 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Porady rowerowe

zobacz więcej »

Szlaki rowerowe

Znajdź trasę rowerową

Turystyka rowerowa

zobacz więcej »