rowery

stat

Rodzaje holów rowerowych dla dzieci

Dzięki holom rowerowym wycieczka z dzieckiem oznacza również wysiłek dla malucha
Dzięki holom rowerowym wycieczka z dzieckiem oznacza również wysiłek dla malucha mat.: Weehoo.pl

Każdy opiekun, który lubi jazdę na bicyklu, z niecierpliwością czeka na moment, kiedy po raz kolejny zabierze podopiecznego na rowerową wyprawę. Ku zaskoczeniu rodziców dzieci rosną zbyt szybko i zdarza się, że - wraz z nadejściem nowego sezonu rowerowego - są po prostu już za wysokie lub zbyt ciężkie na dotychczasowe środki transportu za pomocą roweru, o których pisaliśmy w poprzednich artykułach. Wbrew pozorom nic straconego, ponieważ na rynku rowerowym znaleziono na to sposób, a jest nim hol rowerowy.Rodzaje holów rowerowychNa wstępie pragnę zasugerować, aby opcję holu rowerowego rozważać wobec dzieci, które potrafią już jeździć bez kółek podporowych i tym samym utrzymują równowagę na dwóch kołach. Ważne jest także, aby były one na tyle dojrzałe, że nie będą próbowały zejść ze swojego rowerka, gdy będziemy je holować.


  • Hole montowane do roweru dziecięcego


Na rynku rowerowym znajdziemy różne rodzaje interesującego nas rozwiązania do transportowania dziecka. Jednym z nich jest hol rowerowy, który nie jest zakończony kołem, nie posiada siodła dla dziecka ani kierownicy. Przypomina natomiast zwykły dyszel. Urządzenie, o którym mowa, łączy rower dziecka z rowerem osoby dorosłej. Można je stosować w rowerach dziecięcych o kołach wielkości od 12 do 20 cali. Hol montuje się w tym wypadku do główki ramy roweru malucha oraz do sztycy podsiodłowej osoby holującej. Koło przednie bicykla podopiecznego zostaje lekko uniesione, a kierownica zablokowana. Dziecko może pomóc osobie dorosłej w pedałowaniu, ale gdy nie ma na to ochoty, swobodne i zrelaksowane może podziwiać otoczenie. Najpopularniejszymi holami rowerowymi tego typu są Trail -Gator oraz Trail - Angel.

Zobacz także: sklepy z artykułami dla dzieci

Innym produktem podobnego rodzaju są hole montowane do tylnej osi koła roweru holującego. Będą również pasowały do rowerów dziecięcych o kołach od 12 do 20 cali i tak samo jak w przypadku powyższego rozwiązania, koło roweru dziecięcego zostaje uniesione, a kierownica zablokowana. Atutem opisywanego rozwiązania jest możliwość instalacji fotelika rowerowego tylnego i tym samym radość z jazdy w większym gronie. Omawiany wcześniej dyszel wyklucza możliwość instalacji fotelika tylnego na bagażnik i może nie pozwalać na odpowiednią amortyzację siedziska montowanego do rury podsiodłowej. Dostępne na rynku hole montowane do tylnej osi koła są droższe i cięższe, ale zdecydowanie stabilniejsze od pałąków. Najlepszym produktem tego rodzaju jest hol Follow Me.

Główną zaletą opisywanych wyżej produktów jest możliwość dłuższego podróżowania wraz z dzieckiem. Wiadomo, że siły malucha są ograniczone i prędzej czy później jego/jej drobne nogi zmęczą się podróżą. Poza tym zdarza się, że zaistnieje konieczność przejechania odcinka ruchliwej lub trudnej pod względem ukształtowania i rodzaju terenu trasy, gdzie wolelibyśmy, aby nasza pociecha była blisko nas. Urządzenia te zostały na szczęście tak skonstruowane, że nawet gdy nie holujemy roweru malucha, nie przeszkadzają nam one w podróży.

Niestety rozwiązania te posiadają także wady. I tak ze względu na fakt, że większość rowerów 12- i 16-calowych wyposażono w hamulec typu "torpedo" może zdarzyć się, że przy niewielkiej prędkości i podczas naciśnięcia pedałów do tyłu przez dziecko, zaliczymy wraz z nim upadek. Dlatego przed wyjazdem należałoby przekonać dziecko, że pedałujemy tylko i wyłącznie do przodu. Dodatkowo warto pamiętać, że koło przednie bicykla holowanego uniesione jest nieznacznie, czyli na wysokość od ok. 6 do 8 cm nad podłożem, dlatego należy zwracać baczą uwagę na wszelkie wysokie krawężniki i nierówności, aby nie "podbiły" roweru malucha. Bezwzględnie musimy także pamiętać o demontażu lub uniesieniu kółek podporowych, jeśli nasz maluch jeszcze nie potrafi jeździć bez nich, a my decydujemy się na podłączenie holu do jego roweru.

