rowery

Propozycja trasy rowerowej po kaszubskich wioskach

Początek trasy zapowiada wspaniałą wycieczkę.
Początek trasy zapowiada wspaniałą wycieczkę. M.Mostek/trójmiasto.pl

Propozycja tej trasy rowerowej powstała z myślą o tych, którzy dobrze znają już lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i szukają alternatywy na dłuższy wypad. W większości utwardzona trasa jest szybka i pozwoli nam zawitać w takie miejsca, w których, gdybyśmy znaleźli się tak po prostu, zastanawialibyśmy się, czy aby na pewno nie wjechaliśmy w czyjeś podwórko. Odkryj jesień na kaszubskiej wsi!Pętlę zaczynamy tuż przy rondzie w Chwaszczynie. Naprzeciwko Lidla wjeżdżamy w boczną drogę, która w zasadzie jest ul. Floriana Ceynowy. Przecinamy ul. Dobrzewińską i jedziemy prosto w ul. Przyleśną, która doprowadzi nas do rozwidlenia. Skręcamy w lewo i dalej droga pokieruje nas wzdłuż Jeziora Tuchomskiego. Objeżdżamy południowy jego fragment i dojeżdżamy do plaży, gdzie możemy zauważyć lampy z panelami fotowoltanicznymi. Chętni mogą zboczyć z trasy i przejechać wąską trasą tuż przy samym jeziorze, zamiast jechać dalej asfaltową drogą pod górę.


Kasztanowa, Lipowa, Klonowa to kolejne ulice, którymi się poruszamy, aby ostatecznie wyjechać na rozwidleniu dróg tuż przy polu golfowym w Tokarach. Tam obieramy drogę na południe, jadąc Przodkowską i zjeżdżając w Dolną. Po lewej stronie miniemy Jezioro Kczewskie. Z ulicy Gdańskiej, tuż przed Orlenem, skręcamy w prawo w boczną drogę, która malowniczą serpentyną do góry poprowadzi nas przez Bursztynik w kierunku Kawli Górnych.

Podjazd - serpentyna z nachyleniem około 7 proc. w Kczewie
Podjazd - serpentyna z nachyleniem około 7 proc. w Kczewie M.Mostek/trójmiasto.pl

Wyjedżając na asfaltową drogę w Kawlach Górnych, skręcamy w prawo, by za 500 m skręcić w lewo w ul. Leśną, prowadzącą nas przez Piekło do drogi "Na Szlaku". Możemy tam trafić na naprawdę szybkie trasy. Ruch jest praktycznie zerowy i większość czasu jesteśmy na tej drodze sami.

Fragment asfaltowej ścieżki w lesie
Fragment asfaltowej ścieżki w lesie M.Mostek/trójmiasto.pl

W Otalżynie mijamy tutejsze jezioro i kierujemy się dość krętymi, polnymi, ale utwardzonymi ścieżkami do asfaltowego odcinka trasy - do ul. Szemudzkiej. Jedziemy asfaltem w kierunku Kamienia ul. Letniskową. Tuż przy północnym końcu jeziora Kamień skręcamy w prawo w ulicę Adama Mickiewicza i wpadamy na asfaltową ul. Gdańską. Jedziemy dalej Gdyńską, Ogrodową, Kwiatową, kierując się w stronę ronda w Kielnie. Tam skręcamy w pierwszy zjazd i dalej Gryfa Pomorskiego przez Warzno docieramy do ul. Jeziornej, która zamyka nam pętlę. Po własnym szlaku wracamy do miejsca startu.


Mapa i ślad GPS szlaku


Parametry trasy

  • Region Trójmiasto i okolice
  • Długość trasy 45 km
  • Poziom trudności łatwy
Trasy rowerowe

Parametry trasy:

- Początek i koniec trasy: Chwaszczyno, parking przy Lidlu
- Czas przejazdu trasy wraz z przerwami: 2-4 godz.
- Długość trasy: 45,3 km
- Suma przewyższeń: 390 m
- Trudność trasy: łatwa, kilka podjazdów 8-10 proc. nachylenia
- Nawierzchnia: asfalt 30 proc. trasy, utwardzone polne drogi, płyty betonowe, możliwe błoto
- Rekomendowany rower do przebycia trasy: górski lub gravel/cx

Masz dla nas temat? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Porady rowerowe

zobacz więcej »

Szlaki rowerowe

Znajdź trasę rowerową

Turystyka rowerowa

zobacz więcej »