• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Rodzinnie rowerem przez Żuławy

Krzysztof Kochanowicz
27 września 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Rodzina Wycieczka Rowerowa za nami

Żuławy Kółeczkiem to wzbogacenie programu kultowego maratonu szosowego Żuławy Wkoło, który odbył się w niedzielę 24 września w Nowym Dworze Gdańskim. Specjalnie dla dzieci z rodzicami lub bez, bocznymi drogami, spokojnie i wygodnie. 30-kilometrowa trasa zaplanowana była tak, by każde dziecko powyżej 7 lat mogło pokonać ją samodzielnie pod opieką instruktora, a młodsze dzieci w towarzystwie rodziców bądź opiekunów prawnych w foteliku lub przyczepce. Na czas maratonu dziecko można było powierzyć organizatorom, którzy opiekowali się maluchami podczas wycieczki oraz postojów organizując gry i zabawy. Organizatorem Rodzinnego Rajdu Rowerowego była doświadczona Grupa Rowerowa 3miasto.Podobnie jak w przypadku startu imprezy głównej - maratonu Żuławy Wkoło, tak Rodzinny Rajd Rowerowy pt. Żuławy Kółeczkiem rozpoczął się spod Żuławskiego Ośrodka Kultury. W biurze startowym uczestnicy odebrali imienne numery startowe, by o godz. 9 ruszyć w trasę.

Trasa Rodzinnego Rajdu Rowerowego przemierzała malownicze zakamarki okolic Nowego Dworu Gdańskiego. Zaproponowana 30-kilometrowa pętla wiodła wśród żuławskich krajobrazów, które uzupełniały liczne zabytki, w tym urządzenia hydrotechniczne oraz ciekawe drewniane domy. Ciekawostką z pewnością był kolejowy most obrotowy, funkcjonujący na szlaku wąskotorowej Żuławskiej Kolei Dojazdowej oraz drogowy most zwodzony na wjeździe do wsi Tujsk. Ta sama miejscowość była także żywym skansenem przedstawiającym liczne drewniane zabudowania wiejskie.

Mniej więcej w połowie trasy był dłuższy postój na gry i zabawy.

Trasa Rodzinnego Pikniku Rowerowego wiodła głównie bocznymi drogami asfaltowymi o nieznacznym ruchu samochodów, a także drogami gruntowymi, przecinającymi pola uprawne i pastwiska. Rowerowa przygoda zakończyła się na terenie Żuławskiego Ośrodka Kultury, gdzie uczestnicy zostali nagrodzeni pamiątkowymi medalami oraz pożywnym posiłkiem.

Siódmy Rodzinny Rajd Rowerowy był nie tylko wspaniałą okazją do ruchu na powietrzu i aktywnego wypoczynku, ale także integracji dzieci i ich rodziców. Maluchy, w zależności od wieku, trasę pokonały samodzielnie lub w fotelikach i przyczepkach... różnorodność form transportu dzieci była też ciekawym tematem do rozmów.

Dane naszej trasy i ślad GPS:

>>>Mapa wycieczki oraz ślad GPS

-Początek i koniec trasy: Nowy Dwór Gdański
-Dystans: 30 km
-Czas jazdy z postojami na gry i zabawy: 5 godzin
-Bezpieczeństwo: trasa wiedzie z dala od cywilizacji i znacznego ruchu samochodów
-Nawierzchnia:
+przeważają drogi asfaltowe i płyty betonowe,
+na 3 km odcinku droga gruntowana, grząska po opadach deszczu

Zalecany rower: górski/crossowy, trasa przejezdna z przyczepkąOto nasza wesoła gromadka na tle unikatowego zabytku techniki - obrotowego mostu kolejowego w Rybine Oto nasza wesoła gromadka na tle unikatowego zabytku techniki - obrotowego mostu kolejowego w Rybine


GALERIA ZDJĘĆ; fot. Piotr Gąsior [GR3miasto]

Zobacz jak wyglądały poprzednie nasze Rodzinne Pikniki i Rajdy Rowerowe:

>>> I Rodzinny Piknik Rowerowy wśród jezior i Mokradeł Bieszkowickich
>>> II Rodzinny Piknik Rowerowy wśród Lasów Otomińskich
>>> III Rodzinny Piknik Rowerowy między trzema jeziorami w okolicach Kamienia
>>> IV Rodzinny Piknik Rowerowy po Wdzydzkim Parku Krajobrazowym
>>> V Rodzinny Rajd Rowerowy, Kaszebe Rundka
>>> VI Rodzinny Rajd Rowerowy, Kociewie Kółeczkiem

Dziękujemy wszystkim za udział w naszych wypadach i zapraszamy na kolejne!

Info:

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych
Co chwilę mamy nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jesteśmy aktywni przez cały rok kalendarzowy, niezależnie od pogody. Jeździmy na rowerach, wędrujemy, pływamy na kajakach i wiele innych. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!

O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3miasto. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami.

