rowery

stat

Przed nami Dre Rowery Cyclocross

Dre Rowery Cyclocross zaprasza do Gdyni


Sezon na ściganie się na szosie już za nami, jednak to że za oknem jest szaro, buro i ponuro nie oznacza wcale, że rowery należy odstawić w kąt! Ekipa Dre Rowery zaprasza wszystkich miłośników dwóch kółek na czwartą edycję swojej imprezy: Dre Rowery Cyclocross, która odbędzie się w niedzielę 11 grudnia o godzinie 12 na dawnym torze motocrossowym, u stóp Góry Donas w Gdyni.Zobacz relację poprzedniej edycji DreRowery Cyclocross

Dre Rowery Cyclocross, to trening w formie wyścigu przełajowego. Ekipa Dre Rowery zapraszamy zarówno przełajowców, jak i posiadaczy rowerów górskich, a także, albo przede wszystkim kibiców. Przełaj jest jedną z najefektowniejszych dyscyplin kolarskich, a większa część trasy widoczna będzie z rejonu dawnego pola motocrossowego. Do startu organizatorzy dopuszczają wszystkie rowery, przecież to tylko wspólny trening i zabawa.

Baza zapisów:

Znajdować się będzie na dawnym torze motocrossowym w Gdyni, u stóp Góry Donas zobacz na mapie Gdyni

Lokalizacja: 54°28′10″N 18°26′10″E
Zapisy do startu ruszają o godz. 11.30 / start o godz.12:00
Przewidywany czas ścigania na oznakowanej trasie to 1 godzina.

Wszyscy uczestnicy biorący udział w treningu, startują w kaskach, na sprawnych rowerach i na własną odpowiedzialność. Warto zaopatrzyć się w dodatkową, ciepłą odzież, ponieważ po zakończeniu treningu organizatorzy zapraszają na wspólny cyclocrossowy poczęstunek na ciepło i zimno, wspólne rowerowe rozmowy i losowanie upominków. Na trasie zawodów będzie znajdował się ratownik medyczny, ale organizatorzy wierzą, że po raz kolejny będzie się nudził.

Uwaga: samochody najlepiej parkować przy ulicy Rdestowej.

Zdjęcie archiwalne z Cyclocross 2015
Zdjęcie archiwalne z Cyclocross 2015 fot. Ala Makota


Czym jest kolarstwo przełajowe?

Kolarstwo przełajowe (przełaj, cyclocross, cx) to forma kolarstwa terenowego, protoplasta kolarstwa górskiego, przez lata praktycznie zapomniana w Polsce, w ostatnich czasach odzyskująca popularność na Świecie i w naszym kraju.

Przełaj istniał na długo przed skonstruowaniem pierwszych rowerów górskich. Rower przełajowy najkrócej można opisać, jako zmodyfikowany pod kątem jazdy w terenie rower szosowy. Mamy więc z jednej strony charakterystyczną kierownicę i manetki szosowe, wysoką, zwartą ramę, sztywny widelec, a z drugiej strony - nieco szersze (30-33mm) opony z terenowym bieżnikiem, dużo przestrzeni miedzy kołami a ramą, czy hamulcami, tak aby błoto nie blokowało kół i kilka mniej widocznych rozwiązań technicznych.

Wyścigi przełajowe zazwyczaj rozgrywane są na trasach w formie krótkich pętli (przeciętnie 1,5-2,5 km) zawierających charakterystyczne dla tej dyscypliny przeszkody, często budowane sztucznie - schody, piasek, błoto, progi, barierki, kłody do przeskakiwania, serie ostrych zakrętów i inne. Sporo jest też odcinków dla sprinterów oraz w miarę możliwości - fragmentów trasy przez które trzeba przebiec z rowerem na ramieniu.
Wszystko po to, żeby wymóc na zawodnikach techniczną jazdę w pełnym skupieniu i na pełnych obrotach - co znaczące, wyścigi te są krótkie (zazwyczaj trwają około godziny) i przy dobrze przygotowanej trasie nie pozwalają nawet na chwilę zwolnić, odpuścić, odpocząć.

Z tych względów, kolarstwo przełajowe jest świetnym treningiem przygotowującym do startów w letnich dyscyplinach kolarskich. Mamy tu do czynienia z intensywnym treningiem jazdy z maksymalnymi obciążeniami i jednocześnie ciężką szkołę techniki jazdy na rowerze - to co na rowerze górskim, wygodnym, amortyzowanym, z szerokimi oponami i kierownicą zdaje się być łatwe, na rowerze przełajowym staje się wyzwaniem.

Można długo dyskutować o tym czy kolarstwo przełajowe w dobie zaawansowanych technologii, pozwalających na konstruowanie wygodniejszych i bezpieczniejszych rowerów, na których łatwiej się jeździ, ma sens i rację bytu, czy nie. Rowery przełajowe mają swoje ograniczenia, tak jak i zalety, ale przede wszystkim ta odmiana kolarstwa ma swój nieodparty urok, który pozwolił odrodzić się jej na Świecie poza wąskimi kręgami zawodowców i zyskuje coraz więcej zwolenników.

Pisać można długo, ale jeśli jesteście ciekawi jak smakuje przełaj, najlepiej sami się o tym przekonajcie!

Zdjęcie archiwalne z Cyclocross 2015
Zdjęcie archiwalne z Cyclocross 2015 fot. Ala Makota


Organizatorzy:

- Sklep i Serwis Dre Rowery
- >>>Śledźcie imprezę na Facebooku
Masz dla nas temat? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Opinie (15) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Porady rowerowe

zobacz więcej »

Szlaki rowerowe

Znajdź trasę rowerową

Turystyka rowerowa

zobacz więcej »