Hole rowerowe jednokołowe pozwalają na pokonywanie nawet trudnych tras z dzieckiem
Hole rowerowe jednokołowe pozwalają na pokonywanie nawet trudnych tras z dzieckiem mat.: Bikepacking.com


  • Hol rowerowy jednokołowy


Poza holami rowerowymi, dzięki którym istnieje możliwość transportowania dzieci na rowerach, które już je posiadają, są również hole wyposażone w kierownicę, tylne koło, a zamiast przedniego mają długą rurę z uchwytem do sztycy lub bagażnika. Sposób i miejsce mocowania doczepek jednokołowych jest bardzo istotnym elementem i należy zwrócić na nie szczególną uwagę, żeby dziecko nie było przechylone po instalacji holu w żadną ze stron. W moim przekonaniu uchwyty doczepek instalowane do sztycy są mocniejsze i stabilniejsze niż te w wyżej opisanych dyszlach. Dużo pewniejszym rozwiązaniem są jednak zaciski montowane do bagażnika. Wszystko przez punkt zaczepu, który znajduje się niżej niż w przypadku trzymaków sztycowych, a dodatkowo praktycznie idealnie równo nad osią tylnego koła. Doczepki posiadają koła o średnicy 20 cali oraz przerzutki, które umożliwiają młodym adeptom kolarstwa pomoc holującemu przy podjazdach oraz uczą ich używania. Ze względu na to, że w przeciwieństwie do rozwiązania rowerek plus dyszel, doczepki są po prostu tylko i wyłącznie holami, nie znajdziemy raczej takich, które wyposażone będą w hamulce typu "torpedo". Najbardziej znanymi producentami doczepek są firmy: Trek, Adams i Roland.

W kontekście holi rowerowych jednokołowych warto wspomnieć o przyczepce firmy Weehoo i-Go. Jest to rozwiązanie znajdujące się w kategoryzowaniu omawianych od paru artykułów produktów gdzieś pomiędzy holem a przyczepką. Urządzenie to montuje się do sztycy pod siodłem, tak jak większość doczepek rowerowych. Posiada także jedno tylne koło oraz umożliwia dziecku aktywne pedałowanie. To, co zbliża i-Go do przyczepki to przede wszystkim wygodne siedzisko, w którym zapniemy dziecko za pomocą trzypunktowych pasów. Dodatkowo posiadacze tego typu rozwiązania mają możliwość schowania przewożonych przedmiotów do sakw zamontowanych na tylnym kole i-Go. Dodatkowo możemy powiększyć sakwy poprzez zakup odpowiednich akcesoriów. Wśród akcesoriów dodatkowych znajdziemy także daszek, który uchroni dziecko przed palącym słońcem lub lekkim deszczem.

Zobacz także: Sklepy rowerowe w Trójmieście

Przydatne dodatki do holów rowerowychJazda z dzieckiem na zamontowanym z tyłu holu rowerowym wymaga przede wszystkim posiadania zarówno przez opiekuna, jak i malucha kasku rowerowego. To podstawowe akcesoria, które zwiększą bezpieczeństwo podróżujących, ponieważ w razie upadku holującego, przewróci się także holowany. Warto także zwrócić uwagę na rodzaje śrub i posiadać dla nich odpowiednie klucze, które umożliwią szybki montaż i demontaż holu oraz regulację zarówno kierownicy, jak i siodła. Wracając do kwestii bezpieczeństwa nie można zapominać o zaznaczeniu obecności holu rowerowego. Wystarczy instalacja chorągiewki lub czerwonego światła po zmierzchu w tylnej części doczepki.

Podczas rowerowej wyprawy z doczepką przydadzą się również akcesoria, które zamontujemy na bicyklu opiekuna. Ze względu na fakt, iż dziecko transportowane za pomocą holu rowerowego znajduje się w dalszej odległości od osoby dorosłej niż w przypadku fotelików, warto zaopatrzyć się w lusterko, dzięki któremu co jakiś czas będziemy mogli zerknąć na pociechę. Dodatkowo - tak jak w przypadku przyczepek, powinniśmy oszczędzić naszemu podopiecznemu brudu wydobywającego się spod kół prosto na jego twarz, dlatego przyda się instalacja błotników z szerokimi chlapaczami.
Podsumowanie

Niezależnie od typu holu rowerowego, którego wraz z dzieckiem będziemy użytkownikami, warto przypominać maluchowi o tym, by przyjmował on zawsze odpowiednią pozycję na rowerze. Pamiętaj także o motywowaniu podopiecznego, a także częstych przystankach, aby wycieczka była przyjemna dla obojga.

Zanim kupisz, wypożycz i przetestuj

Zakup holu rowerowego do przewozu dzieci z pewnością wiąże się ze znacznymi wydatkami. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem akcesoriów rowerowych do przewozu dzieci, przed zakupem warto zasięgnąć fachowej porady. Dobrze jest na kilka dni wypożyczyć interesujący sprzęt i przekonać się, czy aby na pewno wybór był właściwy. W Trójmieście tego typu sprzęt znajdziecie w  Wypożyczalni Itinere, Gdańsk Osowa.
Też przeżyłeś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę?
Podziel się wrażeniami z innymi, napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (12)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Porady rowerowe

zobacz więcej »

Szlaki rowerowe

Znajdź trasę rowerową

Turystyka rowerowa

zobacz więcej »