Organizator Rajdu:

Krzysztof Kochanowicz
Grupa Rowerowa 3miasto
mail: gr3miasto@gmail.com

Parametry trasy

 • Region woj. pomorskie
 • Długość trasy 30 km
 • Poziom trudności łatwy

Znajdź trasę rowerową

Wydarzenia

Opinie (22) 4 zablokowane

 • Wspaniała inicjatywa dzięki której na imprezę kolarską mogliśmy pojechać całymi rodzinami (5)

  i na mecie bawić się wspólnie
  Dziewczyny z maluchami, które na codzień nie pokonują tak odległych tras podobno bawiły się równie dobrze jak my, a na koniec oprócz jedzonka otrzymały medal;)
  Mamy nadzeję, że spotkamy się w przyszłym sezonie

  • 15 3

  • (4)

   To bardzo seksistowskie... zostawic kobiete z problemem i miec wszystko w d... byle pan miał dobrze

   • 4 13

   • (3)

    To bardzo seksistowskie oczekiwać, że facet, który lubi jeździć kolarką na szosie, poświęci fajną imprezę tylko po to, aby być przy kobiecie i dziecku, którzy doskonale sobie radzą bez faceta w tym momencie, i nie muszą spędzać ze sobą każdej chwili w życiu.

    • 9 1

    • Hmmm, nie uważam, żebym musiała koniecznie jechać na wycieczkę rodzinną z moim mężem (2)

     Na Rodzinny Rajd Rowerowy oprócz dzieci zabrałam dwie koleżanki, które też wzięły swoje dzieci. Dotychczas, kiedy nasi panowie wyruszali na różne maratony, my organizowałyśmy sobie czas zupełnie inaczej. Teraz gdy jest taka okazja, a też bardzo lubimy jeździć rowerami, warto było z niej skorzystać. Byłyśmy już na pierwszej edycji organizowanej podczas Kaszebe Runda i na drugiej podczas Kociewie Kołem.

     Tym razem też było świetnie, nawet ostatni błotnisty odcinek ;)
     A mamuśka, która obrzuciła obelgami organizatora niech następnym razem bardziej przygotuje się do jazdy. Po pierwsze w ogóle nie doczytała, że jeden z odcinków będzie wiódł drogą gruntową, która w okresie jesiennym gdy padają deszcze może być grząski. Po drugie pojechała na rowerze w ogóle niedostosowanym do panujących warunków, obładowanym sakwami, jakby to wybierała się na tygodniową wycieczkę. I po trzecie w ogóle nie miała kondycji do jazdy...widać że na co dzień ciąga przyczepkę jedynie po ścieżkach nadmorskich, a o jeździe w terenie nie ma pojęcia. Taka przykra prawda.

     Pozdrowienia dla organizatorów i do zobaczenia w przyszłym sezonie

     • 4 4

     • Czyli typowa kwoka.
      Pan robi co che, a ty zawsze z dzieciakiami na głowie.

      • 1 1

     • Chyba w obrzucaniu innych błotem to Pani jest mistrzem.

      • 1 1

 • Tujsk, nie Tuja.

  Jest błąd w tekście. Otóż "...drogowy most zwodzony na wjeździe do wsi Tuja". W tej miejscowości brak jakiegokolwiek mostu, natomiast chodziło zapewne o miejscowość Tujsk :)

  Pozdrawiam

  Odpowiedź redakcji:

  Dziękujemy za sugestię. Treść została poprawiona.

  • 3 2

 • Fajne, ale....... (7)

  Bardzo dziękuję panu Sebastianowi (uczestnikowi wyprawy) za pomoc, za to, że gdy droga nie przypominała drogi, tylko trawę lub błotnistą breję wykazał się męstwem i empatią i mi pomógł. Organizatorowi sugeruję by informacje o możliwości przejechania trasy przez rower z przyczepką były rzetelne i dokładne. Ponadto warto byłoby rozważyć, by organizując wyjazdy pod kątem dzieci zrobić częstsze i dłuższe postoje, a nie dwa postoje 10-15 minutowe.

  • 4 7

  • Fajne, ale....... (6)

   @Marysia

   Organizator slynie z zostawiania potrzebujących pomocy ,słabszych na trasie samym sobie.

   • 2 5

   • Oj, a może by tak poczytać regulamin i trochę się przygotować do wycieczki? (4)

    Sorki, ale jeżeli ktoś się wybiera na wycieczkę ok. 30 km, nawet zwaną "rodzinną", to musi być przygotowany na pewien wysiłek i musi mieć sprawny sprzęt. Inaczej każda impreza posypałaby się bardzo szybko, bo dla jednej czy dwóch nieprzygotowanych osób reszta nie będzie marnowała zabawy.

