Trasa powstała dla koneserów rzadkich i niespotykanych nigdzie indziej miejsc. Przejedziemy dnem i zboczami doliny rzeki Raduni oraz pięciu jezior. Zwiedzimy bezpośrednio z nimi sąsiadujące tereny leśne i rolne, które razem tworzą unikatowy krajobraz na skalę kraju. Do tego w naszej ocenie jest to trasa, która zachwyca każdym kolejnym pokonanym kilometrem. Tam trzeba być!
Pętlę zaczynamy w okolicy zjazdu Kowale z obwodnicy Trójmiasta S6, a dokładniej z ulicy Ordynackiej przy szlabanie leśnym, gdzie możemy również zostawić auto. Po wjeździe do lasu skręcamy w najbliższą ścieżkę w lewo i dojeżdżamy do trasy rowerowej "Wolność jest w naturze 2015", kierując się na południe. Ścieżka ta oznaczona jest czerwonym kolorem i została zrealizowana w ramach projektu Lasów Państwowych, który wyznaczył i przystosował 17 takich tras w całej Polsce. Ta liczy 13 km i również polecamy się z nią zapoznać kolejnym razem.
Dalej zjeżdżamy z wyznaczonej ścieżki w drogę Otomińską i jedziemy do Bąkowa, gdzie przez chwilę żółty szlak wiedzie nas ul. Żurawią do rozwidlenia. Tam kierujemy się lewą odnogą w kierunku Gołąbkowa. Kolejno wjedziemy w ul. Młyńską i Poprzeczną w Prędzieszynie. Z ulicy Poprzecznej skręcamy w Spacerową i jadąc już wzdłuż rzeki Raduni niebieskim szlakiem rowerowym, dojedziemy do masywnego budynku siłowni. Elektrownię wodną Prędzieszyn uruchomiono w 1938 r. Jest elektrownią przewałową pracującą w ścisłym powiązaniu z elektrownią w Straszynie - to znaczy, że cała woda zrzucana w przekroju Straszyna musi przejść przez stopień w Prędzieszynie.
Wąska utwardzona ścieżka w okolicach Gołąbkowa
M.Mostek/trójmiasto.pl
Prowadzeni niebieskim szlakiem dalej mijamy Jezioro Straszyńskie. Okolica jest zachwycająca i lekko pagórkowata. Krajobraz staje się zmienny, co pobudza naszą uwagę. Ze szlaku zjeżdżamy, skręcając w prawo w ul. Gregorkiewicza prowadzącą do Kolbud. Tam prowadzeni ścieżką rowerową przy drodze nr 221 zjeżdżamy na południe w ul. Nowińską. Czeka tam na nas spory podjazd - na szczęście utwardzoną porządnie drogą, zmieniającą się w asfalt. Na odcinku 600 m mamy do pokonania 54 m w górę.
Nieduży podjazd na trasie polną ścieżką przy polu kukurydzy
M.Mostek/trójmiasto.pl
Kolejnymi etapami trasy są miejscowości Nowiny oraz Babidół. Prowadzą nas kolejno drogi Słoneczny Trakt, Słoneczna Polana oraz Stokrotki. Mijamy kilka stajni. Przejeżdżamy przez drogę nr 221 i drogą Słonecznikową dojedziemy do Czapielska, gdzie czeka na nas prowadzący dalej czarny szlak. Jedziemy prawie 2 km wzdłuż Jeziora Łapińskiego.
Czarny szlak zaprowadzi nas przez Łapino, gdzie znajduje się czynna kolejka drezynowa. Zresztą opustoszałe tory towarzyszą nam co jakiś czas na trasie. Kolejny punkt milowy to Widlino, gdzie przeprawiamy się przez rzekę Radunię i podjeżdżamy lub wprowadzamy rower bardzo stromym zboczem, którym dalej prowadzi czarny szlak. Podążając nim, objedziemy z północnej strony Jezioro Otomińskie i zjedziemy w szlak zielony, który doprowadzi nas do czerwonej ścieżki rowerowej. Odbijamy z niej, by domknąć pętle.
Jezioro Łapińskie - widok z trasy
M.Mostek/trójmiasto.pl
Mapa i ślad GPS szlaku
Parametry trasy
- Region Trójmiasto i okolice
- Długość trasy 39 km
- Poziom trudności średni
Parametry trasy:
- Czas przejazdu trasy wraz z przerwami: 2-4 godz.
- Długość trasy: 39,2 km
- Suma przewyższeń: 520 m
- Trudność trasy: średnia, kilka stromych podjazdów
- Nawierzchnia: utwardzone polne drogi, płyty betonowe, możliwe błoto, ścieżki rowerowe
- Rekomendowany rower do przebycia trasy: górski lub gravel/cx
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.