    • 5 2

    • (3)

     Tak jest, ostatnich niech gryzą psy

     • 3 0

     • Organizator słynie z zostawiania potrzebujących pomocy? (2)

      Widać, że nie masz pojęcia o czym piszesz
      Na jednej z wycieczek rodzinnych miała miejsce kraksa gdzie ucierpiała jedna z uczestniczek (wjechała rowerem w piasek, doprowadzając do poważnego upadku). Organizator widząc, że samą apteczką pierwszej pomocy może jedynie zatamować krwawienie i udzielić pomocy wstępnej, wstrzymał cały rajd i zadzwonił po pogotowie ratunkowe. Byłam przy tym jak kontaktował się z dyżurnym podając dokładnie którędy pogotowie może wjechać do lasu i współrzędne geograficzne miejsca, w którym byliśmy - mało który z organizatorów ma podobne umiejętności i wiedzę !

      Pisanie że organizator nie liczy się ze słabszymi, bądź nieradzącymi sobie w tempie uczestnikami podczas rajdu rodzinnego nie ma kompletnie żadnej podstawy, gdyż tu tempo dopasowywane jest właśnie do nich, a ostatecznie i tak jest osoba zamykająca grupę.

      Inaczej jest w tzw. wypadach pt. "rowerowe zadyszki" w których także uczestniczę. To wypady w których nie ma osoby zamykającej, a pierwsze pięć kilometrów jest pewną selekcją. Osoby które ewidentnie nie radzą sobie na tych pierwszych kilometrach po prostu odpadają. Zdarza się to jednak sporadycznie, gdyż w zapowiedzi takiego wypadu organizator dokładnie przedstawia z czym uczestnik się spotka, niemniej jednak osoby, które pewnych spraw nie doczytały niekiedy się trafiają. Dla podsumowania warto więc dokładnie zapoznać się z ideą danego wypadu/wycieczki zagłębiając się w informacje o trasie i jej przebiegu. Często kilometr pokonany w mocno pagórkowatym terenie ma się zupełnie inaczej niż na nadmorskich ścieżkach rowerowych.

      • 4 2

      • wiem co mowie, (1)

       zapamiętaj sobie ... ze organizator odpowiada prawnie za uczestnikow i to nie zaleznie od tego jaki regulamin sobie ustanowi. Pomysl co by się stało jak organizator do rannej. potrzebującej specjalistycznej pomocy by,nie wezwal lekarza.

       • 1 4

       • Co by było gdyby by nie było, to takie polskie :-/

        • 4 1

   • Bzdury gadacie

    Trudno znaleźć wycieczki lepiej zorganizowane. Trzeba być poprostu odpowiedzialnym i znać swoje możliwości.

    • 6 1

 • Super wyprawa!

  Za rok też jedziemy! Dzięki za miłą atmosferę!

  • 7 3

 • Opinia do filmu

  Zobacz film Rodzinnie po Żuławach Wiślanych

  "podobno bawiły się równie dobrze jak my" - ja tu nie widzę zostawienia kobiety z problemem. Poza tym dużo kobiet jeździ na długie dystanse na normalnej trasie, a na filmie widać też tatusiów z dziećmi.

  Czy to nie seksistowskie aby wszędzie dopatrywać się seksistowskości?

  • 6 1

 • Opinia do filmu

  Zobacz film Rodzinnie po Żuławach Wiślanych

  Stop (1)

  A czemu nikt nie stanął na stopie w 50-tej sekundzie filmu? ;)

  • 1 6

  • Opinia do filmu

   Zobacz film Rodzinnie po Żuławach Wiślanych

   Bo tutaj staje się tylko w okresie funkcjonowania Żuławskiej Kolei Dojazdowej ;)

   ...czyli w okresie od początku maja po koniec sierpnia. We wrześniu kolej wąskotorowa już nie jeździ, więc po co zatrzymywać się, dla idei?
   ...poza tym na torach stał fotograf/ kamerzysta i gdyby nadjeżdżało jakieś widmo, z pewnością powiadomiłby nas o tym fakcie ;)

   • 3 1

 • Opinia do filmu

  Zobacz film Rodzinnie po Żuławach Wiślanych

  Przydałaby sie jakaś mapka z trasa. (1)

  Abym dokladnie zobaczył jak przebiegala trasa. Szkoda. Tak jedynie moge sie domyślać.

  • 1 3

  • Opinia do filmu

   Zobacz film Rodzinnie po Żuławach Wiślanych

   Otwórz szerzej oczy i przejrzyj dokładnie relację gamoniu!

   Na czerwono masz wytłuszczone:
   >>>Mapa wycieczki i ślad GPS !

   • 1 1

 • Opinia do filmu

  Zobacz film Rodzinnie po Żuławach Wiślanych

  rowerowe wycieczki

  Wspaniałe, warto rozpropagować dołączając mapkę trasy.
  Wtedy jest szansa wybrać się nawet w swojej małej grupie.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Rowerowy Rajd AZS

1149 zł
rajd / wędrówka

MH Automatyka MTB Pomerania Maraton - Gniew

80 - 115 zł
zawody / wyścigi

Luta Cup Bike Polo Tournament

turniej

Znajdź trasę rowerową

Forum